Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Türkiye FIBA seçimlerinde Turgay Demirel’i değil Sırp Adayı destekleme kararı aldı

Spor tarihinde görülmemiş skandal. Türkiye, Uluslararası Basketbol Federasyonu Başkanı (FIBA) Turgay Demirel’i yeni seçimde desteklemeyecek. Sırp adayı destekleme kararı alındı.

Türkiye Basketbol Federasyonu(TBF), bu hafta sonu Münih’te yapılacak olan Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa Başkanlık Seçiminde mevcut başkan Turgay Demirel’i değil, Sırp temsilci Dejan Tomasevic’i destekleyecek.

Spor tarihinde görülmemiş olay TBF’deki sıkıntıyı da ortaya çıkardı. Bu durumun içeride yaşanan anlaşmazlıkların Uluslararası arenaya taşınması olarak değerlendirildi.

İşte Atilla Türker’in konuyla ilgili tespitleri.

TBF’NİN KARARI FİBA TOPLANTISINDA ORTAYA ÇIKTI

FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) Avrupa Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Seçimi bu hafta sonu Almanya’nın Münih kentinde yapılacak.

49 üye ülke bu seçimde oy kullanacak. Turgay Demirel, sporseverlerin çok iyi bildiği üzere, 4 yıldır FIBA’nın Avrupa başkanlık koltuğunda oturuyor. Bir Türk olarak ülkemizi Avrupa’da gururla temsil ediyor. Ve bir kez daha başkanlığa aday. Aday ama… Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), bu seçimde Turgay’ı Demirel’i desteklememe kararı aldı. İnanılacak gibi değil ama aynen böyle.

Ne yalan söyleyeyim, ben bu haberi ilk duyduğumda “Yok artık, olamaz. Mümkün değil. Daha neler” dedim. Fakat kısa bir araştırmadan sonra acı gerçek ortaya çıktı. Belgesi mevcut… Taraflarla da görüştüm.

Hidayet Türkoğlu, Turgay Demirel’in TFF ile hiç temasa geçmediği için bu kararı aldıklarını açıkladı.

DEMİREL’İN DIŞINDA 2 ADAY DAHA VAR

Bu seçimde Turgay Demirel’in dışında 2 aday daha bulunuyor. Kimler mi bunlar? Biri, Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Dejan Tomasevic. Diğeri ise, Belçika Basketbol Federasyonu adayı, aynı zamanda FIBA Avrupa Başkan Yardımcısı Cyriel Coomans. Ve Türkiye, Sırp temsilci Dejan Tomasevic’i destekleyecek.

Hiç yorum yapmadan devam etmek istiyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda yazıyorum. Bu seçimde Turgay Demirel’i şu ülkeler destekliyor: Fransa, Finlandiya, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Makedonya, Ukrayna ve Monaco.

SIRP TEMSİLCİ İÇİN KOLLAR SIVANDI

Şöyle bir iddia var: 22 Mart 2019 tarihinde Slovenya Basketbol Federasyonu tarafından Ljubliana’da düzenlenen toplantıya Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Beşok ve TBF Genel Sekreteri Serbülent Şengün katıldı.

Hidayet Türkoğlu bu toplantıda Türkiye olarak Turgay Demirel’i desteklemediklerini, adaylarının Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri eski ünlü basketbolcu Dejan Tomasevic olduğunu söyledi. Tomasevic’in başkan olabilmesi her türlü çabanın gösterileceği de yine bu toplantıda dile getirildi. Toplantıya Türkiye’nin yanısıra Slovenya, Sırbistan, İsrail, Hırvatistan, Karadağ, Rusya, Litvanya, Bosna Hersek ve Finlandiya temsilcileri katıldı.

Makedonya adına oy kullanan Noumoski, Turgay Demirel lehine oy kullanacaktı görevden alındı.

NAUMOSKİ GÖREVDEN ALINDI

Öte yandan… Ülkemiz basketboluna uzun yıllar hizmet veren efsane isim Petar Naumoski ile ilgili olarak da çok şaşırtıcı bir durum ortaya çıktı. Petar Naumoski’nin, Turgay Demirel için verdiği desteğin ortadan kaldırılması için Makedonya Federasyon Başkanlığı görevinden düşürüldüğü ifade edildi.

