Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kaymakam Safitürk’ün ağabeyi: “Olayın baş faili Emniyet Amiri”

Kaymakam Muhammet Safitürk’ün öldürülmesine ilişkin davada Safitürk ailesi, Emniyet Amiri Mustafa Hakan Kutluay’ı suçladı. Ağabey Safitürk, “Bu olayın baş faili Emniyet Amiri’dir. Delilleri yok etmiştir” dedi.

BOLD Kayyım olarak atandığı Derik Belediye Başkanlığı makamında 10 Kasım 2016’da bombalı saldırıyla öldürülen Kaymakam Muhammet Safitürk’ün öldürülmesine ilişkin dava, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3’ncü Ceza Dairesinde görüldü. Safitürk ile ilgili Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin 15 sanık hakkında verdiği kararı bozan daire, 8’i hakkında yeniden yargılama kararı vermişti.

Duruşmada sanık Fikret Bağı, Mehmet Deniz, Tahsin Erdaş, Vedat Erol, Zinet Erdaş, Zuhal Dalçin’le avukatları ile müşteki avukatı Ferhat İbrahimoğlu, Dirok Amar ve Hatip Mercan hazır bulundu. Duruşmayı Safitürk’ün ailesi, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile suçlananların aileleri takip etti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Mustafa Dinçer,  olayın olduğu tarihte kaymakamlıkta makam şoförü olarak görev yaptığını hatırlatan Dinçer, saat 12.00 sıralarında telsiz bataryası alabilmek için emniyet müdürlüğüne gittiğini söyledi. Telsiz bataryalarını aldıktan sonra kaymakamlığı döndüğünü aktaran Dinçer, şunları dile getirdi:

“Geri dönüp toplantı salonuna girdim. Toplantı salonuna girdiğimde iki özel harekatçı ve koruma polis bulunuyordu. İçeri girdiğim esnada patlama yaşandı. Ben sırtımdan yaralandım. Patlamadan sonra Tahsin Erdaş, ben ve maliyedeki Beşir ismindeki bir görevliyle birlikte kaymakam beyi aşağıya indirdik. Vedat ambulans diye bağırıyordu o esnada. Kaymakamı aşağıya indirdikten sonra emniyet amiri geldi. Sağlık görevlilerine müdahale etmedi. Ben olayı kimin gerçekleştirdiğine dair bir şey bilmiyorum” dedi.

“BU İŞ DEVLETLE ÖRGÜT ARASINDA, MÜDAHİL OLMAYIN”

Duruşmaya verilen kısa aranın ardından duruşma baba Asım Safitürk’ün beyanıyla devam etti. Patlamanın ardından yetkililerin kendilerine “Bu iş devletle terör örgütü arasındadır. Siz müdahil olmayın, biz halledeceğiz” demesinden dolayı hiçbir talepte bulunmadıklarını anlatan baba Safitürk, davada yargılanan sanıkların delil yetersizliğinden beraat etmesinden sonra şüpheye düştüklerini söyledi.

Safitürk, “Emniyet amirinin bu işte büyük parmağı olduğuna inanıyorum. Amir hala görevdedir. Bu olay önceden planlanmıştır. Oğlum Kızıltepe’ye götürüldüğünde neden ambulans helikopter getirilmedi? Çocuğumun ölümünde hem ihmal hem de kasıt vardır. Emniyet amiri cezasını çeksin” ifadelerini kullandı.

TEK BAŞIMA ENGELLERDİM

Safitürk’ün beyanından sonra aile avukatı Dursun, il istihbarat kurulunun kaymakamın durumu için 7 defa toplandığını aktaran Dursun, kurulun acele tedbir kararı almasına rağmen hiçbir önlem alınmadığını söyledi. “Ben isteseydim. Tek başıma bu işi engellerdim” diye Dursun, “Sinyal kesici jammerler 250 liraya satılıyor. Valilik bu jammerı alıp koysaydı. Bu patlama yaşanmazdı. Biz il istihbarat kurulunun kaymakam beye dair yaptığı görüşmelerde tutulan raporları talep ediyoruz. Telefonunun incelenmesi için ilgili firma Apple’a dilekçe yazılmasını istiyoruz” dedi.

