Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’de Senatonun ardından Temsilciler Meclisine de Türkiye’ye yaptırım tasarısı geliyor

ABD’de 29 Cumhuriyetçi Kongre üyesi Senatoya sunulana benzer bir yaptırım tasarısına benzer bir teklifi Temsilciler Meclisine sunacaklarını açıkladı.

BOLD Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD’de 29 Kongre üyesi, Senato’ya Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından sunulana benzer bir yaptırım tasarısını Temsilciler Meclisi’ne sunacaklarını açıkladı.

Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerin lideri Kevin McCarthy, Cumhuriyetçi Parti grubu denetçisi Steve Scalise ve diğer parti liderleri Ankara’nın operasyonuna güçlü bir karşılık verilmesi gerektiğini savundu.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney yaptığı yazılı açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejimi, IŞİD’e karşı binlerce kayıp veren ve yurdumuzu korumamıza yardım eden Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırdığı için ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalmalı” dedi.

TRUMP’TAN YENİ AÇIKLAMA

Perşembe akşamı Beyaz Saray önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Trump, Türkiye ve Kürtlere işaret ederek, “Umarım arabuluculuk yapabiliriz” dedi.

“Türkiye benim pozisyonumu biliyor” diyen Trump, Amerikan halkının askerlerin bölgeye gönderilmesini istediğini sanmadığını kaydetti.

Trump, “Türkiye’ye yaptırımlar ve diğer finansal meseleler konusunda da muhtemelen çok güçlü bir şeyler yapacağız” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, gazetecilere açıklaması öncesi Twitter’dan dün yaptığı son paylaşımlarda önümüzde 3 seçenek var demişti.

Trump, bu seçenekleri, “Binlerce asker gönderip askeri açıdan kazanmak, Türkiye’yi yaptırımlarla finansal açıdan çok sert şekilde vurmak ya da Türkler ile Kürtler arasında bir anlaşmaya aracılık etmek.” olarak sıralamıştı.

ABD’NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ: ETNİK TEMİZLİK

Başkan Trump daha önce de Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri harekâtına işaret ederek, “Çizilen çerçeveyi aştığını düşünürsem, Türkiye’nin ekonomisini yerle bir ederim. Daha önce bunu yaptım!” sözleri ile Türkiye’yi tehdit etmişti. Ancak Trump açıklamalarında, kırmızı çizginin ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili ise bu kırmızı çizginin “Ayrım gözetilmeden sivillere yönelik saldırılar ve bölgede Kürtlere yönelik etnik temizlik” olduğuna işaret etti, yetkili bunlara göz yumulmayacağının altını çizdi.

TRUMP, DIŞİŞLERİNİ ARABULUCULUK İÇİN GÖREVLENDİRDİ

Washington’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Başkan Trump’ın Dışişleri Bakanlığını Türkiye ile Kürtler arasında arabuluculuk yapmaları konusunda görevlendirdiğini açıkladı.

ABD’li yetkili, “Başkan tarafından ortak bir zemin bulunup bulunamayacağı ve ateşkes imkanı olup olmadığını incelemekle görevlendirildik” dedi.

“TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK BİR HATA YAPTI”

ABD’li Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekat öncesinde Türkiye’nin uzlaşma çabalarını reddettiğini ifade etti.

Türkiye’ye işaret ederek, “Çok büyük hata yaptığını düşünüyoruz” diyen yetkili, bu harekâtın güvenlik açısından ciddi sonuçları olabileceğini de sözlerine ekledi.

Trump, Türkiye ile ilgili yine paylaşımda bulundu: Önümüzde 3 seçenek var

Dünya

Trump yenilgiyi kabul etti: “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın”

ABD’de seçim sürecinin ardından sonucu kabullenmeyen, oylara itiraz eden ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’tan kaybettiğine dair ilk işaret geldi. Trump’ın ekibine, “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın” talimatı verdi.

BOLD – Seçim sonuçlarına yaptığı başvurular  reddedilen ABD Başkanı Donald Trump, yenilgiyi kabullenmeye başladı. Trump, ekibiyle yaptığı toplantıda seçimi kazanan Joe Biden’in geçiş takımıyla iş birliği yapılması talimatını verdi.

