Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Dışişleri Bakanları 14 Kasım’da Washington’da buluşacak

IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin Suriye’de öldürülmesinin ardından IŞİD’le mücadele uluslararası koalisyonunun ortağı ülkelerin Dışişleri Bakanlarının, 14 Kasım’da Washington’da bir araya geleceği açıklandı.

BOLD – IŞİD lideri Bağdadi’nin Suriye’de öldürülmesinin ardından IŞİD’le mücadele küresel koalisyonunun ortağı ülkelerin Dışişleri Bakanları 14 Kasım’da Washington’da bir araya gelerek bundan sonra atılacak adımları görüşecek.

ABD Dışişleri Bakanlığından isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyindeki bulunan ve IŞİD’li mahkumların tutulduğu hapishanelerinin güvenliğinin sağlanmasında herhangi bir sorun yaşanmadığını da söyledi.

Washington son olarak Şubat ayında Trump yönetiminin Suriye’den çekilme planı üzerinde çalıştığı dönemde IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonundaki ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısına ev sahipliği yapmıştı. Koalisyonda Türkiye dahil 68 ülke bulunuyor.

KREMLİN: BAĞDADİ’NİN ÖLÜMÜ KONUSUNDA ŞÜPHELİ

Bu arada Rusya, ABD’nin Bağdadi operasyonunun başarıya ulaşıp ulaşmadığı konusunda soru işaretleri olduğunu iddia etti. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rus ordusunun ABD uçaklarını ve insansız hava araçlarını Washington’un Suriye’de operasyonu hayata geçirdiği bölgede tespit ettiğini bildirdi. Peskov “Eğer bu bilgi doğruysa ABD Başkanı’nın uluslararası terörle mücadeleye büyük katkısı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: AÇIKLAMALAR ÇELİŞKİLİ

Rusya Savunma Bakanlığı da ABD’nin Bağdadi’yi öldürdüğü baskınla ilgili şüpheli bir yaklaşım sergiledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Operasyona doğrudan katılanların sayısının sürekli artması, katılımcı ülkelerin birbiriyle çelişen ifadeleri, operasyonun nerede ve ne zaman yapıldığıyla başarılı olup olmadığı konusunda şüpheleri ve soru işaretlerini arttırıyor” denildi.

Kremlin’in aksine Rusya Savunma Bakanlığı, Bağdadi’nin önemini de küçümsedi. Açıklamada ölümünün doğrulanması halinde bile bunun Suriye’de operasyonel açıdan ya da İdlib bölgesinde kalan militanların eylemleri açısından bir önemi olmadığı kaydedildi.

Bağdadi’nin cesedinden geriye kalanlar denize gömüldü

Dünya

Akdeniz’de mülteci faciası: Biri bebek 6 mülteci can verdi

Akdeniz’de mültecileri taşıyan bot battı. İkiye bölünen bottan denize düşen 110 mülteci kurtarıldı. Ancak 1’i henüz altı aylık bebek olmak üzere 6 mülteci hayatını kaybetti.

BOLD – Umut yolculuğunda bir facia daha yaşandı. Libya açıklarında mültecileri taşıyan botun ikiye bölünüp batması sebebiyle 6 göçmen öldü. 110 mülteci ise ölümden döndü.

BİR MÜLTECİ FACİASI DAHA

İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığının verdiği bilgiye göre Libya arama-kurtarma bölgesi içindeki alanda zor durumda bulunan mülteci botu, sabah saatlerinde Avrupa Sınır Koruma Ajansı’na (FRONTEX) ait devriye uçağı tarafından fark edildi. Durumun haber verilmesi üzerine Open Arms gemisi bölgede kurtarma operasyonu başlattı.

KURTARMA OPERASYONUNDA BOT İKİYE BÖLÜNDÜ

Open Arms’ın sosyal medya hesabından verdiği bilgiye göre ise, Libya’daki Sabratha Antik Kenti’nin 30 mil açığında batmak üzere olan bottaki mültecileri kurtarmak için operasyon düzenlendi. Operasyon sırasında ikiye ayrılan bottan denize düşen mültecilerden 110’u Open Arms ekiplerince kurtarıldı. Bununla birlikte 1’i 6 aylık bebek olmak üzere 6 mülteci ise hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden’in maaşı aylık 33 bin 333 dolar olacak

46. ABD Başkanı seçilen Joe Biden, aylık 33 bin 333 dolar maaş alacak. Buna ek gelirler dahil olmazken Beyaz Saray’ı yeniden dekore etmesi için de 100.000 dolarlık bütçesi bulunuyor.

