Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Enes Kanter’den 1 milyon imza hedefli “Benim Ümidimsin” kampanyası

NBA yıldızı Enes Kanter, Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için “You Are My Hope” (Benim Ümidimsin!) sloganını kullandığı imza kampanyasıyla “change.org” üzerinden 1 milyon imzayı hedefliyor.

BOLD – Boston Celtics’de oynayan başarılı oyuncu Enes Kanter, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini duyurmak için verdiği mücadeleye bir yenisini ekledi.

Kampanya, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington’a ayak bastığı saatlerde açıklandı.

Parkenin dışında vermiş olduğu insan hakları mücadelesi ile tüm dünyada ses getirmeye devam eden Kanter, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurabilmek için “change.org” üzerinden 1 milyon imzayı hedefleyen “You Are My Hope” (Benim Ümidimsin!) sloganıyla bir imza kampanyası başlattı.

Aldığı çok sayıda ölüm tehditlerine rağmen susmayan Enes Kanter, imza kampanyasını büyük çoğunluğunu Amerikan Kongre Üyesi Milletvekillerinin ve siyasi danışmanların oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik grupla birlikte ABD Kongre binasında duyurdu.

İmza kampanyasına destek çağrısında bulunan Kanter, bu kampanyada 1 milyon imza toplamayı hedeflediğini ve Türkiye’de yaşanan hukuksuzlukların daha fazla insan tarafından fark edilmesini amaçladığını belirtti. Kanter, imza kampanyasını Twitter hesabından da duyurdu.

change.org üzerinden yayınlanan kampanya duyurusunda Enes Kanter şu ifadeleri kullandı:

Benim Ümidimsin

Ben Enes Kanter

Birçoğunuz benim hikayemi biliyorsunuz. İnsan hakları ihlallerine karşı çıktığım için, vatanımdaki şu anki hükümet beni kaçırmak ve hapsetmek istedi. Babamı hapsettiler, ailemi tehdit ettiler, benimle bağlantıda olan herkesi hapsettiler. Aldığım tehditler artık günlük rutinim haline geldi. Benim NBA’deki “Amerikan Rüyam”ın ülkesiz ve daha kötüsü ailesiz kalmakla nasıl parçalandığını çoktan biliyorsunuz. Ancak diğer sesleri çıkamayan binlerce insanın yürek burkan hikayelerini bilmiyorsunuz.

Babası hakkında herhangi bir suçlama olmadan parmaklıklar arkasına atılıp, bulundukları korkunç durumdan dolayı engelli annesi 25 kilo verince daha fazla dayanamayıp kanserden ölen 12 yaşındaki Berk’in hikayesini bilmiyorsunuz.

İşkence ile ölüme sürüklenen, 2 yıl sonra suçsuz bulunup görevine iade edilen, öğretmen Gökhan’ı bilmiyorsunuz. 

Türkiye’de kitapları en çok satanlar arasında bulunan, romanları ABD dahil onlarca ülkede basılan ve hükumeti eleştirdiği için ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 69 yaşındaki yazar Ahmet Altan’ı bilmiyorsunuz.

18 yaşında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan öğrencileri, mesleğini yapması yasaklanan doktorları, hukuksuzluklar karşısında görevlerini yapan hakimleri ve savcıları, gerçekleri yazdığı için parmaklıklar arkasına atılan gazetecileri, veya özgürlük için ülkesini terk ederken dondurucu sularda hayatını kaybedenleri bilmiyorsunuz.

Binlerce ve hatta yüz binlerce bu tür yeni hikayelerin birikmeye devam ettiğini bilmiyorsunuz.  Despot birisi Türkiye’de çocukların, kadınların ve suçsuz insanların hayatlarını çaldı, IŞİD dahil birçok terör örgütleriyle işbirliği yaptı, ve şimdi kendi politik çıkarları için ve ırkçı yeniden yerleştirme politikaları ile milyonlarca Suriyelinin hayatları ile oynuyor. Ve durdurulmazsa, tarihteki diğer diktatörler gibi medeni dünyaya büyük bir zarar vereceğini bilmiyorsunuz.

Ben Enes Kanter. Sizden vicdanınızı dinlemenizi ve sesleri çıkamayan insanların çığlıklarını duymanızı istiyorum. Lütfen demokrasi, adalet ve insanlık adına bu adamı durdurun. Bir adım atın ve tarih önünde adınızı doğru tarafın altına yazın.

Sizin sesinize ihtiyacı olan binlerce insanı unutmayın.

Sizler onların ümidisiniz, sizler benim ümidimsiniz!

Ve şimdi bunu biliyorsunuz…

Enes Kanter’in imza kampanyasına (https://www.change.org/p/you-re-my-hope-join-me-to-raise-awareness-over-oppressed-people) internet adresi üzerinden ulaşılabilir. 

Kampanya için bir internet sitesi de açıldı: https://www.youaremyhope.org/

Erdoğan ziyaretinden önce ABD Kongresi Enes Kanter’i ağırladı

Dünya

Telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddia edilen Apple’a Avrupa’da 180 milyon euroluk dava

Avrupa’da bir tüketici derneği, kullanıcıları yeni modellere teşvik etmek amacıyla iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiasıyla Amerikan teknoloji devi Apple’a 180 milyon euroluk dava açacağını açıkladı.

