Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kanada Avukat Hakları Örgütü, Adalet Bakanlığı’ndan tutuklu avukatların salıverilmesini istedi

Kanada Avukat Hakları İzleme Örgütü, Türk Adalet Bakanlığı’na bir mektup yazarak tutuklu avukatlar Esra Uymaz Saral, Elif Hendekçi ve Büşra Erdal Cinkara’nın derhal serbest bırakılmasını istedi.

BOLD – Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konsey’de sivil toplum örgütü olarak “özel danışma statüsünde” (special consultative status) bulunan Kanada Avukat Hakları İzleme Örgütü, Türk Adalet Bakanlığı’na bir mektup yazarak tutuklu avukatlar Esra Uymaz Saral, Elif Hendekçi ve Büşra Erdal Cinkara’nın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Kanada Avukat Hakları İzleme Örgütü Üst Yöneticisi Gail Davidson ve avukat Brian M. Samuels imzalı mektup, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e hitaben yazıldı.

Mektup, Gül dışında Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğine, Türkiye’nin Kanada Büyükelçisi Selçuk Ünal’a, Kanada’nın Türkiye Büyükelçiliği ile Birleşmiş Milletler’e bağlı insan hakları ve avukat hakları ile keyfi tutuklamalar çalışma gruplarına da iletildi.

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERİ İHLAL EDİYOR

Kanada Avukat Hakları İzleme Örgütü, avukatlar Uymaz, Hendekçi ve Cinkara’nın tutuklu olarak bulunmasının Uluslararası Kişisel ve Siyasi Haklar Sözleşmesine, BM İnsan Hakları Komitesi kararlarına ve BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Örgütü kararlarına aykırı olduğunu belirtti.

Avukat Hakları Örgütü, Özge Elif Hendekçi ve Büşra Erdal Cinkara’nın küçük çocukları ile birlikte cezaevinde tutulmasının ayrıca Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni ağır bir şekilde ihlal ettiğini kaydetti.

AVUKATLAR KOŞULSUZ DERHAL SALIVERİLMELİ

Örgüt, Saral, Hendekçi ve Cinkara’nın 2 çocukları ile birlikte koşulsuz bir şekilde derhal salıverilmesini istedi.

Kanada Avukat Hakları İzleme Örgütü, ayrıca Türkiye’deki hamile ve 6 yaşından küçük çocukları ile birlikte cezaevinde tutulan bütün kadınların derhal salıverilmesini sitedi.

Örgüt, Türkiye’nin bu uygulamaya da son vermesini istedi.

BYLOCK KULLANICILARI SERBEST BIRAKILMALI

Kanada Avukat Hakları İzleme Örgütü, sadece Bylock haberleşme programını kurduğu ve kullandığı için cezai soruşturma yürütülenlerin de derhal salıverilmesini istedi.

Örgüt, Türkiye’den uluslararası insan hakları standartları çerçevesinde insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermesini istedi.

ESRA UYMAZ SARAL

28 yaşındaki Esra Uymaz Saral, 18 haftalık hamile ve düşük tehlikesi bulunuyor. Son 2 haftada 2 kez hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, gebeliğinin 18-24 haftalarının riskli olduğu belirtti.

Bylock kullandığı iddiasıyla tutuklu bulunan Saral’ın cezaevinde sinir krizleri geçirdiği kaydedildi.

ÖZGE ELİF HENDEKÇİ

Özge Elif Hendekçi 17 Ağustos 2017’den beri cezaevinde tutuklu bulunuyor.

8 aylık hamileyken tutuklanan Hendekçi’nin kızı Bahar, cezaevinde dünyaya geldi. Çocuğu Bahar 2.5 yaşına ualştı ancak hala cezaevinde tutuluyorlar.

BÜŞRA ERDAL CİNKARA

Büşra Erdal Cinkara, 6 aylık çocuğu ile birlikte 5 Aralık 2018’de tutuklandı. Hala cezaevinde tutuluyor.

Metroda Melek Çetinkaya’ya destek verenlere de gözaltı

Dünya

10 milyon kişinin test edildiği Wuhan, en güvenilir şehir ilan edildi

Çin Halk Cumhuriyeti, 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde 10 milyon kişinin testten geçirilmesi üzerine ülkenin en güvenli şehri ilan etti.  

BOLD – Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgının çıkış yeri olarak bilinen Çin’in Vuhan kenti, üç aylık karantinadan nisan ayında çıkmıştı. 11 milyon nüfuslu Wuhan’da yeni vakalar üzerine ikinci dalga endişesiyle son iki haftada 9,9 milyon kişinin geçirildiği testlerle ilgili açıklama yapıldı. 

14 Mayıs-1 Haziran arasında yürütülen ve 127 milyon dolara mal olan- test süreciyle ilgili basın toplantısı düzenleyen yetkililer, sıfır vaka, virüs taşıyıcı asemptomatik 300 kişi saptadıklarını açıkladı. Wuhan yapılan test sonuçları sonrası pandemide en güvenli kent olarak sunuldu. Çin, açıkladığı teyitli enfeksiyon sayılarına, belirti göstermeyenleri katmıyor. 

