Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

“Yeni başkan Saray’dan gelecek talimatlara uyacak”

Merkez Bankası'nın 4.25 puanlık faiz indirimi kararını değerlendiren ekonomistler, 3 hafta önce bir cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle göreve getirilen yeni TCMB başkanının bu kararla Erdoğan'a bağlılığını gösterdiğini belirtti.

Merkez Bankasının 425 baz puanlık faiz indirimini ekonomistler yorumladı. Bu hamleyle yeni başkan Murat Uysal’ın Saray’dan gelecek talimatlara uyacağı vurgusu yapıldı.

BOLD – TCMB, politika faizinin yüzde 24’ten yüzde 19.75 puan seviyesine düşürüldüğünü açıkladı.

Erdoğan, yaklaşık 3 hafta önce “gerekeni yapmadı” diyerek Murat Çetinkaya’yı TCMB Başkanlığı görevinden almış, yerine Murat Uysal’ı atamıştı. Bu faiz kararının söz konusu yönetim değişikliği sonrasında gelmesi, ekonomi uzmanlarınca “yeni başkan sarayın talimatlarını yerine getirdi” şeklinde değerlendirildi.

“MARKET FİYATLARINDAKİ 1.99 GİBİ KARAR ALMIŞLAR”

BirGün yazarı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Bu oran belirlenirken faizin yüzde 20’nin altında olmasına da özen gösterildiği anlaşılıyor. Hani market fiyatlarında 1.99 gibi görürsünüz ya aynen öyle bir karar almışlar” görüşünü paylaştı.

Faiz indirimine gerekçe olarak enflasyonun düşme trendinde olmasının gösterildiğini ancak açıklamanın detayına bakıldığında faiz indiriminde düşük seyreden iç talep ve ihracata yönelik karamsar beklentilerin rol aldığının anlaşıldığını belirten Karatepe, şöyle devam ediyor:

“FAİZ İNDİRİMLERİ YIL SONUNA KADAR DEVAM EDEBİLİR”

“Yani diyor ki içeride para harcayan yok, dış dünyada da işler pek iyi gitmiyor, bir fiyat baskısı ile karşı karşıya değiliz. Bunlara ek olarak, diğer merkez banklarının da faiz indirimlerine gideceği ve bunun gelişmekte olan piyasalara yönelik sermaye hareketine olumlu etki edeceğini bekledikleri görülüyor… Bu karar aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerin indirilmesine ilişkin talebinin karşılanmasına yönelik bir ilk hamle olarak görülebilir. Ekonomik gelişmelerin etkisi saklı kalmak kaydıyla, yıl sonuna kadar bu indirimlerin devam etmesini bekleyebiliriz.”

BUNA İNANMAK İÇİN HAYLİ SAF OLMAK GEREKİYOR

Sözcü Gazetesi Ekonomi Yazarı Murat Muratoğlu da “Saray’ın ‘sabrının tükenmesiyle’ Merkez Bankası Başkanını görevden alması sonrası ‘425’ baz puanlık faiz indiriminin yeni başkanın kararı olduğuna inanmak için hayli saf olmak gerekiyor. ‘Faiz sebeptir, enflasyon neticedir’ denildiği sürece ne yapılsa boşuna…” değerlendirmesinde bulundu.

“ASIL FAİZ YÜZDE 20.50”

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

“TCMB politika faizini yüzde 19,75 olarak açıkladı. Piyasanın ilk tepkisi USD/TL kurunun 5,78’e yükselmesi oldu. Gecelik borç verme faizinin % 21,25 olduğu hesaplanıp da TCMB’nin asıl faizinin bu ikisinin ortalaması olduğu (% 20,50 olduğu anlaşılınca USD/TL kuru 5,70’e geriledi.”

“EKONOMİ TEL TEL DÖKÜLÜYOR, ESAS SORUN GÜVEN SORUNU”

Ekonomist Mustafa Sönmez, faiz indiriminin beklentilere uyduğunu ve bunun dövize etkisinin de sınırlı olacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Dolar 5.70 basamağında dolaşır. Sihirli bir dokunuş olmayacağını yazmıştım. Ekonomi tel tel dökülüyor. Şunu anlamıyorlar; ekonomide esas sorun güven sorunu. Dün açıklanan tüketici, bugün açıklanan sektörler güven endeksi aşağı doğru. Kimse bu rejimin ekonomik politikalarına güvenmiyor, rejime güvenmiyor. Faiz indirimi o anlamda pek bir işe yaramaz.”

