Bizimle iletişime geçiniz

Genel

AYM’nin hukuk terazisi şaştı: Altan kardeşlere iki farklı karar

Ahmet Altan’ın tutukluluğunda oy çokluğuyla hak ihlali yok kararı veren AYM, Altan’ın televizyon kanalındaki konuşmasını suç işlendiğine delil olarak saydı. Aynı AYM söz konusu programın ve köşe yazılarının kardeş Mehmet Altan’ın tutukluluğuna gerekçe yapılamayacağına hükmetmişti.

BOLD – Anayasa Mahkemesi, 9 gazeteci hakkında açıkladığı gerekçeli kararında önceki kararlarıyla çelişti. AYM, gazeteciler Murat Aksoy, Ali Bulaç ve Kadri Gürsel’in başvurularında hak ihlali var derken, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Akın Atalay, Bülent Utku’nun bireysel başvurularını reddetti. AYM, Taraf Gazetesi eski Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’ın kararını ise oy çokluğuyla reddetti. Karara AYM Başkanı Zühtü Arslan dahil 5 üye muhalefet şerhi yazdı.

TAM ZIT İSTİKAMETTE KARAR

Altan’ın tutukluluğunun hak ihlali olduğunu belirterek karara muhalif olan AYM Başkanı Zühtü Arslan, gerekçeli karara yazdığı muhalefet şerhinde bu duruma işaret etti. Ahmet Altan’ın tutukluluğunun haksız olduğunu, ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğini kaydetti.

Arslan, “Mahkeme aynı programdaki konuşması suç işlendiğine dair kuvvetli belirti olarak sunulan Mehmet Altan’ın başvurusunda tam zıt istikamette bir sonuca ulaşmıştır” değerlendirmesi yaptı. Arslan, gazeteci Altan’ın programdaki sözlerinin darbeye zemin hazırlamak şeklinde nitelendirilemeyeceğini, suç işlemek için kuvvetli belirti sayılamayacağını kaydetti.

Altan’ın dava konusu Mutlak Korku ve Ezip Geçmek adlı iki yazısının da, iktidara yönelik ağır eleştiri ve uyarı mahiyetinde yazılar olduğunu belirten Arslan, savcılığın iki yazının birkaç cümlesinden hareketle Altan’ı suçladığını, ancak olgusal temellerini ortaya koyamadığını kaydetti.

BYLOCK TEK BAŞINA DELİL DEĞİL

Ahmet Altan’a yönelik gizli tanık ifadelerinin somut bilgi ve belgelerle ortaya konulamadığı belirten Arslan, Bylock yazışmalarında Altan’ın isminin geçmesinin tek başına suç şüphesini gösterir kuvvetli bir belirti olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığına işaret etti. Yine AYM’nin Bylock’la ilgili yazışmanın delil teşkil edemeyeceğine dair Mehmet Altan kararını hatırlattı.

HUKUKİLİK ŞARTI YOK, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLDİ

Arslan, “Başvurucunun tutuklanmasının hukukilik şartını sağlamadığını” belirtti. Ahmet Altan’ın farklı tarihlerdeki yazı ve televizyon yayınındaki sözlerinden dolayı tutuklandığını ifade etti.

Arslan, “Hakkında uygulanan tutuklama tedbirinin hukukilik şartını sağlamadığı tespiti ışığında, tutuklama gibi ağır bir tedbirin ifade ve basın hürriyetleri bakımından demokratik toplumda gerekli ve ölçülü bir müdahale olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Bir gazeteci olan başvurunun yazılarından ve televizyon konuşmasından dolayı tutuklanmasının ifade ve basın özgürlüklerine yönelik caydırıcı bir etki doğurabileceği açıktır” ifadelerini kullandı.

Genel

AKP son bir ayda 4 puan kaybetti

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini değerlendiren Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4, Cumhur İttifakı’nınsa 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

BOLD – İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AKP’nin oyu 31,6’da kaldı. Yüzde 17,7 olan kararsızların oranı ise diğer bütün partilerin üzerinde. Ankette sırasıyla CHP yüzde 16,5, İyi Parti 12,8, HDP 8,5, MHP 7,6 oy oranıyla yer aldı.

Ali Babacan’ın DEVA Partisinin ise yüzde 2,6 oy oranına sahip olduğu görüldü. Anket sonuçlarını değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4 puan, Cumhur İttifakı’nın ise 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

Ankette kararsızların dağılımının ardından ise görünüm şöyle:

AKP: Yüzde 36,2
CHP: Yüzde 20,3
İp : Yüzde 16,7
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 9,1
DEVA Partisi: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 1,7
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Saadet Partisi: Yüzde 0,6

90’lardan bugüne sadece arabanın markası ve rengi değişti

Okumaya devam et

Genel

Koronavirüsten 137 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu. Son 24 saatte yapılan 151 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 671 hastayla birlikte 5 bin 642 yeni vaka tespit edildi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı da 2 milyon 435 bin 247’ye yükseldi.
Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4.7, ağır hasta sayısı da bin 808 oldu.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

 

Okumaya devam et

Genel

Bold kısa bir aradan sonra tekrar yayında: Nerede kalmıştık?

TRT’nin Bold Medya’ya yönelik sansür amaçlı ‘telif’ başvuruları Youtube tarafından reddedildi. Bir aydır askıya alınan Bold Youtube kanalı, yasal itirazların ardından tekrar yayına açıldı.

BOLD – Youtube bir aylık inceleme sonunda, telif hakkı talebinde bulunan TRT karşısında Bold’un haklı olduğuna karar verdi. Yeni saldırıların olabileceği uyarısında bulunan Bold Medya, bir video ile sivil toplum ve bağımsız gazetecilere çağrı yaptı:

Okumaya devam et

Popular