İŞTE O BELGE

Şimdi… Belgeye gelelim.  Sayın Hidayet Türkoğlu, 8 Mayıs tarihinde kendi mail adresinden Avrupa’daki diğer başkanlara gönderdiği mesajda düşüncelerini çok açık bir şekilde bildirdi. (Bu belgeyi bu yazının en altında görebilirsiniz)

Hidayet Türkoğlu, gönderdiği mailde “Cyriel Coomans ve Dejan Tomasevic seçim süreciyle ilgili bizimle temasa geçtiler. Onlarla düzenli olarak görüşüyoruz. Turgay Demirel ise destek veya herhangi bir iletişim kurmak için bizimle temasa geçmedi. Bu eşine az rastlanır durumla ilgili doğabilecek yanlış anlama ve iletişimsizliklerden kaçınmak için şunu açık bir dille söyleyebilirim ki Türkiye Basketbol Federasyonu olarak Mr. Demirel’in başkan adaylığını desteklemiyoruz” dedi.  Daha ne desin!

Hidayet Türkoğlu’nun gönderdiği mail.

DEMİREL: “EVET DOĞRU” TÜRKOĞLU: “EVET DOĞRU”

Bu yazıya son noktayı koymadan önce hem Sayın Turgay Demirel’in kendisiyle, hem de Sayın Hidayet Türkoğlu’nun kurmay heyeti ile telefon görüşmesi yaptım. Turgay Demirel olayı doğruladı. Sorduğum sorular üzerine konuyu ana hatlarıyla özetledi. Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kendisine niye destek gösterilmediğine anlam veremediğini ve bilmediğini söyledi.

Hidayet Türkoğlu’nun kurmay heyeti de benzer bir yaklaşım gösterdi. Türkoğlu’nun ekibi “Bu seçim sürecinde Turgay Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu ile en ufak bir temasa geçmedi. Ne başkan düzeyinde, ne de başka bir şekilde iletişimde bulunmadı. Ama diğer iki aday, Türkiye Basketbol Federasyonu ile sürekli iletişim halindeydi. Her türlü planlarını ve projelerini bize aktardılar. Gerek Avrupa, gerekse Türkiye adına ne gibi güzel çalışmalar yapacaklarını ortaya koydular” dediler.

Spor

Enes Kanter’den Ahmet Altan’a doğum günü hediyesi

NBA’de Portland, 4 maçlık mağlubiyet serisine Charlotte Hornets’i 123-111 yenerek son verdi. Enes Kanter, 11 sayı, 11 asistle double-double yaptı. galibiyeti de bugün 71 yaşına giren ve 5 senedir cezaevinde olan Ahmet Altan’a adadı.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA’de Batı Konferansında mücadele eden Portland Trail Blazers, 4 maçlık yenilgisine Charlotte Hornets karşısında son verdi. Sezon başından itibaren sakatlıklardan en çok etkilenen takımlardan birisi olan Portland Trail Blazers, kendi evinde oynadığı Charlotte Hornets maçına da eksik kadroyla çıktı. İlk çeyrekte geleceğin yıldızları arasında gösterilen çaylak oyuncu LaMelo Ball ile öne geçen Hornets, daha sonra bu üstünlüğünü koruyamadı. Benchden gelen Carmelo Anthony’nin etkili oyunuyla Portland devreyi 49-49 eşitlikle tamamladı.

18. DOUBLE-DOUBLE

Maçın 3. çeyreğine hızlı başlayan taraf Portland Trail Blazers oldu. Lillard ile iyi bir ikili oluşturan Enes Kanter 24 dakika süre aldığı maçı 11 sayı, 11 ribaund, 1 asist ve bir blokla tamamladı. Savunmada etkili oyunuyla dikkat çeken Enes Kanter, bu sezon 18. kez double-double imza attı. Maçın oyuncusu olan Carmelo Anthony 29 sayı, 5 top çalma, 3 ribaund, 2 asist, 2 blokla bu sezon kendisinin en iyi performansını sergiledi. Portland, maçta bulduğu 24 üçlük isabetiyle klüp rekorunu da kırmış oldu.

