Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Senato’daki azil duruşmasında Demokratlar, Trump aleyhindeki kanıtları sunmaya başladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevi kötüye kullanmak ve Kongre’nin soruşturmasına engel olmakla yargılandığı Senato’daki azil duruşmalarında açış konuşmaları dinlendi. Demokratlari ilk oturumda Trump aleyhindeki kanıtları sundu.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın azli istemiyle Senatoda devam eden yargılamada savcı rolünü üstlenen yedi Temsilciler Meclisi üyesi dün açılış sunumlarını yaptı ve  Trump aleyhindeki kanıtları sundu. Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri, Trump’ın suçlu olduğunu ve azledilmesi gerektiğini savundu.

DEMOKRATLAR: BAŞKAN AZLEDİLMELİ

Senato Genel Kurulunda yerel saatle 13.00’te dua ile başlayan ikinci gün duruşması, yaklaşık 9 saat sürdü. İlk olarak Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff söz aldı.

Azil savcılarının başındaki Adam Schiff Trump’ı suçladı ve “Başkan Trump yozlaşmış planını hayata geçirmek amacıyla, Ukrayna Cumhurbaşkanı’na, yanlış olduğu kanıtlanan iki iddiaya ilişkin soruşturma başlatıldığını kamuoyuna açıklaması için baskı yaptı” dedi.

“Tarafsız olan bir jüri Trump’la ilgili karşı sunumları dinledikten sonra Başkan’ı görevden alır” diyen Schiff, “Anayasa size tarafsız yargıçlar olma, adil bir yargılama yapma ve sunulan kanıtları parti çizginiz ne olursa olsun değerlendirme sorumluluğu veriyor” diye konuştu.

SENATO PROGRAMI

Demokrat savcı vekiller, perşembe ve cuma günü de 8’er saat sürmesi planlanan duruşmalarda açılış sunumlarını yapmaya ve tezlerini anlatmaya devam edecekler.

Cumartesi günü Trump’ı savunacak hukuk ekibinin savunma yapmaya başlaması bekleniyor.

Pazar günü tatil yapacak Senato sonraki iki gün boyunca yine Trump’ın avukatlarının açılış sunumlarına sahne olacak.

Açış konuşmalarının ardından senatörlerin karşı tarafa sorularını yöneltmeleri için 16 saat zaman verilecek. Demokratlar’ın duruşma boyunca başka tanıkların dinlenmesi yönündeki baskılarını sürdürmesi bekleniyor.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre Demokratların sunumlarını yaptığı ilk günkü duruşmayı yaklaşık 11 milyon kişi televizyon başında takip etti.

ÜSLUP UYARISI

Mahkeme Başkanı görevi üstlenen Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts dünkü duruşma sırasında Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’ı ve Başkan’ın savunma ekibini Çarşamba sabahı erken saatte yaşanan bir atışma nedeniyle üslup konusunda uyardı.

Uzun saatler boyunca Senato Genel Kurulunda sessizce duruşmayı takip etmek zorunda olan senatörlere sınırsız atıştırmalık sunulurken, salona içecek olarak sadece su ve süt getirilmesine izin verildi.

Birçok senatör yanlarında su getirirken, bazı senatörlerin süt ile salona geldiği görüldü.

Cep telefonu, kamera, ses kayıt cihazı ve benzeri elektronik cihazların yasak olduğu duruşmalar esnasında salonda konuşmak da yasaklar arasında yer alıyor.

Görevi kötüye kullanma ve Kongre’ye engel olmakla suçlanan Trump, ABD tarihindeki 45 başkandan Senato’da azil duruşmasıyla karşı karşıya kalan üçüncü başkan.

Washington Post: Trump, görevinin ilk 3 yılında 15 bin 843 yalan ya da yanıltıcı ifade kullandı

Dünya

Koronavirüse yakalandıktan sonra ten rengi koyulaşan doktor hayatını kaybetti

Çin’in Wuhan Merkez Hastanesi’nde çalışan ve yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra ten rengi koyulaşan doktor Hu Weifeng hayatını kaybetti.

