Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Mehmet Baransu: Tutuklu kaldığım süre vereceğiniz cezayı aştı

Balyoz Darbe Planlarını yayınlamaktan tutuklu yargılanan Mehmet Baransu,  “Cezayı en üst sınırdan verseniz bile tutuklu kaldığım süre bu cezayı karşıladı.” dedi.

BOLD-15 Temmuz’dan sonra kapatılan Taraf Gazetesi yöneticileri ve muhabirlerinin yargılanmasına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve Tuncay Opçin gibi isimlerin yargılandığı dava 10 Aralık 2019’a ertelendi. ‘TSK’ya Balyoz darbe planlarını yayınlayarak “kumpas kuruldu” iddiasıyla 3 Mart 2015’te tutuklanan Mehmet Baransu, duruşmaya tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Cezaevi’nden getirildi.

BARANSU: BU DAVALARINDA DAVASI OLACAK

Punto24’ün aktardığına göre, davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Baransu, savunmada “Yalan haberlerden dolayı 4,5 yıldır tutukluyum ben. Gizli belgeleri çalmaktan, tahrif etmekten değil, orjinal belgeleri yok etmekten yalan yere tutukluyum. Ancak ‘Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme’ suçundan fazladan 8 ay yatmış durumdayım. Bu davaların da davası olacak” dedi.

“TCK 327/1’den beni fazladan sekiz ay yatırdınız ve suç işliyorsunuz sayın başkan. Cezayı en üst sınırdan verseniz bile tutuklu kaldığım süre bu cezayı karşıladı.” sözleriyle savunmasına devam eden Baransu, “Evimde bulunduğu iddia edilen Fetullah Gülen’e ait ses kasetindeki ifadeler iddianame ile eşleşmiyor. Kasetin çözümünün yapıldığı raporda ‘yerel ve ulusal medyada mevki ve güce sahip olmak’ ifadeleri yok. Ancak iddianamede kasette bu ifadelerin yer aldığı yazılmış” şeklinde konuştu.

“İDDİANAMEDE OLMAYAN BİR SUÇLAMA İLE TUTUKLUYUM”

“İddianamede olmayan bir suçlama nedeniyle tutukluyum” diyen Baransu, “Dosyada olmayan bir suçtan hakkımda tutukluluğa devam kararı veriliyorsa bu adil yargılanmadığımın kanıtıdır.” dedi.

İddianamede olmayan suçlamalarla tutukluluğuna devam kararı verildiğini söylediği için yargılamanın ikinci yılında hakkındaki tutukluluk gerekçesinin değiştirdiğini vurgulan Baransu, “5.Sulh Ceza Hâkimliğinin düzenlediği tutukluluk müzekkeresinde ve 2. tutuklama müzekkeresinde suç tarihi 24 Aralık 2013. İddianamedeki suç tarihi 24 Aralık 2013 ve sonrası. Ancak iddianamede bu tarih ve sonrasına ilişkin delil yok. Suçlamalar 2010 yılı ile ilgili.” ifadesini kullandı.

“BALYOZ SAHTEYSE, DEVLETİN GİZLİ BİLGİLERİNİ AÇIKLAMAKTAN BAHSEDİLEMEZ”

“Bu davanın Balyoz davası olmadığı net bir şekilde ortada” olduğunu söyleyen Baransu’nun Avukatı Yahya Engin, “Dosyadaki Balyoz darbe planı gerçekse bu bir suç; bunu bildirmek gerekir. Müvekkil de bildirmiş. Sahteyse devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklamaktan bahsedilemez. Müvekkil kendisine gelen CD ve belgeleri savcılığa teslim etmiş. İddianamede orijinal belgeleri neden imha ettiniz diyor. Burada TCK 326 ve 329. maddelerdeki suçlardan söz edilemez.” dedi.

“Burada kalan suç, TCK 327. Basın Kanunu üzerinden değerlendirirsek, suç yok.” Diyen Avukat Engin, “Üst sınırdan değerlendirseniz bile cezasından fazla süredir tutuklu. Bu davada TCK 327’den ceza verilse tahliye verilmesine gerek yok.” şeklinde konuştu.

AVUKAT ÇALIKUŞU: BU DAVADA YARGILANAN GAZETECİLİK

Davanın tutuksuz sanıklarından Ahmet Altan ve Yasemin Çongar’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu ise “Genelkurmay Başkanlığı, Egemen harekât planının 2008 yılında imha edildiğini söyledi. 2008’de imha edilmiş, 2010’da çalınmış. Kim çalmış? Yok. Bu davada yargılanan gazeteciliktir.” dedi.

Duruşma savcısı, atılı suçun vasıf ve mahiyeti ve mevcut delil durumu göz önüne alınarak Mehmet Baransu’nun tutukluluğunun devamını talep etti. Mahkeme heyeti ise savcının talebi doğrultusunda Baransu’nun tutukluluğunun devamına karar verdi.

Kaçırılan iki kişinin gizemli avukatı “karartma” kararı aldırttı

Medya

Meşhur gazetecilerin ‘5 milyon dolar’lık kavgası

Fatih Altaylı, Yılmaz Özdil’in “Sözcü’yü bırakmam için 5 milyon dolar önerdiler” çıkışını ‘küsurat yok’ diyerek eleştiren Ahmet Hakan Çoşkun’a köşesinden cevap verdi.

