Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Alman asker İstanbul’da selfie çektiği için gözaltına alındı, gözaltında şiddet gördüm dedi

Alman radyo ve televizyon kuruluşu Hessischer Rundfunk, bir Alman askerinin İstanbul İstiklal Caddesi’nde selfie çektiği için gözaltına alındığını bildirdi. Gözaltında polisten şiddet gördüğünü iddia eden asker, tahliye edilmesinin ardından Türkiye’den ayrıldı.

BOLD – Alman radyo ve televizyon kuruluşu Hessischer Rundfunk, turist olarak İstanbul’da bulunan bir Alman askerinin hafta başında İstiklal Caddesi’ne gittiğini ve caddede cep telefonuyla selfie videosu çektiği sırada sivil polisler tarafından durdurulduğunu belirtti.

Habere göre, Alman asker, polisin talep etmesine karşın videoyu silmek istemedi ve telefonunun tuş kilidini açmayı da reddeti. Bunun üzerine gözaltına alınan asker en yakındaki polis karakoluna götürüldü.

GÖZALTINDA POLİSTEN ŞİDDET GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

Salı günü hakim karşısına çıkartılan asker, hakkında soruşturma başlatıldığı ve delil karartma şüphesi olduğu gerekçesiyle adli kontrol tedbiri getirilerek serbest bırakıldı. Askere karakola imza verme zorunluluğu getirilirken yurt dışına çıkış yasağı getirilmedi.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu’nun irtibata geçtiği asker, gözaltı işlemi sırasında polisten şiddet gördüğünü söyledi.

Hessischer Rundfunk’un haberine göre Başkonsolosluk askere doktordan derhal darp raporu almayı tavsiye etti.

İstanbul’da gözaltına alınan Alman askerinin perşembe günü Türkiye’yi terk ettiği belirtildi.

Bir kişi daha kaçırıldı: KHK’lı Yusuf Bilge Tunç

Dünya

FED uyardı: Koronavirüs nedeniyle varlık fiyatları düşebilir

Kovid-19’un ABD ile küresel ekonomiler üzerinde yüksek riskler oluşturmaya devam ettiğini belirten FED, salgınının ekonomik etkilerinin kötüleşmesi halinde varlık fiyatlarının önemli ölçüde düşebileceği uyarısında bulundu.

BOLD – ABD Merkez Bankası (FED), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerinin kötüleşmesi halinde varlık fiyatlarının önemli ölçüde düşebileceği konusunda uyardı.

İŞLETME VE HANEHALKLARININ BORÇLARI ARTTI

Fed, Amerikan finansal sistemindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı Finansal İstikrar Raporunun Kasım 2020 sayısını yayımladı. Raporda, mayıs ayında yayımlanan rapordan bu yana, dalgalanma döneminde varlık fiyatlarının yükselmeye devam ettiği belirtildi. İşletme ve hane halkı kazançlarının düştüğü ve borçlanmaların arttığı hatırlatılan raporda, bu durumun hane halkı ve işletmeleri gelecekteki şoklara karşı daha savunmasız bıraktığı aktarıldı.

“BORÇLAR ÖDENEMİYOR” UYARISI

Salgının etkisiyle işletme borçlarının keskin bir şekilde arttığına dikkat çekilen raporda, ekonomik faaliyetteki ciddi düşüşle bağlantılı olarak gelirlerdeki genel azalmanın işletmerin borç yükümlülüklerini yerine getirme becerisini zayıflattığı kaydedildi. Raporda, hane halkı borcunun da birçok kişinin işini kaybetmesi ve kazançlarının düşmesiyle arttığına işaret edilerek, “Birçok hane mücadeleye devam ettiği için kredi temerrütleri yükselebilir ve maddi kayıplara neden olabilir” denildi.

