Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Haraç gibi kayıt parası: Okul yönetimi velilerden 20 bin lira istiyor

İstanbul Ataşehir Emlak Konut Ortaokulunda velilerden 5 bin ile 20 bin lira arasında kayıt parası istendiği iddia edildi. Bağış adı altında alınan parayı veremeyen velilerin çocukları okula kayıt edilmiyor.

BOLD – İstanbul Ataşehir Emlak Konut Ortaokulundaki skandal uygulama Kübra Köklü’nün Cumhuriyet gazetesindeki haberiyle ortaya çıktı. Okul yönetiminin 5 bin ile 20 bin lira arasında kayıt parası istediği velilerin ayrıca bilgisayar ve akıllı tahta almaya zorlandığı bildirildi. Bir veli, “Okulun içi baştan aşağı pahalı bilgisayarlarla dolu. Bu bilgisayarları, akıllı tahtaları velilere aldırtıyorlar. İnsanlar çocuklarını okula gönderebilmek için borçlanıyor. Bir baba çocuğunu kaydettirebilmek için elektrikli sandalyesini sattı” diye konuştu.

ORİJİNALİ 1000 TL KOPYASI 500 TL

Veliler, daha iyi bir eğitim alacakları düşüncesiyle okula para vermeyi kabul ettiklerini belirtiyor. Her sınıfta en az 38 en fazla da 58 öğrenci olduğu kaydedilirken kayıt parasının yanı sıra ders kitaplarının ücretleri de velilerden isteniyor. Veliler kitapların orijinaline para yetişmediği için kopyalarını aldıklarını belirtiyor. Orijinal kitaplar için 1000 lira veremeyen veliler, kopyalarına 500 lira harcıyor. Bir de 350 lira aidat ödüyorlar.

2.5 ay önce göreve getirilen okul müdürü Murat Aykul ise iddiaların doğru olmadığını aktarıyor. “Bu yıl yaklaşık 150-200 kişi okula ücretsiz kayıt oldu. Veliler okula bağış yapıyor. Pahalı bilgisayar ve 20 bin lira kayıt paraları geçen senenin olayları. Bu sene böyle şeyler yok. İzin vermem. Bu yıl kesinlikle 15 bin lira kayıt parası yatıran bir veli olmadı.”

Tarım Bakanlığının yasa dışı lüks ithal araçları Sayıştaya tosladı

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

MEB’in akşam canlı ders koyması öğretmenlerin tepkisini çekti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere hafta içi akşam saatlerinde ve hafta sonları canlı ders görevi vermesi eğitim dünyasında tepkiye neden oldu. Eğitim-Sen, uygulamanın sonlandırılması için MEB’e başvurdu. 

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulaması kapsamında öğretmenlere, EBA ve diğer uygulamalar üzerinden hafta içi saat 18.00’den sonra ve hafta sonları canlı ders görevi verilmeye başlandı. Sendika, hukuksal dayanağının olmayan ve anayasada yasaklanan angarya kapsamına giren uygulamanın sonlandırılmasını talep etti.

UYGULAMANIN İPTALİ İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre MEB, yeni uygulaması ile öğretmenlerin hem yüz yüze hem uzaktan eğitim vermesi hem de bu derslere hazırlanması için evinde zaman geçirmesinin yanında, çalışma saatlerini oldukça geniş zamana yaydı. Eğitim Sen, uygulamanın sonlandırılması için MEB’e başvurdu. Uygulamanın hukuksal dayanağının olmadığı ve anayasada yasaklanan angarya kapsamına girdiği belirtilen yazı ile öğretmenlerin dinlenmesi ve kendisi ile ailesine zaman ayırması gereken saatte de çalıştığı vurgulandı.

ÖĞRETMENLER HER SAAT ÇALIŞTIRILMAK İSTENİYOR

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, öğretmenlerin salgın sürecinde pazar günü hariç günün her saati çalıştırılabilen bir kesime dönüştürülmek istendiğini belirtti. Aydoğan, “Bu karar, aynı zamanda öğrencilerimizin gün boyu ekran karşısında kalmasına neden olmakta, sağlık açısından da hem öğrencilerimiz hem de öğretmen arkadaşlarımız açısından risk oluşturmakta, öğrencilerimizin dinlenme, beslenme, oyun oynama, kendine zaman ayırma hakkını da ellerinden almakta” dedi.

Doğumhane kapısında polisle tanışan Bahar’ın babası da tutuklandı

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’nin beyin göçü lise seviyesine indi

Türkiye’nin geleceğinden ümidini yitiren gençler, koronavirüs riskine rağmen eğitim için yurtdışına gidiyor. Daha önce üniversite mezunlarının tercih ettiği yurtdışı eğitim, artık lise seviyesine indi. Sınavlarda dereceye girerek gözde okullarda okuyan liseliler eğitimlerine yurtdışında devam ediyor. 

BOLD – Türkiye’de son 5 yıldır lise seviyesine inen beyin göçü, pandemi sürecinde de tersine çevrilemedi. LGS’de yüzde 1’lik dilimle öğrenci alan ve uluslararası geçerliliği olan çift diploma veren İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri başta olmak üzere Alman Lisesi, Robert Kolej gibi gözde okulların öğrencileri, yurt dışına gitti.

