Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Atilla Yeşilada: Enflasyon yüzde 19.5’e düştü. Ne büyük zafer! Kazandık! Kazandık!

Ekonomistler, TÜİK tarafından bugün açıklanan enflasyon rakamlarının kendilerini şaşırttığını ve söz konusu rakamların en düşük tahminlerin dahi altında geldiğini belirtti.

Ekonomist Atilla Yeşilada, TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin, “Sevinçten gözyaşlarımı tutamıyorum!!! Ne büyük zafer!!! Enflasyon %19.5’a düştü.. Kazandık! Kazandık!” açıklamasını yaptı.

Yeşilada, hem baz etkisi hem de daralmaya devam eden iç talebin manşet TÜFE enflasyonunu yaz ayları boyunca baskı altında tutmaya devam ederken, lira tarafındaki gelişmelerin belirleyici olacak gibi göründüğü değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası’nın nisan PPK toplantısında faiz indirim sinyali vermesinin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ile birleşmesi durumunda lirada hem oynaklığın arttığı hem de değer kaybının devam ettiği bir trendin izlenebileceğini ifade eden Yeşilada, bu çerçevede Merkez Bankası’nın yüzde 14.6 yıl sonu TÜFE enflasyon beklentisinin iyimser göründüğünü aktardı.

Yeşilada, bankanın sene sonu beklentisini korurken petrol fiyatları ve gıda enflasyonu beklentilerini yukarı yönlü revize ettiği düşünüldüğünde bu ihtimalin daha kuvvetli olduğunu belirtti.

Sene sonunda yüzde 18 civarı bir TÜFE enflasyonunun halen daha gerçekçi bir seviye olarak göründüğünü kaydeden Yeşilada, şöyle devam etti:

Çekirdek enflasyon (C-Endeksi) aylık yüzde 1.56 arttı, yıllık yüzde 16.30 oldu. Yurt İçi ÜFE, aylık yüzde 2.98 arttı. Buna göre artış yıllık yüzde 30.12 oldu.

TÜFE’nin nisan ayında gıda ve tütün fiyatlarındaki artış öncülüğünde aylık yüzde 2.4 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise yüzde 19.71’den yüzde 20.33’e yükselmesi bekleniyordu.

Reuters’ın toplam 12 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre aylık tahminler yüzde 1.94 ile yüzde 2.8 artış bandında yer almış, yıl sonu tahminleri ise bir önceki anketteki yüzde 15.85 seviyesinden 16.1’e yükselmişti.

Enflasyonun gıda ve tütün fiyatlarındaki artış öncülüğünde yükselmesi beklenirken tütün fiyatları kaynaklı artış etkisinin bir bölümünün ise Mayıs ayına kalması tahmin ediliyordu.

Londra merkezli varlık yönetimi şirketi BlueBay Capital’dan piyasa stratejisti Tim Ash, yatırımcılara gönderdiği bilgi notunda enflasyon verisinin beklentilerin altında kalmasının sürpriz olduğunu ifade etti ve “İç talebin yavaşlamış olması enflasyondaki mevcut seyri desteklemiş gibi gözüküyor. TL’de yaşanan kademeli değer kaybı karşısında enflasyondaki gerilemenin ne kadar kalıcı olacağı ise henüz net değil” dedi.

TÜFE fiyat enflasyonunun yüzde 19.5’e gerilemesinin en temel nedeni iç talepteki daralma ve elbette liranın seçim öncesi aylarda kazandırılan istikrarı. Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki tartışma ve politik belirsizliklerin artmasına paralel liranın yeniden değer kaybetmeye başlaması da önümüzdeki dönemde enflasyon tarafında en önemli risklerden bir tanesi.

“TÜFE VE ÜFE ARASINDAKİ FARK, FİYAT BASKILARININ MALİYET KAYNAKLI DEVAM ETTİĞİNİN HABERCİSİ”

Çünkü Yİ-ÜFE’nin yüzde 30.1 seviyesinde oluşu, daha net ifadeyle TÜFE ve Yİ-ÜFE arasında devam eden fark, fiyat baskılarının maliyet kaynaklı devam etmekte olduğunun habercisi.

Buna bağlı olarak çekirdek enflasyonun yüzde 16.3’e gerilemesi de önümüzdeki aylarda kalıcı olamayabilir.

Hem baz etkisi hem de daralmaya devam eden iç talep manşet TÜFE enflasyonunu yaz ayları boyunca baskı altında tutmaya devam ederken, lira tarafındaki gelişmeler belirleyici olacak gibi görünüyor. Merkez Bankası’nın nisan PPK toplantısında faiz indirim sinyali vermiş oluşu ise İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ile birleşirse lirada hem oynaklığın arttığını hem de değer kaybının devam ettiğini izleyebiliriz.

Bu çerçevede, Merkez Bankası’nın yüzde 14.6 yıl sonu TÜFE enflasyon beklentisi iyimser görünüyor. Hele ki bankanın sene sonu beklentisini korurken, petrol fiyatları ve gıda enflasyonu beklentilerini yukarı yönlü revize ettiği düşünülürse. Sene sonunda yüzde 18 civarı bir TÜFE enflasyonu halen daha gerçekçi bir seviye olarak görünüyor.

UZMANLAR TÜİK’İN AÇIKLADIĞI ENFLASYON RAKAMLARI KARŞISINDA ŞAŞKIN

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı da enflasyon rakamları karşısında şaşkın olduğunu ve en düşük beklentinin bile altında gerçekleştiğini belirterek, “Bu ay tepe noktayı göreceğimizi düşünüyordum. Mayısta enflasyonda ciddi düşüş beklemem” ifadelerini kullandı.

