Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Anayasa Mahkemesi’nden ‘bireysel başvuru’ rezaleti

Anayasa Mahkemesi’nin, bireysel başvuru sahiplerine bakarak hangi gerekçeyle ret kararı vereceğini önceden belirlediği öne sürüldü. Skandal niteliğindeki iddiayla ilgili ‘gerçek dışı’ açıklaması geldi.

BOLD – Anayasa Mahkemesine (AYM) bireysel başvuru hakkı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki (AİHM) ihlal davası sayısının azaltılması amacıyla 23 Eylül 2012’de hayata geçirildi. Ancak AKP Hükümetinin bir organı haline gelen yüksek mahkemenin son dönemde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin verdiği kararlar Türkiye gündeminden düşmüyor.

AYM’ye 2012 yılından bugüne kadar yapılan toplam başvuru sayısı 221 bin 494’e ulaştı. İlk yıl yapılan bireysel başvuru sayısı 1342’yken bu sayı 2016 yılında 80 bin 756’ya çıktı. 15 Temmuz’un ardından ise AYM’nin bireysel başvurulara yönelik tutumu tartışma konusu oldu.

15 Temmuz sonrası TSK’dan ihraç edilen hukukçu Levent Mazılıgüney, Anayasa Mahkemesinin bireysel başvurularla ilgili skandalını gün yüzüne çıkardı. AYM’nin, bireysel başvuru sahiplerine bakarak hangi gerekçeyle ret kararı vereceğini önceden belirlediğini gösteren rezaleti sosyal medya hesabından tek tek anlattı. Video kaydıyla da skandalı belgeledi.

Anayasa Mahkemesi ise iddialarla ilgili açıklama yaptı. “İhsas-ı reyde bulunulduğu yolundaki iddia tamamen gerçek dışıdır” dedi.

Levent Mazılıgüney

İşte Mazılıgüney’in aktardığı bilgiler:

  • Uzun zamandır Anayasa Mahkemesinin etkili bir iç hukuk yolu olmadığını ancak AİHM nezdinde vitrin olabilecek kararlar vererek AİHM ve uluslararası kamuoyunu yanıltmaktan başka işe yaramadığını düşünüyorum.
  • Bilindiği üzere, AİHM/Alparslan Altan kararının çevirisini daha önce yayınlamıştım. Alparslan Altan’ın AYM bireysel başvurusunda verilen kararı bir daha incelemek istedim. AYM kararlar bilgi bankası bağlantısını kullandım.
  • Karşıma çıkan metin, beni pek şaşırtmadı ancak çok üzdü. AYM’de uzun süre raportörlük de yapmış üstadlarıma konuyu danışınca tam bir skandal olduğu yorumu yapıldı.
  • “PDY ile ilgili müdahaleler bağlamında yapılacak başvurularda kullanılacaktır” notları ne anlama gelir? Karara ilişkin bilgi formuna yazılan bu notla AYM, yüksek yargı üyelerince yapılacak benzer başvuruları kabul edilemez bulacağına ilişkin ‘ihsası rey’de bulunmuştur.
  • Darbe teşebbüsü sonrası suçüstü halinde yakalandıkları iddiasıyla tutuklanan yargı mensuplarının tutuklanmalarının hukuka aykırı olduğunu, kararlarda gerekçe gösterilmediğini, şikayetleri bakımından bireysel başvurunun etkili bir çözüm yolu olamayacağını değerlendiriyorum.
  • Bu nedenle, AYM’nin inceleme sonucu beklenilmeksizin doğrudan AİHM’e gitmelerinin bence önü açılmıştır. Üstelik bu durum sadece yargı mensupları için değil, her meslek grubu için geçerlidir.
  • Her bir meslek grubunun olası hak ihlali iddiaları içeren “bireysel” başvurularında ne karar verileceği tarife usulüyle belirlenmişse, bireysellik ortadan kalkmış, AYM etkili bir iç hukuk yolu olmaktan çıkmıştır.
  • Muhtemelen hata ile intranet (iç ağ) sisteminde olması gereken (ki bu da garabettir, ihsas-ı reydir) notlar İnternette yayınlanmış. Bu değerlendirmelerin doğru olduğu ise birçok şablon karardan anlaşılıyor. Aynı notlar başka kararlarda da mevcut. Ne diyelim. Yaşasın Adalet!