OLAYIN BAŞ FAİLİ EMNİYET AMİRİDİR

Duruşmada söz alan kaymakamın ağabeyi Ali Haydar Safitürk, olayın iyi şekilde sorgulanmadığını kaydetti. Ağabey Safitürk, “Bu olayın baş faili emniyet amiridir. Emniyet amiri delilleri yok etmiştir. Bu amir devleti temsil edemez. Bu olayı emniyet amiri çözecektir. Emniyet amirinin 3 yıldır neden ifadesi alınmadı” şeklinde konuştu.

Daire Başkanı ise, “Emniyet amirinin de ifadesi alınacak dosya bize yeni geldi. Soruşturmaya yeni başladık” dedi.

İSTİHBARAT KURULU RAPORLARI İSTENDİ

Mahkeme heyeti tanık emniyet amiri Hakan Kutluay’ın nerede görev yaptığı konusunda Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına, cevabı geldiğinde duruşma günü beklenmeksizin SEGBİS’le beyanının alınmasına karar verdi. Heyet ayrıca, Mardin İl Emniyet Müdürlüğü İstihbara Şube Müdürlüğüne müzekkere yazılarak olay ile ilgili olarak istihbarat kurulu raporlarının örneklerini istenmesine hükmetti. Duruşma 23 Ocak’a ertelendi.

10 Ekim Gar Katliamı davasında bir ilk: İnsanlığa karşı suçtan hakim karşısına çıktı

Gündem

Denizli’de 50 adet kalem suikast silahı ele geçirildi

Denizli’de bir otomobile düzenlenen operasyonda 50 adet kalem suikast silahı ve bu silaha ait 175 adet mermi ele geçirildi. Jandarmanın gözaltına aldığı 2 kişi hakkında adli işlem başlatıldığı belirtildi.

BOLD – Denizli’de bir araca düzenlenen operasyonda 50 adet kalem şeklinde suikast silahı ele geçirildi.

Denizli İl Jandarma Komutanlığına bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri tarafından alınan istihbarat bilgisi üzerine silah ve mühimmat kaçakçılığı yapan şahıslar takibe alındı.

Çevre illerden temin ettikleri silah ve mühimmatları Denizli’de silah kaçakçılığı yapan şahıslara satarak piyasaya sürüleceği ihbarı üzerine KOM ekipleri harekete geçti. Şahısların kullandıkları otomobil takibe alındı.

Operasyonda gözaltına alınan 2 şahsın karakolda ki ifadelerinin ardından haklarında adli işlem başlatıldığı bildirildi.

2 hafta önce de Samsun’da bir iş yerinde yapılan aramada 2 adet kalem tabanca diye tabir edilen suikast silahı ve 1 adet mermisi ele geçirilmişti.

Azerbaycan: Dağlık Karabağ’daki savaşta 2 bin 783 şehit verdik

Okumaya devam et

Gündem

Türk-İş Başkanı Atalay: Bu asgari ücretle 15 gün bile geçinilmez

Belirlenecek yeni asgari ücretin öncesinde açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay “Bu ücretle değil bir ay 15 gün bile geçinilmez” dedi. Komisyonda işveren ve hükümeti temsil eden üyelere de seslenen Atalay, “Bugünden itibaren başlasınlar bakalım 2 bin 324 lirayla kaç gün idare edebiliyorlar? diye sordu.

BOLD – Gözler yılbaşından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete çevrilmişken, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan asgari ücrete ve ücreti belirleyen komisyona tepki geldi. Asgari ücretle geçinilemediğini herkesin bildiğini belirten Atalay, komisyonda sendikaların söz hakkı olmadığını ileri sürdü.

TÜRK-İŞ HENÜZ RAKAM AÇIKLAMADI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yarın başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Bir rakam belirtmeyen Atalay “İşveren ve hükümetin, insanları tebessüm ettirecek, bizim de ‘evet’ diyeceğimiz bir rakam getireceğini bekliyor ve umut ediyoruz” ifadesini kullandı.

