Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Suriye’nin kuzeyinde 300 bin kişi evlerini terk etti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye’nin Suriye harekâtının başlamasından bu yana ülkenin kuzeyinde en az 300 bin kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı.

BOLD – Suriye’deki muhalif gruplara yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı harekat nedeniyle bugüne kadar 300 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Suriye’deki iç savaşı yıllardır takip eden İngiltere merkezli İnsan Hakları Gözlemevi, son bir iki gün içerisinde özellikle Tel Abyad, Kobani ve Haseke bölgelereinde çok sayıda sivilin evlerini terk ettiğini aktardı.

Gözlemevine göre sivillerin bir kısmı daha güvenli buldukları bölgelerdeki akrabalarının evlerine giderken, toplam 40 okulun da barınağa dönüştürüldüğünü ve çok sayıda kişinin de bu okullarda toplandığını duyurdu.

Trump: “Kürtler melek değil, PKK IŞİD’dan daha kötü”

Dünya

Azerbaycan ordusu 28 yıl sonra işgal altındaki Laçın’a girdi

Azerbaycan ordusu 28 yıldır Ermenistan işgali altında bulunan Laçın şehrine girdi. Stratejik konumdaki şehir, 1992 yılından bu yana Ermenistan’ın elindeydi.

BOLD – Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Azerbaycan ordusunun Laçın’a girdiği duyurdu.

Ermenistan sınırında bulunan Laçın, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında bağlantıyı sağlayan tek yol.

“Laçın Koridoru” diye isimlendirilen yol, stratejik önemi dolayısıyla 1990’lı yıllardaki savaşta Ermeni güçlerin ilk hedeflerinden biri olmuş ve 18 Mayıs 1992’de işgal edilmişti.

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

Ermenistan ordusu 20 Kasım’da Ağdam’dan, 25 Kasım’da da Kelbecer’den çekilmişti.

Bir İranlı komutan daha Irak’ta suikastla öldürüldü iddiası

Okumaya devam et

Dünya

Merkel: AB-Türkiye ilişkilerinde beklenen ilerleme sağlanamadı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Dönem Başkanlığı çerçevesinde yaptığı konuşmada, ekim ayındaki zirveden bu yana Türkiye ile ilişkilerde birçok zorluklar ve engeller olduğunu belirtti. “Türkiye ile ilişkilerde maalesef istediğimiz gibi bir ilerleme olmadı” dedi.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’ye yönelik yaptırımların da gündeme gelmesinin beklendiği 10-11 Aralık’ta yapılacak Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi öncesinde Türkiye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkel, Federal Meclis tarafından organize edilen Almanya’nın AB dönem başkanlığına ilişkin toplantıda, ekim ayındaki zirveden bu yana Türkiye ile ilişkilerde birçok zorluklar ve engeller olduğunu belirterek, “Türkiye ile ilişkilerde maalesef istediğimiz gibi bir ilerleme olmadı” dedi.

“İYİ BİR İŞARET”

Aralıkta yapılacak AB zirvesinde Türkiye konusunun gündemde olacağının altını çizen Merkel, tartışmanın nasıl sonuçlanacağını beklediklerini vurguladı.

Angela Merkel, Türkiye’nin sismik araştırma gemisi Oruç Reis’i Antalya’ya çekmesini ise “iyi bir işaret” olarak nitelendirdi. Ancak Merkel Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında sondaj faaliyetlerini sürdürdüğüne de dikkat çekti. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin “çok agresif” veya “kışkırtıcı” bir karakteri olduğunu ifade etti.

ORUÇ REİS, AB ZİRVESİ ÖNCESİ LİMANA ÇEKİLDİ

Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri Avrupa Birliği’nde (AB) tartışmalara neden olan Oruç Reis’in görev süresinin sona ermesiyle birlikte AB liderler zirvesi öncesinde Antalya Limanı’na geri dönmesi dikkat çekmişti.

10-11 Aralık tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek yılın son liderler zirvesinde Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı görüşülecek. AB, Türkiye’nin bölgedeki doğal gaz arama faaliyetlerini “yasadışı” olarak nitelendirerek Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkta Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a tam destek açıklaması yapmıştı.

Arama faaliyetlerinin yasadışı olduğu suçlamasını geri çeviren Ankara ise sismik araştırma yapılan bölgelerin kendi kıta sahanlığı içinde olduğunu savunuyor.

ATILACAK ADIMLAR TÜRKİYE’YE BAĞLI

Oruç Reis’in Antalya Limanı’na çekilmesi sonrasında açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, “AB liderleri, tek bir açıklama ya da hamle üzerinden hareket etmeyecek. Değerlendirme sürecinde, belirlenen süre zarfındaki davranışlar ve açıklamalar göz önünde bulundurulacak.” ifadesini kullanmıştı.

AB’nin bu zaman zarfında, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin bir konferans hazırlığını da yürüttüğünü anımsatan Stano, aralık zirvesinde ise atılacak adımların, Türkiye’nin faaliyetleriyle bağlantılı olacağını belirtmişti.

Oruç Reis AB zirvesi öncesi Antalya Limanı’na geri döndü

Okumaya devam et

Dünya

Bir İranlı komutan daha Irak’ta suikastla öldürüldü iddiası

RT Arabic televizyonu, İran Devrim Muhafızlarının komutanlarından Müslim Şahdan’ın, Irak’ın Suriye sınırı yakınlarında insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü iddia etti.

BOLD – Dünya bir süredir İran nükleer programının başındaki Muhsin Fahriza’nın uğradığı suikast sonucu öldürülmesini konuşuyor.

İran Devrim Muhafızları komutanı Müslim Şahdan’ın da Irak’ta öldürüldüğü iddia edildi. İddianın sahibi RT Arabic televizyonu Iraklı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Şahdan’ın, Irak’ta Suriye sınırı yakınlarında öldürüldüğünü bildirdi.

Al-Arabiya televizyonu da Şahdan’ın dün akşam saatlerinde Irak-Suriye sınırındaki El-Kaim sınır kapısından geçtikten sonra aracına insansız hava aracıyla bir saldırı düzenlendiğini aktardı. Saldırıda Şahdan dışında aynı araçta olan 3 kişinin daha hayatını kaybettiği ifade edildi.

Öte yandan Lübnan merkezli Al-Mayadeen televizyonuna konuşan kaynaklar, Şahdan’ın öldürüldüğü iddiasını yalanladı

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Kasım Süleymani de geçen sene Irak’ta uğradı suikast sonucu öldürüldü.

Tarlası kundaklanan KHK’lı öğretmen için 7 saatte 30 bin TL

Okumaya devam et

Popular