BELGELERİ VERMEYEN MEMURA TALİMAT VERDİ

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, Biden’ın geçiş sürecini başlatmak için imzalanması gereken belgeleri vermeyen Emily Murphy isimli memura talimat verdiğini söyledi. Murphy’nin ülkesine sadık bir çalışan olduğunu söyleyen Trump, “Geçiş süreci için ilk protokolleri başlatması için talimat verdim ve kendi ekibime de geçiş süreci için iş birliği yapmalarını söyledim” dedi.

“İTİRAZLARIMIZ SÜRECEK” AÇIKLAMASI

Trump bu açıklamadan yaklaşık 4 saat sonra ise Twitter’dan yine seçimi kaybetmediğini söyledi. Trump, “Bu demek değildir ki ABD tarihinin en usulsüz seçimlerine itirazlarımız sürmeyecek. Sahte oylara boyun eğmeyeceğiz” ifadesini kullandı. Birçok Cumhuriyetçi senatör ve iş insanının Trump’a “Görevi artık devret” çağrısının ağırlık kazanmasıyla ABD Başkanı’nın bu adımı attığı tahmin ediliyor.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

Okumaya devam et

Dünya

IRINI Komuta Merkezinden baskın hakkında ‘İyi niyetli çaba’ açıklaması

Roma’da bulunan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, baskın öncesi bayrak devleti Türkiye’den onay almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtildi.

BOLD – Libya’ya yönelik yasadışı silah transferini denetlemek amacıyla kurulan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden, Türk bandıralı Roseline-A gemisine yapılan baskın hakkında açıklama geldi.

İtalya’nın başkenti Roma’da olan merkezin yazılı açıklamasında: “IRINI Operasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2292 ve 2526 sayılı kararlarının uygulanması çerçevesinde, ‘Roseline A’ isimli Türk bayraklı genel kargo gemisine çıktı ve Libya’ya yönelik silah ambargosuna ilişkin incelemelerde bulundu” denildi.

YASADIŞI MALZEME İZİNE RASTLANMADI

Bayrak devletinin onayını almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Bayrak devletinden cevap alamayan Alman Hamburg Fırkateyni ekibi, Bingazi Limanı’nın yaklaşık 160 deniz mili kuzeyindeki uluslararası sularda gemiye çıktı. Gemi kaptanı ve mürettebatı, gemiye çıkarma sırasında işbirliğine açık bir tavır sergiledi. Bayrak devleti, geminin incelenmesine izin vermediğini bildirdiğinde, IRINI Operasyonu, gemide hiçbir yasa dışı malzeme izine rastlanmayan arama faaliyetini durdurdu ve gemi yoluna devam etmek üzere bırakıldı.”

Açıklamada ayrıca IRINI Operasyonunun 5. kez bir gemiye çıktığı belirtildi.

NE OLDU

Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

 

Okumaya devam et

Dünya

AB, İtalya ve Almanya elçilikleri gemi baskınıyla ilgili Dışişleri’ne çağrıldı

Libya açıklarında, AB misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri tarafından Türk gemisine yapılan baskınla ilgili Avrupa Birliği, İtalya ve Almanya elçilerine nota verildiği öğrenildi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

BASKIN PROTESTO EDİLDİ

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili bir girişim daha geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, AB, İtalya ve Almanya’nın Türk gemisine yaptığı hukuksuz aramanın uluslararası hukuku ihlal ettiği ifade edildi.

AB, İtalya büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İrini Operasyonunun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ankara’daki AB, İtalya Büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı (Büyükelçi Ankara dışında olduğundan) bugün Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal tarafından Bakanlığımıza çağrılarak, Roseline-A adlı ticari gemimize İrini Operasyonu çerçevesinde ülkemizin açık izni olmadan çıkılması ve denetlenmesi olayı protesto edilmiş ve ilgili ülkelere Nota verilmiştir.  Notamızda, olayın uluslararası hukuka aykırı olduğu ve tazminat haklarımızın da muhafaza edildiği kayıt altına alınmıştır.”

Saray’dan gemi baskınına tepki

Okumaya devam et

Popular