Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Tahliye bekleyen Demirtaş hakkında aynı davadan tutuklama talebi: “Alın size reform…”

Tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş’ın mahsupluk başvurusuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Demirtaş’ın AİHM’deki duruşmasından iki gün sonra savcılık, aynı davadan yeni bir soruşturma daha başlattı.

BOLD – Tahliye bekleyen Selahatttin Demirtaş’ın cezaevinde kaldığı 25 aylık sürenin 4 yıl 8 aylık hapis cezasından düşülmesi kararı alınırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yeni bir soruşturma açtı. 6-7 Ekim olayları ile ilgili ayrı bir soruşturma başlatarak Figen Yüksekdağ ve Demirtaş’ın tutuklanmalarını istedi. Demirtaş, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ana davada beraat etmişti.

“ÖNEMLİ GELİŞME”

Bu sıcak gelişmeyi CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu sosyal medyadan duyurdu. Tanrıkulu, “Selahattin Demirtaş ile ilgili önemli gelişme” diyerek paylaştığı mesajında 26. Ağır Ceza Mahkemesinin mahsup kararı verdiğini ve bugün denetimli serbestlik başvurusu yapıldığını belirtti. “Olası tahliyesini engellemek için Ankara Savcılığı, Demirtaş’ın yargılandığı davayla aynı konudan ayrı bir soruşturma başlatıp tutuklamaya sevkini istedi” dedi.

SORUMLULUK SİZE AİTTİR

Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü Twitter’dan etiketleyerek şu paylaşımı yaptı: “Sn. @abdulhamitgul Yargılandığı davadan tahliye edildikten sonra olası tahliyesini önlemek için tutuklamaya sevk etmek düşman ceza hukukundan da öte bir zorbalık durumudur. Sizi, sorumluluğa davet ediyorum; HSK’yı toplayın gereğini yapın. Aksi halde bu sorumluluk size aittir.”

“YENİ OYUN OYNANIYOR”

Tanrıkulu’nun açıklamasının ardından Demirtaş’ın avukatları kararı yorumladı. Benan Molu, AİHM duruşmasından iki gün sonra Demirtaş özgürlüğüne kavuşmasın, diye yeni oyunlar oynandığını vurguladı.

Avukat Ramazan Demir de şunları söyledi: “Selahattin Demirtaş’ı tutuklandığı, 3 yıldır yargılandığı ve geçen hafta tahliye olduğu suçlamadan tekrar tutuklamaya çalışıyorlar. Mahsup kararının verildiği ve tahliyesi önünde hiçbir engelin kalmadığı bugün. AİHM duruşmasından da iki gün sonra.”

YARGIDA ADALET VE REFORM MU?

Kısa süre sonra da Demirtaş’tan ilk açıklama geldi. Tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevinden avukatları aracılığıyla bir açıklama yapan Demirtaş, “Yargı yok, adalet yok, kanun yok, hakim yok. Sadece bize değil, hiçbirinize yok” dedi. Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

  • Yargıda adalet ve reform mu? Alın size reform:
  • 6-8 Ekim’den dolayı ben ve Figen Hanım zaten 3 yıldır tutuklu yargılanıyorduk. Bu sabah Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı suçlamaya dair, yasaya aykırı olarak ben ve Figen Hanım hakkında ayrı bir soruşturma üzerinden tutuklamaya sevk kararı çıkardı.
  • Yani yargı yok, adalet yok, kanun yok, hakim yok. Sadece bize değil, hiçbirinize yok.
  • Biz iyiyiz, moralliyiz, haklıyız, suçsuzuz ve güçlüyüz. Herkese selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz.

Adli Tıp Kurumu Twitter kullancılarını fişleme yazılımı geliştirdi

Politika

Ekrem İmamoğlu o vaadini de yarın hayata geçirecek

Yerel seçimler öncesi, ihtiyacı olan çocuklar için İstanbul halkına ücretsiz süt dağıtılacağını duyuran Ekrem İmamoğlu, vaadini Dünya Gıda Gününde hayata geçirecek.

BOLD- 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlık koltuğuna oturan Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında yer alan ücretsiz Halk Süt projesi, 16 Ekim Dünya Gıda Gününde, yani yarın hayata geçiyor.

