Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

En fazla arızalanan 10 otomobil

Otomobil satın almak isteyenler için tasarım, performans ve teknik özelliklerin yanı sıra aracın ne kadar sık arıza yaptığı da oldukça önemli bir parametre.

Otomobil satın almak isteyenler için tasarım, performans ve teknik özelliklerin yanı sıra aracın ne kadar sıklıkla arıza yaptığı da oldukça önemli bir parametre. Otomobiller hakkında yaptıkları çalışmalarla adını duyuran araştırma şirketlerinin yayımladığı arıza puanları bu konuya ışık tutuyor.

Webtekno, puanlara bakarak en çok arızalanma ihtimali olan otomobilleri listeledi.

Kronik olarak karşılaşılan ya da kullanım durumuna göre ortaya çıkan arızalar, otomobil kullanıcıları için oldukça can sıkıcı olabiliyor.

Otomobil piyasasında Alman ve Japon otomobil üreticilerinin otomobillerinin diğerlerine göre daha sağlam olduğu görüşü hakim olsa da teknik araştırmalar ve kullanıcılarla yapılan anketler sonucunda, beklentilerin boşa çıkabileceği görülüyor

Araçların belli bir zaman aralığında kaç kez arıza yaptığı, tamir masrafları, tamirat için geçen süre ve araçların kaç kilometre yol yaptığı gibi parametrelerin belli oranda katılımıyla ortaya çıkan arıza puanları, otomobil satın alırken oldukça işe yarayabilir.

Arıza puanları, Birleşik Krallık merkezli ünlü otomobil dergisi What Car’ın 14.000 kullanıcı ile yaptığı anketler ve incelediği arıza raporlarını baz alarak yayımladığı güvenilirlik puanlarına göre belirlendi.

Yüzlük sistem üzerinden belirlenen arıza puanları, yüz sayısından güvenilirlik puanı çıkarılarak hesaplandı. Araçlarda sıklıkla yaşanan arıza oranları ise Birleşik Krallık merkezli otomobil garanti şirketi Warranty Direct’e ait Reliability Index’in yayımladığı istatistiklere dayanıyor.

İşte en çok arıza yapma ihtimali bulunan 10 otomobil:

10. Volkswagen Polo

Arıza puanı: 14

Volkswagen’ın 2009 yılından sonra üretmiş olduğu Polo modellerini kullanan sürücülerden alınan geri bildirimlere göre beş Polo kullanıcısının biri arızalardan şikayetçi.

Arıza raporları üzerinde yapılan araştırmalara göre 100 üzerinden 14 arıza puanına sahip olan aracın arızalarının yüzde 42.86’sı aks ve süspansiyon sisteminde oluşurken, bunu yüzde 28.57 ile ısıtma ve soğutma sistemleri takip ediyor.

9. Nissan X-Trail

Arıza puanı: 16

Nissan’ın 2014 yılı ve sonrasında ürettiği X-Trail modellerinin sahipleriyle yapılan anketlere göre kullanıcıların yüzde 43’ü araçlarında sorun olduğunu söylüyor.

Arıza raporlarına göre 100 üzerinden 16 arıza puanı alan X-Trail’de en sık rastlanan sorunlar ise yüzde 32.38 ile aks ve süspansiyon sisteminde ortaya çıkıyor. yüzde 16.67 elektriksel sorunların görüldüğü araçlarda yüzde 13.33 motor arızaları rapor ediliyor.

8. Volvo XC90

Arıza puanı: 16

Ürettiği güvenli araçlarla bilinen Volvo’nun 2015 yılı ve sonrasında ürettiği XC90 modellerini kullanan sürücülerden alınan geri bildirimlere göre sürücülerin yüzde 56’sı araçlarındaki arızalardan şikayetçi.

Yüzde 24 aks ve süspansiyon sistemi sorunlarının görüldüğü araçta yüzde 18.93 elektriksel sorunlara rastlanıyor.

