Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İslam coğrafyasından Ramazan gelenekleri

Yılın en özel zaman dilimi, on bir ayın sultanı Ramazan bir kez daha yaşamlarımızı saflaştırmaya, gönüllerimizin ve zihinlerimizin pasını silmeye geldi. Dünya genelindeki Müslüman topluluklar, fikir ve ideal bakımından dağınıklık gösterseler de Ramazan’ı diğer günlerden farklı yaşamak hususunda ortak davranıyorlar. İşte İslam coğrafyasından farklı Ramazan gelenekleri…

MISIR’DA IŞILTILI RAMAZAN GECELERİ

Mısır’da, Fatımi’lerden kalma bir gelenek olarak Ramazan’da sokaklar, caddeler, apartmanlar fanuslarla süsleniyor. Fanusların yanında caddelerin donatıldığı renkli kağıt süsler de şöhretini koruyor. Köylerde ise plastikten yapılan üçgen, yıldız ya da ay şeklindeki süslemeler, Ramazan adetleri arasındaki yerini koruyor. Mısırlılar orucunu açarken sütle ıslatılmış hurma tercih eder. Sahurda ise tok tutucu özelliğinden dolayı karın çivisi dedikleri ezilmiş iç bakladan yapılan yemeği yemeyi tercih ederler.

HİLALLERLE DOLU ÜRDÜN SOKAKLARI

Ürdün’de evlerin camlarına, balkonlara asılan ışıklı hilaller, Ramazan’ın gelişinin habercisi. Ramazan ayında, apartmanların bazen her dairesini süsleyen hilaller, özellikle iftar ve sahur saatlerinde Amman gecelerini aydınlatıyor.

LÜBNAN’IN BÜYÜK SOFRALARI

Lübnan Ramazanlarında en önemli şey başkalarına özellikle de ihtiyaç sahiplerine iftar vermek. Bu amaçla yüzlerce kişinin katıldığı büyük iftarlar düzenleniyor. Beyrut başta olmak üzere sokaklar, Ramazan ayında sadaka verilmesini, ihtiyaç sahipleri ve yetimlere yardım edilmesini tavsiye eden afişlerle donatılıyor.

SUDAN’DA BİRLİK ZAMANI

Sudan Ramazanlarının en belirgin özelliği birlikte geçirilen zamanlar. Küçük köylerden büyük kentlerin mahallelerine kadar insanlar mümkün oldukça beraber iftar ediyor, beraber namaz kılıyor. İlk teravihten sonra “Ramazan düğünü” denilen bir şenlikte defler çalınıyor, naatlar okunuyor. Sudanlıların iftar sofralarının favorisi ise, süt ve yoğurt eklenerek yapılan “Sabaroa” isimli bir tür güveç.

YEMEN’DE ‘SÜRME’ ZAMANI

Yemenliler, Ramazan geldiğinde evlerini boyarken, buna ekonomik olarak güç yetiremeyenler duvarları yıkayarak temizliyor. Camilerde halıların değişmesi de Ramazan gelenekleri arasında. Hayır sahipleri, özellikle son 10 günde itikafa girilen camilerde halıları ve kullanılan eşyaları yenilemeye özen gösteriyor.

Yemen’de ayrıca Peygamber efendimiz Hazret-i Muhammed’in sürme çekme geleneği devam ettirilir. Erkeklerin evleri dışında da sürme çekmeleri için cami avlularında “sürmeciler” bulunur.

ENDONEZYA ÇOCUKLARI İÇİN ATEŞ TOPU ZAMANI

Endonezya’da her yıl ramazan ayında yanan hindistan cevizi ile oynanan “ateş futbolu” geleneği sürdürülüyor. Ateş futbolunun oynanması için havanın kararması beklenirken, maç sırasında oyuncular ayakkabı, kaleciler de eldiven kullanamıyor.

Endonezya’da bizdeki Karagöz ve Hacivat benzeri “Wayang Golek” adını verilen kukla oyunu bir diğer Ramazan geleneği. Endonezya Müslümanları iftarda önce tatlı yiyor, ana yemeğe ise akşam namazı kılındıktan sonra geçiliyor.

Dünya

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili ABD basınında bir makale daha çıktı. ABD’li üst düzey diplomata dayandırılan yazıda, “Erdoğan, ABD ve AB ile ilişkileri geliştirmek istiyor. Ancak ABD ve AB bu defa Erdoğan’a karşı son derece tetikte” ifadeleri yer aldı.

