Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kılıçdaroğlu: “Devletin gücünü arkasına almış sahte delil üretiyorlar”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin devletin gücünü arkasına alarak sahte delil ürettiğini ileri sürdü. Seçimi iptal ettirmek için her türlü kumpası kurduklarını söyledi.

CHP’li belediye başkanlarına hitap eden Kılıçdaroğlu’nun gündeminde İstanbul seçimleri vardı. Seçimlerden bu yana 1 aydan fazla zaman geçtiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bütün seçimler tamamlandı, İstanbul seçimleri tamamlanmıyor. Niçin? YSK bir türlü karar vermiyor. Hangi gerekçeyle? Yüksek Seçim Kurulu’na seslenmek isterim, siz dediniz ki bütün geçersiz oyları sayacağım, eyvallah. 39 ilçede bütün geçersiz oylar sayıldı. Sonuç değişti mi yetmedi. 6 ilçede günlerce sandıklar sayıldı. Sonuç değişti mi, değişmedi” dedi.

NEDEN OYLAR SAYILIRKEN ŞERH KOYMADILAR

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Yine itiraz geldi; efendim 39 ilçede bütün oylar sayılsın. YSK dedi ki sondajlama yöntemiyle 57 sandığı yeniden sayacağım. Sonu; yine değişmedi. Ne yapmak istiyor YSK. Kısıtlılar, mahkumlar oy kullanmış. Bu itirazı yapanlar daha önce neden itiraz etmediler. Neden tutanaklar oylar sayılırken şerh koymadılar. Devletin gücünü arkasına almış sahte delil üretiyorlar. Seçimi iptal ettirmek için her türlü kumpası yapıyorlar. Bu şikâyetlerin sonu bitmezse ne olacak?”

İSTANBUL’DA EKREM İMAMOĞLU KAZANDI

Kılıçdaroğlu, “Bu işte gariplik var itiraz ediyoruz diyorlar. İstanbul’da kesinlikle bir şeyler oldu, sandık başında oldu diyorlar. Evet İstanbul’da sandık başında bir şey oldu. Ekrem İmamoğlu kazandı. Hukuk olmazsa o devlet ne olur? Hukuk, kişinin haklarının korunduğu, demokrasinin olmazsa olmaz kurallarından birisidir. Hukuku çekip çıkarırsanız devlet organize suç örgütüne dönüşür. Devleti organize suç örgütü yerine sokmamak hakimlerin elindedir. Hiçbir yargıçın yasaları bir tarafa bırakıp ‘biz anlaştık İstanbul seçimlerini iptal ediyorum’ deme hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU YSK’YA ÇAĞRI YAPTI

Yüksek Seçim Kurulu’na çağrı yapıyorum:

1- YSK, daha önce verdiği benzer kararlara uymak zorundadır.

2- YSK, sahte delilleri elinin tersiyle itmelidir.

3- YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde oluşturduğu baskılara boyun eğmemelidir.

4- YSK, kazanıncaya kadar seçim yapacağız anlayışını reddetmek zorundadır.

Türkiye’de gerçek anlamda hakimler var mı, yok mu? Bunu göreceğiz. Bütün dünya görecek. Say diyorlar sayılıyor, tekrar say diyorlar sayılıyor. Sağdan, soldan, aşağıdan, yukarıdan sayıyorsun sonuç değişmiyor. Yine Ekrem İmamoğlu. Bu ülkenin adalete ihtiyacı var.

5- YSK üyeleri, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü savunmak zorundadır. Aksi halde adalet dağıtamaz.

6- İktidar sahiplerinin demokrasiye karşı kurduğu kumpası YSK reddetmeli.

ÖNÜNÜZE GELEN İMZASIZ DİLEKÇELERİ OKUMADAN YIRTIN

Kılıçdaroğlu belediyelerdeki yolsuzlukların üzerine gidilmesini de isteyerek, “Ama kim gidecek? Bu işin uzmanı gidecek. İntikam alma duygusuyla değil gerçekleri ortaya çıkarmak amacıyla gidecek. Bu sizi yüceltir. Kul hakkı yemenin ne kadar yanlış olduğunu, buna izin vermeyeceğinizi gösterin. Önünüze belki binlerce ihbar dilekçesi gelecek. Bunların yüzde 90’ı da imzasız olacak. İmzasız bütün dilekçeleri hiç bakmadan çöpe atın. Bu tür işlerle uğraşmayacaksınız. Önünüzdeki 5 yıllık zaman dilimi rüzgâr gibi geçer” dedi.

