Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan, operasyon öncesi Rusya Lideri Putin ile görüştü

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’ye başlatılan operasyon öncesi Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştü. Saray’dan yapılan açıklamaya göre Erdoğan Putin’i, Fırat’ın doğusuna planlanan olası operasyonla ilgili bilgilendirdi.

BOLD Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Erdoğan’ın görüşmede Fırat’ın doğusuna düzenlenmesi planlanan askeri harekatın Suriye’nin barış ve istikrara kavuşmasına katkıda bulunacağını ve Suriye’deki siyasi sürecin önünü açacağını söylediği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre Erdoğan görüşmede Suriye halkının hak ve menfaatlerinin korunmasının Türkiye açısından asli bir unsur olduğunu da belirtti. Erdoğan’ın Putin’e ayrıca Türkiye’nin Rusya’nın bu süreçteki yapıcı tutumunu takdir ettiğini dile getirdiği de kaydedildi.

KALIN, ABD YÖNETİMİNİ BİLGİLENDİRDİ

Operasyon öncesi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Robert C. O’Brien ile telefonda görüştüğü belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kalın-O’Brien görüşmesinde, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgenin tesis edilmesi ve bu alanda bundan sonra atılması öngörülen adımlar ele alındı.

SURİYE: ULUSLARARASI HUKUKUN BARİZ İHLALİ

Suriye Dışişleri Bakanlığı, operasyonun başlamasından önce yaptığı açıklamada Ankara’nın harekat planlarının “uluslararası hukukun bariz ihlali” olduğunu belirterek “saldırıyı püskürtmek için ellerinden geleni yapacaklarını” ifade etti.

Suriye Dışişleri’nin açıklamasında bazı Kürt grupları da eleştirilerek “ABD’nin oyunlarına alet olmakla” suçlandı”

Suriye Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Kürt gruplara görüşmelere açık olduğu mesajını verdi.

SURİYELİ KÜRTLER, MOSKOVA’DAN ARABULUCULUK İSTEDİ

Suriyeli Kürt gruplar ise Şam ile görüşmelere açık olduklarını belirterek Moskova’dan arabuluculuk yapmalarını istedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Suriyeli Kürt, uluslararası ajanslara yaptığı açıklamada bu konuda Rusya’dan olumlu bir cevap geldiğini belirtti.

ARAP BİRLİĞİ, OPERASYONU ELEŞTİRDİ

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Geyt, Türkiye’nin Suriye’ye operasyonunu eleştirerek, bu durumun Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali” olduğunu belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Geyt, operasyonun bölgede yeni gerginlikler çıkaracağını ve IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasına sebep olacağını söyledi.

Twitter’dan savaş ilanı: “Harekat başlamıştır”

Dünya

Nijerya’da vahşet: Boko Haram 43 tarım işçisini öldürdü

Nijerya’da Boko Haram terör örgütü, düzenlediği saldırıda en az 43 tarım işçisini öldürdü. İddiaya göre örgüt, tarım işçilerini bağladıktan sonra tek tek boğazlarını kesti.

BOLD – Nijerya’da en az 43 tarım işçisinin boğazı kesilerek öldürüldü. Bölgede örgüt militanlarına karşı koruma görevi üstlenen gruplar saldırıyı Boko Haram örgütünün yaptığını ileri sürdüler.

43 ÖLÜ, 6 AĞIR YARALI, 8 KAYIP

AFP’ye bilgi veren tanıklardan biri örgüt üyelerinin tarım işçilerini bağlayarak boğazlarını kestiklerini anlattı. Boko Haram saldırılarına karşı oluşturulan silahlı grubun lideri Babakura Kolo “43 kişinin cesedini bulduk hep katledilmişti 6 kişi de ağır yaralı durumdaydı. Bunun Boko Haram’ın işi olduğuna şüphe yok. Onlar bu alanda çiftliklere sık sık saldırılar düzenliyorlar” dedi.

Diğer yandan AFP’ye konuşan bir başka kişi saldırı anında bölgede 60 tarım işçisi olduğunu bunlardan 43’ünün öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca 8 işçinin de kayıp olduğunu ve bu kişilerin de örgüt üyeleri tarafından kaçırıldığının düşünüldüğünü anlattı.

Kaçırılan kişilerle ilgili arama kurtarma çalışmaları başlatılırken öldürülen işçilerin cesetleri de yakındaki Zabarmari köyüne defnedilmek üzere götürüldü. Öldürülen tarım işçilerinin bölgeye yaklaşık bin km uzaktaki Sokoto eyaletinden çalışmak için gelen kişiler oldukları belirtiliyor.

