Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünya’nın mantosuna ulaşmak, Ay’a gitmekten daha zormuş

Bilim insanları 1960’lı yıllardan beri inebilmek için uğraşsa da Dünya’nın mantosuna henüz ulaşılamadı.

Sovyetler Birliği’nin 20 yıllık bir çalışmayla açtığı yaklaşık 12.000 metrelik delik de başarısız oldu.

BOLD – Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği ve ABD arasında uzay çalışmaları ve bilimsel çalışmalar anlamında önemli bir rekabet sürüyordu. Sovyetler Birliği, uzaya ilk insanı gönderdikten sonra ABD, Ay’a ilk kez insan göndermeyi başarmıştı.

Ay’a insan gönderen ilk ülke ABD oldu ama Dünya’nın mantosuna ulaşmak için en derin deliği Sovyetler Birliği kazdı.

Sovyetler Birliği, 20 yıl süren çalışmanın sonucunda Dünya’nın mantosuna ulaşmak için yaklaşık 12.000 metrelik bir delik açtı. Sovyetler, bu derinlikte bir deliğe rağmen mantoya ulaşmayı başaramadı. Sovyetler Birliği’nin ardından Almanya ve Japonya da mantoya ulaşmak için çalışmalar yaptı. Ancak hiç bir çalışmada Dünya’nın mantosuna ulaşılamadı.

Dünya’nın mantosuna doğru kazılacak bir delik için çalışmalar ilk olarak 1960’lı yıllarda Amerikalı bilim insanlarının, Dünya’nın kabuğu ile mantosu arasındaki sınırı keşfetmeleri ile başladı. “Mohole” adlı proje ile Amerikalı bilim insanları mantoya doğru bir delik açmak için kazmaya başladı.

Manto, Dünya’nın yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor. Southampton Üniversitesi’nden Famon Teagle, bilim insanlarının mantonun nasıl oluştuğu ve nasıl çalıştığı hakkında “makul” bir cevaba sahip olduğunu belirtiyor.

Umman’ın El Hacer Dağları’nda mantonun açık bir bölümü var. Ancak bu bölüm canlı bir örnek sunmuyor. Zira mantonun gün yüzüne çıkan bölümü soğuduğu için artk bu özelliğini kaybetti.

Mohole Projesi’nde mantoya ulaşmak için karada değil, okyanusta bir kazı çalışması gerçekleştirildi. Çünkü Dünya’nın kabuğu okyanus zeminlerinde karada olduğundan daha ince. Mohole Projesi için Meksika’nın batı kıyısında bulunan Guadalupe adası yakınında sondaj işlemi gerçekleştirildi.

Amerikalı bilim insanları, ABD Kongresi çalışmayı çok pahalı bulmadan önce yaklaşık 200 metre kazabildi. Bu aşamadan sonra ABD Kongresi, çalışmanın fonunu kesti. Bilim insanları bu kadarlık bir çalışmada birkaç metrelik bazalt getirmeyi başardı. Çalışmanın bu küçük bölümü için bile 40 milyon dolar harcanmıştı.

1970 yılında Sovyetler Birliği de mantoya ulaşma yarışına girdi. Ay’a ulaşma çalışmalarının aksine Sovyet bilim insanları, ABD’li meslektaşlarına göre daha fazlasını başardı.

“BİR ÇORBANIN ORTASINDAKİ BİR ÇUKURU KAZMAK GİBİYDİ”

Araştırmacılar, 20 yıl boyunca süren çalışmada 23 santimetre çapında yaklaşık 12.000 metre sondaj yapabildi.

1992 yılında sıcaklık artarak 180 santigrat dereceye kadar çıktı. Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde görevli jeolog Benjamin Andrews, sıcaklık arttıkça sıvı içeriğinin de delikte arttığını ve kazmanın zorlaştığını belirtti. Andrews, “Bir çorbanın ortasındaki bir çukuru kazmak gibiydi” dedi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya, mantoya ulaşma çalışmasını sona erdirdi. Bilim insanlarının mantoya ulaşmak için açtığı delik bugün metal bir kapak ile kapatılmış durumda.

