Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

BDDK’nın altına 8 taksit kararı tefecilere yarayacak

BDDK’nın altın alımında taksit sayısını 4 aydan 8 aya çıkarmasına en çok tefeciler sevinidi. Bu uygulama altın satışı yapmış gibi gösterip tefecilik yapanların işlerini daha da artıracak. Bankadan kredi alamayanlar, borcunu taksitlere yaymak isteyenler tefecilerin yolunu tutacak.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) altın alımında taksit sayısını 4 aydan 8 aya çıkardı. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme artık 8 olacak.

UYGULAMA TEFECİLERİN İŞLERİNİ AÇACAK

BDDK’nın bu kararı altın satışı yapmış gibi gösterip tefecilik yapanların işlerini daha da artırması bekleniyor. Borçlarından dolayı bankalarından kredi çekemeyenler, borçlarını daha çok taksit yapmak için tefecilerin yolunu tutacak.

TEFECİ OPERASYONLARI BİTMEK BİLMİYOR

Kuyumcu adı altında tefecilik yapanlara yönelik operasyonların ardı arkası kesilmiyor. Bingöl’de yapılan operasyonda tefecilik yaptığı gerekçesiyle bir kuyumcu gözaltına alındı. Altın ticareti yapılıyormuş gibi göstererek vatandaşlara yüzde 50’lere varan faiz miktarlarıyla borç para verip haksız kazanç elde ettiği tespit edilen A.R.D, düzenlenen operasyonla yakaladı.

5 MİLYARLIK PARA HAREKETİ

Ankara’da ise günlük 1.5 milyon liralık para akışını kontrol eden, hesaplarında 5 milyar TL civarında bir para hareketi olduğu tespit edilen tefeci çetesi yakalandı. Göstermelik kuyumcu, telefoncu ve tekel bayi satışı adı altında iş yeri açarak POS cihazı üzerinden tefecilik yapan örgütün, borçlu kişilerin kartlarından yüksek faizli paralar çektiği ortaya çıkmıştı.

Ziraat Bankası çalışanından çiftçi vurgunu

 

Ekonomi

Alacağını tahsil edemeyen Hazine ilk 10 ayda 244,5 milyar lira borçlandı

Pandemi ve ekonomik kriz hazineyi vurdu. Yarısı vergi 551 milyar liralık gelir tahsil edilemedi. Tahsil edilemeyen bu gelir nedeniyle Hazine ilk 10 ayda 244.5 milyar lira borçlanmaya gitti.

BOLD – Bütçe hedefleri tutturulamadı. Yılın ilk 10 ayıyla ilgili bütçe verileri, ekonomideki krize eklenen salgının gelir tahsilatı ile borçlanma üzerindeki büyük etkisini ortaya koydu.

Cumhuriyet’in haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ekim 2020 verilerine göre genel bütçe gelirlerinin tahakkuk tutarı 1.3 trilyon liraydı. Bunun ancak 805.5 milyar lirası tahsil edilebildi. 550.7 milyar lira gelir tahsil edilemedi. Bunun büyük bir bölümünü de vergi gelirleri oluşturdu. 898.8 milyar lira olan vergi gelirleri tahakkuk tutarından 655.3 milyar lirası tahsil edildi. 243.5 milyar lira vergi geliri tahsil edilemedi.

EN ÇOK GELİR KDV’DEN GELDİ

– Tahsil edilemeyen vergi gelirlerinin yarısı KDV (dahilde alınan)  ve ÖTV.  159.6 milyar lira olan KDV tahakkuk tutarından 104.9 milyar lirası tahsil edilemedi. 181.9 milyar liralık ÖTV’nin de 17.7 milyar lirası gelmedi.

– 60.5 milyar lira gelir vergisi (tahakkuk 186.8 milyar TL) , 30.2 milyar lira kurumlar vergisi (tahakkuk 109.1 milyar TL) tahsil edilemedi.

– Motorlu taşıtlar vergisinde 23.2 milyar lira tahahkuk, 15 milyar lira tahsilat oldu. Alkollü içkilerde 14.9 milyar lira tahakkuk, 13.2 milyar lira tahsilat, tütün ürünlerinde 52.4 milyar lira tahakkuk, 51.2 milyar tahsilat oldu.

– Vergi, resim ve harç gecikme cezalarından 44 milyar lira, 173.6 milyar lira olan vergi cezaları tahakkuk tutarından da 168.6 milyar lira tahsil edilemedi.

– Para cezalarında 268.7 milyar lira tahakkuktan tahsil edilen 12.9 milyar lirada kaldı. 255.7 milyar lira tahsil edilemedi.

