Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Almanya Büyükelçiliği için çalışan Türk avukata tutuklama

Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği için görev yapan Türk avukat, ‘casusluk’ şüphesiyle tutuklandı. Alman hükumeti, hassas verilerin Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) eline geçmesinden endişeli.

BOLD – Almanya’da iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşları hakkında bilgi topladığı belirtilen avukat Yılmaz S, 17 Eylül’de gözaltına alındı. Ankara’da tutuklanan Yılmaz S’nin yüzlerce dosyasına el konulduğunu bildirdi.

Dosyalarda ‘Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusu yapan çok sayıda isme ilişkin ayrıntılı bilgilerin yer aldığı’ ve ‘Bu dosyaların Milli İstihbarat Teşkilatının eline geçtiği’ iddia ediliyor.

KİŞİSEL VERİLERİ TOPLUYORDU

17 Eylül’de büyükelçiliğe giderken yakalanan avukatın Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının kişisel verilerini derlediği ve bunları raporlayarak Avrupa Birliği’ne üye bazı ülkelerin büyükelçiliklerine verdikleri ifade edildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, tutuklanan avukat, iltica başvurusunda bulunanlar hakkında Türkiye’de dava açılıp açılmadığı veya Türkiye’ye dönmesi halinde hapis cezası tehdidiyle karşı karşıya olup olmadığı gibi konularda polis, savcılık gibi kurumlardan bilgi topluyordu. Bu bilgilerin, Almanya Dışişleri Bakanlığı üzerinden iltica konusunda karar verecek olan Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne aktarıldığı belirtildi.

Der Spiegel ise avukatın elinde Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan ve aralarında tanınmış Kürtler ve Hizmet Hareketi üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 50 Türk vatandaşı hakkında bilgiler olduğunu yazdı. Yılmaz S’nin gözaltına alınmasından sonra Ankara’da çalıştığı büronun arandığı ve en az 280 dosyaya el konulduğu aktarıldı.

BÜYÜKELÇİ: İLETİLEN BİLGİLER RUTİN

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın Türk Dışişleri ile bağlantı kurarak, söz konusu avukatın Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’ne (BAMF) ilettiği bilgilerin ‘rutin’ olduğunu söylediği, avukatın serbest bırakılmasını istediği belirtildi.

DURUMDAN HABERDAR EDİLDİLER

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Alman medyasına yaşananları doğruladı. BAMF sözcüsü, avukatın dosyalarının kişisel ve gizli bilgileri içerdiğini, bu yüzden iltica işlemleri tamamlanmış veya süren kişilerin durumdan haberdar edildiğini açıkladı.

Bir Alman Dışişleri yetkilisi de şu değerlendirmelerle bulundu: “Suçlamaların doğru olmadığını ispatlamaya ve avukatın serbest bırakılmasına çabalıyoruz. Avukat alışılmış uluslararası kurallar ve hukuki sınırlar kapsamında bilgi transferine katkıda bulundu. Bu açıdan tutuklanması kabul edilemez bir durum.”

Dışişleri bakanlığından resmi bir açıklama yapılmazken, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, VOA Türkçe’ye verdiği bilgide “Henüz teyit ettiğimiz bir gelişme söz konusu değil” dedi.

KHK’lı direnişçi Alev Şahin: Cemaatin direnme kültürü yok; sol teslim bayrağını çekmiş ama biz halka güveniyoruz

Gündem

İzmir’de 506 ağır hasarlı bina acil yıkılacak

İzmir’de 115 kişinin ölümüne yol açan depremde hasar gören bina sayısı açıklandı. Depremde ağır hasarlı bina sayısı 506, orta hasarlı bina sayısı 511, az hasarlı bina sayısı 5 bin 119 olarak tespit edildi. Ağır hasarlı binalar kısa sürede yıkılacak.  

BOLD – 30 Ekim’de İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası, kent genelinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Yapılan çalışmalar sonrası tespit edilen 506 ağır hasarlı bina acil olarak yıkılacak.

