Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Audi Q8, astronomik satış fiyatıyla Türkiye pazarına adım attı

Alman otomobil üreticisi Audi'nin Q serisindeki yeni aracı Q8, vergiler dahil 1 milyon 207 bin TL'lik fiyatla Türkiye'de satışa sunuldu.

Alman otomobil üreticisi Audi, Q serisindeki yeni aracı Q8’i piyasaya sürdü. Aracın Türkiye’de 50 TDI quattro 286 hp Tiptonic versiyonu satılacak. Fiyatı ise 1.2 milyon TL olacak.

Yeni Audi Q8’in tanımında, lüks bir coupe aracın pratikliğine ve çok yönlülüğüne sahip bir SUV olduğu belirtiliyor. Aracın dört tekerlek çekiş sistemi var ve böylece arazide kullanmak da mümkün.

Önemli ölçüde geniş olan Q8’in uzunluğu 4.99, genişliği 2 ve yüksekliği de 1.71 metre. Bu ölçüleriyle Q8’in Q7’den daha geniş, daha kısa ve daha yere yakın olduğu ortaya çıkıyor. Aracın bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılması durumunda 1.755 litreye kadar çıkıyor.

Aracın ön tarafında, keskin ve güçlü hatlara sahip, sekizgen yapıda bir ızgara göze çarpıyor. Öne doğru uzanan rüzgarlık ve yine sert hatlı hava kanalları ile araç, kendine has bir görünüme sahip ve diğer modeller arasından kolayca seçilebiliyor.

Aracın tekerlekleri ise 22 inç boyutunda. Standart farları LED olan araç, istenilirse HD Matrix LED teknolojisine sahip olarak da alınabiliyor.

Otomobilin orta diferansiyel motoru tamamen mekanik olarak tasarlanmış ve gücü, ön ve arka aksa %40/%60 oranında paylaştırıyor. Bu oran sabit değil ve ihtiyaç anında yol tutuşu daha büyük olan aksa aktarılıyor.

Aracın yerden yüksekliği 25.4 santimetre, haliyle asfalt bittiğinde ya da başladığında da aynı şekilde yoluna devam edebiliyor. Audi Q8’de konfor ve spor gibi çeşitli modlarda sürüş yapmak mümkün ve sürücü tercihlerine göre zemin yüksekliği 90 milimetreye kadar değişebiliyor. Arka tekerlekler de aracın ‘daha iyi kaçmasını’ sağlamak için 5 dereceye kadar yatıyor.

Audi Q8’in ön konsolunda 10.1 inçlik bir bilgi ekranı var. Bilgi ve eğlence sistemi için bu ekrandan faydalanılıyor. Sürücünün 8.6 inçlik daha küçük ekranı ise aracın ısıtma ve havalandırma sistemi, kalorifer fonksiyonları ve ihtiyaç halinde yazı yazılabilmesi için ayrılmış durumda.

Araçtan tek düğmeyle sesli ve titreşimli geri bildirim almak, akıllı sistemle konuşmak mümkün. Bu sistemde belli kalıplara bağlı kalmaya gerek yok. Örneğin “Bana yol üzerindeki restoranları bul” demek gerekmiyor. Sürücü “Acıktım” dediğinde sistem yemek yenebilecek yerleri otomatik olarak haritada gösteriyor.

Aracın göstergeleri ise tamamen dijital olarak tasarlanmış Audi sanal kokpitinde yer alıyor. 12.3 inçlik ekranı iki farklı görünümle kullanmak mümkün. Baş üstü göstergesi de önemli bilgileri ön cama yansıtıyor.

Audi Q8’in fiyatı, vergiler dahil edildiğinde 1 milyon 207 bin TL olarak belirlendi. Bu fiyat, anahtar teslim fiyatı olarak açıklandı.

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0