BOLD – HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Yılmaz Özdil’in ‘Sözcü’yü bırakmam için 5 milyon dolar önerdiler’ çıkışını eleştiren Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a köşesinden cevap verdi.

KOMİK OLMA

Ahmet Hakan Hürriyet’teki köşesinde, Özdil’in ifadelerinin teklif edilen miktarda küsurat olmadığı için geçeği yansıtmadığını iddia etmişti. Bugünkü yazısında Ahmet Hakan’a cevap veren Fatih Altaylı, ”Yahu Ahmet kardeşim, transfer rakamları tam da böyle olur! Az veya çok ama küsuratsız. Sen sen ol yarın birilerini transfer etmek istersen öyle küsurat işlerine falan girip komik olma. Sana bu paraları önermediler diye de bozulma” ifadelerini kullandı.

İŞTE O YAZI

Altaylı’nın yazısındaki ilgili bölüm şöyle, ”Yılmaz Özdil “Yandaş medya beni 5 milyon dolara transfer etmek istedi” diye açık açık yazınca Ahmet Hakan çok sinirlendi. “Bu Özdil’in müritleri öyle salak ki, küsuratsız sallamalarına bile inanmaya hazır bir okur kitlesi var” demeye getirdi.

Hakan’a göre Yılmaz Özdil’e böyle bir teklif olmamış. Teklif gerçek olsa imiş küsuratlı olurmuş. Yani 5 milyon değil de, 4 milyon 925 bin, 311 dolar gibi mesela. Niye böyle olması gerektiğini ise gerçekten anlamadım. Mesela şimdi Ahmet Hakan gelip bana transfer teklif etse, “Fatihçiğim sana 7 milyon 243 bin 858 dolar versek Hürriyet’e gelir misin?” mi diyecek.

Yahu Ahmet kardeşim, transfer rakamları tam da böyle olur! Az veya çok ama küsuratsız. Sen sen ol yarın birilerini transfer etmek istersen öyle küsurat işlerine falan girip komik olma. Sana bu paraları önermediler diye de bozulma.

Tabii bu olayda Yılmaz Özdil’in de bir eksiği var. Transfer teklifinin kimden geldiğini de açıklamalıydı. O olmadan eksik kaldı.”

İncil ile poz veren Trump, Kuran ile miting yapan Erdoğan’ı hatırlattı: “Şahsım’ın ABD şubesi”

 

Okumaya devam et

Medya

Müge Anlı 50 gün sonra sarılma brandasıyla döndü

Programında yıllarca ayrı kalan aile bireylerini kavuşturan Müge Anlı, konuklarının birbirlerine ‘Mesafeli’ olarak sarılabilmesi için koydurduğu brandayı da ilk kez kendi test etti.

BOLD- Pandemi nedeniyle ‘Tatlı Sert’ adlı programına 50 gün ara veren ünlü sunucu Müge Anlı, bugün yeniden ekranlara geri döndü. Stüdyoya maskesiz seyirci almayan ve sosyal mesafe kuralına özen gösteren Anlı, stüdyoya da brandadan sarılma aparatı yaptırdı.

İLK KEZ KENDİ DENEDİ

Programında yıllarca ayrı kalan aile bireylerini kavuşturan Anlı, konuklarının birbirlerine ‘Mesafeli’ olarak sarılabilmesi için koydurduğu brandayı da ilk kez manevi kızı ile birlikte denedi. Ünlü sunucu “Kızımı çok özledim. Manevi kızım Sevcan ile 50 gündür sarılamıyoruz” diyerek hasret giderdi.

Sarılma işini böylece çözdüğünü söyleyen Anlı, ‘Artık insanlar stüdyoya gelip nasıl sarılacağım diye düşünmesinler’ diye konuştu.

https://twitter.com/search?q=sarılma&src=typed_query

 

‘Bebeğime taneyle bez alabiliyorum’ diyen AKP’li pahalılıktan Kılıçdaroğlu’nu suçladı

Okumaya devam et

Medya

Nevşin Mengü ‘çetele’ ile Fahrettin Altun’a ayar verdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un medyanın özgür olduğu yönündeki sözlerine gazeteci Nevşin Mengü’den çeteleli cevap geldi: “Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarını hangi kanal kaç dakika verdi, vermedi konusuyla ilgili çetele tutulduğunu biliyoruz.”

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşması için sözü kesilince, katıldığı programı terk eden Muharrem İnce hakkında İletişim Başkanı Fahrettin Altun bir açıklama yapmıştı. “Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren her bir medya kuruluşu özgürce görüşlerini ve yayın tercihlerini yansıtmakta, yasal çerçeve içerisinde faaliyetlerine bir kısıtlama olmaksızın devam edebilmektedir. Sayın İnce’nin bu tavrı medya camiamıza da iftira mahiyeti taşımaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Altun’un ‘özgürlük’ iddiasına karşılık gazeteci Nevşin Mengü, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarını hangi kanal kaç dakika verdi, vermedi konusuyla ilgili çetele tutulduğunu, vermeyenlere de neden vermediniz sorusunun sorulduğunu hepimiz biliyoruz.

Adli kontrolle serbest bırakılan kilise saldırganı hakkında tutuklama kararı

Okumaya devam et

Popular