Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Babacan’ın yol haritasında, 2002’deki AKP yok

AKP’den istifa ederek yeni bir parti kurma hazırlığındaki Ali Babacan’ın yol haritasında 2002’deki AKP olmayacak. “Eski AKP” olarak anılmak istemeyen Babacan, yepyeni bir ekiple kamuoyunun karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeliğinden “Yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz” sözleriyle istifa eden eski Devlet Bakanı Ali Babacan ve ekibinin özellikle başkanlık sistemi ve partili cumhurbaşkanı modelinin yarattığı sıkıntılar üzerinde çalıştığı ifade ediliyor.

YEPYENİ BİR EKİP İLE ÇIKACAK

T24’den Gökçer Tahincioğlu’nun kulis haberine göre, Ali Babacan’ın, başta ‘partili cumhurbaşkanlığı’ ve ‘başkanlık sistemi’ kaynaklı sorunların nasıl çözüleceğini gösteren, özgürlükçü bir anayasa değişikliği önerisi olmak üzere, ‘siyaset seti’ olarak nitelenen ekonomi, yargı, insan hakları gibi temel alanlardaki programını tamamladıktan sonra ‘yepyeni’ bir ekiple kamuoyunun karşısına çıkacak.

Yeni parti çalışmalarına başlayan Ali Babacan, çalışmalarını henüz isimlendirmiş değil. Bu yüzden, geçirilen hazırlık sürecinde, partileşme çalışmaları “Ali Babacan çalışması” olarak niteleniyor. Bu süreçte, hem program hem de isimler üzerindeki çalışmaları yürütülüyor.

ESKİ AKP OLARAK ANILMAK İSTEMİYOR

Babacan ve arkadaşlarının yol haritasında kuracakları partinin ‘2002 AKP’si’ yer almıyor.  Ayrıca yeni partinin ‘Eski AKP’ olarak anılmasını istemiyorlar. AKP’nin tanınmış isimlerinden dar bir ekip yeni partide olacak ancak kamuoyunun önüne yepyeni yüzlerle çıkılacak. Bu amaçla, oluşturulan geniş isim havuzundan belirlenen kişilerle görüşmeler yapılıyor, istişare toplantıları düzenleniyor. Partide hem sosyal demokrat, hem merkez sağ, hem muhafazakâr isimlerin bulunması amaçlanıyor. Bu çalışmalarda önemli bir mesafe alınmış durumda.

HEDEFİNDE TBMM’DE GRUP KURMAK YOK

Ali Babacan ve ekibinin, başta AKP olmak üzere Meclis’te grubu bulunan partilerden milletvekili transfer etme ve partinin hemen grup kurması gibi bir hedefi yok. Ancak kaynaklar, Babacan ve ekibinden milletvekillerine bir davet olmasa da vekillerden gelen görüşme talepleri bulunduğunu, bazı görüşmelerin yapıldığını söylüyor.

Çoğunluğu AKP’den gelecek milletvekilleriyle Meclis grubu kurulmasının da sürpriz olmayacağı ifade ediliyor. Ancak Babacan’a yakın kaynaklar, bunun bir hedef olmadığının ısrarla altını çiziyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİN SIKINTILARI ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

23 Haziran’dan sonra Türkiye’nin gündemindeki ilk tartışmalardan biri olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili ise Babacan ve ekibi, özellikle başkanlık sistemi ve partili cumhurbaşkanı modelinin yarattığı sıkıntılar üzerinde çalışıyor.

Türkiye’nin mevcut sistemde, ‘sistemsiz’ biçimde yürütüldüğü düşünülüyor. Bu konuda ‘etki analizleri’ yapılıyor ve en sağlıklı modelin hangisi olduğu üzerinde çalışılıyor.

Anayasaya yönelik derin bir çalışma yürütülüyor. Buna paralel olarak başta ekonomi olmak üzere, yargı, insan hakları, eğitim gibi alanlarda da bir ‘siyaset seti’ oluşturuluyor. Kamuoyunun önüne ete kemiğe bürünmüş bir programla çıkılmak isteniyor.

