Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Nevşehir Belediyesinden tepki çeken Erdoğanlı 10 Kasım anması

AKP’li Nevşehir Belediyesinin Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. ölüm yıl dönümü dolayısıyla paylaştığı Erdoğan fotoğraflı anma mesajı tepkilere neden oldu

BOLD- AKP yönetimindeki Nevşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da bir ‘anma’ mesajı yayımladı. Belediyenin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Atatürk’e ait bir söz ile AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafı kullanıldı. Fotoğraf, ‘Saygıyla’ notu ile paylaşıldı.

ERDOĞAN’A ÖVGÜ OLARAK ALGILANDI

Erdoğan görseli ile birlikte paylaşılan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk imzalı söz şu ifadeleri içeriyor, ‘Manevi kuvvetler, bilhassa ilim ve iman ile yüksek bir şekilde gelişir.’ Atatürk’ten yapılan alıntının, Erdoğan’a övgü olarak algılanabilecek bir cümleden seçilmesi ise vatandaşların tepkisini çekti.

VALİLİKTEN SONRA BELEDİYE

Nevşehir, en son valiliğin güvenlik gerekçesiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yürüyüşünü yasaklamasıyla gündeme gelmişti. Ayrıca tepki çeken paylaşımın yapıldığı Nevşehir Belediyesi, 23 Haziran İstanbul Seçiminde de, Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen, aralarında Cem Yılmaz, Tarkan gibi isimlerinde bulunduğu sanatçılara ambargo koymasıyla da çok konuşulmuştu.

Ahlat’taki köşkün inşaatını Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı yapıyor

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Adnan Oktar’a 14 asra kadar hapis

Adnan Oktar’ın organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla yargılandığı davada savcılık mütalaası açıklandı. Oktar için bin 365 yıla kadar hapis talebinde bulunuldu.

BOLD – Adnan Oktar organize suç örgütü davasına ilişkin mütalaada, Adnan Oktar’ın 150 yıldan 1365 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Mütalaada, 13 sanığın örgüt yöneticiliği suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapsi istendi. Ayrıca mütalaada, örgüt yöneticisi konumundaki olduğu öne sürülen erkek sanıklar için çok sayıda cinsel suçtan 63 yıl ile 396 yıl arasında hapis cezası talep edildi.

Okumaya devam et

Gündem

15 genç insan hakları için yarışacak: Jüri sensin

Merkezi Amerika’da bulunan insan hakları kurumu Advocates of Silenced Turkey, insan hakları temalı bir şarkı yarışması düzenliyor.

BOLD – İnsan hakları, hak ihlalleri üzerine düzenli olarak raporlar, grafikler ve akademik makaleler yayınlanan Advocates of Silenced Turkey (AST), insan hakları temalı bir şarkı yarışması düzenliyor. 15 Kasım 2020 Pazar günü New York saatiyle 12.00’de başlayacak yarışmada 56 ülkeden seçilen 15 finalist yarışacak. Kazananların izleyicilerin oylarıyla seçileceği yarışmayı Asıl Yıldırım sunacak. Yarışma AST’nin Youtube kanalından yayınlanacak.

7 BİN 500 DOLAR ÖDÜL DAĞITILACAK

Yarışmanın birincisine 3 bin, ikincisine 2 bin, üçüncüsüne bin dolar, mansiyon ödülleriyle beraber toplamda 7 bin 500 dolar ödül dağıtılacak. Programın farklı yerlere göre saatleri ise şöyle: Am Houston-Chicago 11.00, Los Angeles 09.00, Londra 17.00, Almanya ve Nijerya, Türkiye, Yunanistan, South Africa 19.00.

Gandhi’nin torunundan Anneler Günü mesajı: Türkiye’deki anne ve çocukları birbirinden ayırmayın

Okumaya devam et

Gündem

HSK’dan ‘acele’ kodlu yazı: Osman Kavala’yı tutuklayan tüm hakimlerin listesini istedi!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün tutuklulukla ilgili yargıyı uyaran sözlerinin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu, ‘acele’ koduyla yazı göndererek iş insanı Osman Kavala hakkında tutuklama kararı veren ve tahliye taleplerini reddeden tüm hakimlerin listesini istedi.

