Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kanser hastası KHK’lıya ilaç işkencesi: Bir gün veriliyor diğer gün kesiliyor

KHK’lı kanser hastası Ramazan Çınkır, 180 gün boyunca kemoterapi ilaçlarının kendisine verilmediğini, itiraz ve girişimleri sonucu aralıklarla verilmeye başlanan ilacın yeniden kesilmesinin endişesini yaşıyor. Çınkır, ilacı kesilen günler için de SGK ve Sağlık Bakanlığı’na “Neden 8 milyon TL’yi çöpe attınız” diye sordu.

672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilen Ramazan Çınkır, 20 Ağustos 2018’den 20 Ocak 2019’a kadar kemoterapi ilacının verilmediğini belirterek, SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın kendisine neden ilaç verilmediğinin açıklamasını istedi. Aynı zamanda Adana KHK Mağdurları Platformu Üyesi olan Çınkır, bakanlığa “Neden 8 milyon TL’yi çöpe attınız” diye sordu.

İHBAR SONUCU KHK’LI OLDUM!

MA’nın haberine göre, 2000 yılında Antep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde hizmetli olarak göreve başlayan Çınkır, 2010’da görevde yükselme sınavına girerek memur oldu. 22 Temmuz 2016’da Hizmet Hareketi’yle ilişkisi olduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan Çınkır, 672 Sayılı KHK’yle ihraç edildi. Adana’da Diyanet İşler Başkanlığı’nda A.S. isimli görevlinin kendisi ihbar ettiğini açıklayan Çınkır, A.S.’nin görevli olduğu camide sosyal faaliyetlerde bulunduğunu anlatarak, “A.S. ihbarıyla KHK’lı oldum ve işimden edildim. Hakkımda dava açıldı” dedi. Çınkır, hakkında Adana 13’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan dava sürüyor.

13 YILDIR TEDAVİ GÖRÜYORUM

Paroksismal Noktürnal Hemoglobinüri (PNH) hastası olduğunu belirten Çınkır, 2006 yılında AA Aplastik Anemi (yüksek risk) hastası olarak tedaviye başladığını ve 2012 yılında Akım Sıtometresi sonucunda PNH kolonu pozitif çıkmasından dolayı hastalığının ilerlediğini anlattı. Çınkır, “2014 yılında Çoklu İnfizyon Kemoterapi tedavisini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hemotoloji Polikliniği ve kliniğinde aldım. Soliris adlı 300 mg filokon (soğuk zincir) ilacını aldım” dedi.

6 AY İLACIM VERİLMEDİ

SGK ve Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Ağustos 2018’den 20 Ocak’a kadar kemoterapi ilacının verilmediğini ifade eden Çınkır, 21 Ocak’tan sonra aralıklarla kendisine ilaç verilmediğini söyledi. Çınkır, “21 Ocak’ta bir doz verildi, bana. 28 Ocak bana ret geldi. Tekrardan sıfır hasta olarak 14 Şubat 2019’da ilacım verildi. 14 Mart’ta verilmesi gereken dozum, görevliler bana, ’21 Mart’ta ilaç günün. Bir hafta sonra başvuru yapacaksınız’ dediler. 15 Mart’ta SGK’ye yapmış olduğum başvurular neticesinde aynı gün ilacım verildi. Daha sonra hiç kesilmedi. Ancak 14 günlük başvurularda Sağlık Bakanlığı tarafından ret verilmesi halinde ilaçlar hastaya verilmemektedir. Bugün için ilaç almam gerekli. Kabul görülürse verilecek. Ret verilirse eğer verilmeyecek” diye konuştu.

8 MİLYONU ÇÖPE ATTILAR

İlacının kesilmeyeceğinin garantisinin olmadığını dile getiren Çınkır, SGK’nin Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) “Kanamalı hastalara ilaç verilmez” kararının olduğunu ve buna rağmen ilaç verildiğini vurguladı. Çınkır, “SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın neden bana ilaç verilmediğinin açıklamasını istiyorum. Bu tedavimin engellenmesinde önceki yapılan tüm tedavilerin ücretleri SGK tarafından çöpe atılmıştır. Yaklaşık 8 milyon TL’dir. Hiç kimsenin tedavisinin engellemesini istemiyoruz. Bunlar hukuk önünde bu 8 milyon TL neden çöpe attıklarının hesabını verecekler” ifadelerini kullandı.

AİHM önünde KHK protestosu

Gündem

Zimmetine para geçirdiği iddia edilen eski kayyum görevden alındı

Kayyum olarak getirildiği Mardin Kültür Daire Başkanlığı döneminde hakkında zimmetine para geçirdiği iddia edilen Yakup Sarı, bu suçlama nedeniyle Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alındı.

BOLD – Eski Mardin Kültür Daire Başkanlığı kayyumu, Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı görevinden alındı. Sarı’nın kayyum görevi yaparken zimmetine para geçirdiği öne sürülüyordu.

KÜLTÜR DAİRE BAŞKANLIĞINA ATANMIŞTI

Cumhuriyet’ten Seyfettin Mete’nin haberine göre Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Sarı görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı emrine çekildi. Vali Mustafa Yaman’ın HDP’li Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ın yerine kayyum olarak atandığında Yakup Sarı da Mardin İl Milli Eğitim Müdürü görevini yaparken, Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyum olarak atanmıştı.

400 BİN LİRA FAZLADAN ÖDENMİŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyum atanıp başkanlık görevine getirilen Yakup Sarı, Nihat Hatipoğlu’nu Mardin’e getirerek konferans düzenledi. Sarı bu konferans için Hatipoğlu’na 60 bin lira öderken, bütçeden ise Hatipoğlu’na ödenmiş gibi göstererek, 400 bin TL’yi zimmetine geçirdiği iddia edilmişti. Sarı’nın dün görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü Koordinasyon biriminde görevlendirilmesinin bu dava ile ilgili olduğu ileri sürüldü.

KAYYUM VALİ HAKKINDA DA SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum dönemindeki usulsüzlük ve yolsuzluklara ilişkin mülkiye müfettişlerinin Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturmalar sürüyor. Bu kapsamda eski kayyum Mustafa Yaman hakkında soruşturma başlatıldı. Hakkında fezleke hazırlanan kayyum Yaman’a, milyonlarca lira parayı yandaşlara dağıttığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla suçlamalar yöneltildi. Dosyasının bir örneği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Yaman’a ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın yargılama izni vermesi bekleniyor.

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Okumaya devam et

Gündem

Diyanet İşleri Başkanı korona oldu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüse yakalandı. Erbaş, genel durumunun iyi olduğunu duyurdu.

BOLD- Erbaş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi. Milletten dua isteyen Erbaş, hastalara da şifa diledi.

 

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’ı zorlayan ikinci Halkbank Davası

ABD’de ikinci Halkbank Davası 3 Mayıs’ta başlayacak. Yargılama, Alman Der Spiegel dergisinin ifadesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk ekonomisini korkunç bir duruma sokabilir.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren bir dava var. Davanın sonunda Halkbank’a 20 milyar dolarlık bir ceza kesilebileceği ifade ediliyor. Reza Zarrab’ın itirafları davada önemli rol oynuyor. Biden’lı yeni dönemde Erdoğan için tünelin ucunda ışık görünmüyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0