Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Prof. Dr. Baskın Oran: Türkiye’de insanlar söylediklerinden değil, artık düşündüklerinden ceza alıyor

Prof. Dr. Baskın Oran, 19 yüzyılda yasaklanan “niyet okumanın” 21. yüzyılın Türkiye’sinde başımıza bela olduğunu söyledi.

Ahval News’te Yavuz Baydar’a konuşan Oran, anayasanın vatandaşlara tanıdığı temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığını belirterek, “İfade özgürlüğünü geçtim, düşünce özgürlüğü kalmadı. Türkiye’de insanlar artık söylediklerinden değil düşündükleri için cezalandırılıyorlar. 19. yüzyılda yasaklanan niyet okuma olayı 21. yüzyılın Türkiye’sinde başımıza bela oldu. Böyle bir devlet psikolojik olarak nasıl idare edilebilir?” dedi.

HUKUK KALMAYINCA EKONOMİ BAŞ AŞAĞI PİKE YAPMAYA BAŞLADI

Türkiye’nin geldiği nokta, halkın hukuka, devletin bağımsız ve tarafsız kurumlarına güvenmediğini ve cumhurbaşkanın meşruiyetini sorgulamaya başladığını belirten Prof. Oran, “Bugün, toplantı ve yürüyüş hakkını kullandırmıyorlar, 15 kişi bir araya gelip basın açıklaması yapamıyor. Kimse hakkını arayamıyor. Bu devlet siyasi ve ekonomik bakımdan bu böyle götürülemez” ifadelerini kullandı.

TRT, Bankacılık Denetleme Kurulu, TMSF, Serbest Piyasa Kurumu gibi anayasal olarak özerk olması gereken kuruluşların suistimal edildiğini bu kurumların özerkliğinin kalmadığını savunan Oran,  “Ülkede hukuk kalmayınca ekonomi baş aşağı pike yapmaya başladı. Ne yerli, ne de yabancı yatırımcı ertesi günü göremediği için yatırım yapmıyor. Merkez Bankası’nın yedek akçeleri kullanılması gündemde, ülke ekonomik olarak felakete sürükleniyor” diye konuştu.

İŞ KONTROLDEN ÇIKMIŞ VAZİYETTE

Yargının ciddi biçimde silkinmek zorunda olduğuna dikkat çeken Prof. Oran şunları söyledi:

“Çocuklara sübyancılık yapan adamlara iyi hal uygulandığı bir ülkede kendini sürekli taciz eden ve tecavüz eden adamı öldüren kadına müebbet hapis verildi. Yargı savaş halk sağlığı sorunudur diyen, barış isteyen akademisyenleri mahkûm ediyor. Çocuklar ölmesin diyen öğretmeni cezalandırıyor. İş kontrolden çıkmış vaziyette. Bir yargı organı olan Yüksek Seçim Kurulu iktidarın istediği doğrultuda bir karar veriyor sonra o kararla ilgisi olmayan bir takım gerekçeler sıralıyor. Eğer YSK yargı organıysa biz bitmişiz.

Barış Bildirisi’ni imzalayan bir akademisyen daha tutuklandı

 

Gündem

678 bin sağlık çalışanına Çin aşısı vuruldu

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulamasının üçüncü gününde, Çin’den getirilen ve üçüncü faz testleri devam eden aşılar 678 bin sağlık çalışanına vuruldu. Sağlık çalışanları 28 gün sonra ikinci doz aşılarını olacak. 

BOLD – Çin’den getirilen ve Çin’de daha yapılmasına onay verilmeyen, güvenirliliği tartışmalı aşının sağlık çalışanlarına uygulanmasına devam ediliyor. Aşının yapılmasına başlandığı günden beri 678 bin sağlık çalışanına Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısı vuruldu.