Sovyetler Birliği’nin ardından 1990 yılında Alman bilim insanları da Alman Kıta Derin Sondaj Programı olarak adlandırılan bir sondaj çalışmasını Bavyera’da başlattı. Alman bilim insanlarının programında yaklaşık 9.200 metre sondaj yapıldı. Bu derinlikte de 264 santigrat derecelere varan sıcaklıklarla karşılaşıldı.

Japonya da 2002 yılında bir deniz sondaj gemisi olan Chikyu’yla mantoya doğru sondaj çalışmasına başladı. Chikyu sondaj gemisi yaklaşık 10 kilometre sondaj borusu taşıyabiliyordu. Sondaj Gemisi aynı zamanda hassas bir delme işlemi yapabilmek için konumunu değiştirmesine izin veren GPS ve jetleri kullanıyordu.

Geminin başlıca görevlerinden biri, depremlerin nasıl oluştuğu hakkında bilgi edinmek için manto içinde yeterli bir delik açmak.

Japonya’nın Chikyu gemisi Çin, Kore, Hindistan, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa Birliği tarafından da finanse ediliyor. Chikyu gemisi, 2019 yılında deniz tabanında 3.5 km sondaj gerçekleştirdikten sonra tektonik plakaların birleştiği noktaya ulaşma girişimini sona erdirdi.

Sovyetler Birliği, ABD, Almanya ve Japonya’nın mantoya ulaşma çabaları son çalışmalar değil. İngiltere ve Rusya’nın mantoya ulaşmak için çalışmaları devam ediyor.

Ancak bütün bunlara rağmen mantoya hala ulaşılabilmiş değil.

Zebra gibi boyanan inekleri daha az sinek ısırıyor

Dünya

Almanya’da maske skandalına karışan milletvekili siyaseti bırakıyor

Hristiyan Birlik Partileri’ne mensup iki milletvekilinin koruyucu maske ticaretine arabuluculuk ederek yüzbinlerce euro komisyon aldıklarının ortaya çıkması siyasette büyük tartışma yarattı.

BOLD – Almanya’da koronavirüs salgınına karşı koruyucu maske tedariği konusunda nüfuzunu kullanarak çıkar sağladığı ifade edilen, iktidarın büyük ortağı CDU’ya (Hristiyan Demokrat Birlik) mensup milletvekili Nikolas Löbel’in siyasetten çekileceği bildirildi.

Alman medyası, Milletvekili Löbel’in 31 Ağustos tarihinde bu görevinden ayrılacağını ve bir daha milletvekilliğine aday olmayacağını bildirdi.

Löbel’in kendi partisine daha fazla zarar vermemek için, parlamentoda üyesi olduğu Birlik Partileri Grubu’ndan da derhal ayrılacağı bildirildi.

CDU’nun Mannheim bölgesi milletvekili Löbel, koruyucu maske tedariği konusunda özel bir firma adına girişimleri karşılığında 250 bin euro almakla itham ediliyor. Açıklamasında, tavrından dolayı özür dileyen 34 yaşındaki milletvekili daha önce Federal Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu’ndan da ayrılmıştı.

CDU milletvekili Löbel’den önce CSU (Hristiyan Sosyal Birlik) milletvekili Georg Nüsslein da, yine bir maske ticaretine aracılık ederek yüzbinlerce euro komisyon almakla suçlanmış ve Nüslein bir sonraki seçimlerde tekrar milletvekilliği için aday olmayacağını duyurmuştu.

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Okumaya devam et

Dünya

İsviçre’deki burka ve peçe referandumundan yasağa ‘Evet’ çıktı

İsviçre’de Müslüman kadınların vücudu tamamen kapatan burka ve yüzü, gözler hariç örten peçe kullanmasının yasaklanmasını öngören referandumda, ilk tahminlere göre yüzde 51 oranında evet oyu verildi.

BOLD – İsviçre’de ülke genelinde burka ve peçe yasağı uygulanmasına ilişkin referandum bugün  yapıldı. İlk tahminlere göre, sandıktan yüzde 51 oranında evet oyu çıktı. Bu sonuç tescillenirse, sağlık sorunu gibi istisnalar dışında Müslüman kadınlar, ibadethaneler dışında ülke genelinde vücudu tamamen örten burka giyemeyecek ve gözler dışında yüzü kapatan peçe takamayacak.

