Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Yargıdaki güç mücadelesinin arkasında İstanbul Grubu var

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile pelikan grubu arasında yaşanan tartışma ile gün yüzüne çıkan “yargıdaki güç mücadelesinin” perde arkasında Erdoğan’ın avukatlarının oluşturduğu ‘İstanbul Grubu’nun olduğu ileri sürüldü.

BOLD – Yargıda “İstanbul Grubu” olarak bilinen ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki avukatlarının yönettiği iddia edilen grubun Erdoğan’ın da vekâletini kullandığı ve özellikle İstanbul Adliyesinde ana güç merkezi haline geldiği ifade ediliyor.

YARGI OPERASYONLARININ ARDINDA BU GRUP VAR

Hâkim ve Savcılar Kurulundaki (HSK) bazı üyelerin de destek verdiği bu grubun “yargı eliyle yapılan siyasi operasyonların perde arkasındaki beyin” olduğu belirtiliyor. Son dönemde yargıda rahatsızlık yaratan bu grupla çekişme halinde olan Hakyolcuların da desteğini alan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, iş adamı Fettah Tamince’nin hakkında açılan ve sonrasında kapatılan cemaat soruşturmasını yeniden açmak istemesi ile doğrudan bu gruba mesaj verdiği belirtiliyor.

DİLEK GÜNGÖR’ÜN YAZISI İLE GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Sabah yazarı Dilek Güngör’ün, 17 Eylül’de, “FETÖ ile mücadele edenler sürülüyor. Telefonunda ByLock çıkanlar, darbeci akrabaları olanlar unvanlı görevlere geliyor. Tehlike büyük” diye yazması, Adalet Bakanı Gül’ün ise buna “Daha düne kadar ‘FETÖ’ ile aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün utanmadan çıkıp ‘FETÖ’yle mücadele dersi vermeye kalkmasınlar” sözleriyle sert karşılık vermesi, bir süredir yargının perde arkasında yaşanan kavganın fitilini de ateşledi.

GURUPLAR ARASI HESAPLAŞMA

15 Temmuz’un ardından yargıda yapılan tasfiye ile boşalan yerler, yeni alımlarla hızlıca dolduruldu. Hükümet, Adalet Bakanlığı eliyle yargıyı yönetmeye özel önem verdi. Ancak bir süre sonra yargıda “yeni güç adacıkları” oluşmaya başladı. Yargıda oluşan gruplaşmalar da “iç hesaplaşmaya” döndü. Son olarak Yargıtay’a 8, Danıştay’da 3 üye atamasıyla bu hesaplaşma daha da kızıştı.

BAZI DOSYALARDA ÇIKAR İLİŞKİLERİNE GİRDİLER

Cumhuriyet’in yargı kulislerinden aldığı bilgiye göre, İstanbul Grubu olarak adlandırılan yapılanmanın, özellikle İstanbul adliyelerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bu grubun hâkim ve savcı atamalarında, “HSK’de kendilerine yakın üyeler yoluyla etkili” olduğu belirtilirken, grubun bazı dosyalarda “çıkar ilişkilerine girdiği” de kulislerde konuşulan en önemli iddialar arasında başı çekiyor.

GÜL’Ü ENGEL GÖRÜYORLAR

Başta Çağlayan olmak üzere İstanbul’daki adliyelerde bu gruba yakın olmayan hâkim ve savcıların unvanlı görevlerden uzaklaştırıldığı ifade ediliyor. Son dönemde güçlenen İstanbul Grubu’nun, “HSK’de istediği bazı atamaları yaptıramaması” üzerine, kendilerine “engel” olarak gördükleri Bakan Gül’ü hedef aldıklarına dikkat çekiliyor. Bu aşamadan sonra Gül’ün, “Sabah grubu yoluyla FETÖ mücadelesinde yetersiz olmakla suçlanmaya başlandığı” belirtiliyor. Bu yolla Gül’ün yıpratılarak yerine kendilerine yakın bir avukatın bakan yapılmak istendiği de konuşuluyor.

