Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump’tan ikinci mektup: S-400’ler için yaptırım tehdidinde bulundu

Middle East Eye, Trump’ın 13 Kasım’daki ziyaret öncesi Erdoğan’a ikinci bir mektup gönderdiğini ve mektupta S-400 krizinin çözülmesi için ABD’nin şartlarını ortaya koyduğunu iddia etti.

BOLD ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup göndererek Washington’un şartlarını kabul etmemesi durumunda Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini alması dolayısıyla yakında yaptırım uygulamak zorunda kalacağını belirttiği öğrenildi.

Mektubun Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a iletildiği bildirildi.

ABD’NİN ŞARTLARI

Haberde, Trump’ın mektupta Türkiye’nin S-400 sistemini aktif etmemesi ve gelecekte Rus silah sistemlerini almayacağını taahhüt etmesini istedi.

Trump ayrıca, ABD’li yetkililerin S-400 hava savunma sisteminin durumunu kontrol etmesi için düzenli ziyaretlerine Ankara’nın izin vermesini de talep etti.

TÜRKİYE’NİN KAZANCI NE OLACAK?

Trump, Türkiye’nin ABD’nin şartlarını kabul etmesi durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulanmayacağını belirtiyor.

Trump ayrıca Türkiye’ye F-35 savaş uçağı programına dönmesini sağlayacağını ve 100 milyar dolarlık ticaret bir anlaşması imzalanması imzalanacağını belirtiyor.

GÖRÜŞMENİN ZEMİNİNİ OLUŞTURUYOR

Washington’da konu hakkında bilgi sahibi diplomatik kaynaklar, mektubun iki lider arasında Çarşamba günü Beyaz Saray’da yapılacak görüşmenin zeminini oluşturduğunu kaydettiler.

MEKTUBUN ÜSLUBU

Trump’ın Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı öncesi gönderdiği mektubun üslubu büyük yankı uyandırmıştı. Mektupta, Trump Erdoğan’a “Gel birlikte iyi bir anlaşma için çalışalım… Sert bir adam olma. Aptal olma…. Seni arayacağım” şeklinde seslenmişti.

Bu kez gönderilen mektupta diplomatik bir dil kullanıldığı belirtildi.

ABD Kongresindeki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, Türkiye’nin S-400 alımı dolayısıyla cezalandırılmasını istiyor. Trump ise uzun süredir konuyu çözüme kavuşturacağını belirterek kongre üyelerini yatıştırmaya çalışıyor.

ERDOĞAN, MEKTUPLA CEVAP VERDİ

Habere göre mektup Erdoğan’ı ikna etmedi ve Erdoğan da Trump’a yazdığı cevabi mektupta Türkiye’nin S-400 meselesini “ön koşullarla” konuşmayacağını iletti.

Erdoğan’ın mektupta ayrıca sorunu çözmek için uzun süredir gündeme getirdiği ortak komite kurulması teklifini yineledi ve S-400’ler ile F-35’lerin Türkiye’nin savunma sisteminde uyumlu olduğu tezini tekrarladı.

Haberde, AKP hükumetinin Erdoğan’ın soruna alternatif bir çözüm bulunması için Trump’ı ikna edeceğine inandığı da kaydedildi.

Türk ve Rus askerleri, Suriye’nin kuzeyinde 4. ortak kara devriyesini gerçekleştirdi

Dünya

Bir İranlı komutan daha Irak’ta suikastla öldürüldü iddiası

RT Arabic televizyonu, İran Devrim Muhafızlarının komutanlarından Müslim Şahdan’ın, Irak’ın Suriye sınırı yakınlarında insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü iddia etti.

BOLD – Dünya bir süredir İran nükleer programının başındaki Muhsin Fahriza’nın uğradığı suikast sonucu öldürülmesini konuşuyor.

İran Devrim Muhafızları komutanı Müslim Şahdan’ın da Irak’ta öldürüldüğü iddia edildi. İddianın sahibi RT Arabic televizyonu Iraklı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Şahdan’ın, Irak’ta Suriye sınırı yakınlarında öldürüldüğünü bildirdi.

Al-Arabiya televizyonu da Şahdan’ın dün akşam saatlerinde Irak-Suriye sınırındaki El-Kaim sınır kapısından geçtikten sonra aracına insansız hava aracıyla bir saldırı düzenlendiğini aktardı. Saldırıda Şahdan dışında aynı araçta olan 3 kişinin daha hayatını kaybettiği ifade edildi.

Öte yandan Lübnan merkezli Al-Mayadeen televizyonuna konuşan kaynaklar, Şahdan’ın öldürüldüğü iddiasını yalanladı

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Kasım Süleymani de geçen sene Irak’ta uğradı suikast sonucu öldürüldü.

Tarlası kundaklanan KHK’lı öğretmen için 7 saatte 30 bin TL

Okumaya devam et

Dünya

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere karşı iklim davası AİHM’de kabul edildi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yaşları 8 ile 21 arasında değişen altı Portekizli çocuk ve gencin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 33 ülkeye karşı iklim krizine neden oldukları gerekçesiyle geçen eylül ayında açtığı davayı görüşmeyi kabul etti. Dava AİHM’de öncelikli olarak görüşülecek.