HASAR GÖREN BİNA SAYISI 6 BİN 136

Sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Binaların depremden kaynaklı hasarlarını dikkate alarak, binaları altı farklı hasar derecesiyle sınıflandıran teknik ekiplerimizin hazırladığı envanterler ışığında İzmir’de deprem dönüşümünü gerçekleştireceğiz” dedi. Bakan Kurum, İzmir’de acil yıkılacak ağır hasarlı bina sayısının 506, orta hasarlı bina sayısının 511, az hasarlı bina sayısının 5 bin 119 ve hasarsız bina sayısının 103 bin 785 olduğunu kaydetti.

Tabutla tahliye: Tutuklu kanser hastası hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Damadın ardından babası da istifa etmiş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından babası Sadık Albayrak’ın da AKP’den istifa ettiği ileri sürüldü. İddiaya göre baba Albayrak’ın istifa etmesinde, kriz sürecinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ulaşamaması etkili oldu.   

BOLD – Gazeteci Barış Yarkadaş, Berat Albayrak’ın istifası sonrası babası Sadık Albayrak’ın da AKP’den istifa ettiğini açıkladı. Yarkadaş, istifa sonrası kamuoyu önüne çıkmayan damat Berat Albayrak’ın ise memleketi Trabzon’a gittiğini ileri sürdü.

TRABZON’DA DİNLENİYOR, SİYASETE VEDA ETTİ

Gazeteci Barış Yarkadaş, Halk TV’de yayınlanan Şimdiki Zaman programına konuk oldu. Programda Yarkadaş, Berat Albayrak’ın istifa sürecine ilişkin çarpıcı bir iddiada bulundu. Yarkadaş, Berat Albayrak’ın istifası sonrası babası Sadık Albayrak’ın da AKP’den istifa ettiğini söyledi. Yarkadaş, “Berat Albayrak şu an Trabzon’da dinleniyor. Berat Albayrak’a şu an hiç kimse ulaşamıyor. Artık siyasete veda etti. Edindiğim bilgiye göre baba Sadık Albayrak da AKP’den istifa etti. Bu bir iddia… Sadık Albayrak, kriz sürecinde Tayyip Erdoğan’a ulaşamıyor ve çok kırılıyor” dedi.

Tabutla tahliye: Tutuklu kanser hastası hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Muhbirciliği teşvikin ağır faturası: 167 bin ihbarın 116 bini yalan

AKP iktidarı da her fırsatta ödüllerle teşvik ettiği ihbarcılıktan şikayetçi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, savcılıklara yapılan 167 bin ihbardan 116 bininin asılsız olduğunu açıkladı.

BOLD – AKP iktidarının teşvikleri ve ödüllendirmesiyle muhbirlerin ve ihbarların sayısında adeta patlama yaşandı. Ne var ki özellikle 15 Temmuz 2016 sonrası başta AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvik ettiği ihbarcılık sistemi mevcut adalet sisteminde de ciddi sıkıntılara sebep oldu.

ADALET BAKANINDAN İTİRAF

Birgün’ün haberine göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, savcılıklara yapılan sahte ihbarlarda büyük artış yaşandığını açıkladı. “Muhbir toplum” anlayışıyla Masum insanların lekelendiğini adeta itiraf eden Bakan Gül, “Lekelenmeme hakkını daha etkili korumak için mevzuatımızda yapılabilecek değişiklikler gündemimizde” dedi.

ASILSIZ İHBAR YAĞDI

Bakan Gül, savcıların muhbirleri dinleme yetkisine kavuştuktan sonra toplamda 438 bin 896 başvuru yapıldığını, bunların 278 bin 206’sının “soruşturma gerektirmediğini” bildirdi. Gül, sadece 2020 yılında yapılan 167 bin 719 ihbarın 116 bin 170 hakkında da soruşturma açılmadığını söyledi. Diğer yandan Bakan Gül, soruşturma açılan dosyaların sonucu hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

MASUM İNSANLARIN LEKELENMEME HAKKI İHLAL EDİLİYOR

Sahte ihbarlara dikkati çeken Gül, “Birine yersiz şekilde şüpheli sıfatı verilmesi, sadece onu değil aynı zamanda ailesini ve sonuçta toplumu etkilemektedir. Lekelenmeme hakkını daha etkili korumak için mevzuatımızda yapılabilecek değişiklikler gündemimizde yer almaktadır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular