Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Ben gece kalkıp kendime bir şey yapmayayım diye çocuklarım nöbet tutuyormuş”

Türkiye’deki hukuksuz uygulamalar nedeniyle mağduriyet yaşayan sayısız aileden biri de Urebe ailesi. Nesrin Urebe yaşadıklarını, eşi Cüneyt Urebe’nin tutukluluk durumunu ve çocuklarının geçirdiği zor dönemleri Bold’a anlattı.

BOLD ÖZEL – Cüneyt Urebe İzmir’de vaizlik yapıyordu. 20 Ağustos 2016’da evinde polis tarafından gözaltına alındı. Eşi Nesrin Urebe, evlerinin 3 saat boyunca yasalar hiçe sayılarak arandığını ve telefonlarına el konulduğu belirtti.

Cüneyt Urebe, Düzce Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. 11 gün boyunca göz altında tutuldu. Urebe’nin kardeşi görüşmek için Düzce’ye gittiğinde izin verilmedi.

AYNI GÜN HEM TUTUKLULUK HEM İHRAÇ

Urebe, 1 Eylül 2016’da tutuklanarak Düzce T Tipi Kapalı Cezaevinde götürüldü. Aynı gün KHK ile vaizlik görevinden ihraç edildi. Geçen 1,5 yılın ardından Cüneyt Urebe’nin iddianamesi hala hazırlanmamıştı.

BİPOLAR BOZUKLUK TEŞHİSİ KONDU

3 çocuğuyla İzmir’de yaşayan eşi Nesrin Urebe, bu süreçte yaşadığı sıkıntılar nedeniyle hastalandı. 5 aylık psikolojik travma dönemi geçirdi. Bu sırada büyük oğlu Ahmet Fatih ve 58 yaşındaki annesi yanındaydı.

Ancak o döneme dair hiçbir şey hatırlamayan Urebe, “Oğlum üniversite sınavına hazırlanmak için uğraşırken ben çocuklarımı hatırlamayacak boyuta gelmişim bu detayları büyük oğlum ve annemden öğrendim” dedi.

Bu zaman içerisinde birçok doktora götürülen Nesrin Urebe’ye önce organik bozukluk, ardından da bipolar bozukluk teşhisi konuldu.

İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU

Hastalığın nüksettiği 5 aylık dönemde Urebe, intihar girişiminde bulundu. Olaya büyük oğlu Ahmet Fatih ve ortanca oğlu Mustafa şahit oldu. Akrabalarının İzmir’de olmaması sebebi ile bu dönemi geçirmede zorlanan çocuklar, annelerinin geceleri nöbetleşe başında bekledi.

Urebe “Çocuklar gece nöbet tutuyorlarmış ben gece kalkıp kendime bir şey yapmamayım diye. Bunları anlatırken inanın sözler kifayetsiz kalıyor” derken gözyaşlarına boğuldu.

Üniversite sınavına hazırlanması gereken Ahmet Fatih, hem ailesiyle ilgileniyor hem de sınavına çalışıyordu. Nesrin Urebe’nin annesi, 1 ay İzmir’de onlarla birlikte kaldı. Ancak daha sonra kızını ve küçük iki torununu yanına alarak memleketleri Mardin’e döndü. Nesrin Urebe, 2 ay Mardin’de kaldı. Ahmet Fatih bu dönemde evde üniversite sınavına hazırlandı.

GÖRÜŞ GÜNÜNDE GÖZALTINA ALINDI

Cüneyt Urebe’nin kız kardeşi de Mardin’e giderek Nesrin Urebe’yi tekrar İzmir’e getirdi. Bu sıralarda Urebe kendine gelmeye başlamıştı. 2 yıldır ilaç tedavisi gördüğünü belirten Urebe, maddi durumlar nedeniyle eşini görmeye 2 ayda bir gidebildiğini söyledi. Urebe, şu ifadeleri kullandı:

“5-6 ay sonra eşimin yanına ziyarete gittiğimde beni de orada gözaltına aldılar eşimi bile göremedim. Sabah 08.00’den akşam 22.00’ye kadar gözaltında kaldım. Benimde hala mahkemem sürüyor her hafta imza atmaya gidiyorum. 13 yaşındaki oğluma küçük oğlumu emanet ederek imzaya gidiyorum.”