Ülkede olduğu kadar Avrupa’da ve Müslüman ülkeler başta olmak üzere, dünya çapında tartışma yaratan referanduma karşı çıkanlar, söz konusu halk oylamasının İslam karşıtı ırkçılığı teşvik ettiğini öne sürüyor.

İsviçre’de bu referandumun yapılmasını sağlayan girişim, 2009 yılında da önayak olduğu bir başka referandumla, ülkede yeni minareler inşa edilmesinin yasaklanmasını sağlamıştı.

2018 yılında yapılan son sayımlara göre Müslümanlar İsviçre’de halkın yüzde 5,3’ünü oluşturuyor.

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Okumaya devam et

Dünya

Esad ve Rus güçlerinin Suriye’nin kuzeyine saldırıları arttı

Beşar Esad rejimi güçleri ve Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelere saldırıları arttı. Rusya, Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab’ı balistik füzelerle vururken, Suriye Ordusu  da İdlib’i hedef aldı.

BOLD – Rus Ordusu, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yakın muhaliflerin kontrolündeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya balistik füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 4 sivil öldü, yaklaşık 30 sivil yaralandı.

Türkiye sınırındaki Cerablus ilçesinin Hamran bölgesi ile Bab ilçesinin kuzeydoğusundaki Terhin bölgesi, Cuma akşam saatlerinde balistik füzelerle hedef alındı.

PETROL TESİSLERİ HEDEF ALINDI

Hedef alınan noktalarda, ilkel yöntemlerle işletilen petrol rafine tesisleri yer alırken, çok sayıda tankerin yanması sonucu şiddetli patlamalar meydana gelmişti.

Saldırılarda 4 sivil hayatını kaybetti, 27 sivil yaralandı.

Balistik füzelerin Rusya’nın Akdeniz’de konuşlu bulunan savaş gemilerinden fırlatıldığı iddia edildi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttuklarını açıkladı.

Muhaliflerin çatı kuruluşu SMDK’den saldırıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Rusya, Halep kırsalını yeni bir saldırıyla hedef alarak, devlet terörü uyguluyor. Hamran ve Terhin’deki saldırılar, tehlikeli bir tırmanışı ve işgalci Rusya’nın uyguladığı devlet terörünü temsil ediyor. Saldırıyı Rusya 3 füzeyle gerçekleştirdi.” ifadesi kullanıldı.

Terhin bölgesi, 9 Şubat’ta da balistik füze saldırısına maruz kalmış, saldırıda 2 sivil ölmüş, 6 sivil de yaralanmıştı.

Ülkenin kuzeyindeki Bab ve Cerablus ilçeleri, Türkiye’nin 2016-2017 yılları arasında düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alıyor.

ESAD REJİMİ İDLİB’İ HEDEF ALDI

Suriye’de Esad rejimi ve destekçisi İran’ın kontrolündeki grupların, İdlib bölgesindeki sivil yerleşimlere cumartesi günü düzenlediği saldırılarda 6 sivil yaralandı.

İdlib’in güneybatısındaki Maarratünnuman ilçesinde konuşlu Esed rejimi ordusuyla İran destekli gruplar,İdlib’in güneyinde M4 kara yolundaki Eriha ilçesine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenledi.

Saldırıda ikisi ağır toplam 6 sivil yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

TÜRKİYE’DEN BÖLGEYE SEVKİYAT

Hafta sonun yaşanan saldırıların ardından Türkiye’nin bölgedeki gözlem noktalarına askeri sevkiyat yapıldığı bildirildi.

Bölgedeki kaynaklar, aralarında çok sayıda zırhlı aracın da bulunduğu askeri araçların İdlib’e geçiş yaptığını bildirdi.

Türkiye ve Rusya arasında geçen yıl 5 Mart’ta Moskova’da sağlanan mutabakat çerçevesinde bölgede ateşkes ilan edilmişti.

Ateşkes bugüne kadar büyük ölçüde korundu.

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0