“ASGARİ ÜCRET, GEÇİM ÜCRETİ OLDU”

Eleştirilerini de dile getiren Türk-İş Başkanı Atalay, taban ücret olması gereken asgari ücretin Türkiye’de artık bir geçim ücreti haline dönüştüğünü belirterek, “Bugün asgari ücret net 2 bin 324 lira. Bu ücretle değil bir ay 15 gün bile geçinilmez. Komisyonda işveren ve hükümeti temsil eden üyeler, bugünden itibaren başlasınlar bakalım 2 bin 324 lirayla kaç gün idare edebiliyorlar?” diye sordu.

ATALAY: RAKAMI HÜKÜMET VE İŞVEREN BELİRLİYOR

Türkiye’de 7 milyondan fazla insanın asgari ücretle geçindiğini ve bunların yüzde 99’unun sendikasız olduğunu belirten Atalay, ücreti belirleyecek komisyona da itiraz etti. Sendikaların toplantılarda söz sahibi olmadığını ileri süren Atalay “Asgari ücret, işçi, işveren ve hükümetten beşer kişinin olduğu 15 kişilik komisyon tarafından belirleniyor. İşveren ve hükümet, çoğunluğu sağlayıp istediği gibi asgari ücret rakamını belirliyor. Bu sene yönetimle ‘Biz bu komisyona katılmasak mı?’ diye de düşündük. Bu komisyon adaletli bir komisyon değil. Toplumun bir kısmı bunu anlamıyor. ‘Sendikalar isterse belirli bir noktaya getirir.’ diyor. Kamu sözleşmelerinde ya da özel sektör sözleşmesinde bir sürü yaptırım hakkımız var ama asgari ücrette böyle bir yaptırım hakkımız yok.” dedi.

Diğer  yandan geçen yıl yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerine Atalay ile Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk arasında geçen diyalog damga vurmuştu. Açık kalan mikrofondan yansıyan konuşmada Atalay, Selçuk’a “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” demişti.

Okumaya devam et

Gündem

Menemen yüzde 72’lik artışla enflasyonun lideri oldu

Menemen enflasyonu cep yaktı. Yeni enflasyon rakamlarına göre soğanlı menemenin maliyeti bir önceki aya göre yüzde 5,3; soğansız menemenin maliyeti ise yüzde 7,6 arttı. Menemendeki yıllık enflasyon ise yüzde 72 olarak hesaplandı.

BOLD – Artan gıda fiyatlarından menemen de nasibini aldı. Ancak yüzde 72’lik fiyat artışıyla enflasyonda zirveye oturdu.

GÖZLER ‘MENEMEN ENDEKSİ’NDE

Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Veysel Ulusoy ile Dr. Caner Özdurak’ın, Ulusoy-Özdurak Ekonomi ve Finans Araştırmaları Laboratuvarı bünyesinde hazırladığı ve artık enflasyon verileri açıklandığında beklenen analizlerden biri haline gelen “Menemen Endeksi”nin kasım verileri açıklandı. Buna göre kasım ayında soğanlı menemen 5.3 puan, soğansız menemen 7.6 puan artış gösterdi.

Çarliston biber yüzde 13, kuru soğan yüzde 1, domates yüzde 67 ve yumurta yüzde 18 arttı. Bu rakamlar menemen maliyetini de katladı. Uzmanlara göre burada en önemli etkenlerden birisi mevsimselliğin etkisiyle sera ürünlerine geçiş ve sonrasında arzın azalması olsa da gıda enflasyonu üzerindeki diğer etkiler de azımsanacak türden değil.

DÖVİZ KURUNDA ARTIŞ, FAİZ, PANDEMİ…

Aralık ayında daha büyük bir artış bekleyen Ulusoy ve Özdurak, “TÜİK Kasım ayı enflasyon oranlarına göre kurdaki yüksek artışın önce üretici fiyatlarına yansıdığı görülüyor ve maliyet enflasyonunu doğruluyor. Piyasalarda bankaların kredi faizlerine yaptığı artışların ise enflasyon spiralini körükleme ihtimaline dikkat edilmeli. Bununla birlikte kısıtlamaların salgın ile mücadele de sıklıkla kullanılacağı Aralık ayında internet üzerinden verilen siparişlerin artması nedeniyle daha da artması muhtemeldir” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya devam et

Popular