Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yeni İstanbul Havalimanında faciaya ramak kaldı

Arı sürülerinin basması ve rüzgar nedeniyle uçakların inememesi gibi doğaya karşı atılan adımlar sonucu ortaya çıkan birçok durumla insanları karşı karşıya bırakan İstanbul Havalimanı, bu kez yeni bir kuş sürüsü kazası ile gündeme geldi.

Türk Hava Yolları’na (THY) ait bir uçak, İstanbul Havalimanına inerken kuş sürüsünün arasında kaldı. Sol kanadında hasar meydana gelen uçak, seferlerden çekildi.

BOLD – TK2313 sayılı İzmir-İstanbul seferini gerçekleştirmek üzere İzmir Adnan Menderes Havalimanından kalkan TC-JJM kuyruk tescilli THY uçağı, İstanbul Havalimanına ulaştığında ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kaldı.

Uçak, İstanbul Havalimanına inmeye hazırlandığı sırada bir kuş sürüsüne daldı. Uçakların genelde motoruna hasar verebilen kuş sürüsü, bu sefer uçağın gövdeye zarar verdi. Kuş sürüsüne dalan uçağın sol kanadında gözle görülür hasarlar meydana geldi.

Atlattığı ciddi tehlikenin ardından İstanbul Havalimanına iniş yapan uçakta teknik ekipler inceleme yaptı. Normalde bu seferden sonra İstanbul Toronto arasındaki sefere verilecek Boeing 777-300ER model uçak, yapılan incelemelerden sonra bu seferden çekildi.

Bu durum, THY’nin yaşadığı ilk kuş çarpması vakası değil. Geçtiğimiz Haziran ayının sonunda İstanbul Antalya arasındaki seferi gerçekleştiren bir THY uçağı da kuş sürüsüne dalmış, daha sonra da İstanbul Havalimanına geri dönmek zorunda kalmıştı.

Tek bir kuşun uçağa çarpması çoğu zaman çok büyük problemler yaratmıyor ancak bir kuş sürüsüne dalmak, bir uçak seferinde yaşanabilecek en korkunç şeylerden biri olabiliyor.

İstanbul Havalimanı’nda uçak aydınlatma direğine çarptı: Direğin orada ne işi var?

Gündem

Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan’ın cezası onandı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Danıştay’a 2006 yılında saldırı düzenleyen Alparslan Aslan’a verilen ağırlaştırılmış müebbet ve 72 yıl hapis cezasını onadı.

AYRINTILAR GELİYOR…

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul’da deniz ve orman dışında her yer korona kırmızısı

İstanbul’da koronavirüs kontrolden çıktı. Sağlık Bakanlığının “Hayat Eve Sığar” uygulamasındaki yoğunluk haritası, İstanbul’da salgının boyutunu gözler önüne seriyor. Haritada deniz ve orman dışında 39 ilçenin tamamı kırmızıya döndü.

BOLD –  İstanbul’da vaka ve hasta sayısı her gün yeni rekorlar kırarak artmaya devam ediyor. İstanbul’daki artışın hastanelere de yansıdığına dikkat çeken uzmanlar “Poliklinikler ve yoğun bakımlar dolmuş vaziyette. Hastalar yoğun bakım ünitelerinde yer bulmak için acillerde sıra bekliyor” dedi.

KOVİD EDENİYLE AMELİYATLAR ERTELENİYOR

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’ye konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Pınar Saip, “İstanbul’da günde ortalama 10 bin vaka var. Hafif ve orta olanlar evde takip ediliyor. Hastaların acillerde yatmak için sıra beklediğini biliyoruz. Servislerde de hasta kötüleştiğinde yoğun bakımdan yer boşalması bekleniyor. Hasta artışı ile birlikte Kovid-19 dışındaki servislerden sürekli olarak hasta yatağı, Kovid-19 hastalarına kaydırılıyor. Ameliyatlar, kontroller, acil olmayan bütün başvurular erteleniyor. Bu dönemin sonunda maalesef Kovid-19 dışı hastalarda ciddi sorunlar yaşayacağız” dedi.

DAHA AĞIR VAKALARLA UĞRAŞIYORUZ

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu da “Yazın birtakım önlemler alınsaydı bu kadar artış yaşamazdık. Şimdi tabii birtakım önlemler alınmaya çalışılıyor, kısmi artış hızını biraz durdurabilir ama yukarı çıkış hızını ben azaltacağını düşünmüyorum. Eylül, ekim itibarıyla hastaneye başvuranların yüzde 60-70 kadarında Kovid-19 zatürreesi var. Bu virüs mutasyon geçirmiyor değil geçiriyor. Mart nisan durumuna göre daha ağır vakalarla uğraşıyoruz, daha zorlanarak tedavi ediyoruz” dedi.

SALGIN HER YERE YAYILMIŞ DURUMDA

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da”Şu anda İstanbul kırmızı gibi görünüyor ama bütün Türkiye’de çok fazla vaka var, salgın her tarafa yayılmış durumda. Bugün İstanbul’da şu an İzmir ve Bursa’da bir artış mevcut. Kontrol edilemezse arkasından bu artış yeniden Ankara’ya ve diğer illere yansıyacak. Vakaların yüzde 90’ı hastalığı belirtisiz geçiriyor ve bulaştırmaya devam ediyor. Elden geldiğince bulaştırma potansiyeli yüksek grupları taramanız lazım. AVM’lerde insanlar restorandan sandviçleri alıp yere oturup 40 kişi 50 kişi maskelerini çıkarıp yemek yiyorlar. Bunlara engel olamadığınız zaman aldığınız tedbirler yeterli olmuyor” dedi.

15 Temmuz’un ayırdığı öğretmen çift: Biri mezarda biri gurbette

Okumaya devam et

Gündem

Ekmek bulamayanlar için Kızılay’dan askıda pizza kampanyası!

Kendisine yapılan bağışları yandaş derneklere aktarmasıyla tepki çeken Türk Kızılayı, MHP’nin başlattığı “askıda ekmek” kampanyasını bir adım öteye taşıyarak “askıda pizza” kampanyası başlattı. Ekmek bulmayanlar artık pizza yiyecek. 

BOLD – MHP’nin “askıda ekmek” kampanyasının ardından Türk Kızılayı da özel bir pizza zinciriyle anlaşıp, “askıda pizza” kampanyası başlattı. Trabzonlu pizza zinciri, “İhtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere askıya sen de bir pizza bırak” sloganıyla tanıtım yapıyor.

TÜM TÜRKİYE’DEN TOPLANACAK BAĞIŞLAR PENDİK’TE DAĞITILACAK

Türk Kızılayı’nın aktardığına göre pizza firması, Kızılay’a “askıda pizza” kampanyası için teklif götürdü. Kızılay kampanyaya onay verdi. Buna göre 7 ilde 17 şubesi bulunan pizza firması tüm Türkiye’de günlük askıya çıkarılan pizza sayısı belirlendikten sonra İstanbul şubesi aracılığıyla pizzaları imal edip, Türk Kızılayı’nın Pendik’teki aşevine teslim edecek. Sözcü’nün haberina göre; Kızılay yetkilileri, pizzaların aşevinde, ihtiyaç sahibi vatandaşlara servis edileceğini bildirdi.

15 Temmuz’un ayırdığı öğretmen çift: Biri mezarda biri gurbette

Okumaya devam et

Popular