Bizimle iletişime geçiniz

Genel

AKP medyasında ortalık toz duman: Küçük’ten ”Alo Ahmet”e salvolar

Cem Küçük, CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’yla yaptığı program sonrası eleştirilerin odağındaki isim olan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan hakkında ağır bir yazı kaleme aldı.

Zaman zaman Ahmet Hakan’ı köşesinden eleştiren Cem Küçük, bugün de İmamoğlu yayını sonrası kendisine gelen “haklıymışsın” mesajlarını paylaştı.

Küçük, Ahmet Hakan’ın ‘dönem adamı’ olduğunu yazarken, Hakan hakkında ‘yalaka’ ‘tetikçi’ ‘dolandırıcı’ ‘eyyamcı’ gibi ifadeler kullandı. Cem Küçük yazısının sonunda Ahmet
Hakan’ı Jet Fadıl’a benzetti.

İşte Küçük’ün “Eyyamcılığın kitabını yazmak” başlıklı bugünkü yazısı:

Üç gündür özellikle CHP’li ve hükûmete muhalif diğer düşüncelerden arkadaşlarım arıyor. Bana Ahmet Hakan Coşkun’un tıyneti ve karakter özellikleri konusunda ne kadar haklı olduğumu söylüyorlar. 2014-16 döneminde bu şahsa dair herkese yaptığım tüm uyarıların ne kadar isabetli olduğunu şimdi anca fark ettiklerini ifade ediyorlar. Hatta tanınmış bir gazeteci de olan bir kişi bana zamanında yaptığımız kavgalarda Ahmet Hakan lehine attığı tweetleri gösterdi ve özür diledi.

Şöyle de bir mesaj gönderdi bana: “Sen bizim düşüncemize tam zıt adamsın. Ama ne olduğu belli olan net birisin. Bu Ahmet Hakan ise sabah yüzüne güldüğü adamı öğleyin satan, akşam küfrettiği insana geceleyin yaranmaya çalışan bir tipmiş. Yanıldık. Çok yanıldık. Sen haklı çıktın.”

Ben de hem bu tanınmış gazeteciye hem de herkese “Günaydın” diyorum. Bir kamyonun gelip sizin evinize paldır küldür dalacağı ancak evin içine dalınca mı fark edilir? Elbette Ahmet Hakan hepinizi satacaktı. Adamın karakterinin böyle olduğunu 2014-16 arası belki 100 kere yazdım. Manzara ortadaydı. Görünen köy kılavuz istemiyordu. “Bir dünya görüşü olmayan bir adam bu Ahmet Hakan” dedim. “Herhangi bir siyasi düşüncesi olmayan adam” dedim. Sadece ve sadece bireysel menfaatlerini maksimize etmek için yaşayan bir adam bu diye kaç defa ifade ettim. Tüm muhalifleri uyardım. Ama hiçbiri dinlemedi. Şimdi yaşadıklarınızı hak ediyorsunuz.

Şimdi de “Bu sefer de Ahmet Hakan bizim tarafa geçti. Biz tepe tepe kullanalım onu” diye düşünen sözde hükûmetçi kimi tipler görüyorum. Bakın bu sefer de bizim tarafta böyle safça düşünenleri uyarıyorum. Pundunu bulduğu zaman sizi de öyle bir satar ki, esas siz kendinizi kullanılmış mendil gibi ortada bulursunuz. Bir bakmışsınız aynı Ahmet Hakan Washington’da karşınıza çıkar ve “Bana İmamoğlu yayını için şöyle baskı yaptılar, böyle baskı yaptılar. Talimatları direkt Erdoğan verdi” diye konuşur.

Şunu herkes iyi bilmeli ki, ünlü piyes yazarı Robert Bolt eğer yaşasaydı çok ünlü tiyatro oyunu The Man For All Seasons, yani Her Devrin Adamı adlı eseri tamamen Ahmet Hakan Coşkun için yazacaktı. Aziz Nesin yaşasaydı Zübük adlı romanını tamamen Ahmet Hakan karakterinden esinlenerek yeniden daha kuvvetli şekilde kaleme alırdı. Dolayısıyla kimse bu şahsı hafife almasın. Dünkü yazısı bile o kadar ustaca eyyamcılık yapıyor ki, meşhur dolandırıcı Selçuk Parsadan mezarından çıksa Ahmet Hakan karşısında hakikaten şapka çıkarırdı!..