KANTER GALİBİYETİ AHMET ALTAN’A ADADI

Enes Kanter, sosyal medya hesabından attığı tweetle Charlotte Hornets galibiyetini, bugün cezaevinde 71. doğum gününü kutlayan Ahmet Altan’a adadığı söyledi. Yaşayan en iyi Türk romancılardan biri olan Ahmet Altan’ın yaptığı eleştiriler nedeniyle 5 yılını parmaklıklar ardında geçirdiğini yazan NBA yıldızı sözlerini “bugünün zaferini sana adıyorum, iyi ki doğdun” diyerek tamamladı.

Okumaya devam et

Spor

2021 All-Star oylaması sona erdi, işte seçilen isimler

NBA All-Star 2021 için oylama sona erdi. All-Star’ın kaptanları LeBron James ve Kevin Durant oldu. Karşılaşma 8 Mart Pazartesi günü Atlanta’daki State Farm Arena’da yapılacak. Yetenek, smaç ve 3 sayı yarışması da ilk kez aynı gece yapılacak.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA 2021 All-Star Maçı’nın kaptanları, basketbolseverlerden en çok oyu alan LeBron James ve Kevin Durant oldu. Takım kaptanlarının yanı sıra ilk beş oyuncuları da belli oldu.

Kural gereği ilk beş oyuncuları, yüzde 50 basketbolseverlerin oyları, yüzde 25’er de oyuncular ve basın mensuplarının oyları sonunda seçildi.

Batı Konferansından seçilen oyuncular, takımları ve kaçıncı kez All-Star seçildiklerine göz atalım

LeBron James (Los Angeles Lakers) 17. kez
Nikola Jokic (Denver Nuggets) 3. kez
Stephen Curry (Golden State Warriors) 7. kez
Kawhi Leonard (Los Angeles Clippers) 5. kez
Luka Doncic (Dallas Mavericks) 2. kez

17. defa All-Star’a seçilen LeBron James, NBA tarihinde, All-Star’a en çok seçilen oyuncular arasında üçüncü sıraya yerleşti. Bu alanda Kareem Abdul-Jabbar (19) ve Kobe Bryant (18) ile ilk iki sırada bulunuyor.

Doğu Konferansından All-Star seçilen oyuncular, takımları ve All-Star olma sayıları ise şöyle;

Kevin Durant (Brooklyn Nets) 11. kez
G. Antetokounmpo (Milwaukee Bucks) 5. kez
Joel Embiid (Philadelphia 76ers) 4. kez
Kyrie Irving (Brooklyn Nets) 7. kez
Bradley Beal (Washington Wizards) 3. kez

All-Star’da forma giyecek 14 yedek oyuncu ise NBA’de görev yapan antrenörlerin oylarıyla belirlenecek. 2021 All-Starda mücadele edecek bu oyuncular 23 Şubat tarihinde açıklanacak.

DOĞU BATI YOK, KAPTANLARIN TAKIMI VAR

NBA yönetimi, organizasyondaki en köklü değişikliği 2018 All-Star öncesi yaptı. Yıllardan beri devam eden Doğu ve Batı takımları kaldırıldı. Onun yerine, en çok oy alan iki oyuncunun takım kaptanı olduğu ve kendi aralarında, küçük çocukların mahalle maçlarında yaptığı gibi adımlama usulü, diğer bir deyişle ‘aldım, verdim, ben seni yendim’ şeklinde takım arkadaşlarını seçtiği bir formata geçildi.

Bu sene 4.kez uygulanacak format gereği takım kaptanı seçilen LeBron James ve Kevin Durant ilk beşte oynayacak oyuncuları sırayla seçecek. İlk oyuncuyu, seçimde en çok oyu alan LeBron James tercih ederken, yedeklerde ilk seçimi Kevin Durant yapacak. James ve Durant’in yapacağı oyuncu seçimleri 5 Mart Cuma günü 04:00’da (TSİ)gerçekleşecek ve TNT’den canlı olarak yayınlanacak.

