Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Makine-insan iletişiminde yeni safha: Aklımızdan geçenler yazıya döküldü

Makine-insan arayüzü alanında ABD’de Facebook’un da desteğiyle yapılan bir deneyde insan düşünceleri bir makine tarafından anında yazılı hale getirildi.

BOLD – Günümüzde hayatın her alanında yer alan makineler ile insanlar arasındaki etkileşim gitgide artıyor. Doğrudan beyin dalgalarını kullanarak oyunlar oynamak ve mesaj iletmek günümüzdeki teknoloji ile mümkün.

Ancak ABD’de yapılan yeni bir deneyde, tarihte ilk kez düşünceler bir makine tarafından anlık olarak kelimelere çevrildi.

Facebook tarafından da desteklenen yeni araştırmanın California San Francisco Üniversitesi’nde (UCSF) gerçekleştirilen demo sunumunda, sistemin başarıyla çalıştığı gözlemlendi. Facebook bu özelliğin geliştirilmesini, insanların düşünceleriyle yazı yazabilmesi için isterken, üniversitenin araştırmacıları ise engelli kişilerin yeniden yazabilmesini ve konuşabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Sağlıklı insanlar için düşüncelerini anında sözcüklere dökmekten yana bir sıkıntı yok. Ancak felç, inme, omurga sakatlığı ya da beyin hastalığı geçirmiş, konuşma yeteneği zarar görmüş insanlar için düşüncelerini aktarmak ciddi bir problem.

Beyin makine arayüzü (BMI) için yapılan pek çok çalışma var. 2006 yılında mental daktilo adı verilen, beyin sinyallerini kullanarak klavye kontrolü sağlayan arayüz ortaya çıkmıştı. O günden bu yana yapılan çalışmalar hep üzerine koyarak devam etti.

Elon Musk’ın ‘akıl okuma’ projesinde sona geliniyor

UCSF tarafından gerçekleştirilen çalışma, alanında bir ilk oldu. Bu çalışma ile birlikte komplike düşünceler, tarihte ilk defa eş zamanlı olarak yazıya döküldü. Normalde bu işlem günler hatta haftalar sürebiliyordu.

Çalışmalara katılan 3 gönüllü kobay, beyinlerinin üst kısmına yerleştirilen elektrotlar ile deneye başladı. Sorulan 9 soruya cevap düşünen katılımcıların beyin aktiviteleri, makine öğrenme algoritması tarafından konuşma inşa bloklarına dönüştürüldü.

KİŞİ SAKATLANSA BİLE BEYNİN İLGİLİ KISMI ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Araştırmada kullanılan elektrotlar, beynin normal şartlarda çene, dil ve dudakları kontrol eden kısmında gerçekleşen aktiviteleri işliyor. Kişiler yüz kaslarındaki hasar yüzünden ya da başka bir nedenle konuşma yetileri açısından kısıtlanasalar bile beynin çene, dil ve dudak hareketlerinden sorumlu olan kısmı aktivitelerine devam ediyor.

Sorulara verilen olası cevaplar üzerine çalışmalar yaparak beyin aktivitelerinden cevabı bulmayı öğrenen yapay zeka, karşı tarafı dinleyerek sorulan soruyu da anlayabiliyor. Böylece olası cevapların sayısını da azaltmış oluyor.

GELECEKTE TELEFONU CEBİMİZDEN ÇIKARMADAN FACEBOOK MESAJI GÖNDEREBİLECEĞİZ

UCSF araştırmanın bilimsel yanına odaklanmış olsa da Facebook bu araştırmayı ileride insanların telefonlarını ceplerinden bile çıkarmadan mesaj gönderebilmelerini sağlayabilecek bir yöntem olarak görüyor.

Söz konusu çalışma, Nature Communications adlı dergide yayımlandı.

Gündem

Camiye çevrilen Ayasofya için Danıştay’a iptal davası açıldı

Ayasofya’nın 86 yıl sonra camiye dönüştürülerek Türkiye’de yaşayan Rum Ortodoks azınlığın haklarının ihlal edildiğini öne süren bir grup Türk vatandaşı Ortodoks mahkemeye başvurdu.

BOLD – Ayasofya’nın ibadete açılmasının, Türkiye’nin taraf olduğu UNESCO Dünya Kültürel Ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi İle Birleşmiş Milletler (BM) Kültürel Haklar Sözleşmesine aykırı olduğu gerekçesiyle bir grup Türk vatandaşı Ortodoks Danıştay’a iptal davası açtı.

Habertürk’te yer alan habere göre, dava dilekçesinde ayrıca, “Türkiye’de yaşayan Rum Ortodoks azınlığın hakları ihlal edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı kararının iptalini talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Danıştay, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını 10 Temmuz’da iptal etti. Danıştay’ın kararının ardından, Ayasofya, Cumhurbaşkanı kararıyla Diyanet İşleri Başkanlığına devredildi.

Ayasofya, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı 24 Temmuz’da kılınan Cuma namazı ile ibadete açıldı. Ayasofya’nın açılma kararı özellikler Batılı liderlerin tepkisini çekti. ABD Başkanı seçilen Joe Biden da kararını gözden geçirmesi için Erdoğan’a 2 kez çağrıda bulundu.