Enflasyondaki gerilemenin Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapıp yapmayacağı sorusunu da gündeme getirdiğini belirten Kanlı, Merkez Bankası’nın haziran ayında faiz indirimine başlayabileceğini söyledi.

“MERKEZ BANKASI HAZİRAN AYINDA FAİZ İNDİRİMİNE BAŞLAYABİLİR”

Kanlı, “Merkez Bankası nisan ayı toplantısında sinyal verdi ve faiz indirim ihtimali de var dedi. Ama daha sonraki açıklamasında bunun kısa dönemli bir sinyal olmadığını söyledi. Bu konuda kafa karışıklığı oldu. Haziran ayında kurda da hareket olmazsa Merkez Bankası’nın faiz indirimi niyetiyle toplanacağını düşünüyorum. Faiz indirimi o dönemki koşullara da bağlı. Ama haziranda eğer koşullar uygun olursa indirime başlayacaktır” öngörüsünde bulundu.

“EN DÜŞÜK TAHMİNLERİN DAHİ ALTINDA”

Gedik Yatırım’dan Üzeyir Doğan ise enflasyon rakamlarının pozitif sürpriz yaptığını belirterek, “Bizim beklentimiz aylık yüzde 2.2’ydi. En düşük tahminlerin dahi altında bir rakam gördük” dedi.

Enflasyon üzerindeki 2 riske dikkati çeken Doğan, “Biri kur, biri enerji fiyatları. Enerji fiyatlarında son günlerde düşüş var. Bu düşüş sürerse enflasyonda baskı hafifleyebilir. Kur da iç siyaset ve dış siyasete bağımlı görünüyor” açıklamasını yaptı.

“YÜZDE 30’LUK ÜFE HER AN TÜFE’YE YANSIYABİLİR”

Ekonomist Güldem Atabay, enflasyonda düşüş olsa da hala yüksek seviyede olduğunu belirtti. Atabay, “Bunda seçimden önce TL’nin baskı altında tutulmasının yansımaları var.. Yüzde 30’luk ÜFE’nin her an bu tarafa yansıması olabilir” dedi.

“Yıl sonunda yüzde 18’in altında TÜFE’yle karşılaşmak sürpriz olur” diye konuşan Atabay da Merkez Bankası’nın haziran ayında faiz indirimine başlayabileceğini belirtti.

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

TMSF Başkanı: Mahkemelerden 1-2 onama bekliyoruz

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal’dan, yargıya talimat olarak yorumlanan bir açıklama geldi. Gülal, “2021’de büyük gruplarda 1-2 onama bekliyoruz. Koza Altın devlete geçerse Türkiye Varlık Fonu’na devredilebilir” dedi.

BOLD – TMSF’nin yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Gülal, fonun el koyduğu 796 şirketin 2020 yılı kârının yüzde 36 artışla 3.4 milyar TL olduğunu söyledi. Kayyım atanan şirketlerde 40 bin 61 kişinin çalıştığını kaydeden Gülal, “42.5 milyar lira aktif büyüklükle devraldığımız bu şirketlerde yüzde 65 büyüme sağlayarak 70.2 milyar lira seviyesine ulaştık. 18 milyar lira olan öz kaynak büyüklüğü yüzde 61 artışla 29.1 milyar liraya ulaştı. Şirketlerimiz 2020’yi olağanüstü performansla kapattı.” dedi.

MAHKEMELER HIZLI KARAR VERMELİ

Devletin ve TMSF’nin bu kadar fazla şirketi yönetmesinin zor olduğunu ve bu yükten kurtulması gerektiğini kaydeden Gülal, “Bu şirketler ile ilgili gelecek projeksiyonu yapmak için davaların sonuçlanması gerekir. En hızlı şekilde bu kararların çıkmasını ümit ediyorum. Müsadere kararı çıkanlar var. 2021’de büyük gruplarda 1-2 onama bekliyoruz. Koza Altın devlete geçerse Türkiye Varlık Fonu’na devredilebilir.” diye konuştu.

AĞRI’DA ALTIN ÇIKARACAĞIZ

Akın İpek ve ailesine ait olan ancak TMSF’nin el koyduğu Koza Altın’ın geçen yıl üretiminin azaldığını itiraf eden Gülal, şirketin cirosunun yüzde 14, net kârının yüzde 2.5 arttığını belirtti. Koza’nın Ağrı’daki Mollakara madeninde tesis kurmayı gerektirecek bir altın rezervi olduğunu belirten Gülal, “Mayıs sonu ya da Haziran itibariyle tesisimizi kuracağız. Minimum 300 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Oradan altın çıkarmayı planlıyoruz.” diye konuştu. Gülal, Ağrı’da yaklaşık 1000 kişilik istihdam sağlanacağını aktardı.

KÂR EDEN ŞİRKETLERİ SATMIYORUZ

Gülal, mevcut şirketlerin satılıp satılmayacağına ilişkin soruya şu cevabı verdi: “Şirketin ekonomik devamlılığı tehlike arz ediyorsa şirketin satışı gündeme gelebiliyor. Koza’yı, Erciyes’i ve diğer kar eden şirketleri şu andaki hukuki altyapıyla satmamız mümkün değil. Naksan Grubu’nu satabiliriz. Royal Halı ve Naksan Plastik’in satışı ile ilgili ihale süreci yaşadık. Salgın şartları nedeniyle talip çıkmadı, önümüzdeki dönemde tekrar ihale yapmak istiyoruz.”

Halka arz konusuna ilişkin bir soruya karşılık Gülal, Erciyes Anadolu Holding, Aydınlı Grubun arz edilebileceğini belirterek, Koza’daki arz oranını artırabileceklerini söyledi.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0