DİNİ VE MİLLİ BAYRAMLARDA ÜCRETSİZ TAŞIMA

Kılıçdaroğlu şunları dile getirdi: “Dini ve milli bayramlarda toplu taşıma ücretsiz olacak. Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapmak en temel ilkelerinizden biri olmalı. Bu temel ilkeleri yazı servisine göndermedik direkt size gönderdik. Ayda bir alıp okuyun, göz gezdirin.”

CHP’den 3 ilçedeki 32 soruşturmaya ilk tepki: Kepazelik

Politika

Babacan’dan çıplak arama ve KHK çıkışı: Açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz

Partisinin etkinliğinde konuşan Ali Babacan, AKP’nin Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiğini söyleyerek KHK ve çıplak arama skandalını eleştirdi.

BOLD – DEVA Partisi 2. İl Başkanları toplantısında konuşan Genel Başkan Ali Babacan, AKP Hükumetinin adalet anlayışını eleştirdi.

KAÇIRILMA HABERLERİ

İnsan haklarında tablonun felaket olduğunu söyleyen Babacan: “Siz Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiniz. Siz çıplak arama iddialarına ciddiyetsizlikle yaklaşıp, önce  kadınları  sonra insan haysiyetini aşağıladınız. Kaçırılma haberleri yine sizin döneminizde dolaşmaya başladı. KHK marifetiyle çok sayıda suçsuz insanı açlıkla sınadınız, itibarlarını yok ettiniz. Beka diyerek bu milleti açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz” dedi.

KİMSE KİMSEYLE DALGA GEÇMESİN

Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı eleştiren Babacan Temel adaletsizlikleri halının altına süpürerek pisliği temizlenemeyeceğini söyledi.

“Sayın Erdoğan’dan ‘Hükümet yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten vazgeçiyor’ cümlesini duydunuz mu?” diye soran Babacan: ” Bunun için reforma gerek yok, zaten Anayasa var. Ancak kendisini Anayasaya bağlı görmüyor. Açıklanan paketin girişinde masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. İnsanlık bunları bin sene önce halletti. Bu ilkeler, bizim imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de Anayasamızda da yazıyor. Kimse kimseyle dalga geçmesin” ifadelerini kullandı.

BASARIZ PARAYI ANLAYIŞI

Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gördüğümüz çiçeğe su vermeyeceğiz, diyorlar. Hak, su değildir. Hakkı vermek de kimsenin haddine değildir. Ne demek çiçek-diken? Kimin çiçek, kimin diken olduğuna kim karar veriyor? Kişiye göre ayrım yapılamaz. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu kurulacakmış. ‘Parasıyla değil mi kardeşim’ deyip, hakkı ezip geçmektir bu. ‘Basarız parasını’ anlayışıyla insan haklarına yaklaşamazsınız. Her gün insan onurunu çiğneyen bir zihniyetin açıklayacağı plan da bu kadar olur.”

Okumaya devam et

Politika

Meral Akşener’den HDP çıkışı

Meral Akşener, Meclis’e gönderilen fezlekeler konusunda net konuştu. “Bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz” diyen Akşener, milletin hür iradesine saygı duyacaklarının altını çizdi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada HDP fezlekeleri ile ilgili açıklama yaptı. “Elbette bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz. Elbette milletimizin hür iradesine saygı duyacağız. Elbette siyasi şovun değil, hakkın ve hakikatin yanında duracağız.”

İşte o açıklamalar…

Okumaya devam et

Politika

5 partiden 8 milletvekilinin 10 dokunulmazlık fezlekesi Meclis’te

HDP, CHP, MHP, AKP ve DBP’den 8 milletvekiline ait toplam 10 dokunulmazlık fezlekesi TBMM’ye ulaştı. HDP’li Feleknas Uca’nın 3 dosyası var.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun fezlekesi ile birlikte 10 adet dokunulmazlık fezlekeleri Meclis’e ulaştı. Berberoğlu’nun yanı sıra Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen milletvekilleri şöyle:

  • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan
  • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca
  • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
  • HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni
  • DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz
  • MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı
  • AKP Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir

Gelen dosyalar arasında Feleknas Uca’nın 3 dosyası bulunuyor. Kısa süre önce HDP’li 9 vekil, ardından da 28’i HDP’li vekillere ait olmak üzere toplam 33 fezleke Meclis Başkanlığına ulaşmıştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0