VARLIK FİYATLARI DÜŞÜŞLERE KARŞI SAVUNMASIZ KALIR

Varlık fiyatlarının bu yılın mayıs ayından bu yana genel olarak arttığı hatırlatılan raporda, “Pandemiyle ilişkili yüksek düzeydeki belirsizlik göz önüne alındığında fiyatlama baskılarını değerlendirmek özellikle zor. Yatırımcı risk duyarlılığının düşmesi veya ekonomik toparlanmanın zayıflaması halinde varlık fiyatları önemli düşüşlere karşı savunmasız kalır” ifadesi kullanıldı. Raporda, yakın vadede, Kovid-19’un ABD ile küresel ekonomiler üzerinde yüksek riskler oluşturmaya devam ettiği kaydedildi.

Berat Albayrak’ın istifası 27 saat sonra kabul edildi

 

 

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere’den “3. Dünya savaşı çıkabilir” iddiası

İngiltere Genel Kurmay Başkanı Nick Carter, Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik kriz ve dünyadaki mevcut belirsizlik ve kargaşa ortamının 3. Dünya Savaşı’nın çıkma riskini artırdığını öne sürdü.

BOLD – İngiltere Genelkurmay Başkanı Nick Carter’dan 3. Dünya Savaşı açıklaması geldi. Hayatını kaybeden İngiliz ordusuna mensup askerleri anma gününde konuşan Carter, dünyanın birçok noktasında bölgesel gerginlikler olduğunu, bu sorunların çözülmesi için hukuksal anlamda da hataların yapıldığını öne sürdü.

YENİ BİR DÜNYA SAVAŞI RİSKİ ARTIYOR

Yakın bir zamanda geniş çaplı çatışmaların artabileceğini belirten Carter, “Şu anda dünya endişe içerisinde ve belirsiz bir gidişatta yaşıyoruz. Küresel rekabet oldukça yüksek ve sahip olduğumuz risk oldukça büyük. Bunun yanında her geçen gün artan tansiyon da, yanlış hesaplamalar ve planlar yapmamıza zemin hazırlıyor. Bu durum yeni bir dünya savaşı riskini de artırıyor. Bu risklerin bilince olmamız gerek” dedi.

UMARIM BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞMAYIZ

Carter, “Geçmişte yapılan hataları tekrarlayabilecek kişilere sesleniyorum. Önceki savaşlarda ölen insanları hatırlayın. Şu anda karşı karşıya kaldığımız en büyük risk, insanların yeni bir savaşa girmenin makul olduğunu düşünmeleridir. Geçmişi hatırlayın. Savaşa girmenin bir süreci, ritmi var. Önceki yüzyılda tansiyon arttı ve bu bazı yanlış hesaplamalara neden oldu ve sonunda da savaş çıktı. Umarım, bir daha böyle bir durumla karşılaşmayız” dedi.

Berat Albayrak’ın istifası 27 saat sonra kabul edildi

Okumaya devam et

Dünya

Ege’de umut yolculuğuna çıkan mültecilerin teknesi battı: Bir çocuk hayatını kaybetti

Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecileri taşıyan teknenin Samos Adası açılarında batması sonucu 6 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti. Kazada 17 kişi de kurtarıldı.

BOLD – Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan bir grup mültecinin bindiği tekne Yunanistan’ın Samos Adası açılarında battı.

Yunanistan Sahil Güvenlik sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Pazar günü batan teknedeki 6 yaşındaki bir çocuk yaşamını yitirdi. Yedi kişi yüzerek sahile çıkarken teknede bulunan diğer 17 mültecinin ise Yunan sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldığı öğrenildi.

Öte yandan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bu yıl Türkiye’den Ege Denizi’ndeki Yunanistan’a ait adalara geçmeye çalışan insan sayısının önemli ölçüde azaldığını açıkladı.

UNHCR’den yapılan açıklamada, 1 Kasım 2020 tarihine kadar Yunanistan adalarına geçen mültecilerin sayısı 9 bin 247 olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde 52 bin 553 mülteci Türkiye’den Yunanistan adalarına geçti.

Kürtlere yönelik şiddet artıyor: İşte Türkiye’de devlet dedikleri…

Okumaya devam et

Popular