Okumaya devam et

Dünya

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Köklü gazete, Erdoğan’ın yargı ve ekonomideki reform söylemlerinin amacının yabancı yatırımcıya güven vermekten çok Biden ile uzlaşmanın işareti olduğunu yazdı.

BOLD – ABD’deki 3 Kasım seçimlerinden Joe Biden’ın zaferle ayrılmasının ardından dünyada yeni bir düzen kurulacağını iddia eden İngiltere’nin en çok satan köklü gazetelerinden Sunday Times, Erdoğan’ın son günlerdeki reform çıkışını da masaya yatırdı.

Haberi hazırlayan muhabirler Louise Callaghan ve Sarah Baxter, Trump’ın görevi bırakmasıyla birlikte ABD’nin bazı ülkelerle ilişkilerinin seyrini değiştireceğini öne sürdü.

Bu ülkeler arasında Macaristan, Kuzey Kore, Belarus, Rusya, Suudi Arabistan’la birlikte Türkiye de bulunuyor.

Haberin Türkiye ile ilgili bölümünde, son günlerde dillerden düşmeyen ekonomi ve yargı reformu ele alındı.

MAÇOLUK YAPARAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump’ın karmaşık ilişkisine dikkat çekilen haberin Türkiye ile ilgili bölümü şöyle: “İlişkinin temeli ABD’nin Kürtleri desteklemekten İran’a yaptırım konusundan birçok konuda maçoluk yaparak karşı karşıya gelmekti. Türkiye’de, Biden’ın zaferini ilan ettikten sonra sessizlik oldu. Fakat dört gün sonra Erdoğan, Demokrat adayı zaferi için tebrik etti. Daha sonra da Türkiye’nin ekonomi ve yargıda yeni bir reform dönemine gireceğini söyledi” hatırlatmasını yaptı. Bu hamleler genellikle yabancı yatırımcıya güven vermek olarak görülse de bu hamleler aynı zamanda Biden’a karşı uzlaşmanın işaretiydi.”

Kuddusi Okkır gerçeği: Tahliye etmeyenler görevde, tahliye eden hakim tutuklandı

Okumaya devam et

Dünya

Beyaz sandalyede ölüm unutulmadı

KHK’lı polis Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina koğuşunda plastik beyaz bir sandalye üzerinde tek başına ölümü, Almanya’da protesto edildi. Kassel şehrindeki protestoya insan hakları savunucularının yanı sıra bölge halkı da büyük ilgi gösterdi.

BOLD – Türkiye’nin gündeminden düşmeyen beyaz sandalyede ölüm, bu sefer Almanya’nın Hessen eyaleti Kassel şehrinde protesto edildi. Şehrin en işlek noktalarından Oberplatz’ta yapılan etkinliğe dondurucu soğuğa rağmen çok sayıda insan hakkı savunucusu katıldı.

KASSEL’DE KABAKÇIOĞLU PROTESTOSU

Protesto’da KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun yaşadığı insan hakkı ihlalleri, resim sergisi ve beyaz sandalyelerle anlatıldı. Ayrıca yaşanılan hukuksuzluklar sebebiyle vefat eden insanlar için sandalyelerin üzerine güller bırakıldı.

DARAĞACINDAKİ ADALET!

Diğer yandan protestonun yapıldığı alana temsili bir idam sehpası kuruldu. Sehpada ortadan kaldırılan adaleti temsilen Themis figürü sallandırıldı. Vera Kassel E.V öncülüğünde yapılan eyleme, Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ile Almanya’ya iltica etmiş gönüllülerin oluşturduğu IHRF dernekleri destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vera Kassel e.V Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Dumlu:“Bugün burada Türkiye’deki her kesimden zulüm gören insanların sesi olmaya çalışıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde cezaevlerinde önlem alınamadığından dolayı onlarca insan hayata veda etti. Hala keyfi olarak hapiste tutulan insanlar var. Biran önce hukuka ve insan haklarına uygun kararlar verilmesi adına Türkiye’nin hukuka dönmesi için baskı yapılması gerekiyor. Bu bağlamda bütün herkesten ricamız lütfen bu tür etkinliklere katılıp destek versinler.” ifadelerini kullandı.

Saat 13.00’te başlayan etkinlik 17.00’de sona erdi.

Okumaya devam et

Popular