Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Buldan: Çalınan mazbataların hesabını 23 Haziran’da soracağız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Beyaz tülbentli annelere saldıranla, İstanbul’da ve bölgede mazbataları gasp eden aynıdır. 23 Haziran’da bu yaptıklarının hesabını soracağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BU AÇIKÇA BİR SANDIK DARBESİDİR

YSK’nın, AKP’nin seçim işleri komisyonu gibi çalışarak İstanbul seçimlerini iptal ettiğini belirten Buldan, “Tıpkı HDP’lilerin mazbatalarını iptal etmeleri gibi İstanbulluların iradesini gasp ettiler. Şaibeli olan seçim değil, YSK’dır. Bu açıkça bir sandık darbesidir. Çıkmış utanmadan ‘oylar çalındı’ diyorlar. Halkın aklıyla dalga geçiyorlar. İstanbul’da oylar değil, AKP ve YSK eliyle halkın iradesi çalındı” ifadelerini kullandı.

BUNLAR DARBE MEKANİĞİNDEN BESLENİYORLAR

Buldan şunları söyledi: “Daha geçen hafta bölgede 10 muhtarın mazbatasına el konuldu. YSK kendisini halk iradesinin üstünde görüyor. 26 belediyemizi tecrit altına almaya çalışıyorlar şimdi de. Cizre’de emniyet amiri ‘kanuna aykırı ama yapacağız’ diyor. Bunlar darbe mekaniğinden besleniyorlar ve cesareti Ankara’dan alıyorlar. Halkımızın iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız, el konulan belediyelerimizin de yerlerde tekmelenen annelerimizin hesabını da 23 Haziran’da sandıkta bir kez daha soracağız, bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

CİZRE’YE SAHİP ÇIKMAYAN İSTANBUL’A DA SAHİP ÇIKAMAZ

Önemli olanın demokrasiye sahip çıkmak olduğunu vurgulayan Buldan, “Cizre’ye sahip çıkmayan, İstanbul’a da sahip çıkamaz. Halk iradesini gasp eden bu darbe mekaniğine karşı tüm toplumsal kesimlerin mücadele etmesi gerekir. Bir otoriter sistemle karşı karşıyayız. Beyaz tülbentli annelere saldıran elle, İstanbul’da, Bölge’de mazbataları gasp eden el aynıdır. Cizre’de kanunu tanımıyorum diyen zihniyetle, İstanbul’da halk iradesini yok sayan zihniyet aynıdır.” dedi.

HALK YSK’DAN BÜYÜKTÜR

Buldan şunları dile getirdi: “Hani hep dünya 5’ten büyüktür’ diyor ya, biz de halk YSK’den büyüktür diyoruz. HDP demokrasinin yanındadır, HDP ezilenlerin, iradesi gasp edilenlerin, barışın, özgürlüğün yanındadır. HDP 31 Mart’ta güç dengesini değiştirdi. Otoriter anlayışı geriletti. Türkiye halklarına umut verdi. Türkiye 31 Mart’taki kararlılığını 23 Haziran’da sürdürecek. Daha güçlü bir Demokrasi İttifakı diyoruz.”

ASIL DEMOKRASİ REFORMUNU HALK YAPACAK

AKP’nin seçimleri kaybedince demokrasiyi hatırladığını belirten Buldan, “Bu baskıcı rejimle yönetemeyeceklerini kendileri de görüyor aslında. Ama önemli olan ne yaptıklarıdır. Annelere her gün saldırıyorlar, aydınlar cezaevine atılıyor, sanatçılar fişleniyor. Soruyoruz, demokrasi reformunuz bu mudur. Hukuku devre dışı bırakan bir hükümet hangi demokrasi reformunu yapacak. Hiç kuşkunuz olmasın asıl demokrasi reformunu halkın kendisi yapacak” şeklinde konuştu.

HER ŞEY MUHTEŞEM OLACAK

Buldan, “İstanbul için şimdi ‘her şey çok güzel olacak’, ‘daha güzel’ olacak diyorlar ya, biz de inanın her şey muhteşem olacak diyoruz” ifadelerini kullandı.