Bilindiği gibi ben Türk medya tarihinin uzmanıyım. Türk matbuat tarihi çok sayıda eyyamcı yazar görmüştür ama kesinlikle hiçbiri ama hiçbiri Ahmet Hakan’ın eline su dökemez. Mesela yaşayan örneklerden Güneri Cıvaoğlu da tam bir eyyam uzmanıdır ama Cıvaoğlu düz eyyamcıdır. Her dönem güçlülere çok yağcılık yapar ama güçlü olmayanlarla da bir ihtimal ileride güçlü olabilirler diye iyi geçinir. Böyle yürür gider. Türk medyasındaki klasik eyyamcılık tarzı budur. Çok sayıda böyle basit örnek hâlâ var.

Ahmet Hakan ise önce kendisinin patronu olan kimse ona tam yalakalık yapar. Sonra patronu nereye yakınsa ve ne istiyorsa onu tam bir tetikçi gibi yapar. Ardından güçlülere hem yaranmaya çalışır hem numaradan vurur ki, güçsüzlere daha da acımasızca vurabilsin. Sonra acımasızca vurduğu güçsüzlerin de gönlünü almak için bir şeker uzatır hemen onlara. Ardından güçlülere çok koyu bir yaranma ve sonra yine numaradan dokundurma ve sonra yine güçsüzlere saldırı vb. böyle gider. İşte inanılmaz seviyede kıvrak ve bukalemun olmayı gerektiren bu usta işi Türk medya tarihinde en iyi başarabilen Ahmet Hakan’dır. Kabul edelim ki, bu adam eyyamcılığın kutsal kitabını yazmıştır. Şu ana kadar da hemen her kesimi kandırmayı başarmıştır.

Fakat 2019 Mayıs ayı itibariyle artık Türkiye’de yaşayan 82 milyon tarafından nasıl bir adam olduğu artık net şekilde anlaşıldı. Ama belli de olmaz. Ahmet Hakan ile tıpatıp aynı özelliklere sahip Jet Fadıl için de böyle deniyordu. Ama adam hapisten çıktı, gene binlerce insanı kandırdı ve sonra yine içeri girdi. Ahmet Hakan da Jet Fadıl gibi bu sefer de bizim tarafı kandırmayı başarabilir. Dolayısıyla fazla emin de konuşmamak gerekir.

CNN Türk’te “Alo Ahmet” vakası: İmamoğlu’nun katıldığı program erken bitirildi

Genel

AKP’li Belediye Meclisi Üyesi Kovid-19 aşısını hangi sıfatla yaptırdı?

AKP’li Belediye Meclis üyesi ve eski Eskişehir Gençlik Kolları Başkanı avukat Fatih Özata, Kovid-19 aşısı olduğunu açıkladı. Sağlık çalışanları ve riskli gruptaki 65 yaş üstü vatandaşlar bile henüz aşı olamamışken Özata’nın hangi unvanıyla aşı yaptırdığı tartışma konusu oldu.

BOLD –  AKP Eskişehir eski Gençlik Kolları Başkanı ve şimdiki dönemde Belediye Meclis Üyesi olan avukat Fatih Özata, instagram hesabında Kovid-19 aşısı olduğunu duyurdu. Özata’nın bu paylaşımı aşıyı hangi sıfatla yaptırdığı tartışmasını ve torpil iddialarını gündeme getirdi.

Türkiye’de aşılama çalışmaları Avrupa ülkelerinden oldukça geç başladı. Henüz sağlık çalışanları ve riskli olan gruplar aşılanmadı. Buna karşın bazı AKP’li isimlerin aşı olduğu iddiası tartışılırken AKP eski Eskişehir Gençlik Kolları Başkanı ve Belediye Meclisi üyesi Fatih Özata sosyal medya hesabından aşı olduğunu açıkladı.

İddiayı sosyal medya hesabından gündeme getiren CHP’li Barış Yarkadaş, “Özata aynı zamanda sağlıkçı değilse; aşıyı nasıl yaptırdı? Gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Umarım mantıklı bir cevabı vardır” ifadelerini kullandı.

