Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’de Trump yönetimi “doğumla vatandaşlığı” engellemeye hazırlanıyor

ABD’de Donald Trump yönetimi, ABD’de doğum yoluyla vatandaşlık sahibi olunmasını engellemeye hazırlanıyor. Dışişleri Bakanlığı’nın öncülüğünde hazırlanan planın önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Ayrıca Trump yönetiminin 7 ülkeyi daha seyahat yasağı listesine almayı planladığı belirtildi.

BOLD – Trump yönetiminin konuyla ilgili mevcut uygulamada değişikliğe gidilmesi için hazırlık yaptığı haberi ilk olarak Amerikan medyasında yer aldı. ABD basınına konuyla ilgili bilgi veren üst düzey yetkililer de haberi doğruladı.

Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, anne-babası Amerikan vatandaşı olmayan, yalnızca ABD’yi ziyaret için ülkede bulunan kişilerin Amerika’da dünyaya gelen bebeklerine otomatik olarak vatandaşlık verilmesi uygulamasını kısıtlayacak bir plan açıklayacaklarını belirtti.

ABD anayasasının 14’üncü maddesi, anne ve babasının statüsünden bağımsız olarak, Amerikan topraklarında doğan her çocuğun ABD vatandaşı olmasını öngörüyor. Trump yönetiminin bu hamleyle, başka ülkelerin vatandaşı olan kadınların Amerika’da doğum yaparak çocuklarına vatandaşlık almalarını sağlayan “doğum turizmini” hedef aldığı belirtiliyor.

HAMİLE KADINLARA VİZE KISITLAMASI GÜNDEMDE

ABD basınında konuyla ilgili yer alan haberlere göre, Trump yönetiminin doğum turizmini engelleme girişiminde Dışişleri Bakanlığı’nın öncülük etmesi bekleniyor. Trump yönetimi ABD topraklarında doğan çocuklara vatandaşlık verilmesini nasıl engelleyeceği konusunda henüz bir karara varmış değil.

Ancak bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı’na kısa süreli iş veya turistik amaçlı olarak ABD’ye gelen ve Amerika’da doğum yapacağından şüphe edilen kişilere vize yasağı getirme yetkisinin verilmesi seçeneği değerlendiriliyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın geçici turist ve iş amaçlı ziyaret için verilen vizelerde yapılacak değişikliklerin kısa zaman içinde açıklaması bekleniyor.

TRUMP: ÇIPA ÇOCUKLAR

Başkan Donald Trump geçen Ağustos ve Ekim aylarında, çocuğun annesinin ABD’de yasal statüye sahip olmadığı ya da vatandaş olmadığı durumlarda, ABD’de doğan çocuklara vatandaşlık hakkı verilmemesi amacıyla başkanlık kararnamesi çıkarmak istediğini söylemişti.

Doğum turizmi bir süredir Trump yönetiminin göçmen politikası bağlamında önde gelen konulardan. Trump annesi-babası ABD vatandaşı olmayan ancak ABD’de doğarak vatandaş olan çocuklar için “Çıpa çocuklar” ifadesini kullanmıştı.

Washington Examiner’a konuşan İç Güvenlik Bakan Yardımcı Vekili Ken Cuccinelli, daha önce yaptığı açıklamada, konuyla ilgili yasanın değiştirilmesinin anayasanın değiştirilmesini gerektirmediğini söylemişti.

“DOĞUM TURİZMİ” ŞEBEKESİ

Geçen Şubat ayında ABD Adalet Bakanlığı, Çin’den California’ya binlerce hamile kadını ABD’de doğum yapması için getiren “doğum turizmi” şebekesine katıldıkları gerekçesiyle 19 kişi hakkında iddinamenin hazırlandığını açıklamıştı.

Söz konusu dava, “doğum turizmi” alanında federal mahkemede açılan ilk dava olarak kayıtlara geçti.

“7 ÜLKE SEYAHAT YASAĞI KAPSAMINA ALINACAK”

Bu arada Trump yönetiminin Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Sudan, Tanzanya ve Nijerya dahil 7 ülkeyi daha seyahat yasağı listesine eklemeyi planladığı belirtildi.

Wall Street Journal’a göre, bu ülkelerden bazıları vize kategorilerindeki çeşitli yasaklarla karşılaşacak. Web sitesi Politico ise ülkelerin listesinin henüz kesin olmadığını ve değişebileceğiniifade etti.

Başkan Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bazı ülkeleri seyahat yasağı uygulanan ülkeler listesine ekleyeceğini belirtmiş ancak hangi ülkeler olduğu konusunda bilgi vermemişti. Amerikan medyasına göre, liste kısa zaman içerisinde kamuoyu ile paylaşılacak.

ABD’de halihazırda yürürlükte olan seyahat yasağı kapsamında İran, Libya, Kuzey Kore, Somali, Suriye ve Yemen vatandaşlarının yanı sıra Venezuelalı bazı yetkililere göçmen ve göçmen dışı vize verilmiyor.