Çin Ulusal Hastalık Kontrol Önleme Merkezi Başkan Yardımcısı Feng Zijian, “Bu sayılar gösteriyor ki, artık Wuhan en güvenli şehirdir” dedi. Huazhong Bilim Teknoloji Üniversitesi’nin halk sağlığı uzmanı Lu Zuxun da belirti göstermeyenlerin içinde başkalarına korona bulaştırmış kimsenin olmadığını söyledi. 

Wuhan’da son iki haftada günde yaklaşık yarım milyon test yapıldı, halk otopark, park ve mahallelerde kurulan çadırların önünde uzun kuyruklara girip nükleik asit numuneleri verdi. Çoğu gün belirti göstermeyen taşıyıcıların sayısı 10’u geçmedi. 

New York Belediye Başkanı’nın kızı protestolarda gözaltına alındı: Onunla gurur duyuyorum

Okumaya devam et

Dünya

Polis şiddeti sonucu ölen Floyd’un kardeşi: Yakıp yıkma onu geri getirmez

ABD’de bir polis memurunun şiddetine maruz kaldıktan sonra ölen George Floyd’un kardeşi Terrence Floyd olay yerini ziyaret etti.

BOLD – Yüzünde ağabeyinin fotoğrafı bulunan bir maske taşıyan Terrence Floyd, ölüm anının yaşandığı noktada dizleri önünde çökerek gözyaşı döktü. Kendisine eşlik eden kalabalık da diz çökerek acısını paylaşırken “İsmi ne? George Floyd” şeklinde slogan attı.

“Sokaklara barışın geri gelmesi” çağrısında bulunan kardeş Floyd ise yaptığı kısa konuşmada “yakıp yıkmanın” ağabeyini geri getirmeyeceğini söyledi.

Bu arada işine son verilen ve olaya karışan 4 polisten, Floyd’un boynuna basan Derek Chauvin adlı polis memuru üçüncü derece cinayet ve kasıtsız adam öldürmeden 8 Haziran’da hakim karşısına çıkacak.

George Floyd’u öldüren polise boşanma davası açan eşi ismini de değiştirmek istiyor

Okumaya devam et

Dünya

İsrail polisinin öldürdüğü otizmli Filistinli İyad Hallak toprağa verildi

İsrail polisinin öldürdüğü otizmli Filistinli gencin cenazesine yüzlerce kişi katıldı. Cinayeti protesto eden kalabalık  sokaklarda protesto gösterileri düzenledi.

BOLD – 32 yaşındaki otizm hastası Filistinli İyad Hayri Hallak, Cumartesi günü işgal altındaki Doğu Kudüs’te, özel eğitim gördüğü okula giderken öldürüldü.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Filistinli Hallak’ın vurulmasından derin üzüntü duyduğunu söyleyerek olayla ilgili özür dilemişti.

İsrail polisinin öldürdüğü otizmli Filistinli genç yüzlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi. Cinayeti protesto eden yüzlerce kişi sokaklarda protesto gösterileri düzenledi.

İyad Hallak’ın her gün Kudüs’ün Vadi el Coz bölgesindeki evinden, Eski Şehir’de otizmli çocukların eğitildiği Elvin el Kuds merkezine yürüdüğü belirtildi. Hallak’ın kuzeni Dr. Hatem Awiwi, yeğeninin otizm sebebiyle insanlarla iletişim kurmakta zorlandığını söyledi.

Haaretz gazetesine konuşan Dr. Awiwi, “Polis memuru nedir bilmezdir. Bir yabancı gördü ve kaçtı, sonra onu vurdular” dedi.

İsrail polisi ise yazılı açıklamasında Eski Şehir’de devriye gezen ekiplerin ‘elinde silaha benzer şüpheli bir alet bulunan, şüpheli bir kişi’ tespit ettiklerini belirtti. Açıklamada “Durması için çağrı yaptılar ve sonra yaya olarak arkasından gidip takip ettiler. Takip sırasında polis memurları şüpheliye ateş açıp etkisiz hale getirdiler. Olay yerinde yapılan aramada silah bulunamadı” denildi.

GÖĞSÜNDEN İKİ KERE VURULDU

Pazar günü yapılan otopside Hallak’ın göğsünden iki kere vurulduğu tespit edildi.

Hallak ailesinin avukatı Jad Qadmani, “Bulgular polisin suç işlediği şüphelerini kuvvetlendiriyor. Soruşturmadan sorumlu yetkililerin bu meseleyi takip etmeleri ve polisleri hakim karşısına çıkarmalarını bekliyoruz” açıklaması yaptı.

Filistinliler ve İsrailliler, Hallak’ın öldürülmesini Kudüs’te, Tel Aviv’de, Yafa’da düzenledikleri gösterlerle protesto etti. Göstericiler ellerinde “İyad için Adalet”, “Filistinlilerin Yaşamı Önemlidir” pankartları taşıdı.

İsrail Savunma Bakanı Gantz, polis tarafından öldürülen otizmli Filistinli için özür diledi

Okumaya devam et

Popular