AHMET FATİH TÜRKİYE 258’İNCİSİ OLDU

Urebe Ailesi, bir yandan hukuksuzluk ve hastalıklarla uğraşırken Ahmet Fatih sayesinde bir nebze olsun mutluluğu tadabildi. Tarifsiz sıkıntılarla dolu günler geçiren Ahmet Fatih, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünü kazandı. Türkiye sıralamasında 258’inci olmayı başardı. Ortanca oğlu Mustafa ise 7. sınıfı takdir belgesiyle tamamladı.

Nesrin Urebe, çocuklarının çok yıprandığını belirtirken “Küçük oğlum babamı çok özledim diyerek gece uykularından uyanıyor” dedi.

CEZAEVİNDE 3. YILI DOLACAK

Çarşamba günü (yarın) Cüneyt Urebe için mahkeme heyeti kararını açıklayacak. Nesrin Urebe çocuklarının yaşadığı maddi-manevi sıkıntılar ve kendi sağlık durumunun göz önünde bulundurularak eşi Cüneyt Urebe’nin tahliye edilmesini istiyor.

CHP 2015’te hazırladığı Kürt Sorunu Raporu’nu güncelleyecek

Gündem

Denizli’de 50 adet kalem suikast silahı ele geçirildi

Denizli’de bir otomobile düzenlenen operasyonda 50 adet kalem suikast silahı ve bu silaha ait 175 adet mermi ele geçirildi. Jandarmanın gözaltına aldığı 2 kişi hakkında adli işlem başlatıldığı belirtildi.

BOLD – Denizli’de bir araca düzenlenen operasyonda 50 adet kalem şeklinde suikast silahı ele geçirildi.

Denizli İl Jandarma Komutanlığına bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri tarafından alınan istihbarat bilgisi üzerine silah ve mühimmat kaçakçılığı yapan şahıslar takibe alındı.

Çevre illerden temin ettikleri silah ve mühimmatları Denizli’de silah kaçakçılığı yapan şahıslara satarak piyasaya sürüleceği ihbarı üzerine KOM ekipleri harekete geçti. Şahısların kullandıkları otomobil takibe alındı.

Operasyonda gözaltına alınan 2 şahsın karakolda ki ifadelerinin ardından haklarında adli işlem başlatıldığı bildirildi.

2 hafta önce de Samsun’da bir iş yerinde yapılan aramada 2 adet kalem tabanca diye tabir edilen suikast silahı ve 1 adet mermisi ele geçirilmişti.

Azerbaycan: Dağlık Karabağ’daki savaşta 2 bin 783 şehit verdik

Okumaya devam et

Gündem

Türk-İş Başkanı Atalay: Bu asgari ücretle 15 gün bile geçinilmez

Belirlenecek yeni asgari ücretin öncesinde açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay “Bu ücretle değil bir ay 15 gün bile geçinilmez” dedi. Komisyonda işveren ve hükümeti temsil eden üyelere de seslenen Atalay, “Bugünden itibaren başlasınlar bakalım 2 bin 324 lirayla kaç gün idare edebiliyorlar? diye sordu.

BOLD – Gözler yılbaşından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete çevrilmişken, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan asgari ücrete ve ücreti belirleyen komisyona tepki geldi. Asgari ücretle geçinilemediğini herkesin bildiğini belirten Atalay, komisyonda sendikaların söz hakkı olmadığını ileri sürdü.

TÜRK-İŞ HENÜZ RAKAM AÇIKLAMADI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yarın başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Bir rakam belirtmeyen Atalay “İşveren ve hükümetin, insanları tebessüm ettirecek, bizim de ‘evet’ diyeceğimiz bir rakam getireceğini bekliyor ve umut ediyoruz” ifadesini kullandı.