HAKYOLCULAR BAKANIN YANINDA

Bu kavganın önemli bir tarafını da Hakyolcular oluşturuyor. İstanbul Grubu’nun İstanbul’dan tasfiye ettiği Hakyolcular’ın “Bakan Gül’ün yanında yer aldığı” dile getirilirken, son yüksek yargıdaki atamalarda bu gruptan üyelerin de atanmasının, bunun bir göstergesi olduğuna işaret ediliyor. Öte yandan Bakan Gül’ün “maklube” açıklamasıyla aynı gün yaptığı Fettah Tamince hamlesinin de bu kavganın bir parçası olduğu ifade ediliyor.

Maklube tartışması AKP’yi karıştırdı: Albayrak-Gül savaşı kızışıyor

Politika

Ekrem İmamoğlu’ndan iki bakana ‘İstanbul’ ayarı: “Uyarıyorum…”

Ekrem İmamoğlu, Çevre Bakanı Kurum’un İstanbul’daki arıtma tesisi projesini gerekirse kendilerinin yapacağı açıklamasına sert tepki gösterdi. “Orası kimsenin babasının çiftliği değil” dedi.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a meydan okudu. İmamoğlu, iptal ederek “temel atmama töreni” yaptığı Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yaptığı “Gerekirse resen bakanlık olarak yaparız” açıklamasını gereksiz ve üzücü bulduğu belirtti. Bakan Kurum’un bir sorusu varsa telefonun ucunda olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Böyle sıradan açıklamalarla, İstanbul gibi bir kentin mevzusuna, 16 milyon insanın yetki verdiği insana mesaj yollamanın ağırlığını düşünerek hareket etmesini öneriyorum. Uyarıyorum” dedi.

KİMSENİN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİL

“Orası, kimsenin babasının çiftliği değil. Yaparım, ederim, el koyarım ülkesi de değil burası” diyen İmamoğlu, “O cümleleri, İstanbul’a zikretmenin yerine, sayın akana tavsiyem Gümüşhane’de 12 bin yıllık bir buzul gölünü yok eden valinin, o yok ettiği buzul gölünü gitsin çözsün, orayı halletsin. İstanbul, emin ellerde” dedi.

ALACAK KİŞİ BELLİ MİYDİ?

İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın, İBB’nin Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesinden elenmesine ilişkin yaptığı açıklamalarına, “Düşünsenize, ‘İBB eskiden beri bizim elimizde ne varsa ister, bu normaldir doğaldır. Kadir Bey de Sirkeci’yi istemişti, ona da vermedik. Veremezdik. Burası hizmet verdiğimiz sistemin bir parçası, müştemilatı. Veremezdik.’ Kime veriyorsun o zaman? ‘Bu alanlar da 1. derece sit alanı içerisinde. İmar kısıtlılığı var. Ticari faaliyetler yapamıyorsunuz.’ Allah Allah bana mı anlatıyor, ihaleyi alana mı anlatıyor? Bak sen! Sergi, kültür faaliyetleri yapacaksınız. ‘İhaleye çıktık. İBB’nin bu tür faaliyetleri yapacağı bir sürü yeri var. Git orada yap.’ Orayı kim yapacak, bildiğiniz biri mi? İhaleye fesat mı karıştırdınız? Alacak kişi belli miydi?” dedi.

Kamu bankalarının karı yüzde 50 düştü

Okumaya devam et

Politika

Tayyip Erdoğan: Seçimi kaybederim de EYT’ye izin vermem…

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) “Seçimi kaybetsem de yokum” dedi. İskandinav ülkelerinin bu sistem nedeniyle battığını savundu.

BOLD – Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Topkapı kampüsünde düzenlenen Fatih, Silivri, Topkapı ve Zeytinburnu sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış törenine katıldı. EYT ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. “Tutturmuşlar EYT, İskandinav ülkeleri bu sistemle battı… Milletimizin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum” diye konuştu.

BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

Erdoğan şöyle devam etti: “Bizim başımıza erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödeyecek ve ödedi. Niçin erken emeklilik? Ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını en güzel şekliyle alsın. Erken emekli olup ikinci iş arayacak ve işsizliğin yükselmesine neden olacak. Bu hesap kötü bir hesaptır. Biz bunu politik hesaplarla yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum, beni bu yola teşvik etmeyin. Seçimi kaybetsek de olmayacak. İskandinav ülkelerinin hepsi erken emeklilik sistemiyle battı. Herkes vaktinde emekli olmalı.”

Ak Saray kara deliğe dönüştü

Okumaya devam et

Politika

Selahattin Demirtaş’a Almanya’dan ‘Siyasi Cesaret Ödülü’

Tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş’a Almanya’dan Siyasi Cesaret Ödülü verildi. Demirtaş, gönderdiği mesajda “Bu ödülü, tüm siyasi tutsaklar adına kabul ediyorum” dedi.

BOLD – Almanya’da kurulan İlerici İttifak (Progressive Alliance), 2019 Özel Siyasi Cesaret Ödülü’nü HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a verdi. Dün akşam Stockholm’de düzenlenen törenle ödülü, eşi Başak Demirtaş aldı.

Ödül törenine mesaj gönderen Selahattin Demirtaş, “Siyasi Cesaret Ödülünü direnen Kürt ve Türk halkı başta olmak üzere Türkiye’deki tüm halklarımıza armağan ediyor, bu ödülü Türkiye cezaevlerindeki kadın yoldaşlarım başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar adına kabul ediyorum” dedi. bianet’ten Ruken Tuncel’in haberine göre törene tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevinden mesaj gönderen Demirtaş şunları söyledi:

İŞ BİRLİĞİNİN HAYATİ ÖNEMİ VAR

“Yeryüzündeki yaşamı tümden tehdit eden akıl almaz çılgınlıklar karşısında dayanışma ve enternasyonal iş birliği hayati derecede önemlidir. Savaşlar, zorla göç ettirmeler, tabiat kıyımlar, kadınlara ve çocuklara yönelik katliamlar, sivilleri hedef alan acımasız terörizm, işsizlik, yoksulluk ve daha birçok sorunun çözümü dünyadaki tüm ilerici demokratların, solcuların, sosyalistlerin, çevrecilerin, insan hakları savunucularının önünde görev olarak bekliyor. Eminim sizler bu konularda cesur kararla alacak ve etkili adımlar atacaksınız. Bir hapishane hücresinde de olsam yüreğimin sizinle birlikte attığını bilmenizi istiyorum. Türkiye’de her geçen gün artan baskılara karşı direnen on milyonların demokrasiyi er geç kazanacaklarından kuşkum yoktur. Direneceğiz ve mutlaka kazanacağız!”

Başak Demirtaş da Selahattin Demirtaş’a seslenerek “Haklı mücadelende hep yanında olacağım” dedi.

CHP VE HDP İTTİFAKIN ÜYESİ

İlerici İttifak, 22 Mayıs 2013’te Almanya’nın Leipzig kentinde kuruldu. İlerici İttifak’ın dünya çapında 140 üyesi bulunuyor. Türkiye’den ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve HDP üyeler arasında yer alıyor. İlerici İttifak’ın başlıca ilkeleri demokrasi, cinsiyet eşitliği, adalet, dayanışma, insan haklarının geliştirilmesi, barış, iklim değişikliği ile mücadele ve küreselleşmenin sosyal yönünün güçlendirilmesi. İlerici İttifak ağına dahil olan siyasi partiler, partilerin yapısı ve organizasyonu, seçimlerin yönetilmesi, seçim kampanyaları ve küresel politikaların geliştirilmesinde bilgi paylaşımında bulunuyor.

Tutsak bebekleri savunduğu için terör örgütü üyesi ilan edildi!

Okumaya devam et

Popular