AKP’den ayrılacağı iddiaların hemen ardından Ankara Başsavcılığı’nın Babacan hakkında, Cemaat Soruşturması başlatması, yapılan bir suç duyurusunu işleme koyması, tepkiler üzerine dosyayı hemen kapatması, ‘Siyaset mühendisliği’ olarak yorumlanıyor.

KUZEY AVRUPA’DAKİ MODELLER İNCELENİYOR

Babacan ve ekibi, diğer partilere olduğu gibi kendilerine de ‘FETÖ’ suçlaması yapılabileceğinin farkında olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle bütünüyle şeffaf bir siyaset finansmanı ve teşkilat hedefiyle çalışmalar yürütülüyor. Partinin finansmanının nasıl sağlanabileceği konusunda dünya örnekleri inceleniyor, özellikle kuzey Avrupa’daki modeller detaylı analiz ediliyor. Babacan’ın özellikle parti gelirleri konusunda bütünüyle şeffaflık anlayışını savunduğu kaydediliyor.

SONBAHAR’A TAMAMLAMAYI AMAÇLIYOR

İstifa edene kadar çalışmaları sessizlik içinde yürüten Babacan’ın, artık çalışmalar konusunda kamuoyunu daha fazla bilgilendirme eğiliminde olduğu belirtiliyor.

Parti hazırlıklarının sonbaharda tamamlanması bekleniyor. Temmuz ve Ağustos’u istişareler ve programla geçirecek Babacan’ın Eylül veya Ekim’de partiyi kurması ve çalışmalara başlaması hedefleniyor.

Ali Babacan, AKP’den istifa etti

Politika

AKP’li vekil: Bize açım diye gelenler iş beğenmiyor

AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Türkiye’de ekonomik kriz olmadığını savunarak, ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenlerin iş beğenmediğini söyledi.

BOLD – AKP MKYK Üyesi ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, ekonomik kriz ve işsizlikle ilgili tartışmalı açıklamalarda bulundu.

Konya merkezli yayın yapan Kanal 42’deki programda konuşan Sorgun, kendisine iş için gelenlerin iş beğenmediğini söyledi. Sorgun, “Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. Bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ Bu iş beğenmeme… ‘08.00-17.00 çalışacağım, cumartesi-pazar tatil olacak, önümde internet açık olacak’ anlayışı var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR KRİZ YOK

AKP’li Sorgun şunları söyledi: “Ekonomide problem yok diyemeyiz. Hayat dinamik ve devam ediyor. Alıyoruz, satıyoruz. Dünyanın en güçlü görünen ülkelerinin, ABD’nin ekonomisi ne duruma geldi salgın sürecinde? Avrupa, ne duruma geldi? Avrupa ülkeleri, birçok şeyi üretemez hale geldi. Devlet, salgında 600-700 milyara yakın desteklemede bulundu. Bu süreçten olumsuz etkilenmedik demek, kafamızı kuma gömmek olur ama Türkiye’de bir kriz yok. Biz, şunu biliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın iki özelliği benim için çok önemli. Cumhurbaşkanımız, Allah’tan başka kimseden korkmaz. Bir de bir konuda sonuna kadar çalışır. Sonra da tevekkül eder. Ekonomik alanda da bu böyle. Ekonomi ile olur. Kriz varsa biz pandemi sürecinde insanlara nasıl destek verdik? Tarihin en yüksek konut alımını yaptık. Sıfır araç alımı için 3 ay 6 ay sonrasına vatandaşa gün veriliyor.

BU İŞ BEĞENMEMEK

Konya’da sanayiye gidiyorum. Sanayici ‘Eğer Suriyeliler olmazsa sanayi bitti’ diyor. Ağır iş kollarında çalışanların çoğu nereli? Suriyeliler. Köylere gidiyoruz, ‘Afganlılar olmazsa, köylerde çoban yok’ diyorlar. Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. Bir işadamını arıyorum. ‘Birisini göndereceğim’ diyorum, hemen gönder diyorlar. Bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ Bu iş beğenmeme. Bizim zihniyet olarak bir değişim yaşamamız gerekiyor. ‘Ben asla tulum giyemem’ diyorlar. Ne yapacaksınız? ‘08.00-17.00 çalışacağım, cumartesi-pazar tatil olacak, önümde internet açık olacak’ anlayışı var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok.”