TARİHİ BİR SORUMLULUKLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Türkiye’nin daha fazla uçuruma sürüklenmemesi için Öcalan’ın mesajının görmezden gelinmemesi gerektiğini vurgulayan Buldan, “Demokrasiden yana tüm kesimler tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya. Siyaset alanının çözüm mecrası olduğu bilinciyle herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz. Açlık grevlerine ve ölüm oruçlarına kimse kulak tıkayamaz, sessiz kalamaz. Hukuki bir talep olan tecridin kaldırılması talebinin garanti altına alınmasıyla Türkiye’de bir rahatlama olacak” dedi.

HDP: Gasp edilen halkın iradesinin hesabını 23 Haziran’da sandıkta soracağız

Politika

Babacan’dan çıplak arama ve KHK çıkışı: Açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz

Partisinin etkinliğinde konuşan Ali Babacan, AKP’nin Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiğini söyleyerek KHK ve çıplak arama skandalını eleştirdi.

BOLD – DEVA Partisi 2. İl Başkanları toplantısında konuşan Genel Başkan Ali Babacan, AKP Hükumetinin adalet anlayışını eleştirdi.

KAÇIRILMA HABERLERİ

İnsan haklarında tablonun felaket olduğunu söyleyen Babacan: “Siz Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiniz. Siz çıplak arama iddialarına ciddiyetsizlikle yaklaşıp, önce  kadınları  sonra insan haysiyetini aşağıladınız. Kaçırılma haberleri yine sizin döneminizde dolaşmaya başladı. KHK marifetiyle çok sayıda suçsuz insanı açlıkla sınadınız, itibarlarını yok ettiniz. Beka diyerek bu milleti açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz” dedi.

KİMSE KİMSEYLE DALGA GEÇMESİN

Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı eleştiren Babacan Temel adaletsizlikleri halının altına süpürerek pisliği temizlenemeyeceğini söyledi.

“Sayın Erdoğan’dan ‘Hükümet yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten vazgeçiyor’ cümlesini duydunuz mu?” diye soran Babacan: ” Bunun için reforma gerek yok, zaten Anayasa var. Ancak kendisini Anayasaya bağlı görmüyor. Açıklanan paketin girişinde masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. İnsanlık bunları bin sene önce halletti. Bu ilkeler, bizim imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de Anayasamızda da yazıyor. Kimse kimseyle dalga geçmesin” ifadelerini kullandı.

BASARIZ PARAYI ANLAYIŞI

Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gördüğümüz çiçeğe su vermeyeceğiz, diyorlar. Hak, su değildir. Hakkı vermek de kimsenin haddine değildir. Ne demek çiçek-diken? Kimin çiçek, kimin diken olduğuna kim karar veriyor? Kişiye göre ayrım yapılamaz. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu kurulacakmış. ‘Parasıyla değil mi kardeşim’ deyip, hakkı ezip geçmektir bu. ‘Basarız parasını’ anlayışıyla insan haklarına yaklaşamazsınız. Her gün insan onurunu çiğneyen bir zihniyetin açıklayacağı plan da bu kadar olur.”

Okumaya devam et

Politika

Meral Akşener’den HDP çıkışı

Meral Akşener, Meclis’e gönderilen fezlekeler konusunda net konuştu. “Bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz” diyen Akşener, milletin hür iradesine saygı duyacaklarının altını çizdi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada HDP fezlekeleri ile ilgili açıklama yaptı. “Elbette bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz. Elbette milletimizin hür iradesine saygı duyacağız. Elbette siyasi şovun değil, hakkın ve hakikatin yanında duracağız.”

İşte o açıklamalar…

Okumaya devam et

Politika

5 partiden 8 milletvekilinin 10 dokunulmazlık fezlekesi Meclis’te

HDP, CHP, MHP, AKP ve DBP’den 8 milletvekiline ait toplam 10 dokunulmazlık fezlekesi TBMM’ye ulaştı. HDP’li Feleknas Uca’nın 3 dosyası var.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun fezlekesi ile birlikte 10 adet dokunulmazlık fezlekeleri Meclis’e ulaştı. Berberoğlu’nun yanı sıra Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen milletvekilleri şöyle:

  • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan
  • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca
  • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
  • HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni
  • DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz
  • MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı
  • AKP Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir

Gelen dosyalar arasında Feleknas Uca’nın 3 dosyası bulunuyor. Kısa süre önce HDP’li 9 vekil, ardından da 28’i HDP’li vekillere ait olmak üzere toplam 33 fezleke Meclis Başkanlığına ulaşmıştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0