BOLD – Apple, Mart ayında ABD’de açılan bir davada davacılarla uzlaşmaya gitmiş ve 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Şirket geçen ay da benzer bir davada 113 milyon dolar tazminat ödemişti.

Euroconsumers adlı tüketici derneği, dünkü açıklamasında Belçika ve İspanya’daki dava başvurularının ardından birkaç hafta içinde İtalya ve Portekiz’de de dava açılacağını duyurdu.

Dernek 2014-2020 yılları arasında satılan toplam üç milyon adet iPhone 6, 6 Plus, 6 S ve 6 S Plus’un her biri için 60’ar euro ödeme yapılmasını istiyor.

Apple 2017’de eski iPhone’ların bataryalarının aniden bitmesini engellemek için yapılan güncellemelerin cihazları yavaşlattığını kabul etmişti.

Apple’dan yeni davalarla ilgili olarak yapılan açıklamada ise “Müşterilerimizi yeni modellere teşvik için asla herhangi bir Apple ürününün ömrünü kısaltmayız ya da kullanıcı deneyimini zayıflatmayız” denildi.

BM karar aldı: Kenevir ‘en tehlikeli uyuşturucular’ listesinden çıkarıldı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de 3 eski başkan kamera karşısında Kovid-19 aşısı olacak

ABD’nin eski başkanları, kamera karşısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaya gönüllü olduklarını açıkladı. Obama, Bush ve Clinton, aşı için kamera karşısına geçecek.

BOLD – Eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton, Kovid-19’a karşı ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) onayladığı aşıyı kamera karşısında yaptıracaklarını belirtti.

Obama, Bush ve Clinton’ın kamera karşısında aşı olarak halk arasında farkındalığı arttırmayı ve aşının güvenilir olduğunu kanıtlamayı hedeflediği ifade edildi.

Obama, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’yle daha önceden çalıştığını ve kendisine çok güvendiğini belirtti. Fauci’nin “güvenilir” dediği aşıyı hemen yaptıracağını ifade eden Obama, bunu televizyon ekranlarında yapacağını ya da kaydedeceğini söyledi.

Bush’un özel kalem müdürü Freddy Ford, Fauci ve Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Deborah Birx ile temasa geçtiklerini kaydederek, Bush’un kameralar önünde aşıyı olabileceğini belirtti.

Clinton’ın basın sekreteri Angel Urena de eski Başkan’ın halkı teşvik etmek için kamuoyu önünde aşı olmayı istediğini ifade etti.

Putin’in talimatıyla Rusya’da toplu aşılama gelecek hafta başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’da 76 camiye inceleme: Bazıları kapatılabilir

Fransa’da bir öğretmenin kafasının kesilerek öldürülmesinin ardından sertleştirilen önlemler çerçevesinde 76 caminin kontrol edileceği açıklandı. Bazı camilerin kapatılmasının söz konusu olduğu belirtiliyor.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, öğretmen Samuel Paty’nin kafasının kesilerek öldürülmesinden yedi hafta sonra ülkede radikalleşmeye zemin hazırladığından şüphelenilen 76 camide inceleme yapılacağını açıkladı.

Darmanin, Twitter hesabından “yetkililerin önümüzdeki günlerde ayrılıkçılara karşı kapsamlı ve eşi daha önce görülmemiş bir eylem başlatacağı” ve “bazı camilerin kapatılabileceği” mesajını paylaştı.

Söz konusu camilerden 16’sının Paris bölgesinde, diğer 60’ının ise Fransa’nın çeşitli bölgelerinde olduğu belirtiliyor.

Kontrol edilecek camiler arasında Türkiye bağlantılı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı camilerin olup olmadığı ise şimdilik bilinmiyor.

RTL Radyosuna konuşan bakan, 2 bin 600 dini merkezden 76’sının şüphe çektiğini, dolayısıyla genel bir radikalleşmeden bahsetmediklerini ifade etti.

CAMİLERE VE DERNEKLERE BASKILAR ARTTI

Fransa’da, 16 Ekim’de Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinin ardından Müslüman derneklere ve camilere baskınlar ve baskılar arttı.

Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını kaydetmişti.

Macron yönetimin hazırladığı ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacak “İslamcı ayrılıkçı” yasa tasarısı ile camilerin finansmanının daha sıkı şekilde denetlenmesi, Müslümanlar üzerindeki baskıyla Müslüman derneklerin kontrolünün artırılması, din görevlilerinin yurt dışından gelmesinin engellenmesi hedefleniyor.

47 yaşındaki Samuel Paty, 16 Ekim’de Paris’in banliyölerinden birinde bulunan okulunun yakınlarında, sınıfta ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği gerekçesiyle 18 yaşındaki bir Çeçen kökenli tarafından öldürülmüştü.

Pompeo-Çavuşoğlu kavgasında müttefikler ABD’yi destekledi

Okumaya devam et

Popular