Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Müebbet verilen kanserli askeri öğrencinin görüntüleri ortaya çıktı

Cezaevinde kanser olduktan sonra tedavisi geciktirilen ve çok geç tahliye edilen subay adayı Bilal Gülfidan’ın ardından arkadaşları ve ailesi büyük yas tuttu.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL- Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe öğretmenliği bölümünden 2015’te mezun olduktan sonra 2016’da Kara Harp Okulu’na sözleşmeli subay olarak giren Bilal Gülfidan (27) beş gün önce hayatını kaybetti.

TİYATRODA ‘DOKTOR BİLAL’ ROLÜNÜ OYNAMIŞTI

Cezaevi sürecinde de eğitim hayatında da güler yüzü, neşesi ve pozitifliğiyle tanınan Bilal Gülfidan Manisa’da okurken arkadaşlarıyla birlikte tiyatro sahnesine çıkmış ve ‘Kadınlık Bizde Kalsın’ adlı oyunda Doktor Bilal rolünü canlandırmıştı. 2015’te okulun tiyatro salonunda sahnelenen oyunda Türkiye’de kadın olmak, kadına şiddet, ailede kadının rolü gibi temalar esprili bir dille anlatılıyor.

HASTALIĞI İYİCE İLERLEDİKTEN SONRA TAHLİYE EDİLDİ

Cezaevinde kanser olduktan sonra raporlarını defalarce kez mahkemeye sunmasına rağmen serbest bırakılmayan askeri öğrencinin, birçok hasta tutuklu gibi tedavisi geciktirildi ve hastalığı iyice ilerledikten sonra bırakıldı.

Nisan 2019’da tahliye edildikten sonra İzmir’de tedavi gören Gülfidan 15 Ekim 2019 sabahı hayatını kaybetti. Aynı gün ikindi vakti defnedildi. Mardin’in Ömerli ilçesinde 12 Nisan 1992’de dünyaya gelen genç öğrenci, ailenin üç evladından biriydi.

Testis kanseri teşhisi konulan Gülfidan’ın hastalığından son ana kadar ailesinin de haberi yoktu. Cezaevinden çıkar çıkmaz tedavisine başlandı. Bir hafta önce hastaneden çıkarken başı dönüp düştü ve kafasını çarptı. Beyin kanaması geçiren ve çekilen röntgende beyninde tümör tespit edilen Gülfidan’a hemen müdahele edildi. Ameliyatla tümör temizlendi ama yoğun bakıma alınan subay adayı kurtarılamadı.

KAŞLARI BİLE DÖKÜLMÜŞ, ÇOK ZAYIFLAMIŞTI

Bir arkadaşının verdiği bilgiye Bilal Güfidan, Mart 2019’da tutuklu bulunduğu Kırıkkale Keskin Cezaevinden Ankara’ya tedavi için getirilmiş ve o süreçte Sincan Cezaevinde kalmıştı.

Bold Medya’nın ulaştığı arkadaşı, Gülfidan’ın tahliye olduğu o günü şöyle anlattı:

“Onunla sadece 1-2 günlük bir tanışıklığımız oldu. Kemoterapi gördüğü için saçları ve kaşları dökülmüştü. Çok zayıflamıştı. 2,5 yıl yattı, hastalığı iyice ilerledikten sonra bıraktılar. Tahliye haberini ilk ben vermiştim kendisine. Sayımdan sonra akşam yemeğini yeni yemiştik. Gardiyan geldi, mazgalı açtı, Bilal’in ismini söyledi, tahliye, hemen hazırlansın, 15 dakika sonra alacağım dedi. Bilal lavabodaydı, koşarak yanına gittim, müjdeyi verdim. İnanamadı. Ayakta zor durdu, sevinçten. Ağlayarak çıktı. Eşyalarını birlikte hazırladık, alkışlarla uğurladık.”

