Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gergerlioğlu ırkçılık nedeniyle intihar eden Vail’in evinde

Irkçılık nedeniyle intihar eden 9 yaşındaki Suriyeli Vail’in kardeşi hem babasına tercümanlık yaptı hem Vaili anlattı. Anlattıkları çok çarpıcıydı.

BOLD- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kocaeli Kartepe’de bir mezarlığın kapısına kendini asarak intihar eden Suriyeli Vail El S.’nin ailesini ziyaret etti.

4 çocuk sahibi baba Mustafa S. ile sohbet eden Gergerlioğlu’na, Vail’in küçük kardeşi Enes, Arapça’dan Türkçeye yaptığı çeviriyle yardımcı oldu. “5 kardeştik, şimdi 4 kardeşiz” diyerek babasına tercüman olmayan çalışan Enes herkesi hem üzdü, hem de sempatikliğiyle mutlu etti.

Vail’in babası Mustafa S. “Vail hassas bir çocuktu. 9 yaşında bir çocuk öyle bir baskı yaşadığında intihar edebilir. Irkçılık yapanlara bir şey demiyorum, insanlık bizde kalsın. Ama çocukların aklına bu fikirleri kim soktuysa suçlu onlardır.” dedi.

Oğlunun cenazesine bazı adamların geldiğini belirten Mustafa S., “Kim olduklarını şimdi söylemeyeyim. ‘Sen kimden yanasın, Esad’ı mı, Özgür Suriye Ordusunu mu destekliyorsun.’ dediler. Cenazeye mi geldiler, neye geldiler? Bize Hz. Muhammed’in dini, Hz. Ebubekir’in siyaseti, Hz. Ömer’in adaleti lazım. Bunlar bize yeter. Türk devletinin çok düşmanlar var. Birlik olalım, hep birlikte olalım.” ifadelerini kullandı.

Oğlunu Meclis’te gündeme getirdiği için Gergerlioğlu’na teşekkür eden Mustafa S., “Oğlumun kanı inşallah fitnenin ateşini söndürür. Hz. Ömer kim, en adaletli halife. Siz de olaylara adil bakın, bu bize yeter. O kadar çok mazlum ve fakir aile var ki… Ama sadece konuşmak yetmez. Siyasetçiler olarak harekete geçmelisiniz.” dedi.

Türkiye’de Suriyelilere karşı ırkçı ve ayrımcı politikalar olduğunu söyleyen Gergerlioğlu da parti olarak zaten bu anlayışa karşı olduklarını belirtti ve şöyle devam etti: “Bizim davamız adalet. Suriyelilere karşı bir yanlışın olmaması için Meclis’te kurulan bir komisyonun üyesiyim. İnsanlara eşit ve adil uygulamalar için uğraşıyoruz. Hepimizin çabası bu. Kimseye kötü muamele yapılmasın. Irkçılık, kavmiyetçilik İslam’da yoktur.”

6 KİŞİLİK BİR EKİP İNTİHARIN NEDENİNİ ARAŞTIRIYOR

3 Ekim 2019’da intihar eden Vail’in cenazesi, hayatına son verdiği Acısu Mahallesi Kızılay Caddesi’nde bulunan Acısu Mezarlığı’na defnedildi. Sosyal medyada öğretmeni tarafından azarlandığı ve Suriyeli olduğu için arkadaşları tarafından dışlandığı iddia edilen Vail’in ölüm nedenini araştırmak için İl Milli Eğitim Müdürlüğü rehber öğretmen ve psikologlardan oluşan 6 kişilik bir ekip görevlendirdi.

Gündem

29 sağlık çalışanı daha Kovid-19’dan hayatını kaybetti

sağlık çalışanı, ölüm, üzgün

Koronavirüs vaka sayısındaki artış sağlık çalışanlarını da olumsuz etkiliyor. İş yükleri artan sağlık çalışanları arasında can kayıpları da giderek yükseliyor. Son bir haftada 29 sağlık çalışanı daha Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

BOLD – Son bir haftada 29 sağlık çalışanı daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Pandeminin başından bu yana hayatını kaybeden toplam sağlık çalışanı sayısı 212’ye yükseldi.

Koronavirüs sebebiyle sağlık çalışanları ölümleri her geçen gün daha da artıyor. Türk Tabipleri Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre son bir hafta içerisinde 29 sağlık çalışanı daha yaşamını yitirdi. “Kovid-19 meslek hastalığı kabul edilsin” diyen TTB’nin kayıtlarına göre pandeminin başından beri 212 sağlık çalışanı vefat etti.

Koronavirüs salgını yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs salgını Türkiye’de yeni rekorlar kırarak yayılıyor

Salgın rekor kırarak artmaya devam ediyor. Son 24 saatte 193 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi, 32 bin 736 kişi ise koronavirüse yakalandı. Bakan Koca, “Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın” çağrısı yaptı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 4 Aralık 2020 tarihli koronavirüs tablosunu paylaştı. Tabloya göre son 24 saatte 193 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirirken, 32 bin 736 kişi de koronavirüse yakalandı.

RESMİ VEFAT SAYISI 15 BİNE YAKLAŞTI

Güncel koronavirüs tablosuna göre hasta sayısı 6 bin 903 olarak açıklanırken, vaka sayısı da 32 bin 736 olarak ifade edildi. Son 24 saatte 193 vefatın kaydedildiği tabloda ağır hasta sayısının 5 bin 703 olduğu ifade edildi. Toplam hasta sayısı 527 bin 70, vefat saylısı ise 14 bin 509 oldu.

“KALABALIK ORTAMLARDA BULUNMAYIN”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün tespit edilen 6 bin 903 yeni hasta var. Ağır hasta sayısı da aktif hasta sayısı da artmaya devam ediyor. Bugünlerde en büyük bulaşma ortamı kapalı ve kalabalık mekanlar. Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun” dedi.

Büyükşehir başkanları: Vefat sayıları açıklanandan 2-3 kat fazla

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’de sağlık muayenesine götürülen kadınlara ters kelepçe

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının Hizmet Hareketi gönüllülerine yönelik yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınan 66 kişinin sağlık kontrolüne ters kelepçe takılarak götürülmesi dikkat çekti.

BOLD – İzmir’de Hizmet Hareketi mensuplarının kaldığı iddia edilen evlere operasyon düzenlendi. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin katıldığı operasyonda 66 kişi gözaltına alındı.

Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin koordinesinde başlatılan operasyonla birçok ilde 66 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar farklı hastanelerde sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolüne götürülen zanlılara ters kelepçe takıldığı görüldü.

Fahrettin Altun’un evine giren maaş 4’ten 5’e çıktı

Okumaya devam et

Popular