Merkez Bankası’ndan 425 baz puanlık faiz indirimi

Analiz

Erdoğan krizi aşmak için halkın cebine güveniyor

Son yıllarda artan geçim sıkıntısı yüzünden Türkiye’de açlık intiharları bile yaşanırken, AKP’liler lüks yaşantılarından hiç ödün vermedi. Pahalı mücevherleri, milyonluk spor arabalarıyla AKP’liler sosyal medyada boy boy fotoğraflar paylaştı. Son yaşanan kıtlık ise Her fırsatta ekonominin iyi olduğunu savunan Erdoğan ise, bugün bazı sıkıntılar olduğunu ve bu sıkıntıları halkla birlikte aşacaklarını söyledi.

BOLD – AKP Hükumetinin yanlış ekonomi politikaları yüzünden vatandaşın yüzü son seçimden buyana gülmedi. 2018’de yapılan son genel seçim öncesi AKP ve MHP’nin adayı Tayyip Erdoğan, “Verin yetkiyi bu kardeşinize bakın dolarla, enflasyonla, faizle nasıl uğraşılıyor” diyerek ekonomiye ağırlık vereceklerini söylemişti.

Seçimden 2 ay sonra 4,75 TL olan dolar, 8 TL’yi gördü. Faiz ve enflasyon ise çift haneli rakamların altına hiç inmedi.

Son günlerde ise Erdoğan’ın kişisel tutumu yüzünden döviz kuru rekor üstüne rekor kırıyor. Maliyet tutturamayan üretici, satış ve üretime ara vermek zorunda kalıyor. Fahiş fiyatlar halkı sokağa dökerken marketler bazı temel gıda ürünlerine kota uyguluyor.

ATKILAR, GÖZLÜKLER, FERRARİLER…

Halk, döviz kurunun neden olduğu krizle cebelleşirken, AKP’liler müteahhitler geçiş garantili döviz ödemeli alacaklarıyla daha da zenginleşti.

Halk daha da fakirleşirken, AKP’li müteahhitlerle beraber parti görevlileri de zenginleşti. AKP’nin önemli isimleri milyonluk otomobil tutkularını, pahalı zevklerini sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Son olarak 5 bin liralık atkısı gündem olan AKP’li Mücahit Birinci, Ferrari’si ve gözlüğüyle de dikkat çeken isimlerden

12 BİN LİRALIK AYAKKABI

AKP Malatya Milletvekili ve Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Öznur Çalık’ın, Malazgirt zaferinin 950. yıl törenleri için Bitlis’in Ahlat ilçesine giderken giydiği ayakkabısı çok konuşuldu.

AKP’li Çalık’ın, Ahlat ilçesine giderken çektirdiği fotoğrafta fiyatı 11 bin 950 lira olan İspanyol marka ayakkabısı dikkat çekti.

PORSİYONLARI KÜLTÜN DİYEN SARAY’DAN İSRAF ŞOV

Vatandaş, tasarruf çağrısı yapan Emine Erdoğan’ın söylediklerinden çok taktığı pahalı mücevher ve aksesuarlarla ilgileniyor. “Porsiyonları küçültün” diyen Emine Erdoğan’ın çantası 50 bin euro, Chopard’ın “Happy Diamonds” koleksiyonundan seçilen pahalı saati 265 bin lira.

BERABER AŞALIM

Halk fakirleşirken zenginleşen Erdoğan ve çevresi için hesap vakti de yaklaşıyor. Gelecek seçimler, anketlere göre AKP için iç açıcı değil. Erdoğan, seçime kadar ekonomi sorununu çözmek istiyor.

Erdoğan, uzun bir aradan sonra ilk kez ekonominin iyi olmadığını söyledi. Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmada halka “beraber aşalım” mesajı verdi.

Dolar krizi üzerine TL’deki değer kaybının ardından yaşanan geçim sıkıntılarına dikkat çekerek halka çağrı yapan Erdoğan, “Sizlerden felaket tellallarına kulak asmadan, hükumetinize ve devletinize güvenmeye devam etmenizi istiyorum. Bugüne kadar nasıl sırt sırta vererek nice badireyi aştıysak inşallah bugünkü sıkıntılarımızın da üstesinden hep birlikte geleceğiz” dedi.