15 TEMMUZ GECESİ NEREDEYDİ?

16 Temmuz 2016’da gözaltına alındıktan sonra 22 Temmuz 2017’de tutuklanan Bilal Gülfidan, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsündeki Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Kara Harp Okulu ve Genelkurmay Başkanlığı Davasında 164 kişiyle birlikte yargılandı ve darbeye teşebbüs ettiği iddiasıyla 1 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Gülfidan, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını 5 Mayıs 2017’de görülen mahkemede anlatmıştı. O gün yaptığı savunmasının tam metnini, hakkında insanlık dışı mütaala veren savcının söylediklerini yarın www.boldmeyda.com’da okuyabilirsiniz.

Bilal Gülfidan, 2015’te Celal Bayar Üniversitesi Türkçe öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

BOLD ÖZEL

Lösemi tedavisi gören Akif’in anne ve babasını aynı anda tutukladılar

Lösemi tedavisi gören 6 yaşındaki Akif’in anne ve babası yarım saat arayla tutuklandı. Minik Akif tedavi sürecinde yalnız başına kaldı.

CEVHERİ GÜVEN
BOLD ÖZEL – Şenay Daştan ve Mustafa Daştan çifti Kayseri 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yarım saat arayla tutuklandı. Çiftin lösemi tedavisi gören 6 yaşındaki oğulları Akif Daştan, tedavi sürecinde yapayalnız bırakıldı. Daştan çiftini peş peşe tutuklayan hakim, Akif’in raporlarını dikkate bile almadı.

Şenay Daştan ve Mustafa Daştan çifti, ByLock haberleşme uygulamasını kullandıkları gerekçesiyle Kayseri’deki evlerinden 14 Kasım Perşembe günü gözaltına alındı. Çift, ertesi gün tutuklama istemiyle Kayseri 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Şenay Daştan, oğlunun lösemi hastası olduğunu, kemoterapi süreci nedeniyle aşırı hijyen altında yaşaması gerektiğini belirtti. 2,5 yaşından beri hijyen sorunu nedeniyle yalnız büyüdüğünü, hiç arkadaşı olamadığını, sürekli kendisinin bakması nedeniyle annesine aşırı bağımlı olduğunu aktardı. Kocasının da şu an sorguda olduğunu ve tutuklanma ihtimali bulunduğunu belirten kadın, bu nedenle adli kontrol şartlarıyla serbest bırakılmak istediğini söyledi.

BYLOCK’TAN BAKIN NE ÇIKTI!

Ancak Sulh Ceza Hakimi, Daştan’ın Bylock içerikleri ve aleyhindeki bir tanık ifadesi nedeniyle tutuklanmasına karar verdi. Daştan’a ait olduğu belirtilen Bylock içeriklerinde oğlunun hastalığı ve tedavi süreciyle ilgili bilgiler paylaştığı bunun dışında suç unsuru olabilecek hiçbir konunun bulunmadığı öğrenildi. Hakkındaki tanık ifadesinde ise, Şenay Daştan’ın 2015’ten itibaren oğlunun tedavisiyle ilgilendiği ve cemaat içerisinde etkin olmadığı belirtiliyor. Ancak Şenay Daştan buna rağmen tutuklandı.

Mustafa Daştan da eşinin hemen ardından tutuklandı. Kararın ardından çiftin birbirine sarılarak uzun süre ağladıkları, özellikle Şenay Daştan’ın oğlunun tedavi süreciyle ilgili endişeleri nedeniyle uzun süre kendine gelemediği bildirildi.

Lösemili çocukların özellikle psikolojik olarak sürekli desteklenmesi gerektiği biliniyor.

ANNE EL İŞİ YAPIP SATIYORDU

Mustafa Daştan sözleşmeli öğretmendi. Geçim sıkıntısı çeken aileye yakınlarının yardım ettiği, anne Şenay Daştan’ın da el işi yapıp satarak aile bütçesine katkıda bulunduğu öğrenildi.

AKİF SÜREKLİ KONTROL ALTINDA TUTULMALI

Yakınlarının verdiği bilgiye göre, tedavi sürecinde bağışıklık sistemi çöken Akif’in sürekli olarak hijyenik ortamlarda yaşaması gerekiyor. Hastane ve ev arası yaşayan Akif, bu nedenle kimseyle görüşemiyor ve hiç arkadaşı da olamıyor. Sürekli olarak evde yalnız ve annesiyle zaman geçiren Akif bu nedenle annesine aşırı derece bağlı. Akif’e psikolog tavsiyesiyle şu an annesinin şehir dışına gittiği ve döneceği söyleniyor. Tedavi sürecinde Akif’in sürekli olarak moralinin güçlü tutulması gerekiyor.