Levent Mazılıgüney, incelediği dosyada karşısına çıkan aşağıdaki metni, Anayasa hukukçularına sorduğunu ve bunun tam bir skandal olduğu cevabını aldığını aktarıyor.

Rezaletin videosunu da çeken Mazılıgüney, bireysel başvurularda AYM’nin inceleme sonucunu beklemeksizin doğrudan AİHM’e gidilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu durum sadece yargı mensupları için değil, her meslek grubu için geçerli olduğunun da altını çiziyor.

Mazılıgüney, hak ihlallerini içeren bireysel başvurularda ne karar verileceğinin tarife usulüyle belirlendiğini ortaya çıkaran Alparslan Altan kararının linkini de şu şekilde paylaşıyor:

https://web.archive.org/web/20190628162819/https://kararlarbilgibankasi.anayasa.gov.tr/Ara?BasvuruAdi=ALPARSLAN+ALTAN&KararBulteni=1

LEVENT MAZILIGÜNEY KİMDİR?

Hava Mühendis Binbaşı Levent Mazılıgüney, Milli Savunma Bakanlığında iç denetçiyken kardeşinin telefonunda ByLock bulunduğu iddiasıyla ihraç edildi. İki kardeşinin de Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilmesi sonrasında ByLock’ta ‘Morbeyin’in ortaya çıkarılmasını sağladı. Hakkındaki ihraç kararını yargıya taşıdı ve “Kovuşturmaya yer yoktur” kararı aldırttı. Hukuk okuyan Mazılıgüney, şimdi avukatlık mesleğine kabul edilmeyi bekliyor.

Genel

AKP son bir ayda 4 puan kaybetti

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini değerlendiren Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4, Cumhur İttifakı’nınsa 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

BOLD – İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AKP’nin oyu 31,6’da kaldı. Yüzde 17,7 olan kararsızların oranı ise diğer bütün partilerin üzerinde. Ankette sırasıyla CHP yüzde 16,5, İyi Parti 12,8, HDP 8,5, MHP 7,6 oy oranıyla yer aldı.

Ali Babacan’ın DEVA Partisinin ise yüzde 2,6 oy oranına sahip olduğu görüldü. Anket sonuçlarını değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4 puan, Cumhur İttifakı’nın ise 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

Ankette kararsızların dağılımının ardından ise görünüm şöyle:

AKP: Yüzde 36,2
CHP: Yüzde 20,3
İp : Yüzde 16,7
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 9,1
DEVA Partisi: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 1,7
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Saadet Partisi: Yüzde 0,6

90’lardan bugüne sadece arabanın markası ve rengi değişti

Okumaya devam et

Genel

Koronavirüsten 137 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu. Son 24 saatte yapılan 151 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 671 hastayla birlikte 5 bin 642 yeni vaka tespit edildi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı da 2 milyon 435 bin 247’ye yükseldi.
Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4.7, ağır hasta sayısı da bin 808 oldu.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

 

Okumaya devam et

Genel

Bold kısa bir aradan sonra tekrar yayında: Nerede kalmıştık?

TRT’nin Bold Medya’ya yönelik sansür amaçlı ‘telif’ başvuruları Youtube tarafından reddedildi. Bir aydır askıya alınan Bold Youtube kanalı, yasal itirazların ardından tekrar yayına açıldı.

BOLD – Youtube bir aylık inceleme sonunda, telif hakkı talebinde bulunan TRT karşısında Bold’un haklı olduğuna karar verdi. Yeni saldırıların olabileceği uyarısında bulunan Bold Medya, bir video ile sivil toplum ve bağımsız gazetecilere çağrı yaptı:

Okumaya devam et

Popular