NAKİT AÇIĞI HAZİNE’Yİ ZORLADI

Tahsil edilemeyen bu gelir nedeniyle borçlanma arttı. Hazine ilk 10 ayda 244.5 milyar lira borçlanmaya gitti. Bu borçlanma tutarının 151 milyar lirası nakit açığının finansmanında kullanıldı. Geri kalan 93.3 milyar lira Hazine nakit rezervine eklendi. Böylece net borçlanmadaki artış ile gelirlerdeki düşme dikkate alındığında, vergi ve ceza olarak ödenmeyen para, devlete borç olarak verildi. Bunun karşılığında da Hazine faiz ödedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Fitch’ten Merkez Bankası için “güvenirliği zaman alacak” açıklaması

Merkez Bankası’nın 475 baz puanlık faiz artışını değerlendiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in raporunda, “Merkez Bankası’nın para politikası güvenilirliğini yeniden tesis etmesi zaman alacaktır” ifadelerine yer verildi. 

BOLD – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Merkez Bankası’nın faiz kararının, para politikası güvenilirliğini artırmaya yönelik bir adım olduğu, ancak bunun zaman alacağı değerlendirmesinde bulundu.

FAİZ ARTIŞI OLUMLU KARŞILANDI

Fitch, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 10,25’ten yüzde 15’e çıkarmasını değerlendirdi. Merkez Bankası’nın bu adımını olumlu karşılayan Fitch, yayımladığı raporda, “Tüm fonlar para politikasını daha şeffaf ve öngörülebilir hale getirmesi gereken bir haftalık repo faiz oranıyla sağlanacak, TL’nin zayıflığı, enflasyonun yükselmesinde etkili oldu. Ayrıca, temmuzda yüzde 50 olan banka mevduatlarındaki yabancı para payının yüzde 57’ye yükselmesine ve altın alımının artmasına neden oldu. Para politikası güvenilirliğini artırmaya yönelik bir adım, ancak bu zaman alacak” ifadelerine yer verdi.

 

Müslüman aydınlar Amerika’da İslami eğitime destek için buluşuyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Limak-Cengiz-Kalyon’un girmediği Çukurova Bölgesel Havaalanı ihalesi AKP’li isme verildi

Limak-Cengiz-Kalyon grubu elenince iptal edilen Çukurova Havaalanı ihalesini bu kez de AKP belediye başkan adayının şirketi kazandı. İhaleyi alan Kozuva şirketinin yönetim kurulu başkanı Süleyman Kozuva’nın AKP Çerkezköy belediye başkanı adayı olduğu belirtildi.

BOLD –  Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın üstyapı ihalesinde en yüksek teklifi 147 tur sonunda 297 milyon 100 bin Avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi verdi.

Kozuva Şirketler Grubu bünyesindeki Çerkezköy merkezli iki firmanın yönetim kurulu başkanı Süleyman Kozuva, son seçimlerde AKP’den belediye başkan adayı olmuştu.

Cumhuriyet’in haberine göre Çukurova Havaalanı için daha önce yapılan ihalede Limak-Kalyon-Cengiz Ortak Girişim Grubu elenmişti. İhaleden 12 gün sonra dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın görevden alınırken, yeni Bakan Adil Karaismailoğlu’nun göreve gelmesinden 18 gün sonra yapılan ihale de iptal edildi.

Önce 26 Ekim’e sonra da 20 Kasım’a ertelenen ihale, dün Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. İhale öncesinde sabah saatlerinde TAV, kendilerinin de teklif vereceklerini duyurdu. Komisyon Başkanı DHMİ Satın Alma ve İkmal Dairesi Başkanı Ömer Gönül ihale öncesinde yaptığı açıklamada, 7 firmanın dosya satın aldığını ve bunların yer görme belgelerinin onaylandığını belirtti.

LİMAK-KALYON-CENGİZ İHALEYE GİRMEDİ

Daha önceki ihalede elenen Limak-Kalyon-Cengiz Ortak Girişim Grubu’nun yeni ihaleye girmemesi dikkat çekerken, birden fazla istekli olması nedeniyle açık artırma yapıldı. Akşam saatlerinde 147 tur süren pazarlık sonucunda en uygun teklifi 297 milyon 100 bin Avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişiminin yaptığı açıklandı. İki firmanın havaalanı ve inşaat alanında etkin olan TAV, YDA, Rönesans, İçtaş gibi büyük firmaları geride bırakması dikkat çekti.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NİN SAHİBİ

İhaleyi kazanan iki firma da Çerkezköy kökenli. Favori İşletmecilik, açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Somali Mogadişu Havaalanı’nın 20 yıl süreyle işletmesini almıştı. İhaleyi kazanan YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ise “çorap imalatı” yapıyor. İki şirket, Kozuva Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteriyor. Başakşehir Koleji de Kozuva Şirket Grubu bünyesinde bulunuyor. Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, son seçimlerde AKP’den Çerkezköy Belediye Başkan adayı olmuştu. Kozuva halen Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak görev yapıyor. İhale sonucu Bakan Adil Karaismailoğlu’nun onayının ardından resmiyet kazanacak.

Halkın kredi ve kart borçları arttı

Okumaya devam et

Popular