AYLIK 750 BİN LİTRE SÜT DAĞITILACAK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla düzenlenecek törenle, projenin tanıtımı yapılacak ve ihtiyaç sahibi ailelere halk süt dağıtımına başlanacak. Proje kapsamında ilk etapta İstanbul genelinde aylık 750 bin litre süt dağıtılacak. Bu hizmetten İBB’den sosyal destek alan ailelerin 3-6 yaş arasındaki çocukları yararlanacak. Haftada çocuk başına 2 litre süt verilecek. Bir litrelik UHT sütler ailelere çocuk sayısına göre aylık ya da 15 günlük teslim edilecek. Dağıtımlar İBB ekipleri tarafından gerçekleştirilecek.
Uygulama sırasında ihtiyaç sahibi yeni aileler de tespit edilerek sisteme dahil edilecek. İBB, proje için tecrübesi ve güvenilirliğiyle bilinen Tire Süt Kooperatifi ile sözleşme imzaladı

HALK SÜT YOLA ÇIKTI

İmamoğlu projeyi sosyal medya hesabında ‘Halk Süt yola çıktı’ sözleriyle duyurdu. Ekrem İmamoğlu paylaşımında, ”Halk Süt yola çıktı. İhtiyacı olan tüm ailelere ve çocuklara ücretsiz süt dağıtımımız başlıyor. Çünkü süt her çocuğun hakkı” ifadelerini kullandı.

İngiltere Türkiye’ye silah satışını askıya aldı

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu: Dünyanın her tarafından teröristleri toplayıp Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderdiler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye harekatıyla ilgili hükümeti eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Dünyanın her tarafından teröristleri toplayıp Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderdiler” dedi. Harp okulu öğrencilerinin annelerinin TBMM’ye girerken gözaltına alınmasına da tepki gösterdi.

BOLD – Partisinin bugün TBMM’deki grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, müebbet hapse çarptırılan Harp okulu öğrencilerinin annelerinin TBMM’ye girmek isterken gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Annelerin hakları, beklentileri, söylemleri varsa neden polisleri annelerin üzerine salıyorsunuz? Neden annelere saygı duymuyorsunuz? Oy versin vermesin bütün annelere saygı duyuyoruz. Sizlere söz veriyorum sizin için sonuna kadar mücadele edecek ve çalışacağım” dedi.

Dış politikadaki tutarsızlıklara dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Dış politikanın karşılıklı çıkarlar üzerine inşa edildiği unutulmamalıdır.Suudi kralı öldürüldüğünde biz yas ilan ettik. Cemal Kaşıkçı öldürüldü, öldürenler ellerini kollarını sallayarak gittiler. Failler buradaydı, iktidarın ellerinde ses kayıtları vardı, ama öldürenlerin tamamı gittiler. Şimdi aynı Suudi Arabistan Arap Birliği’in topluyor, teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi kınıyor. Bunu biz kabul etmiyoruz” dedi.

SURİYE’YE SİLAH GÖNDERDİLER

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Suriye’ye silah gönderdiler. Suriye’ye dünyanın her tarafından teröristleri toplayıp Türkiye üzerinden gönderdiler. Suriye’de yaralanan teröristleri Türkiye’ye getirip gizli gizli tedavi edip tekrar Suriye’ye gönderdiler. Dost mu kazanırız böyle? Yanlış mı söylüyoruz? Hayır doğruyu söylüyoruz. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovmak değil, doğru söyleyeni dokuz köyde karşılamak gerekir” ifadelerini kullandı.

EYY TRUMP’TAN EMRET TRUMP’A

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Her ülkenin, özellikle de komşularımızın toprak bütünlüğüne saygı gösterin dedik. Bunu göstereceğiz ki her ülke bizim toprak bütünlüğümüze, egemenliğimize saygı göstersin…Ben başka ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı göstermezsem düşman kazanırım. Bugün neredeyse dünyanın tamamını kendimize düşman ilan ettik. Yeri geldi celallendiler ‘Eyy Trump’ diye bağırdılar. Ardından bir ses daha. ‘Emret Trump’ dediler. Yargı kararı olmaksızın ‘Papaz’ı teslim ettiler. Bir şey söylediysen arkasında duracaksın.’ Yutamayacağın lokmayı ağzına almayacaksın. Şimdi ‘şakacı Trump’a geldik.”