Yüzde 30’un altını gören AKP’nin rakipleri koronavirüs ve ekonomi

Okumaya devam et

Gündem

Vatandaşın gözünden Cemaat operasyonları: Bankanın önünden geçeni içeri atıyorlar

‘Kendine Muhabir’ kanalının sokak röportajında mikrofon uzattığı emekli vatandaş AKP’nin ekonomi ve adalet politikalarını eleştirerek, “Bank Asya’nın önünden geçeni içeri atıyorlar” dedi.

BOLD – Sokak röportajları yapan YouTube kanalı ‘Kendine Muhabir”in bugünkü konusu Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal medyadan yaptığı istifa açıklamasıydı. Vatandaşlara istifa ile ilgili görüşleri soruldu. Kendisine mikrofon uzatılan emekli bir vatandaş, AKP iktidarının iç ve dış politikalarına tepki gösterdi. Albayrak’ın istifasını olumlu karşılayan vatandaş, Erdoğan ailesinin ülkeyi aile şirketi gibi yönetmeye başladığını söyleyerek 18 yıllık iktidarı eleştiri yağmuruna tuttu.

AYNEN YAYINLAYIN

Hükumetin adaleti muhalifleri sindirmek için araç gibi kullandığını söyleyen vatandaş Ergenekon ve Cemaat davalarında yapılan yanlış ve adaletsizliklere tepki gösterdi. Cemaat operasyonlarını “Bank Asya’nın önünden geçeni içeri atıyorlar” diyerek tarif eden vatandaş, röportajı yapan muhabirden söylediklerinin aynen yayınlanmasını istedi.

Damadın istifasında devlet sustu derin devlet konuştu

Okumaya devam et

Gündem

Muhalefet bu sefer Albayrak’a destek verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası muhalefet cephesinde de geniş yankı buldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu istifayı “devlet krizi” olarak nitelerken, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu “Bugüne kadar uygulanan ekonomik politikalar Türkiye’yi perişan bir hale getirdi” diyerek Berat Albayrak’ı eleştirdi.

BOLD – Türkiye pazar akşamından bu yana Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa etmesini konuşuyor. Haftanın ilk mesai gününde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kabul ettiği görüşmede de gündem Berat Albayrak’ın istifasıydı.

KILIÇDAROĞLU:BİR DEVLET KRİZİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

İstifayı değerlendiren Kılıçdaroğlu iktidarın açıklama yapmamasını eleştirerek “Bir devlet kriziyle karşı karşıyayız. Açıklama yapılmıyor. Neden? Toplum bilgilendirilmiyor. Neden? İstifa kabul edildi mi, edilmedi mi? O da belli değil. İstifa eden neden çıkıp düşüncelerini ifade etmiyor?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, Albayrak’ın istifa etme şeklini de eleştirdi ve “Üzgün olduğumu ifade edeyim. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları hepimiz biliyoruz. Ekonomik olarak sıkıntılarımız herkesin evinde görülebiliyor. Şu çok önemli; böyle bir tabloda ekonomiden, hazineden, merkez bankasından sorumlu olan bir bakanın bu şekilde istifası bizim Cumhuriyetimizde bir ilk” diye konuştu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BİR ANONİM ŞİRKET MİDİR?

CHP lideri, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da yüklendi. Erdoğan’ın daha önceki sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu “Türkiye Cumhuriyeti devleti bir aile şirketi midir? Bakınız 2015’de Erdoğan şunu söylüyor; “Benim derdim ne biliyor musunuz? Bir anonim şirket nasıl yürütülüyorsa Türkiye de öyle yürütülmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı, yürü yürüyebilirsen.” Ben vatandaşlarıma sormak istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti devleti bir anonim şirketi midir?” dedi.

Albayrak’ın istifasında en çok konuşulan konulardan biri de sosyal medyada kaleme aldığı istifa metni oldu. İstifa metni sorulan Kılıçdarağlu muhatabın Erdoğan olduğuna işaret ederek “Bunu sayın Erdoğan’a soracaksınız. At izi, it izine karıştı. Görevi bırakan bir bakan için çok sert bir eleştiri” ifadesini kullandı.

KAMALAK: EKONOMİK POLİTİKALAR TÜRKİYE’Yİ PERİŞAN ETTİ

İstifayı Berat Albayarak’ın ekonomi karnesi üzerinden değerlendiren Saadet lideri  “Bu istifanın hükümet politikalarında ciddi bir değişime vesile olma ihtimali yüksek. Bundan sonra artık politikaların oluşmasında sayın Berat Albayrak’ın bir etkisi olmayacak. Bundan önce ne kadar vardı onu bilmem. Ben sırf bu değişiklikten dolayı ümit var bir tavır ortaya koyuyorum. Çünkü hakikaten bugüne kadar uygulanan ekonomik politikalar Türkiye’yi perişan bir hale getirdi.

Karamollaoğlu AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimdiye kadar herhangi bir değerlendirme yapmamasının da dikkat çekici olduğuna vurgu yaparak “Memleketin değişen şartlarda alacağı şekil çok önemli. Bir bütçe hazırlığı da var şu anda. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki günler hem iktidar partisi yönünden hem de muhalefet partiler yönünden bir diyalog ortamının oluşmasına vesile olur. Sayın Cuhmurbaşkanının bu konuda hiçbir değerlendirmede bulunmaması dikkat çekiyor. İnşallah hayırlı olur” dedi.

Okumaya devam et

Popular