GENÇLER YURTDIŞINA GİTMEK İSTİYOR

Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi’nce yapılan araştırma sonucuna göre; Türkiye en çok beyin göçü veren 24’üncü ülke. Türkiye’de iyi eğitimli 100 gençten 59’u yurt dışına giderken, 100 gençten 73’ü yurt dışına gitmek istiyor. Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre gidenlerin yüzde 78’i geri dönmek istemiyor.

KABUL ALIP GİTTİLER

Türkiye’nin sınavla girilen devlet ve özel okullardaki parlak zekalı öğrencileri, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 10’da yer alan Harvard, Oxford, MIT, Stanford, California Teknoloji’den kabuller aldı. Robert Kolej’in 2020 mezunu 136 Türk öğrenciden 113’ü yurt dışını istedi. İstanbul Erkek Lisesi’nin bu yılki 165 mezunundan 77’si Almanya, Fransa, Kanada, Amerika, Avusturya ve Macaristan’a gitti. Robert Kolej’in 220 mezunundan 113’ü de yurt dışında bir üniversitede okumayı seçti.

Doğumhane kapısında polisle tanışan Bahar’ın babası da tutuklandı

Okumaya devam et

Gündem

MHP’li başkan, belediye yönetimini kızına bıraktı

Kütahya Belediyesi Başkanı MHP’li Alim Işık’ın başdanışman yaptığı ve çeşitli görevler verdiği kızı İmran Işık’ın belediyeyi yönetmesi çalışanların huzurunu bozdu. Mülkiye müfettişleri Işık’ın kızının kamu görevini usulsüz üstlendiğini belirterek hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. 

BOLD – MHP’li Prof. Dr. Alim Işık’ın yönettiği Kütahya Belediyesi’ne ilişkin mülkiye müfettişlerinin hazırladığı çarpıcı bir denetim raporu ortaya çıktı.

Raporda resmi bir kamu kurumu olan belediyenin Başkan Işık ve diğer görevliler tarafından bir aile kurumu gibi yönetildiğine dikkat çekilerek, başkanın kızı İmran Işık’ın kamu görevini usulsüz olarak üstlendiği vurgulandı.

“İSTEĞİ İSTEĞİMDİR”

Mülkiye müfettişleri tarafından hazırlanan raporda başkan Işık’ın avukat kızı İmran Işık’ın belediyede yer aldığının saptanması üzerine çalışanların ifadelerine başvurulduğu belirtildi. Bir çalışan, ifadesinde İmran Işık’ın bir toplantı yapmadığını ancak belediye birim müdürlerinin toplantılarına katıldığını gördüğünü ve bir müdürle toplantısında Başkan Işık’ın, “İmran Hanım benim kızım, şahsi vekilim ve danışmanımdır. İstediği evrak, istediğim evraktır. Bu böyle bilinsin, kendisini üzmekten sakının” dediğini anlattı.

ONAY MERCİ OLARAK GÖREV YAPMAKTA

Başka bir ifadede de “Belediye başkanımızın kızı, şahsi avukatı, fahri danışmanı, belediyemiz içerisinde müdürlere talimat vermek üzere yetkilendirilmiş birisidir. Başkan Bey’in göreve geldiği günden itibaren belediyemizde çalışmaktadır. Müdürlüklerce yapılan hemen hemen her işin, Başkan Bey’den önce onay merci olarak görev yapmaktadır. İlgili işlerle alakalı müdürlere talimat vermektedir. Belediyemizin 3. katında Başkan Bey’in bulunduğu alanda oda tahsis edilmiştir. Araç tahsis edildiğini bilmeme rağmen plakasını bilmiyorum” denildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Raporda bu konuya ilişkin, “Resmi bir kamu kurumu olan belediyenin başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve diğer görevliler tarafından bir aile kurumu gibi yönetildiği, belediyede hiçbir resmi sıfatı ve yasal dayanağı olmadan belediye başkanının kızı avukat İmran Işık’ın kamu görevini usulsüz olarak üstlendiği saptandığından ilgililer hakkında inceleme başlatılacak ve avukat İmran Işık hakkında Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacaktır” denildi.

BENİM RESMİ DANIŞMANIMDIR

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın sorularını yanıtlayan Alim Işık ise kızının başdanışman ve stratejik plan hazırlama kurulunda yer almasına ilişkin “Bir sakınca var mı? Tüm kamu kurumları, ilgili paydaşlar, ihtiyaç duyulan noktalardaki her türlü kişiler stratejik planlarda yer alabilir. Dolayısıyla ihtiyaç varsa her vatandaşımızdan yararlanabiliriz” dedi. Kızı İmran Işık’ın belediyede şu an resmi olarak hangi görevde çalıştığı le ilgili soruya Işık, “Benim resmi danışmanımdır. Bilabedel hukuk konularında, ihale dokümanlarının incelenmesi, sözleşmenin hukuka uygunluğuna ilişkin denetlenmesi konularında destek aldığım, bilgi aldığım danışmanımdır” dedi.

 

Doğumhane kapısında polisle tanışan Bahar’ın babası da tutuklandı

Okumaya devam et

Popular