7. Mercedes-Benz C-Class

Arıza puanı: 17

Alman devi Mercedes-Benz’in 2014 yılından sonra ürettiği C-Class modellerinin kullanıcılarıyla yapılan anketlere göre her üç C-Class’tan birinde sorun yaşanıyor.

C-Class modellerinde ortaya çıkan sorunların yüzde 33.07’si aracın elektriksel sisteminde oluşurken, bunu yüzde 17.72 ile ısıtma ve soğutma sistemi arızaları, yüzde 15.35 ile de motor arızaları takip ediyor.

6. Citroen C4 Cactus

Arıza puanı: 18

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in 2014 yılından sonra ürettiği C4 Cactus modellerini kullanan kullanıcılardan alınan bilgilere göre neredeyse her beş C4 Cactus’ten biri sorunlu.

Aks ve süspansiyon sisteminde görülen sorunların yüzde 24.83 ile başı çektiği 100 üzerinden 18 arıza puanına sahip araçta yüzde 15.56 elektriksel sistem, yüzde 15.89 da motor arızaları baş gösteriyor.

5. Audi Q5

Arıza puanı: 18

Audi’nin 2008 yılından sonra ürettiği Q5 modellerini kullananlardan alınan geri bildirimlere göre her üç Q5 kullanıcısından biri, aracının arızalarından şikayetçi.

Arıza raporlarına göre 18 arıza puanına sahip Q5’te arızaya en çok rastlanan bölüm yüzde 28.74 ile elektriksel sistem olurken, bunu yüzde 20.96 ile motor arızaları izliyor.

4. Peugeot 308

Arıza puanı: 18

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’nun 2014 yılından sonra ürettiği 308 modellerini kullanan sürücülerle yapılan anketlere göre araçların neredeyse yarısında sorunlarla karşılaşılıyor.

Arıza raporlarının analizi sonucu 18 arıza puanı alan Peugeot 308’de yüzde 25.60 ile motor kısmı en çok arızanın ortaya çıktığı bölüm olurken, ikinci olarak yüzde 19.32 ile ısıtma ve soğutma sistemi arızaları yaşanıyor.

3. Nissan Qashqai

Arıza puanı: 21

Nissan’ın 2014 yılından sonra ürettiği Qashqai modellerini kullananlardan özellikle dizel versiyonuna sahip sürücülerin yüzde 47’sinin araçtaki arıza sorunlarından yakındığı görülüyor.

Detaylandırılmış arıza raporlarına göre 21 arıza puanına sahip olan Qashqai’de en sık rastlanan sorunlar yüzde 34.28 ile aks ve süspansiyon sisteminde ortaya çıkarken, bunu yüzde 17.56 ile elektriksel sistem arızaları takip ediyor.

2. Land Rover Discovery Sport

Arıza puanı: 25

Ürettiği SUV araçlarla dünya çapında tanınan bir şirket olan Land Rover’ın 2015 yılından sonra piyasaya sürdüğü Discovery Sport modellerini kullanan sürücülerle yapılan anketler sonucunda Discovery Sport’ların neredeyse yarısında sorunlar ortaya çıktığı görülüyor.

Arıza raporlarının analiz edilmesiyle 25 arıza puanı verilen Discovery Sport’ta yüzde 41.68 aks ve süspansiyon sorunları başı çekerken, yüzde 18.19 ise elektriksel sistem sorunları ortaya çıkıyor.

1. Land Rover Range Rover

Arıza puanı: 33

Listenin ilk 2 sırasını başka üreticilere bırakmayan Land Rover’ın 2013 yılından sonra ürettiği Range Rover modellerini kullananlardan alınan geri bildirimlere göre araç sahiplerinin yüzde 50’den fazlası araçlarındaki sorunlardan şikayetçi.

Arıza raporlarına göre listedeki en yüksek arıza puanını alarak zirveye yerleşen Range Rover’daki arızaların yüzde 42.20’si tıpkı Discovery Sport’ta olduğu gibi aks ve süspansiyon sistemlerinde ortaya çıkarken, bunu yüzde 20.79 ile elektrik sistemi arızaları izliyor.

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0