Bursa’da mezarlık yakınında oturan vatandaş: Cenaze araçlarını sayamaz oldum

Okumaya devam et

Politika

Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili anket: Yüzde 90 başarısız buldu

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifası sonrası yapılan anket sonucunu paylaştı. Araştırmada “Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna vatandaşların yüzde 90,2’si “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” diye görüş bildirdi.

BOLD – Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak’la ilgili yaptığı anketin sonucunu paylaştı.

“Berat Albayrak’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 9,8’i “Başarılı bir bakandı istifasına üzüldüm” cevabı verdi. Yüzde 90,2 ise “Başarısız bir bakandı, istifasına sevindim” dedi.

Ankete katılanların yüzde 72’si Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medyadan öğrendiğini söylerken, yüzde 12,1 televizyon, radyo ve gazeteden, yüzde 15,8 ise eş, dost ve tanıdıklarından öğrendiğini söyledi.

AKP VE MHP SEÇMENİ ‘EKONOMİK KRİZ VAR’ DEDİ

Ankette “Türkiye’nin bir ekonomik kriz içinde olduğunu düşüyor musunuz?” sorusuna AKP seçmeninin yüzde 24,9′ u “evet, ekonomik kriz var” derken MHP’de bu oran yüzde 57,2 olarak kaydedildi. AKP’ seçmeninin yüzde 36,8’i az da olsa kriz var, yüzde 38,3’ü ‘hayır, hiç yok” cevabı verdi. MHP seçmeninin yüzde 13,1’i az da olsa var, yüzde 29,7’si ‘hayır, hiç yok” görüşü verdi.

ERKEN SEÇİM DİYENLERİN ORANI YÜZDE 39.1

Ankette vatandaşlara erken seçim isteyip istemedikleri de soruldu. Erken seçim olmasını isteyenler yüzde 39,1, erken seçime karşı çıkanların oranı ise yüzde 48,5 olarak kaydedildi. Erken seçim için “kararsızım” diyenlerin oranı ise 12,4 oldu.

Yargıda reform ancak HSK’nın yapısının değiştirilmesiyle olur

Okumaya devam et

Politika

Akşener: İktidar seçime gitmek mecburiyetinde kalacak 2023’e götüremez

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP’nin Cumhurbaşkanlığı sistemiyle Türkiye’yi taşıyamadığını belirterek, “Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. Bugünkü sistemle 2023’e götüremez” dedi.

BOLD – Meral Akşener, parti çalışmaları kapsamında gittiği Trabzon’da Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ı ziyareti sırasında erken seçim tartışmasıyla ilgili konuştu.

Akşener şunları söyledi:

BUGÜNKÜ SİSTEMLE 2023’E GÖTÜREMEZ

“Şimdi anlaşılıyor ki bu noktaya adım atma imkanları yok. Çünkü Sayın Arınç, Sayın Cemil Çiçek, onların yaptığı konuşmaların üzerine 3 gün sonra Sayın Erdoğan’ın rencide olması enteresan bir durum. Böyle bir durumda iktidar partisi bu sistemle partileri taşıyamıyor, bu sistemde Türkiye’yi taşıyamıyor. Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kalacak. 2023’e götüremez, bugünkü sistemle.

DEMOKRASİNİN ÖZELLİĞİ SEÇİMDİR

Gitmeyi ister mi? İstemeyebilir. Ama İyileştirilmiş, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçme konusunda bir adım söz konusu değilse, o zaman da muhalefet partileri olarak ‘Bunu taşıyamıyor Türkiye, bu yanlış bir sistem oldu. Bu sistemle Türkiye nefes alır’ diyoruz. İhmal edilen bir de seçmen var. Muhalefet erken seçim ister ama sayı yetmiyor. Paraya ihtiyacı var Türkiye’nin yatırım gelmiyor bu sistemle de gelmez. Onun için seçimle çıkılır. Demokrasinin özelliği seçimdir, seçmenin iradesidir.”

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Okumaya devam et

Popular