Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Hangi ülkede en çok hangi otomobiller tutuluyor?

Türkiye'de en çok tercih edilen otomobil Fiat Egea. Diğer ülkelerin genelinde ise Nissan, Ford ve Volkswagen en çok tutulan otomobillerin markaları olarak sıralanıyor.

Otomotiv dünyası yüzlerce farklı markayı ve modeli içinde barındırıyor. Durum böyle olunca her ülkenin tercih ettiği marka ve model değişiklik gösteriyor.

Türkiye’deki vergi sisteminden dolayı otomobil almak bir dert haline gelmiş olsa da her ülkenin çokça tercih ettiği bir marka ve o markanın bir modeli bulunuyor.

Webtekno, JATO Dynamics’in araştırması sonucu elde edilen veriler ışığında 20 ülkenin en çok hangi markayı ve modeli tercih ettiğini listeledi.

20. Macaristan:
Marka/Model: Suzuki Vitara
Satış adedi: 11.123

19. Norveç:
Marka/Model: Nissan Leaf
Satış adedi: 12.303

18. Hollanda:
Marka/Model: Volkswagen Polo
Satış adedi: 14.757

17. Romanya:
Marka/Model: Dacia Logan
Satış adedi: 24.955

16. Çek Cumhuriyeti:
Marka/Model: Skoda Octavia
Satış adedi: 25.834

15. İspanya:
Marka/Model: Seat Leon
Satış adedi: 34.764

14. Türkiye:
Marka/Model: Fiat Egea
Satış adedi: 36.649

13. Avustralya:
Marka/Model: Toyota Hilux
Satış adedi: 51.705

12. Meksika:
Marka/Model: Nissan Versa
Satış adedi: 91.320

11. İngiltere:
Marka/Model: Ford Fiesta
Satış adedi: 95.996

10. Rusya:
Marka/Model: Lada Vesta
Satış adedi: 108.363

9. Güney Kore:
Marka/Model: Hyundai Grandeur
Satış adedi: 113.101

8. İtalya:
Marka/Model: Fiat Panda
Satış adedi: 130.206

7. Fransa:
Marka/Model: Renault Clio
Satış adedi: 151.434

6. Almanya:
Marka/Model: Volkswagen Golf
Satış adedi: 172.434

5. Brezilya:
Marka/Model: Chevrolet Onix
Satış adedi: 210.451

4. Hindistan:
Marka/Model: Suzuki Alto
Satış adedi: 234.471

3. Japonya:
Marka/Model: Honda N-Box
Satış adedi: 241.870

2. Çin:
Marka/Model: Nissan Sylphy
Satış adedi: 481.216

1. ABD:
Marka/Model: Ford F serisi
Satış adedi: 909.330

JATO Dynamics’in verilerine göre Türkiye’de en çok tercih edilen otomobil Fiat Egea iken, diğer ülkelerin genelinde en çok adını gördüğümüz marka Nissan oluyor. Nissan’ın ardından ise otomotiv dünyasının devlerinden olan Ford ve Volkswagen geliyor.

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0