BOLD – Strasbourg’daki mahkeme, konunun önemi ve yanıtlanması gereken soruların aciliyeti nedeniyle davaya öncelik tanındığını ve şikayet edilen ülkelerin, önümüzdeki şubat ayına dek savunmalarını mahkemeye sunmaları gerektiğini bildirdi.

Portekiz’in başkenti Lizbon ile Leitia kentlerinde yaşayan gençler, söz konusu davayı açma sebebi olarak, 2017 yılında ülkede 110 kişinin ölümüne neden olan orman yangınlarını gösteriyor.

Bilim insanlarının, yaşanan bu felakete iklim değişikliğinin neden olduğu tezini onayladığını ifade eden davacılar, söz konusu şikayetlerini Global Legal Action Network (GLAN) isimli sivil toplum kuruluşunun yardımı ile kaleme almıştı.

Dava metninde gençler, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Norveç, Rusya, İngiltere, İsviçre ve Ukrayna’yı, iklim krizini büyütmek ve kendi nesillerinin geleceğini tehlikeye atmakla suçluyor.

GLAN tarafından “örneği olmayan dava” olarak nitelendirilen davanın amacı, AİHM tarafından davalı 33 ülkenin ulusal iklim hedefleri için daha ciddi adımlar atmaya ve hem ülkelerin hem de bu ülkelerdeki uluslararası şirketlerin emisyonlarını azaltmaya zorlanması olarak ifade ediliyor.

Salgın tahliyesi: Elektronik kelepçe ile eve gönderiliyorlar

Okumaya devam et

Dünya

Moderna’nın aşısı ağır Kovid-19 vakalarında yüzde 100 etkili

ABD merkezli bioteknoloji şirketi Moderna, Kovid-19’a karşı geliştirdikleri aşıyla ilgili 3. faz klinik deneylerin Kovid-19 hastalarında yüzde 94.1, ağır vakalarda ise yüzde 100 etkili sonuç verdiğini duyurdu.

BOLD – Moderna şirketinden yapılan açıklamada, koronavirüs aşısının acil kullanımına izin verilmesi için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuruda bulunulduğu da belirtildi.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer, koronavirüs aşısının acil kullanımına izin verilmesi için geçtiğimiz hafta ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuruda bulunmuştu.

Moderna geçtiğimiz haftalarda klinik deneylerden elde edilen geçici sonuçlara göre aşının Kovid-19’u engellemede yüzde 94,5 başarılı olduğunu duyurarak, salgına karşı çözüm bulduğunu açıklayan ikinci şirket olmuştu.

Amerikan ilaç firması Moderna, aşının yüzde 94.1 oranında başarılı olduğunu, bazı ağır vakalarda yüzde 100 oranında başarı sağlandığını ve ciddi güvenlik endişelerine yol açmadığını kaydetti.

Moderna, bu sonuçlar uyarınca ABD ve Avrupa’da acil durum kullanımı için bugün başvuruda bulunacağını da duyurdu.

AŞIYA İLİŞKİN NİHAİ SONUÇLAR

Pfizer/BioNTech aşısı gibi mRNA teknolojisine dayalı olarak geliştirilen aşının Faz-3 klinik deneylerinden elde edilen nihai sonuçlar şöyle:

  • Moderna aşısının başarı oranı yüzde 94.1 olarak verildi; deneylerde aşıyı olan kimse ağır hastalık geçirmedi.
  • Faz-3 testlerine ABD’de 30 bin kişi katıldı; bu kişilerden sadece 196’sı Kovid-19’a yakalandı. Aşının ve plasebonun verildiği deneyin katılımcılarından 30’u ağır hastalandı ve biri öldü fakat bu kişilerin hiçbirine aşı verilmemişti; hepsi plasebo doz almıştı.
  • Sonuçlara göre aşı, ağır vakaların önlenmesinde yüzde 100 oranında başarı sağladı. Buna göre, deney sürecinde Kovid-19’u ağır geçiren 30 kişinin tamamı plasebo doz almıştı; yani, aşıyı olan hiç kimse hastalığı ağır geçirmedi.
  • Aşı, Kovid-19’un risk grubunda yer alan kişiler üzerinde de başarı sağladı. Buna göre, deneylere 65 yaşın üzerinde 7 bin kişi katıldı. Diyabet, obezite ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıkları bulunan 5 bin kişi de deneylerde yer aldı.
  • Çalışmaya, ABD nüfusuyla aynı oranda (yüzde 37) siyah, Asyalı ve başka azınlık gruplarından denekler de katıldı.
  • Moderna’nın açıklamasına göre, aşı ağır bir yan etkiye yol açmadı. En yaygın yan etkilerin, kol kaslarında ağrı, baş ağrısı ve yorgunluk olduğu belirtildi.

Moderna aşısının Faz-3 deneylerinin tam sonuçları, hakem heyetinden geçtikten sonra bilimsel bir yayın organında da yayınlanacak.

“SONUÇLARI GÖRÜNCE AĞLADIM”

Firmanın medikal direktörü Dr. Tal Zaks, “Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilerimiz de var” ifadelerini kullandı.

Zaks, nihai sonuçları hafta sonunda ilk gördüğünde duygulandığını belirterek, “Kendimi ilk kez tutmayıp ağladım. Bu başarı oranında, etrafımızda kükreyen pandemi için ne anlama geldiğini hesapladığınızda, çok duygusal bir durum” dedi.

Salgın tahliyesi: Elektronik kelepçe ile eve gönderiliyorlar

Okumaya devam et

Popular