Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün “ciddiyetini değerlendirmede hata yaptık” dedi

Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra başka ülkelere de yayılan yeni tip koronovirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100’ü aşarken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ölümcül salgının uluslararası riskini değerlendirmekte “hata” yaptıklarını açıkladı.

BOLD Çinli yetkililer yeni keşfedilen koronovirüs (2019-nCoV) nedeniyle 106 kişinin hayatını kaybettiğini ve ülkede koronavirüsün bulaştığı toplam kişi sayısının 27 Ocak itibarıyla 4 bin 515 olduğunu açıkladı. Bir gün önce koronavirüsün bulaştığı toplam kişi sayısının 2 bin 835 olduğu bildirilmişti.

Çin’de virüsün yayılmasını önlemek için hem başkent Pekin hem de metropol şehir Şangay’da, Hubei eyaletinden gelenler 14 gün boyunca gözlem altında tutulmaya başladı.

ÇİN’E SEYAHAT UYARILARI

ABD vatandaşlarına, Çin’e yönelik seyahat planlarını gözden geçirme ve özellikle salgının patlak verdiği Hubei eyaletine seyahat etmeme tavsiyesinde bulundu. Başka ülkeler de vatandaşlarına elzem olmadıkça Çin’e seyahat etmeme uyarısı yapıyor.

ABD, Fransa ve Japonya Çin’deki özellikle salgının patlak verdiği şehir Wuhan ve Hubei eyaletindeki vatandaşlarını tahliye etme çalışmalarını başlattı.

ÇİN DIŞINDAKİ VAKA SAYISI 56 OLDU

Dünya Sağlık Örgütü ve diğer ülke yetkililerine göre, Çin’in dışında 56 yeni tip koronavirüs vakası görüldü.

En son Pazartesi gecesi Almanya’da ilk kez yeni tip koronavirüs vakasının görüldüğü açıklandı. Çin dışında başka ülkede virüs yüzünden hayatını kaybedenin olmadığı bildirildi.

Çin dışındaki yeni tip koronavirüs vakaları:

14 vaka: Tayland
5’er vaka: ABD, Avustralya, Singapur, Tayvan
4’er vaka: Malezya, Güney Kore, Japonya
3 vaka: Fransa
2 vaka: Vietnam
1 vaka: Nepal, Kanada, Kamboçya, Sri Lanka, Almanya

DSÖ: RİSKİ DEĞERLENDİRMEDE HATA YAPTIK

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de başlayan koronavirüs ile ilgili ölümcül salgının uluslararası riskini değerlendirmekte “hata” yaptıklarını kabul etti.

DSÖ yetkilileri, bir önceki raporlarda “hata” yaptıklarını ve söz konusu ölümcül salgının uluslararası alandaki aciliyetinin “yüksek” olduğunu belirtti.

Bu düzeltmenin uluslararası kamu sağlığı açısından “acil durum ilanı” anlamına gelmeyeceği de vurgulandı.

Geçtiğimiz hafta “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmek için erken olduğunu bildiren örgüt, ölümcül salgının küresel çapta tehdide dönüşme riski için “küçük ihtimal” ifadesini kullanmıştı.

KAZAKİSTAN, ÇİNLİLERDEN SAĞLIK RAPORU İSTEYECEK

Kazakistan ülkesine gitmek isteyen Çin vatandaşlarına vize vermek için sağlık raporu talep etme kararı aldı. İçişleri Bakan Yardımcısı Şükret Nurişev, koronavirüs salgını nedeniyle Kazakistan’a girişlerde elektronik vize verilmesi işleminin sonlandırıldığını söyledi.

Nurişev ayrıca Pekin yönetiminden Wuhan’da bulunan 98 Kazak öğrencinin şehirden çıkmasına izin verilmesini istediklerini belirtti.

Halen Çin’de 1300 Kazakistan vatandaşının bulunduğunu söyleyen İçişleri Bakan Yardımcısı bu sebeple Çin’le sınırın tamamen kapatılmasını düşünmediklerini söyledi.

YENİ TİP KORONAVİRÜS

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti.

Virüsün 11 milyon nüfuslu Vuhan kentindeki balık ve yabani hayvan satılan bir pazardan kaynaklandığı sanılıyor.

Sars virüsü ile aynı virüs familyasında yer alan virüsün yabani hayvanlardan insanlara geçtiği tahmin ediliyor.

2002/2003 yıllarında Sars virüsüne yaklaşık 8 bin kişi yakalanmış ve 800 kişi hayatını kaybetmişti. Sars virüsü Çin’de yemek olarak tüketilen misk kedisinden insanlara geçmişti.

Çin’in diplomatik temsilcilikleri Uygurların pasaportlarını yenilemiyor

Dünya

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı.  

BOLD – Korona salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı.  

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak. 

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, söz konusu üçüncü ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede hangi noktada olduğuna bakılarak farklı kararlar verilebileceğini belirtti. Seehofer, Amerika, Brezilya ve Rusya gibi ülkeleri örnek gösterdi. 

AB ülkeleri ise aralarındaki seyahat kısıtlamasını haziran ayı sonunda tamamen kaldıracak. 

İspanya dışında bütün AB ülkeleri sınırlarını 15 Haziran’dan sonra açıyor. İspanya ise 1 Temmuz’a kadar kapalı bırakıyor. Pratikte pek çok ülke diğerleri ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Popular