Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kaz Dağları için çağrı: “Evde oturarak televizyon izleyerek direnmek olmaz”

Kaz Dağları’nda siyanürlü altın arama faaliyeti ve ağaç kıyımına karşı çıkan halkın başlattığı Su Nöbeti sürüyor. Halk, şimdiden 200 bin ağacın katledildiği madene karşı ‘mücadeleye devam’ diyor.

BOLD – Kaz Dağları eteklerinde bulunan Kirazlı köyü civarında siyanürle altın arama faaliyetinde bulunmak üzere maden inşasına başlayan Kanadalı Alamos Gold’un Türkiye’deki iş ortağı Doğu Biga Madencilik, çalışmalarına hız verdi.

Kaz Dağları’nda bugüne kadar 200 bine yakın ağaç, şirket tarafından kesilirken Çanakkale Kirazlı köyündeki Balaban mevkisinde vatandaşlar da nöbet tutmaya başladı. Şehrin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su toplama havzasının üzerine maden açılmasını istemeyen vatandaşlar, Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına tepki gösteriyor.

Ege Üniversitesi öğrencisi Ecem Kaplan da herkesin doğaya sahip çıkması gerektiğini vurguladı. “Evde oturarak, ayaklarını uzatıp televizyon izleyerek direnmek olmaz” diye konuştu.

İDA Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Akgül, her yerin bilinçsizce kazıldığını ve dağda sayısız patlatmanın yaşandığını vurguladı. “Bizler sonuna kadar burada olmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm halkımızı da doğasına sahip çıkmaya, yanımıza bekliyoruz” dedi.

Akçakoyun köyü sakini İlhan Genç ise şunları dile getirdi:

“Biz doğayla, hayvanlarla, çileğimizle, tütünümüzle, tarımımızla iç içe yaşamak istiyoruz. Ben buradan tüm Kaz Dağları halkları adına konuşuyorum. Doğa adına konuşuyorum, biz madenleri ne Kirazlı’da ne de Çanakkale’nin herhangi bir yerinde istemiyoruz. Kaz Dağları için direnirsek ancak kazanırız. Herkesi direnişe davet ediyorum.”

Gökhan Açıkkollu’nun ölüm anına ilişkin ilk kez yayınlanan görüntüler

 

 

Gündem

29 sağlık çalışanı daha Kovid-19’dan hayatını kaybetti

sağlık çalışanı, ölüm, üzgün

Koronavirüs vaka sayısındaki artış sağlık çalışanlarını da olumsuz etkiliyor. İş yükleri artan sağlık çalışanları arasında can kayıpları da giderek yükseliyor. Son bir haftada 29 sağlık çalışanı daha Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

BOLD – Son bir haftada 29 sağlık çalışanı daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Pandeminin başından bu yana hayatını kaybeden toplam sağlık çalışanı sayısı 212’ye yükseldi.

Koronavirüs sebebiyle sağlık çalışanları ölümleri her geçen gün daha da artıyor. Türk Tabipleri Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre son bir hafta içerisinde 29 sağlık çalışanı daha yaşamını yitirdi. “Kovid-19 meslek hastalığı kabul edilsin” diyen TTB’nin kayıtlarına göre pandeminin başından beri 212 sağlık çalışanı vefat etti.

Koronavirüs salgını yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs salgını Türkiye’de yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Salgın rekor kırarak artmaya devam ediyor. Son 24 saatte 193 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi, 32 bin 736 kişi ise koronavirüse yakalandı. Bakan Koca, “Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın” çağrısı yaptı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 4 Aralık 2020 tarihli koronavirüs tablosunu paylaştı. Tabloya göre son 24 saatte 193 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirirken, 32 bin 736 kişi de koronavirüse yakalandı.

RESMİ VEFAT SAYISI 15 BİNE YAKLAŞTI

Güncel koronavirüs tablosuna göre hasta sayısı 6 bin 903 olarak açıklanırken, vaka sayısı da 32 bin 736 olarak ifade edildi. Son 24 saatte 193 vefatın kaydedildiği tabloda ağır hasta sayısının 5 bin 703 olduğu ifade edildi. Toplam hasta sayısı 527 bin 70, vefat saylısı ise 14 bin 509 oldu.

“KALABALIK ORTAMLARDA BULUNMAYIN”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün tespit edilen 6 bin 903 yeni hasta var. Ağır hasta sayısı da aktif hasta sayısı da artmaya devam ediyor. Bugünlerde en büyük bulaşma ortamı kapalı ve kalabalık mekanlar. Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun” dedi.

Büyükşehir başkanları: Vefat sayıları açıklanandan 2-3 kat fazla

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’de sağlık muayenesine götürülen kadınlara ters kelepçe

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının Hizmet Hareketi gönüllülerine yönelik yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan 66 kişinin sağlık kontrolüne ters kelepçe takılarak götürülmesi dikkat çekti.

BOLD – İzmir’de Hizmet Hareketi mensuplarının kaldığı iddia edilen evlere operasyon düzenlendi. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin katıldığı operasyonda 66 kişi gözaltına alındı.

Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin koordinesinde başlatılan operasyonla birçok ilde 66 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar farklı hastanelerde sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolüne götürülen zanlılara ters kelepçe takıldığı görüldü.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Popular