2021 ALL-STAR’DA YABANCI OYUNCU REKORU

70. kez düzenlenen All-Star’da, ilk beşte ilk kez, Amerika dışından 5 oyuncu görev yapacak. Bu oyuncular ve ülkeleri ise şöyle; Antetokounmpo (Yunanistan), Donçiç (Slovenya), Embiid (Kamerun), Irving (Avustralya) ve Jokiç (Sırbistan). Bir önceki rekor, 4 oyuncu ile 2020 All-Star maçında kırılmıştı. Bu sene pandemi dolayısıyla Yetenek, 3 sayı ve smaç yarışması da All-Star maçıyla aynı gün yapılacak. Karşılaşma 8 Mart Pazartesi günü 04:00’da (TSİ) başlayacak.

 

Yargıtay Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun cezasını onayladı

Okumaya devam et

Spor

Enes Kanter Pelicans galibiyetini hücrede tutulan eski milletvekili İlhan İşbilen’e adadı

NBA’de Portland, deplasmanda Pelicans’ı Damian Lillard’ın yıldızlaştığı maçta mağlup etti. Enes Kanter 11 sayı, 4 ribaunt ile oynadı. Galibiyeti ise hücrede tutulan 74 yaşındaki eski Milletvekili İlhan İşbilen’e adadı.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

Portland Trail Blazers, oldukça çekişmeli geçen Oklahoma maçının üstünden 24 saat geçmeden bu kez New Orleans Pelicans ile karşılaştı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle dünkü uçuşu iptal edilen Portland, maça az bir süre kalan New Orleans’a ulaştı ve dinlenme fırsatı bulamadan havaalanından karşılamanın oynanacağı salona hareket etti.

Maça hızlı başlayan Portland, Lillard ve Enes Kanter’in etkili oyunuyla ilk çeyreği 35-30 önde kapattı. Çeyreğin bitimine 2,5 dakika kala, Pelicans’ın pivotu Steven Adams Enes Kanter ile girdiği ribaunt mücadelesinde ayağı burkularak parkeyi terketti. İkili, Oklahoma’da oynarken çok yakın arkadaşlıkları ve bıyıkları nedeniyle “Stache Brothers” (bıyık kardeşler) olarak adlandırılıyordu.

LİLLARD ‘MVP’ GİBİ OYNAMAYA DEVAM EDİYOR

Maçın son dakikasına New Orleans Pelicans 124-123 önde girdi. Bitime 16.5 saniye kala Lillard sol köşeden Lanzo Ball’ı geçip turnikeyi bıraktı, bir de faul aldı. Serbest atışı da sayıya çeviren Lillard takımını 126-124 öne geçirdi. Pelicans kalan saniyelerde geri dönüş şansını önce Lanzo Ball, sonrasında Brandon Ingram ile değerlendiremedi. Portland’ın yıldızı Lillard maçı 43 sayı, 16 ribaud ile tamamlayarak NBA’de bu istatistiğe ulaşan 5.oyuncu oldu. Portland, üst üste 6. galibiyetini alırken, Enes Kanter 11 sayı, 4 ribaund, 1 asist ve etkili savunmasıyla takımının galibiyetine katkı yaptı.

KANTER GALİBİYETİ İLHAN İŞBİLEN’E ADADI

Enes Kanter, sosyal medya hesabından attığı tweetle New Orleans Pelicans galibiyetini, eski milletvekili İlhan İşbilen’e adadığı söyledi. 74 yaşındaki İşbilen’in beyninde pıhtı oluşması ve ciddi kalp rahatsızlıklarına rağmen tek olarak hücrede tutulmaya devam edildiğini yazdı. İlhan İşbilen’in suçsuz olmasına rağmen siyasi sebeplerle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını da Twitter’dan paylaştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0