“ASGARİ ÜCRET, GEÇİM ÜCRETİ OLDU”

Eleştirilerini de dile getiren Türk-İş Başkanı Atalay, taban ücret olması gereken asgari ücretin Türkiye’de artık bir geçim ücreti haline dönüştüğünü belirterek, “Bugün asgari ücret net 2 bin 324 lira. Bu ücretle değil bir ay 15 gün bile geçinilmez. Komisyonda işveren ve hükümeti temsil eden üyeler, bugünden itibaren başlasınlar bakalım 2 bin 324 lirayla kaç gün idare edebiliyorlar?” diye sordu.

ATALAY: RAKAMI HÜKÜMET VE İŞVEREN BELİRLİYOR

Türkiye’de 7 milyondan fazla insanın asgari ücretle geçindiğini ve bunların yüzde 99’unun sendikasız olduğunu belirten Atalay, ücreti belirleyecek komisyona da itiraz etti. Sendikaların toplantılarda söz sahibi olmadığını ileri süren Atalay “Asgari ücret, işçi, işveren ve hükümetten beşer kişinin olduğu 15 kişilik komisyon tarafından belirleniyor. İşveren ve hükümet, çoğunluğu sağlayıp istediği gibi asgari ücret rakamını belirliyor. Bu sene yönetimle ‘Biz bu komisyona katılmasak mı?’ diye de düşündük. Bu komisyon adaletli bir komisyon değil. Toplumun bir kısmı bunu anlamıyor. ‘Sendikalar isterse belirli bir noktaya getirir.’ diyor. Kamu sözleşmelerinde ya da özel sektör sözleşmesinde bir sürü yaptırım hakkımız var ama asgari ücrette böyle bir yaptırım hakkımız yok.” dedi.

Diğer  yandan geçen yıl yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerine Atalay ile Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk arasında geçen diyalog damga vurmuştu. Açık kalan mikrofondan yansıyan konuşmada Atalay, Selçuk’a “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” demişti.

Okumaya devam et

Gündem

Menemen yüzde 72’lik artışla enflasyonun lideri oldu

Menemen enflasyonu cep yaktı. Yeni enflasyon rakamlarına göre soğanlı menemenin maliyeti bir önceki aya göre yüzde 5,3; soğansız menemenin maliyeti ise yüzde 7,6 arttı. Menemendeki yıllık enflasyon ise yüzde 72 olarak hesaplandı.

BOLD – Artan gıda fiyatlarından menemen de nasibini aldı. Ancak yüzde 72’lik fiyat artışıyla enflasyonda zirveye oturdu.

GÖZLER ‘MENEMEN ENDEKSİ’NDE

Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Veysel Ulusoy ile Dr. Caner Özdurak’ın, Ulusoy-Özdurak Ekonomi ve Finans Araştırmaları Laboratuvarı bünyesinde hazırladığı ve artık enflasyon verileri açıklandığında beklenen analizlerden biri haline gelen “Menemen Endeksi”nin kasım verileri açıklandı. Buna göre kasım ayında soğanlı menemen 5.3 puan, soğansız menemen 7.6 puan artış gösterdi.

Çarliston biber yüzde 13, kuru soğan yüzde 1, domates yüzde 67 ve yumurta yüzde 18 arttı. Bu rakamlar menemen maliyetini de katladı. Uzmanlara göre burada en önemli etkenlerden birisi mevsimselliğin etkisiyle sera ürünlerine geçiş ve sonrasında arzın azalması olsa da gıda enflasyonu üzerindeki diğer etkiler de azımsanacak türden değil.

DÖVİZ KURUNDA ARTIŞ, FAİZ, PANDEMİ…

Aralık ayında daha büyük bir artış bekleyen Ulusoy ve Özdurak, “TÜİK Kasım ayı enflasyon oranlarına göre kurdaki yüksek artışın önce üretici fiyatlarına yansıdığı görülüyor ve maliyet enflasyonunu doğruluyor. Piyasalarda bankaların kredi faizlerine yaptığı artışların ise enflasyon spiralini körükleme ihtimaline dikkat edilmeli. Bununla birlikte kısıtlamaların salgın ile mücadele de sıklıkla kullanılacağı Aralık ayında internet üzerinden verilen siparişlerin artması nedeniyle daha da artması muhtemeldir” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya devam et

Popular