 

Yarkadaş’ın paylaşımları üzerine, Özata özel hastanelerin avukatı olduğunu ve bu sıfatla aşı olduğunu açıkladı. Yarkadaş ise “Özata gerçek bir sağlık neferiymiş de haberimiz yokmuş! Veterinerler bile aşı olamazken hastane avukatı oluyor. Fatih Bey’i nöbete de bekliyoruz!” sözleriyle tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Genel

AYM cezaevinde işkenceye tazminat cezası verdi: Gardiyanlara yeni soruşturma açılacak

Kırıkkale F Tipi Cezaevinde gardiyanların tutuklu Gökhan Gündüz’ü darp edip kolunu kırdığı görüntüler ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi, Gündüz için 70 bin lira manevi tazminata hükmedip, gardiyanlar hakkında soruşturma açılmasını istedi. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da konuyu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

BOLD – 27 Mayıs 2017’de yaşanan ve cezaevinin güvenlik kameralarına yansıyan olayda, cezaevindeki hak ihlallerini protesto etmek amacıyla kantin önünde oturma eylemi başlatan Gündüz, kafası betona vurularak darp edildi. Ardından kolu bükülerek sürüklendi. Hastaneye kaldırılan Gündüz’ün kolunun kırıldığı tespit edildi.

TUTANAK: TUTUKLU KENDİNİ YERE ATTI

Olayla ilgili olarak nöbetçi müdürün de arasında bulunduğu 5 infaz koruma memuru, hakkında tutanak tutuldu.  Tutanakta olay, “Tutuklu koğuş şebekesi girişine getirildiğinde kapının açılması beklenirken kasten kolunun üzerine gelecek şekilde kendisini sertçe yere attı” diye anlatıldı. Memurlar hakkında açılan idari soruşturmadan ceza çıkmadı.

CEZA GARDİYANLARA DEĞİL, TUTUKLUYA VERİLDİ

Koru kırılan Gündüz’e ise marş söylediği için, bir ay haberleşme veya iletişim (mektup) araçlarından yoksun bırakma, onunla eylem yapan 3 arkadaşına da hücreye koyma veya ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezaları verildi.

BAŞSAVCILIK TAKİPSİZLİK VERDİ

Gündüz’ün kolunun kırılmasıyla ilgili Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmadan takipsizlik kararı çıktı. Gündüz’ün avukatı Engin Gökoğlu’nun itirazından sonuç çıkmayınca, olay AYM’ya taşındı.

AYM İŞKENCEYİ GÖRDÜ

Anayasa Mahkemesi, yaptığı değerlendirme sonucunda tutuklunun kolunun kırılmasını “eziyet” diye değerlendirerek, infaz koruma memurları hakkında yeniden soruşturma yapılmasına karar verdi. Bu nedenle kararın örneğini Kırıkkale Başsavcılığı’na gönderen AYM, Gökhan Gündüz’e ise 70 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Olayın görüntülerini ise ANKA servis etti.

İŞKENCE ADALET BAKANINA SORULDU

Evrensel’in haberine göre HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde gardiyanların tutuklu Gökhan Gündüz’ü darp etmesini ve kolunu kırmasını Meclis gündemine taşıdı. Soru önergesi veren Gergerlioğlu, olayla ilgili olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

-Kolu kırılan Gündüz’e marş söylediği için, bir ay haberleşme veya iletişim (mektup) araçlarından yoksun bırakma, onunla eylem yapan 3 arkadaşına da hücreye koyma veya ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezaları verildiği ve memurlar hakkında açılan idari soruşturmadan ceza çıkmadığı iddiaları doğru mudur?

-Yüksek Mahkeme’nin belirttiği Gökhan Gündüz’e yönelik işkence iddiasına dair ‘kamera görüntülerinin içeriklerinin ortaya konulamamış’ olmasının nedeni nedir?

-Eğer bu iddialar doğruysa Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı etkili bir soruşturma yürütemediği iddiası doğru mudur?

-Anayasa Mahkemesi’nin tespitine göre, bu işkenceyi uygulayan memurlar hakkında açılmış yeni bir soruşturma var mıdır?

-Açılmış soruşturma varsa hangi aşamadadır? Bu işkenceyi uygulayan memurlar hakkında idari bir yaptırım uygulanmış mıdır?

-Geçmişte Gökhan Gündüz hakkındaki işkence soruşturmasının avukatlığını yapan Engin Gökoğlu’nun da tutuklu bulunduğu Tekirdağ Cezaevi’ndeki görevli memurlar tarafından kolunun kırıldığı iddiaları doğru mudur?

-Eğer bu iddialar doğruysa bu konuda açılmış soruşturma var mıdır? Açılmış soruşturma varsa hangi aşamadadır?

-Son 5 yıl içerisinde, işkence ve kötü muamele iddiasıyla hakkında soruşturma açılan memur sayısı kaçtır?

-Son 5 yıl içerisinde, maruz kaldığı kötü muameleler ve işkenceler sonucunda yaralanma ve sağlık problemleri oluşan kişi sayısı nedir?