AŞILAMA 14 OCAK’TA BAŞLADI

Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi”ne göre, 14 Ocak Perşembe ülke genelinde başlatılan aşılamaya devam ediliyor. Bu kapsamda öncelikle sağlık çalışanları aşılanıyor. Aşılamanın üçüncü gününde 678 binden fazla sağlık çalışanı Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısının ilk dozunu oldu. Aşılanan kişilere ilk dozun uygulanmasından 28 gün sonra aşının ikinci dozu uygulanacak.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

 

Okumaya devam et

Gündem

Milyonluk makam odası tefrişatına “itibar” savunması

Kayseri OSB

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’nın lüks makam odası için 1.1 milyon lira harcadığı ortaya çıktı. Müfettiş raporlarına da yansıyan bu durum için “Kayseri OSB’nin itibarı” savunması yapıldı.

BOLD – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı için yapılan lüks makam odasına başkanlıktan açıklama geldi.

HARCAMA OSB’NİN İTİBARI İÇİN YAPILDI

OSB’de ortaya çıkan milyonlarca liralık makam odası harcamasına cevap geldi. Lüks makam harcamasıyla ilgili Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’den açıklama yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) yönelik hazırladığı rapora ilişkin OSB yönetim kurulu yazılı bir açıklama yaptı. Raporda, eleştiri konusu yapılan kimi harcamalara da değinilen açıklamada 1,1 milyon lira harcanan makam odası için “Kayseri OSB’nin itibarı ve kurumsal kimliği için yapıldı” ifadeleri kullanıldı.

“TAHİR NURSAÇAN ŞAHSI İÇİN YAPMADI”

Yapılan haberlerle Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan’ın hedefe konulduğu öne sürülen açıklamada, “Haberde yer alan harcamaların hiçbiri Tahir Nursaçan tarafından şahsi olarak yapılmadı. Osmanlı odasına alınan malzemeler piyasa değerine ve faturalı olarak alındı. Makam odası ve tefrişatı yönetim kurulu ve şahıslar için değil bizatihi Kayseri OSB itibarı ve kurumsal kimliği için yapılmış, genel kurul bütçesinde yer almış, bir sonraki genel kurul bütçesinde de açıkça ibra edilmiş bir harcamadır” denildi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Gündem

Ankara’da demokrasi ve laikliği ‘küfür’ olarak nitelendirilen bildiriler dağıtıldı

Ankara’nın Mamak ilçesi Misket Mahallesi’ndeki sokağa çıkma yasağında binalara demokrasi ve laikliğin ‘küfür’ olarak nitelendirildiği bildiriler bırakıldı. Bildirilerde Atatürk, devlet memurları ve din adamlarına hakaret edilmesi dikkat çekti.

BOLD – Ankara’nın Mamak ilçesinin Misket Mahallesi’ndeki binalara ‘şeriat çağrısı’ yapılan bildiriler bırakıldı. CHP, bildiriyi dağıtanların bir an önce tespit edilip gözaltına alınmasını talep etti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA DAĞITILDI

Binaların kapılarına bırakılan bildirilerde, demokrasi ve laikliği ‘küfür’, oy kullanmayı ise ‘kafirlik’ olarak nitelendiren ifadeler yer aldı. Ayrıca bildirilerde, Mustafa Kemal Atatürk, devlet memurları ve din insanlarına hakaret edildi. Ayrıca bildirilerin sokağa çıkma yasağında dağıtılması da dikkat çekti. Bildirinin sonunda ise ‘Fatih Sadri’ adlı bir kişinin sosyal medya hesabına yönlendirildi.

CHP’Lİ HAKVERDİ: SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Olayı sosyal medya hesabından duyuran CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Şeriat çağrısı var. Atatürk’e, devlet memurlarına, din adamlarına hakaret var. Kim yaptıysa halkı kin ve nefrete sürüklüyor. Bunu herhangi bir sol yapı dağıtmış olsaydı, hemen gözaltına alınırlardı. Güvenlik kameralarından tespit edilebilir ve soruşturma başlatılmalı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Popular