BOLD – Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), İstanbul Adalet Komisyonu’na ‘acele’ kodlu bir yazı yazarak iş insanı Osman Kavala’yı tutuklayan ve Anayasa Mahkemesi kararına rağmen tahliye etmeyen hakimlerin listesini istedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayra’ın istifası sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yargıda reform açıklamaları sonrası haksız tutukluluklarla ilgili kılını kıpırdatmayan HSK’nın acele kodlu bir yazı gönderdiği ortaya çıktı.

AİHM KARARI İNCELEMESİ

Adalet Bakanı Gül’ün, yargıya tutuklamalarla ilgili uyardığı konuşmasının ardından gündeme gelen yazıya göre HSK, Osman Kavala dosyasındaki tüm bilgileri, tutuklama kararı veren ve tahliye taleplerini reddeden tüm hâkimlerin listesini istedi. 11 Kasım’da İstanbul Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’na yazılan yazıda, hakim ve savcıların terfisiyle ilgili AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararlarına uyup uymadıklarıyla ilgili  inceleme yapılacağı belirtildi. HSK’nın ilke kararı hatırlatılan yazıda, şunlar kaydedildi: “15/01/2020 tarih ve 31009 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ek düzenlemede: “Yargı bağımsızlığı ve Hâkimlik teminatı ilkeleri temelinde; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesine yapılan incelemelerde ihlal kararına sebebiyet verip vermedikleri, neden oldukları ihlalin niteliği ve ağırlığı ile ilgililerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa ile teminat altına alman hakların korunması konusundaki gayretleri, göz önünde bulundurularak yükselmeye layık olup olmadıklarına karar verilir” hükmü yer almaktadır.

KAVALA’NIN TUTUKLULUĞUNA İLİŞKİN TÜM KARARLAR

Yukarıda anılan ilke karan uyarınca İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2019/74 Esas sayılı dosyasında taraf olan Mehmet Osman KAVALA’nın tutuklanmasına yönelik, İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliğinin 01/11/2017 tarihli tutuklama kararı, bu tutuklama kararına karşı yapılan itirazı değerlendiren İstanbul 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin 13/112017 tarihli karar, soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki başvurusunun tutukluluk halinin devamına ilişkin tüm kararlar (re’sen ya da talep üzerine değerlendirilen) ve bu kararlara karşı yapılan itirazların değerlendirilmesine ilişkin kararlar, iddianame, duruşma zabıtlarının hazırlanarak UYAP üzerinden Genel Sekreterliğimize gönderilmesi…”

Resim

HSK’nın ‘acele’ kodlu yazısı

OSMAN KAVALA NEDEN HÂLÂ TUTUKLU?

Yazıyı, sosyal medya hesabından paylaşan Avukat Aslı Kazan, “HSK’nın isim listesini istemesinin gerekçesi, 15/01/2020 tarih ve 31009 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan hâkim ve savcıların meslekte yükselmelerinde AYM ve AHİM’in ihlal kararına sebebiyet verip vermediklerinin göz önüne alınacağına ilişkin düzenleme. Osman Kavala haksız tutuklandı. HSK, tutuklayan hâkimlerin yükselmesinde bu haksız tutukluluğu göz önüne alınacak. Peki, Osman Kavala neden hala tutuklu?” dedi.

KAVALA’YI TUTUKLATAN SAVCI BAKAN YARDIMCILIĞINA ATANDI

Gezi davasından 2,5 yıllık tutukluluğun ardından geçtiğimiz Şubat ayında beraat eden Osman Kavala hakkında tahliye kararı verilmişti. Kavala, cezaevinden tahliye olmadan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle 15 Temmuz soruşturması kapsamında yeniden tutuklanmıştı. Kavala hakkında 15 Temmuz iddianamesini hazırlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, Ekim ayında Adalet Bakan Yardımcısı olarak atanmıştı. AİHM iş insanı Osman Kavala ile ilgili 10 Aralık 2019’da hak ihlali kararı vermişti. Bu karar da yerel mahkemeler tarafından uygulanmamıştı.

Adalet Bakanı Gül yargıyı uyardı!

Okumaya devam et

Popular