BOLD – Zorlu bir seçim sürecinden geçen ABD’nin 46. başkanı seçilen Joe Biden’ın alacağı maaş belli oldu. Business Insider, Biden’ın aylık 33 bin 333 dolar kazanacağını ve buna ek gelirlerin dahil olmadığını yazdı.

SEYAHAT BÜTÇESİ 100 BİN DOLAR

Kanunun belirlediği kurallara ABD başkanı yılda 400.000 dolar kazanıyor. Başkan ayrıca her yıl 50.000 dolar harcama ödeneği alıyor, bu parayı bitiremezse kanunen hazineye geri iade ediliyor. 100.000 dolar vergilendirilemez seyahat bütçesi var ve diğer ekstra harcamalar için yıllık 19.000 dolar alacak. Ayrıca isterse Beyaz Saray’ı yeniden dekore etmek için 100.000 dolarlık bütçesi var. Obama bu parayı kullanmamıştı.

EN SON 2001 YILINDA ZAM YAPILMIŞTI

Sözcü’de Tayfun Hopalı’nın haberine göre George Washington’un 1789’da ilk başkan olduğundan beri Amerika’da başkanların sadece 5 kez maaşı arttı. En son 2001 yılında başkanlık maaşı ikiye katlanarak 200.000 dolardan 400.000 dolara çıkarıldı. Görev sürelerinin sonunda başkanlar, yıllık yaklaşık 200.000 dolar emekli maaşı, sağlık hizmetleri, ücretli resmi seyahat ve bir ofis hizmeti alıyor.

Almanya MİT’e çalışan Diyanet ve Ülkücü derneklerin peşini bırakmıyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya MİT’e çalışan Diyanet ve Ülkücü derneklerin peşini bırakmıyor

Almanya’da MİT’e bilgi toplayan Türk diaspora örgütü UID, Diyanet ve Ülkücü örgütler yeniden gündemde. Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Reul, eyaletin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

BOLD – Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Ülkücü ocak ve derneklerin Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) veri taşıdığını söyledi.

Türk istihbarat örgütü MİT’in Almanya’da yaşayan muhalifleri fişlediğini söyleyen Reul, Almanya ve özellikle de Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinin MİT’in öncelikli hedefinde olduğunu söyledi.

GENİŞ ÇAPLI AĞ

İçişleri Bakanı Reul, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da etki alanı oluşturabilmek için AKP’ye yakınlığıyla bilinen Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), DİTİB ve Ülkücü dernek ve ocakları gibi çeşitli imkanlara sahip olduğunu belirtti. Reul “Bu şahıs ve örgütlerden oluşan geniş çaplı ağ sadece Türk Hükumeti için bilgi toplamıyor, ayrıca istihbarat kurumu MİT’e bilgi taşıma için de kullanılabiliyor” diye konuştu.

ALMANYA MİT’İN ODAK ÜLKESİ

Alman iç istihbarat teşkilatı BfV’nin geçen Temmuz’da yayınlanan yıllık raporunda, Almanya’nın MİT’in odak ülkelerinden biri olduğuna ve Türk istihbaratının odağında PKK, Gülen yapılanması ve muhaliflerin bulunduğuna işaret edildi.

Öte yandan ülkücülüğün Erdoğan Milliyetçiliği olduğunu düşünen bazı Alman siyasetçiler ülkücü dernek ve ocakların kapatılması gerektiğini düşünüyor. DW’ye konuşan İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Federal Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi Christoph de Vries de Ülkücülerin yasaklanmasının şart olduğu görüşünde.

Almanya’da Ülkücü Hareket’e yasak geliyor: Erdoğan milliyetçiliğinin bu ülkede yeri yok!

Okumaya devam et

Popular