Okumaya devam et

Genel

SMA’lı çocuk annesi Mürüvvet Aydar: Çocuğum gözümün önünde ölüyor yardım edin

2 buçuk yaşındaki SMA hastası Havin Ömür Aydar, yaşamak için yardım bekliyor. SGK’nın bazı ilaçları ödemediğini, çok pahalı oldukları için ilaçları alamadıklarını söyleyen anne Mürüvvet Aydar “Çocuğun başında ölmesin diye bekliyorum. Yardım çığlımızı duyun” dedi.

BOLD – SMA hastası kızı olan Mürüvvet Aydar, kızının tedavisi için yardım çağrısı yaptı. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların çok pahalı olduğunu belirten anne Aydar, SGK’nın bazı ilaçları ödemediğini söyledi. Aydar ayrıca parası ödenen ilaçlar için de sayısız kriter arandığını bunun da ilaçlara ulaşmayı zorlaştırdığını belirtti.

SMA HASTASI ÇOCUĞUN AİLESİ YARDIM BEKLİYOR

Gazete Duvar’dan Ali Vefa Yurdal’ın haberine göre İstanbul’da yaşayan SMA hastası 2,5 yaşındaki Havin Ömür Aydar’ın annesi Mürüvvet Aydar, “Yardım çığlığımızı duysunlar. Kızım gözlerimizin önünde ölüyor” dedi.

YARDIM GECİKİRSE HAVİN’İN HAYATI RİSKE GİRECEK

Mehmet Şirin Aydar ve Mürüvvet Aydar çifti, Türkiye’deki Spinal Muskuler Atrofi (SMA) hastası binlerce çocuktan biri olan kızları 2,5 yaşındaki Havin Ömür Aydar için yardım bekliyor. Kızının 2 kilo daha alması halinde tedavisi için gerekli olan ilacın da önemini yitireceğini söyleyen anne Mürüvvet Aydar şunları anlattı: “Kızım 2,5 yaşında. Hastalığı 2 aylıkken fark edildi, tıbbı genetik testiyle 5 aylıkken SMA hastası olduğu tespit edildi. Biz de her aile gibi ilaç için mücadele ediyoruz. Kızım şimdi 11,5 kilo. Bu ilacı kullanması için 13,5 kilonun altında olması gerekiyor.”

“Kızım gözlerimizin önünde ölüyor” diyen anne Aydar ekonomik şartlardan ve ilaç fiyatlarından dert yandı. Kızının tedavisi için yardım isteyen Aydar “Kızımın şu an hayatta kalması için gereken ilaçlar bile çok pahalı. Öksürme cihazının parasını bile SGK ödemiyor. Bir çocuğum daha var, evin ihtiyaçları var, mutfak masrafları var… Çok zor günler geçiyoruz. Çocuğumuzun bir an önce tedavi olmasını istiyorum. Yardım çığlığımızı duysunlar. Kızım gözlerimizin önünde ölüyor. Bu hastalık ölümcül bir hastalık” ifadelerini kullandı.

İLAÇ BEKLERKEN KALBİ DURDU

Ülkede karşılanan ilaçlar için kriterlere girmenin çok zor olduğunu söyleyen Aydar şöyle devam etti: “SGK’nın karşıladığı ilaçlar için sayısız kriter var. O kriterlere girmek çok uzun sürüyor. Sıra beklerken çocuğun kalbi durdu. Yarın 7. dozunu almak için fizik ve solunum puanlamasına girecek ama büyük ihtimalle alınmayacak. Çocuk 6 cihaza bağlı yaşıyor. Solunumunu cihazla sağlıyor. Yutma yetisini kaybetmiş durumda, karnından tüple besleniyor. Sürekli nabzını kontrol eden cihazlara bağlı. Çocuğun başında ölmesin diye bekliyoruz. Kas sistemi çöktüğü için ağzında biriken tükürüğü bir makine yardımıyla ben çekiyorum.”

6 CİHAZA BAĞLI YAŞIYOR

Kızının vücuduna bağlı olan cihazlarla oyun oynamaya çalıştığını anlatan Aydar, “Bir yatakta sürekli gözetimimizde. Odasının yoğun bakım ünitesinden farkı yok. Odasındaki oyuncakları, kendisine bağlı olan sağlık üniteleri. Onlarla oyun oynamaya çalışıyor. Babası da ilaçları almak için sürekli rapor peşinde koşuyor. SGK ve hastane arasında sürekli mekik dokuyor. Çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak ve raporları toplamak için çalışıyor” dedi.

Okumaya devam et

Popular