Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Beraat eden KHK’lı Uysal’ın kızı ihraç edildi eşi kansere yakalandı

Tutuklanmasının ardından KHK’yla ihraç edilen öğretmen Tahsin Uysal, beraat kararı almasına rağmen işine geri dönemedi. Kendisinden dolayı eşinin meme kanserine yakalandığını, akademisyen olan kızının ise kendisi gibi ihraç edildiğini belirten Uysal, “KHK’lı olmak sivil bir ölüm” dedi.

Akif Eğitim Sen üyesi ve Bank Asya’da hesabı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan öğretmen Tahsin Uysal, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. Uysal, tutuklu olduğu davadan beraat kararı olmasına rağmen işine geri dönemedi.

EŞİNİN TEDAVİSİ VE İŞİNE DÖNMEK İÇİN MÜCADELE EDİYOR

Uysal’ın yaşadığı bu zorlu süreçte, eşi de meme kanserine yakalandı. Uysal şimdi hem eşinin tedavisiyle hem de işine dönmek için kendisi gibi KHK mağdurlarıyla birlikte Adana KHK Mağdurları Platformu içinde yer alarak mücadele ediyor.

BERAAT KARARI VERİLDİ

Mesleğinin 29’uncu yılında ihraç edildiğini belirten Uysal, 9 günlük gözaltı sırasında 28 kişiyle küçük bir koğuşta kaldığını ve yoğun psikolojik baskıya maruz kaldığını aktardı. Uysal, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarlığı’nın suç duyurusu üzerine Adana Valiliği’nin ihbarıyla gözaltına alınıp “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandığını belirtti. Uysal, yargılandığı Adana 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmada tahliye edilip beraat kararı verilmesine rağmen savcılığın itirazıyla İstinaf Mahkemesi’nde yargılandığını belirtti.

EŞİ YAŞADIKLARINDAN DOLAYI KANSER OLDU

MA’nın haberine göre, daha gözaltındayken çevresinin kendisinden uzaklaştığını dile getiren Uysal, “Hayatım ve ailemin bütün sorumluluğu aniden eşimin üzerine kaldı. Hem bana üzülüyor hem de aileyi ayakta tutmaya çalışıyordu. Ben cezaevindeyken akademisyen olan kızım gözaltına alındı. Kızım, 17 günlük gözaltıdan sonra 3 ay mesleğine devam etti. Ardından, o da sözde terör sanığı olmam sebebiyle benimle ilişkilendirilerek KHK ile ihraç edildi. Eşim buna da katlanmak zorunda bırakıldı. Eşim ve çocuklarım maddi ve manevi olarak ciddi sıkıntı çekti. Psikolojileri bozuldu. Ben 6 aylık cezaevi sürecinin ardından tahliye oldum. Ancak kısa bir süre sonra yaşadıklarının da etkisiyle eşimin kanser olduğu ortaya çıktı. Uzun bir tedavi sürecinin ardından eşim hayata tutunmaya çalışıyor” dedi.

‘İLLA ÖLMEK GEREKMİYOR’

KHK’lı olmayı “sivil bir ölüm” olarak niteleyen Uysal, “KHK’lı olmak; sosyal hayatta sivil ölüm olduğu gibi, iş ve çalışma hayatı açısından sivil bir ölümdür. İşinizden ihraç edilmişseniz eğer bir başka işte çalışmanıza izin verilmiyor. Özel sektör bile SGK girişi yapmak istediğinde KHK’lı olduğumuzu görüyor. İşe almıyor ve çalışma hakkımız engelleniyor. Yurt dışı çıkış yasağı var; yurtdışında da çalışamıyorsunuz. Çocuğunuzu, sizi bahane ederek ihraç ediyorlar. Lise ya da üniversiteye giden çocuklarınızın, ileride çalışmak istediğinde güvenlik soruşturmalarından geçememeleri söz konusu. Sivil ölüm için başka bir şeye gerek var mı? İlla ölmek gerekmiyor. Nefes alıp vermek, biyolojik olarak varlığını devam ettirmek insanca yaşam için yeterli değil. En temel haklarımız, KHK ile elimizden alındı. Ayrımcılığın en zirvesi yaşartılıyor KHK’lılara” ifadelerini kullandı.

‘MAZLUMLARI ANLAMAYA ÇALIŞIYORUM’

“Çok yönlü zulme uğramış bir insan olarak öncelikle empati yapıp mazlumları anlamaya, onların yanında olmaya çalışıyorum” diyen Uysal, Adana KHK Mağdurları Platformu içinde mücadele ettiğini belirterek, “Birçok önyargımı kırarak dünyaya daha pozitif, eşitlikçi, emekten, haktan, özgürlükten yana, ayrımcılık içermeyen gözlerle bakmaya çalışıyorum. İkinci üniversitemi okuyorum. Gelecekte hukukçu olmak istiyorum. Yeni hukukçu kimliğimle tüm mağdurlara faydalı olmak istiyorum” dedi.