ABD Senatosu’nda Donald Trump’ın azil davası başladı

Dünya

Koronavirüs dünya ekonomisini vurdu: Kiralar uçtu maaşlar çakıldı

Koronavirüs nedeniyle birçok ülkede vatandaşların gelirini olumsuz etkileyerek yaşam standartlarını kötüleştirdi. Salgın nedeniyle İran’da kiraların artışı yüzde 121’i bulurken, Filistin’de ise maaşlarda kesinti yapıldı.

BOLD – Dünya genelinde koronavirüse yakalanan kişi sayısı 11 milyona ulaşırken birçok ülkede vatandaşlar pandemi koşullarının oluşturduğu ekonomik krizle boğuşuyor.

İRAN’DA KİRALAR 400 DOLARDAN 1000 DOLARA FIRLADI

Can kaybının 11 bini aştığı İran’da başkent Tahran’daki konut fiyatlarının pandemi döneminde yüzde 121 artış göstermesi dikkat çekti. Tahran’da ortalama bir konutun fiyatı geçen yıl eylül ayında 400 dolara tekabül ederken bu yıl haziran ayında bin dolara yükseldi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Ev kiralarında Tahran’da yüzde 25, büyük şehirlerde yüzde 20 ve diğer şehirlerde yüzde 15’ten fazla artış yapılmayacak” demişti.

FİLİSTİN’DE MAAŞLAR YARI YARIYA AZALTILDI

Filistin yönetimi, İsrail’den vergi gelirlerini almayı reddettiği kararın ertesinde ekonomik açıdan zor bir süreç geçirdiğini ilan etti. Filistin Maliye Bakanı Şükrü Bişara, devletin gelirlerinin yüzde 80 oranında azaldığını belirterek, 132 bin kamu çalışanının maaşlarının aylık 507 doların altına düşmeyecek şekilde yarı yarıya azaltılacağını açıkladı.

SİGORTA ŞİRKETİ KORONA FATURASININ 10’DA 1’İNİ KARŞILADI

Dünyada salgının en etkili olduğu ABD’nin Florida eyaletinde bir süre hastanede tedavi gördükten sonra Kovid-19’dan hayatını kaybeden bir vatandaşın tedavi masraflarının bir milyon dolardan fazla tuttuğunu gösteren fatura sosyal medyada gündem oldu. Hayatını kaybeden kişinin amcası olduğunu ve hastanede dört hafta geçirdiğini ifade eden ‘workshopgh’ isimli bir sosyal medya kullanıcısı, sigorta şirketlerinin faturanın yalnızca 101 bin 424 dolarını karşıladığını belirtti.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Dünya

“Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı”

İngiltere’de koronavirüsle mücadele tedbirleri esnetildi. Üç aydır kapalı olan bar, kuaför salonları, müze ve kütüphaneler açıldı. Başbakan Johnson, sorumluluk uyarısı yaptı.

BOLD – Koronavirüs nedeniyle 44 bin 216 kişinin hayatını kaybettiği İngiltere’de 3 aylık aradan sonra kuaför salonları ve barlar bugün açıldı. Restoranların da kapılarını açtığı ülkede polis ve sağlık görevlileri ‘süper cumartesi için hazırlıklı olduklarını’ aktardı.

Restoran, bar ve kuaför salonlarının yanı sıra ibadethaneler, parklar, kütüphaneler, lunaparklar, sinema salonları ve müzeler de sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak yeniden açılacak. İki hane halkının iç mekanda bir araya gelmesine ve en fazla 30 katılımcıyla düzenlenecek düğünlere de izin verilecek.

Hükumetin, ekonomiye destek için vatandaşları dışarıya çıkmaya teşvik ettiği İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock, yerel basının ‘süper cumartesi’ olarak tanımladığı ve kısıtlamaların gevşetildiği hafta sonunda ‘kargaşaya neden olan sarhoş haydutların tutuklanacağını’ söyledi.

İngiltere Başkbakanı Boris Johnson, cuma günü düzenlediği basın toplantısında, işletmelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. İnsanları sorumlu davranma ve sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda uyaran Johnson, “Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Eski başbakan ve iki sağlık bakanına Fransa’da koronavirüs soruşturması

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yönetimine ilişkin eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma başlatılıyor.

BOLD – Fransa Yargıtay Savcısı François Molins, salgının yönetimine ilişkin yapılan 90 başvurudan 53’ünün incelendiğini, bunların içerisinden 9’unun kabul edildiğini açıkladı. Molins, eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma açılacağını belirtti.

Kovid-19 salgınının yol açtığı krizi kötü yönettiği gerekçesiyle eski Başbakan Philippe ve birçok eski bakan hakkında 90 suç duyurusunda bulunulmuştu. Buzyn, yerel seçimlere katılmak için şubat ayında istifa etmişti ve yerine Olivier Veran getirilmişti. Toplumsal ve ekonomik sorunlarla çalkalanan ülkede Philippe, dün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a kendisinin ve hükümetin istifasını sunmuş ve kabul edilmişti. Macron, Philippe’in yerine Jean Castex’i atamıştı.

Okumaya devam et

Popular