Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Erdoğan izin vermedi: İlker Başbuğ Yüce Divan’da yargılanmayacak

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanmasına izin vermediği öğrenildi.

BOLD – Cumhuriyet’den Alican Uludağ’ın ulaştığı bilgilere göre Erdoğan’ın, AYM’den gelen soruşturma izni istenmesine ilişkin başvuruyla ilgili “işleme konulmamasına” karar verdiği bildirildi. Bu kararla Başbuğ yargılanmayacak.

İlker Başbuğ, Ergenekon Davası sanığı olarak bugün Yüce Divan’da yargılanacaktı. Başbuğ, “İnternet Andıcı” olarak bilinen belgede, TSK’nın azınlıklara yönelik nefret söylemini körükleyen internet siteleri kurulmasına ve tüm internet haber sitelerinin fişlenmesine izin veriyordu. Sözkonusu belgenin gerçek olduğunu dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Hasan Iğsız mahkemede doğrulamıştı.

Gündem

Resmi Gazete’de yayımlandı: 12 bin sözleşmeli sağlıkçı alınacak

Sağlık personelinin pandemi sürecinde yetersiz kalması nedeniyle bakanlık 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alacak. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre adaylar tercihlerini, 1-7 Aralık tarihleri arasında ÖSYM’nin internet sitesinden yapacak.

BOLD – Sağlık Bakanlığı, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 7 bini hemşire olmak üzere 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde tercih yapılabilecek sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarının ve başvuru şartlarının bulunduğu KPSS-2020/14 Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayımlanacak. Adaylar tercihlerini, 1-7 Aralık tarihleri arasında tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre ÖSYM’nin internet sitesinden TC kimlik numarası ve şifresini girerek yapacak. ÖSYM’ye veya Sağlık Bakanlığına posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak.

Katar’ın Borsa İstanbul hisseleri için ne kadar ödediği belli oldu

Okumaya devam et

Gündem

Kocasının tüfekle vurduğu kadın hayatını kaybetti

Edirne’de yaşayan N.K isimli kadın, kocası tarafında tüfekle vurularak öldürüldü. Koca M.E.K. boşanma aşamasında olduğu eşini vurduğu tüfekle intihar girişiminde bulundu.

BOLD – Kadın cinayetinde adres bu sefer Edirne oldu. M.E.K. adlı erkek boşanma aşamasında olduğu N.K.’yı öldürdü.

Edirne Şükrüpaşa Mahallesi’nde yaşanan olayda M.E.K, yanına bir av tüfeği aldı ve eşinin çalıştığı markete gitti. Etrafta bulunan market çalışanlarına ve müşterilere bağıran M.E.K. daha sonra yanında getirdiği tüfekle N.K.’ye ateş etti. Eşini vuran M.E.K. marketten çıktı. Ardından da aynı tüfekle kendisine ateş etti.

Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde N.K’nin olay yerinde hayatını kaybettiği belirlendi. M.E.K. ise yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

Okumaya devam et

Gündem

Bakanlığın yoğun bakım doluluk oranı açıklamaları da yalan çıktı

Sağlık Bakanlığının yüzde 70 olarak açıkladığı yoğun bakım doluluk oranlarının gerçekte yüzde 100’e yakın olduğu ortaya çıktı. Türk Tabipleri Birliği, bakanlığın verilerinin aksine yoğun bakımlarda yer kalmadığını duyurdu.

BOLD – Yoğun bakımlarda yer olmadığı için hastaneler Kovid-19 hastalarını evlerine gönderiyor. Bu hastaların bazılarının evlerinde, hastane önlerinde yaşamlarını yitirdiklerine dair haberler kamuoyuna yansıyor. Bu yaşananlara rağmen Sağlık Bakanlığı yoğun bakım servisleri doluluk oranlarını yüzde 71 olarak açıklarken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise bu verilerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

YOĞUN BAKIMLARDA YER KALMADI

Batman’da koronavirüs testi pozitif çıkan ve durumu kritik olmasına rağmen 7 saat boyunca yoğun bakımda yer bulamayan 1.5 yaşındaki bebeğin yaşamını yitirmesi ve Manisa’da da boş yatak bulunamadığı için hastane hastane gezdirilirken hayatını kaybeden Kovid-19 hastaları kamuoyuna yansıdı. TTB İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Adana olmak üzere birçok büyükşehirde artan hasta sayıları nedeniyle kamu hastanelerinde normal servislerin dolduğunu ve yoğun bakım servislerinde ise yer kalmadığını açıkladı.

HASTA VEFAT ETTİĞİNDE YER AÇILIYOR

Bakanlığın açıkladığı verilerin sahadan ulaşan verilerle çeliştiğine dikkat çekilen açıklamada, “TTB’ye illerden ulaşan bilgiler Kovid-19 servis ve yoğun bakımlarının yüzde 100’ü ya da yüzde 100’e yakınının dolu olduğunu göstermektedir. Birçok kamu hastanesinde yoğun bakım yatakları tamamen doludur. Hastalar bazen günlerce acil servislerde yoğun bakım yatağı beklemektedir. Bir hasta vefat ettiğinde ya da iyileşip servise alındığında ancak yer açılmakta ve yerine hasta yatırılabilmektedir” denildi.

KORİDORLAR YOĞUN BAKIM YAPILIYOR

Hastane kapasitelerinin dolu olması nedeniyle hastaneler arası nakillerin de yapılamadığına vurgu yapılan açıklamada, “112 merkezleri sürekli boş yatak aramakta ancak boş yer bulmakta zorluk çekmektedirler. Bu uzayan bekleme süreleri hastaların daha da kötüleşmesine, hatta tedavi alamadan ölmelerine de neden olabilmektedir. Bazı illerde koridorlar, boşluklar, sığınaklar, yemekhaneler yoğun bakım haline getirilerek sorunlar çözülmeye çalışılıyor olsa da yoğun bakımda çalışan personel sayısı yeterli olmadığı için yeni sorunlar ortaya çıkıyor” denildi.

Katar’ın Borsa İstanbul hisseleri için ne kadar ödediği belli oldu

Okumaya devam et

Popular