İŞTE BU PARTİ DEVLETİDİR

Saray’da yapılan Barış Pınarı Harekâtı koordinasyon toplantısında verilen fotoğrafı da eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Strateji geliştirmek gerekiyor tabii. Ama bakın şimdi bu toplantıya Mustafa Şentop, Adalet Bakanı, Milli Savunma Bakanı,, MİT Müsteşarı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü katılıyor. Bunlara hiçbir şey demiyorum. TBMM Ak Parti Grup Başkavekili. Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz. Ne işin var senin orada? Numan Kurtulmuş’un, Hayati Yazıcı’nın Mahir Ünal’ın ne işi var orada? AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ne işiniz var orada? İşte bu parti devletidir arkadaşlar. Tabii yaptığı işin yanlış olduğunu onlar da biliyor. Cumhurbaşkanlığı sitesine koyuyorlar ama bazı isimleri yazmıyorlar. İnsan utanır biraz. Fotoğrafta varlar zaten. Utanmak için ar damarı lazım tabii!”

AL KOLTUĞU BAŞINA ÇAL KARDEŞİM

“Ordumuz orada mücadele ederken gazilerimiz varken Erdoğan ‘AK Parti’ye nasıl oy devşirebileceğinin hesabının peşinde. Milli birlikten, Türkiye’nin çıkarlarından söz etmemiz lazım. Beyefendi kalkmış başka işlerle uğraşıyor nasıl koltuğumu korurum diye. Al koltuğu başına çal kardeşim.”

CHP’li Özkoç’tan Meclis Başkanı’na: Saray’ın emirlerini uygulayan bir korkaksın

Okumaya devam et

Politika

CHP’li Özkoç’tan Meclis Başkanı’na: Saray’ın emirlerini uygulayan bir korkaksın

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Tank Palet Fabrikası ile ilgili verdiği soru önergesini bekleten TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a tepki gösterdi. Özkoç,  Şentop için “Saray’ın emirlerini uygulayan bir korkak” ifadelerini kullandı.

BOLD – CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınan Tank Palet Fabrikası ile ilgili 23 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiğini belirtti.

Anayasa’ya göre; önergenin, Meclis Başkanı imzasından çıktıktan sonra, 15 gün içinde yanıtlanması gerektiğini vurgulayan Özkoç, önergesinin 1,5 aydır Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un masasında beklediğini kaydetti Özkoç, “Çünkü Saray, ‘Tank Palet’in üzerini kapatın, Meclis’i susturun’ talimatı verdi. Şentop da Anayasa’yı, iç tüzüğü hiçe sayarak, talimatın gereğini yerine getiriyor” dedi. Birgün’ün haberine göre, Şentop’un tutumuna karşı Twitter hesabından bir açıklama yapan Özkoç, şunları kaydetti:

NEREDE İÇ TÜZÜK, NEREDE ANAYASA

“Maalesef bugün Şentop Meclis Başkanlığı görevinin ödevleri yerine, Saray’ın emirlerine harfiyen uymayı tercih ediyor. TBMM’nin itibarsızlaşmasında bir numaralı rolü oynuyor. Bir de hukukçu olarak diyor ki ‘Ben anayasa ve içtüzüğe göre davranıyorum’ Anayasa ne diyor? ‘Yazılı soru, yazılı olarak en geç 15 gün içinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin Cumhurbaşkanı yardımcıları ve Bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir.’ Tank Palet Fabrikasıyla ilgili yazılı soru önergesi verdik. 1,5 ay geçti, önerge, Şentop’un masasında bekletiliyor. Değil cevap, önerge imzadan çıkarılmadı. Nerede iç tüzük nerede anayasa. Sen bir korkaksın, sadece Saray’ın emirlerini uygulayan bir korkak. Meclisimizin itibarsızlaşmasına, milli iradenin yok sayılmasına açıkça göz yumuyorsun.”

Yandaş yazar, Bahçeli’nin sakalını beğenmedi: İmaj önemli, sinekkaydı traş olmalı

Okumaya devam et

Popular