Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ekonomik krizden kaçan vatandaş makarnaya yükleniyor

Türkiye’de her geçen gün kendini daha çok hissettiren ekonomik krizle birlikte makarna tüketimi günden güne artıyor. 2017 yılında kişi başı 8,5 kilogram olan makarna tüketimi 2018 yıl 8,7 kilograma çıktı.

BOLD – Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, 25 Ekim Dünya Makarna Günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu. Külahçıoğlu, söz konusu günün, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği’nin girişimiyle 1998 yılından beri kutlandığını belirtti. Birçok ankette Amerika kıtasından Afrika’ya kadar her ülkede en sevilen yemeğin makarna olduğunun ortaya çıktığını aktaran Külahçıoğlu, makarnanın, her kesimin erişebileceği bir yemek seçimi olduğunu vurguladı.

KİŞİ BAŞI TÜKETİM 8.7 KİLOYA ÇIKTI

Ürünün tüketiminin de günden güne arttığını belirten Külahçıoğlu, “Makarnanın uzun süre muhafaza edilebilmesi, çeşitliliği, kolayca hazırlanması, lezzeti, besleyici ve ekonomik bir gıda maddesi olması nedeniyle dünyada ve ülkemizde tüketimi günden güne artmaktadır. 2017 yılında kişi başı makarna tüketimimiz 8,5 kilogram iken 2018 yılında 8,7 kilograma çıkmıştır” dedi.

Ziraat Bankası çalışanından çiftçi vurgunu

Ekonomi

Dolar 8 liranın altına düştü

Berat Albayrak’ın istifasının ardından düşüşe geçen dolar kuru, Tayyip Erdoğan’ın şeffaflık ve serbest piyasa vurgulu açıklamasının ardından 8 liranın altına indi.

BOLD – Berat Albayrak’ın istifasıyla gerileyen dolar/TL kuru, güne 8.18’den güne başlarken BDDK’nin swap kararıyla 8.10’a geriledi. Dolar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından da 7,99’a düştü. Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığında yaşanan değişimlerin ardından ekonomi yönetiminden gelen mesajlara odaklanan yurt içi piyasalarda oynaklık düşmeye başladı.

Erdoğan, bugünkü konuşmasında ekonomiye ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Atacağımız her yeni adımla bu olumlu tablo daha iyiye gidecektir. Elbette tüm bunları serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz vermeden, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırmak suretiyle yerli ve uluslararası yatırımcıları harekete geçirerek yapacağız. Yatırım ortamının iyileştirilmesi, mali piyasaların derinliğinin artırılması, kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin yükseltilmesi, kayıt dışılığın önlenmesi, iyi yönetişim gibi alanlarda da yapısal reformların hazırlıkları içindeyiz. Faiz sebep, enflasyon neticedir ve bunu başaracağız. İnşallah buradaki engeli aşarak enflasyonu daha da aşağı çekeceğiz. Bunun için en kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte, ardından kademeli olarak orta vadeli hedeflerimize doğru indirmekte kararlıyız.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Kuzey Marmara Otoyolu’nun garanti parası da vatandaşın cebinden

Yap-işlet-devret yönteminde araç geçişleri beklenen sayının altında kalınca, AKP’nin garanti ettiği para, vatandaşın cebinden çıktı. Kuzey Marmara Otoyolu projesini yapan yatırım ortaklığına 1,4 milyar lira ödendi.

BOLD – AKP’nin yap-işlet-devret yönteminde kullandığı “garanti” sistemi, vatandaşın cebini boşaltmaya devam ediyor. Sisteme göre geçiş garantili köprü ve yol projeleri, garanti sınırının altında kalan geçişleri devletin kasasından, yani vatandaşın cebinden alıyor.

GEÇİŞ OLMASA DA PARASI ÖDENİYOR

Mega projeler olarak değerlendirilen Yavuz Sultan, Osmangazi köprüleri ile İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyol projeleri, Yap-İşlet- Devret (YİD) yöntemiyle ihale edildi. Buna göre ihaleyi kazanan şirket ya da ortaklık, inşaatı tamamladıktan sonra köprü ve otoyolu belli bir süre işletecek ve sonra devlete devredecek. Söz konusu projelere, devlet araç geçiş garantisi verdi. Geçişler, döviz cinsinden belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor. Bu kapsamda yıl içinde Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri için garanti ödemesi yapıldığı daha önce kamuoyuna yansımıştı.

DÖVİZ YÜKSELDİKÇE, BORÇ DA ARTTI

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, Kuzey Marmara Otoyolu’nun hizmete açılan bölümleri için de “araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması” nedeniyle ödeme yapılması gündeme geldi. Habere göre, devlet işletmeci şirkete 1.4 milyar TL ödedi. Kuzey Marmara Otoyolu’nu; AKP döneminde devletin düzenlediği birçok “dev” ihaleyi alan Kalyon, Cengiz, Kolin, Limak, RYS İnşaat ve Pak Yatırım ortak girişim grubu işletiyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

BDDK’dan dolara karşı swap hamlesi

BDDK’dan bu sabah yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitlerinin artırıldığını açıkladı. Piyasalarda kararın olumlu karşılanmasının ardından dolar kuru düşüşe geçti.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitleri artırdı. Bu açıklama sonrası dolar kuru 8.20 TL seviyelerinden 8.08 seviyelerine kadar geriledi.

BDDK’dan bu sabah yabancı bankalarla yapılan swap işlemlerinde limitlerinin artırıldığı açıklaması geldi. Alınan bu kararla bankaların TL satım yönündeki işlem tutarlarının yasal özkaynak oranları yükseltildi. Düzenlemeye göre, vadesine 7 gün kalan işlemlerde sınırlama yüzde 2’den 5’e çıkarıldı. 30 gün kalan işlemlerde limit yüzde 5’ten 10’a, 1 yıl kalan işlemlerde ise yüzde 20’den 30’a yükseltildi. Karar sonrası dolar 8.08’e kadar indi.

 

Muhbirciliği teşvikin ağır faturası: 167 bin ihbarın 116 bini yalan

Okumaya devam et

Popular