BOLD – Çin devlet haber ajansı Xinhua, salı günü doktorun koronavirüse yakalandıktan 4 ay sonra öldüğünü duyurdu.

Koronavirüsün ilk kez ortaya çıktığı Wuhan kentindeki hastanede çalışan Hu Weifeng, salgının erken dönemlerinde, ocak ayında koronavirüse yakalanmıştı. Durumu hızla kötüleşen doktorun şubat ayında yaşam destek ünitesine bağlandığı, nisan ortalarındaysa yoğun bakımdan çıkarıldığı açıklanmıştı.

42 yaşındaki Ürolog Weifeng’un Kovid-19’a yakalandıktan sonra karaciğerinde meydana gelen hasar nedeniyle ten rengi siyahlaşmıştı. Weifeng ve değişen ten rengine ait görüntüler medyaya yansımıştı.

Weifeng, Wuhan Merkez Hastanesi’nde çalışan ve Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 5. doktor oldu.

Koronavirüs 2 Çinli doktorun ten rengini kararttı

Okumaya devam et

Dünya

Las Vegas’taki protestocularla polisin çatışma anı kamerada

ABD’nin turistik bölgesi Las Vegas’a sıçrayan ırkçılık karşıtı protestolarda kan döküldü. Bir polisin ağır şekilde yaralandığı çatışma anının görüntüleri sosyal medyaya yansıdı.

BOLD- ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan ırkçılık karşıtı protestolarda şiddet giderek artıyor. Las Vegas’ta polis ile eylemciler arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada başından vurulan bir polis memurunun hayatını kaybettiği 4 polisin de yaralandığı bilgisi basında yer almıştı.

YAŞAM DESTE ÜNİTESİNE BAĞLI

Las Vegas Polis Şefi Joe Lombardo başından vurulan polisin yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşadığını duyurdu. Lombardo, yaralı polisin sağlık durumun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

ÇATIŞMA ANI KAMERADA

Bu arada sosyal medyada çatışmanın yaşandığı anlara ait görüntülerde dolaşıma girdi. Las Vegas’ta toplanan kalabalığın, polis memurunun vurulmasının ardından başlayan şiddetli çatışmanın ardından kaçıştığı görülüyor.

NE OLMUŞTU

ABD’nin Minesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde, 46 yaşındaki George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması dakikalarca “Nefes alamıyorum” diyerek hayatını kaybetmişti.

Olayın görüntüleri, sosyal medyada büyük tepki toplamış, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmaları tekrar alevlenmişti. Tepkiler Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde ırkçılık karşıtı protestolara dönüştü.

Trump’ın İncil’le pozuna Piskopos’tan tepki: Başkan İncil’i kullandı

 

Okumaya devam et

Dünya

18 Haziran’da yurt dışı uçuşlar başlıyor: Almanya, İsviçre, Hollanda…

Türk Hava Yolları’nın (THY) 18 Haziran itibarıyla 6 Avrupa ülkesindeki 16 şehirden Anadolu’daki 14 noktaya direkt uçuşlara başlayacağı açıklandı.

BOLD – THY ilk uçacağı yurt dışı uçuş noktalarını Almanya’da Münih, Berlin, Frankfurt, Stuttgart, Hannover, Köln, Düsseldorf ve Hamburg, İsviçre’de Zürih, Cenevre ve Basel; Avusturya’da Viyana ve Salzburg, Hollanda’da Amsterdam; Danimarka’da Kopenhag ve İsveç’te Stockholm olarak belirledi.

Yurt içi uçuş noktaları ise Antalya, Ankara, Gaziantep, Adana, Diyarbakır, Ordu-Giresun, Elazığ, Samsun, Hatay, Kayseri, Trabzon, İzmir, Konya, Bodrum-Dalaman olarak sıralandı.

Salgının ulaşıma etkisi: Pamukkale Turizm 200 şubesini kapatacak

Okumaya devam et

Popular