İki bin görme engelli KHK ile ihraç edilmiş

Gündem

678 bin sağlık çalışanına Çin aşısı vuruldu

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulamasının üçüncü gününde, Çin’den getirilen ve üçüncü faz testleri devam eden aşılar 678 bin sağlık çalışanına vuruldu. Sağlık çalışanları 28 gün sonra ikinci doz aşılarını olacak. 

BOLD – Çin’den getirilen ve Çin’de daha yapılmasına onay verilmeyen, güvenirliliği tartışmalı aşının sağlık çalışanlarına uygulanmasına devam ediliyor. Aşının yapılmasına başlandığı günden beri 678 bin sağlık çalışanına Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısı vuruldu.

AŞILAMA 14 OCAK’TA BAŞLADI

Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi”ne göre, 14 Ocak Perşembe ülke genelinde başlatılan aşılamaya devam ediliyor. Bu kapsamda öncelikle sağlık çalışanları aşılanıyor. Aşılamanın üçüncü gününde 678 binden fazla sağlık çalışanı Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının ilk dozunu oldu. Aşılanan kişilere ilk dozun uygulanmasından 28 gün sonra aşının ikinci dozu uygulanacak.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

 

Okumaya devam et

Gündem

Milyonluk makam odası tefrişatına “itibar” savunması

Kayseri OSB

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’nın lüks makam odası için 1.1 milyon lira harcadığı ortaya çıktı. Müfettiş raporlarına da yansıyan bu durum için “Kayseri OSB’nin itibarı” savunması yapıldı.

BOLD – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı için yapılan lüks makam odasına başkanlıktan açıklama geldi.

HARCAMA OSB’NİN İTİBARI İÇİN YAPILDI

OSB’de ortaya çıkan milyonlarca liralık makam odası harcamasına cevap geldi. Lüks makam harcamasıyla ilgili Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’den açıklama yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) yönelik hazırladığı rapora ilişkin OSB yönetim kurulu yazılı bir açıklama yaptı. Raporda, eleştiri konusu yapılan kimi harcamalara da değinilen açıklamada 1,1 milyon lira harcanan makam odası için “Kayseri OSB’nin itibarı ve kurumsal kimliği için yapıldı” ifadeleri kullanıldı.

“TAHİR NURSAÇAN ŞAHSI İÇİN YAPMADI”

Yapılan haberlerle Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan’ın hedefe konulduğu öne sürülen açıklamada, “Haberde yer alan harcamaların hiçbiri Tahir Nursaçan tarafından şahsi olarak yapılmadı. Osmanlı odasına alınan malzemeler piyasa değerine ve faturalı olarak alındı. Makam odası ve tefrişatı yönetim kurulu ve şahıslar için değil bizatihi Kayseri OSB itibarı ve kurumsal kimliği için yapılmış, genel kurul bütçesinde yer almış, bir sonraki genel kurul bütçesinde de açıkça ibra edilmiş bir harcamadır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Gündem

Ankara’da demokrasi ve laikliği ‘küfür’ olarak nitelendirilen bildiriler dağıtıldı

Ankara’nın Mamak ilçesi Misket Mahallesi’ndeki sokağa çıkma yasağında binalara demokrasi ve laikliğin ‘küfür’ olarak nitelendirildiği bildiriler bırakıldı. Bildirilerde Atatürk, devlet memurları ve din adamlarına hakaret edilmesi dikkat çekti.

BOLD – Ankara’nın Mamak ilçesinin Misket Mahallesi’ndeki binalara ‘şeriat çağrısı’ yapılan bildiriler bırakıldı. CHP, bildiriyi dağıtanların bir an önce tespit edilip gözaltına alınmasını talep etti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA DAĞITILDI

Binaların kapılarına bırakılan bildirilerde, demokrasi ve laikliği ‘küfür’, oy kullanmayı ise ‘kafirlik’ olarak nitelendiren ifadeler yer aldı. Ayrıca bildirilerde, Mustafa Kemal Atatürk, devlet memurları ve din insanlarına hakaret edildi. Ayrıca bildirilerin sokağa çıkma yasağında dağıtılması da dikkat çekti. Bildirinin sonunda ise ‘Fatih Sadri’ adlı bir kişinin sosyal medya hesabına yönlendirildi.

CHP’Lİ HAKVERDİ: SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Olayı sosyal medya hesabından duyuran CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Şeriat çağrısı var. Atatürk’e, devlet memurlarına, din adamlarına hakaret var. Kim yaptıysa halkı kin ve nefrete sürüklüyor. Bunu herhangi bir sol yapı dağıtmış olsaydı, hemen gözaltına alınırlardı. Güvenlik kameralarından tespit edilebilir ve soruşturma başlatılmalı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Popular