BOLD – voanews.com uluslararası servisinde yer alan bir analize göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllar süren gergin ilişkilerden sonra atı ile yeni bir sayfa açmayı umut ediyor. Ancak bu uğurda yaptığı hamleler, Washington’da şüpheyle karşılanıyor ve dahası, diplomatik bir algı operasyonun bir parçası kabul ediliyor.

İKİLİ OYNUYOR

ABD’li üst düzey bir diplomat VOA’ya demecinde, Erdoğan’ın niyetine şüpheyle yaklaşıldığının altını çizerek, “İkili oynuyor. İç muhalefete yönelik baskıları hafiflettiği veya Rusya ile S-400 anlaşmasından vazgeçtiğine dair hiçbir işaret yok” dedi.

AĞZININ İKİ TARAFIYLA KONUŞUYOR

ABD’li ve Batılı yetkililer, Erdoğan’ın niyetlerine şüpheyle yaklaşmalarının pek de şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Batılı bir diplomat, “Ağzının her iki tarafından konuştuğu sonucuna varmamak zor” dedi.

Makalede, Biden yönetiminin Türkiye konusunda, Beyaz Saray’daki selefi Donald Trump’tan daha sert bir tavır takınacağı, henüz seçilmeden önce Erdoğan’ı otokrat ilan ederek mücadele sinyali verdiği ve son olarak da Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunduğunun altı çizildi.

Makalede, Doğu Akdeniz’de yaşanan krizle ilgili de değerlendirmeler yer aldı.

Okumaya devam et

Dünya

ABD dergisi: Biden’dan Erdoğan’a sessiz muamele

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Biden’ın Erdoğan’a tavrını, “Biden Türkiye’ye sessiz muamele uyguluyor” makalesiyle masaya yatırdı.

BOLD – ABD’de 20 Ocak 2021 tarihinde Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmüyor. Beyaz Saray’da ikinci ayının dolmasına kısa süre kalan Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’ın sık sık görüştüğü Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Erdoğan ile temasa geçmedi.

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Biden ve Erdoğan ilişkini, ‘Biden Türkiye’ye sessiz muamele uyguluyor’ başlıklı bir makaleyle inceledi. Biden’ın görevdeki ilk ayını dünya liderleriyle rutin telefon görüşmeleri yaparak geçirdiğini yazan dergi, Erdoğan’ın telefonunun hiç çalmadığını aktardı.

“TAVRI DAHA DA SERTLEŞECEK”

NATO müttefiki iki ülkenin son yıllarda Suriye ve S-400 meseleleri nedeniyle görüş ayrılıkları bulunduğunun vurgulandığı yazıda, “Eğer Ankara eylemlerini hızlıca değiştirmezse, bu soğukluk devam edecek ve ABD’nin Türkiye’ye tavrı daha da sertleşecek. ABD Başkanı’nın sessiz mesajı bunu gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Demokrat üyesi Abigail Spanberger’in görüşlerine de yer verildi. Spanberger, “İlişkilerimiz oldukça zorlayıcı. Biz daha önce Türkiye’ye güvenebildiğimiz bir pozisyonda değiliz. Ya da diğer NATO müttefiklerine duyduğumuz kadar güven duyamıyoruz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Dünya

Beyaz Saray Erdoğan’la görüşme için net tarih vermedi

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra birçok devlet başkanı ile görüşen ABD Başkanı Joe Biden’in AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ı ne zaman arayacağı ise merak konusu. Beyaz Saray, Erdoğan ve Biden görüşmesi için net bir tarih vermedi.

BOLD – Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden’ın neden hâlâ AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmediğine ilişkin soruya, Biden’ın hâlâ araması gereken birçok dünya lideri olduğunu yanıtını verdi. Psaki, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın “bir noktada” telefon görüşmesi yapacağını söyledi.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Biden’ın neden hâlâ Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmediğine ilişkin soruyu yanıtladı. Biden’ın hâlâ araması gereken birçok dünya lideri olduğunu belirten Psaki, “Biden, gelecek hafta ve aylarda bu görüşmeleri yapacaktır. Bir noktada Erdoğan ile de görüşeceğinden eminim” dedi.

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0