DELİLLER TOPLANMIŞ VE KAÇMA ŞÜPHESİ YOK

Şenay ve Mustafa Daştan’ın yargılandıkları dosyada tüm deliller toplanmış durumda. Akif’in yoğun biçimde devam eden tedavisi nedeniyle kaçma şüpheleri de bulunmuyor. Bu nedenle tutuksuz olarak yargılanmaları mümkün. Kayseri 1. Sulh Ceza Hakimi, buna rağmen hem anne hem baba hakkında tutukluluk kararı verdi.

ANNENİN BOYNUNDA TÜMÖR VAR

Şenay Daştan’ın boynunda kısa süre önce bir tümör tespit edildiği ve bu nedenle ameliyat kararı verildiği öğrenildi. Tutuklanan anne Daştan’ın bu tedavi süreci de yarım kalmış durumda.
Akif’e şu an anneannesi bakıyor. Ancak yaşlı anneannenin sürekli hastaneye gitmesi gereken Akif’in tedavi sürecini takip edemeyeceği ve aşırı hijyen gerektiren bakımını yapamayacağı belirtiliyor.

Tutsak bebekleri savunduğu için terör örgütü üyesi ilan edildi!

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

ANA HABER | “Putin’in elinde 15 Temmuz’un kirli yüzüne dair dosyalar var!”

Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli gelişmeler Bold Ana Haber’de: “Putin’in elinde 15 Temmuz’un kirli yüzüne dair dosyalar var!” BOLD

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Yanlış hastaneye götürülen hamile tutukluya yolda işkence

Hamile tutuklu Kimya Bozkurt’a cezaevi aracında işkence yapıldı. Rapor almak için yanlış hastaneye götürülen Bozkurt, arabada kusmasına rağmen kimseye sesini duyuramadı.

BOLD ÖZEL – 21 Ekim 2019’da Gaziantep’te tutuklanan 6 aylık Kimya Bozkurt’a yönelik hak ihlalleri artarak devam ediyor. Hakimin duruşma salonunda “sağa dön sola dön” diyerek hamile olduğuna inanmayarak tutukladığı Kimya Bozkurt, kurul raporu almak için başvurdu. Bozkurt, yanlış hastaneye götürülürken kelepçeli yolculuk işkenceye dönüştürüldü.

Kimya Bozkurt, Tenkil Süreci’nde tutuklanan hamile kadınlardan biri. BOLD’a ulaşan Bozkurt’un bir aile yakını, hamile kadının tutuklandıktan sonra yaşadıklarını anlattı:

“Kurul raporu almak için hastaneye götürülmüş ama komikliğe bakın gidilen hastanede doktor yok. Yanlış hastaneye gidilmiş. Kimya da tahlil yapılır diye aç gitmiş. Dönüşte midesi bulanmış, elleri kelepçeli kabinde kusmuş, seslenmesine rağmen bakmamışlar. Hastaneye gitmek onun için işkence artık.”

HAKİM SAĞA SOLA DÖNDÜREREK HAMİLELİK TESTİ YAPMIŞTI

Gaziantep L Tipi Cezaevinde bulunan Bozkurt’un hamile olduğuna inanmayan Ardahan Sulh Ceza Hakimliği, mahkeme salonunda ‘sağa dön, sola dön’ diyerek Bozkurt’a hamilelik kontrolü yapmaya çalışmıştı. Yeni evli olan ve ilk bebeğini bekleyen Bozkurt, tutuklandıktan iki gün sonra da rapor almak için cezaevi yönetimi tarafından kelepçeli bir şekilde hastaneye götürülmüştü.

Yeni evli olan Kimya Bozkurt, ilk çocuğuna hamile. Doğuma 3 ayı kaldı.

Hakim inanmamıştı, tutuklu Kimya Bozkurt’un 6 aylık hamileliği belgelendi

Hamile kadına kelepçeli hastane eziyeti

Okumaya devam et

Popular