Erdoğan sıkıntıları kabul etti, acı reçeteyi halka kesti: Hep birlikte aşacağız

Okumaya devam et

Ekonomi

TÜİK bu kez şaşırttı: Ekonomik güven endeksi kasımda geriledi

Ekonomik krizin derinleştiği Türkiye’de yayımladığı “olumlu” verilerle tepki çeken TÜİK, bu kez şaşırttı. TÜİK, olumsuz bir veri yayımlayarak bu ay ekonomik güven endeksinin düştüğünü duyurdu.  

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayına ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre ekonomik güven endeksi Ekim ayında 101,4 iken, Kasım ayında yüzde 2,0 oranında azalarak 99,3 değerine düştü.

TÜKETİCİ VE HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN DÜŞÜŞLERİ ARTTI

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre kasım ayında yüzde 7,3 oranında azalarak 71,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,7 oranında azalarak 119,4 değerini aldı. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,6 oranında artarak 112,0 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,6 oranında artarak 121,9 değerine, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,0 oranında artarak 93,6’ya yükseldi.

TÜİK ENFLASYONU 3’TE BİR ORANINDA GÖSTERİYOR

TÜİK’in yayımladığı en önemli verilerin başında gelen enflasyon, tartışılmaya devam ediyor. TÜİK son olarak Ekim ayı enflasyon rakamını yüzde 19.89 olarak açıkladı. Bağımsız ekonomistler ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) da yıllık Tüketici Fiyat Endeksi’nin yüzde 49,87 olduğunu kamuoyuna duyurdu. Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke ise Türkiye’nin gerçek enflasyonunun yüzde 58,75 ile TÜİK’in açıkladığı rakamın 3 katına yaklaşık olduğunu belirtti.

 

Arınç da Erdoğan’dan helalleşme bekliyor: Bir kırgınlığım elbette vardır

Okumaya devam et

Ekonomi

Turizm sektörüne ilişkin kritik uyarı: Destek verilmezse oteller yabancıların eline geçer

Koronavirüs vakalarının hızlı bir artış gösterdiği ve yeni kapanmaların gündeme geldiği dönemde finans dünyasından turizm sektörüne ilişkin kritik bir uyarı geldi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, yeni tip koronavirüs salgınında zor günler geçiren turizm sektöründe otellerin yok pahasına satıldığını söyledi.

BOLD – Turizm sektörü koronavirüs salgınının başladığı geçen yıldan beri zor günler geçiriyor. Ege ve Akdeniz kıyılarında yüzlerce otel satılık. Kovid-19 salgınından en fazla zarar gören sektörlerin başında gelen turizmde tesisler el değiştiriyor. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, salgın döneminde yeterli gelir elde edemeyen sektörde yabancı payının artabileceğine işaret etti.

Ateş, “Bir-iki yıl kazanç kötü olabilir. Ama otel orada duruyor. Eğer siz turizmcileri desteklemezsiniz, maalesef bu oteller üç otuz paralara, çok düşük paralara kendi yatırımcısının dışındakilerin ellerine geçebilir. Niye bizim turizm sanayicimizde kalmasın. Yabancı bir bankanın genel müdürü olarak söylüyorum, benim tercihim o yönde olur.” dedi.

TURİZMCİLERİN KREDİ SORUNLARI

Akdeniz Turizm ve Otelciler Birliği’nin (AKTOB) 11’inci Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katıldıktan sonra basın mensuplarıyla sohbet eden Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş otellere kredi tahsis etmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

Ateş ekspertiz raporlarının piyasa rayicinden uzak olduğunu belirterek, “Ben örneğin pazar değeri 50 milyon dolar olan bir otele kredi vereceğim. Ancak lisanslı eksper bu otele 25 milyon dolar değer biçiyor. Bu yüzden 50 milyon dolarlık otele sadece 25 milyon dolara kadar kredi verebiliyorum.”

Ateş şöyle devam etti: “Otel sahibinin ihtiyacı 30 milyon dolarsa 25 milyonu veriyorum, ilave 5 milyon doları veremiyorum. Elim kolum bağlı. 5 milyon daha verebilsem otel kurtulacak.”

Ateş, alıcı ve satıcının rızasıyla 24 otel sattıklarını belirtirken, şu tespiti yaptı: “Bu otellerin satışında ortalama satış fiyatımız ekspertiz değerinin 2.1 katı oldu. Hatta öyle durumlar var ki, ekspertiz firmasının 28 milyon dolar dediği otel 92 milyon dolara satıldı.”

Yurt dışından telefon getiren bir telefon parası da devlete ödeyecek

Okumaya devam et

Popular

Shares