Connect with us

Gündem

‘Yüzde 87 cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen tahliye edilmiyor

23 yıldır Diyarbakır Cezaevinde bulunan hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın davası yine ertelendi. Özkan, yeme, içme giyinme, tuvalet ihtiyaçlarını tek başına gideremiyor.

BOLD- 81 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, cezaevinde kalamaz raporuna rağmen tahliye edilmiyor. 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesinden sorumlu tutulup müebbet hapis cezasına çarptırılan Özkan 2013 yılından itibaren yeniden yargılanmaya başlanmıştı. Ancak Özkan’ın 28 Ocak 2020’deki duruşması yine ertelendi.

Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada mahkeme heyeti, Lice’nin yakılması ve Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesinden dolayı iki komutanın yargılandığı İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyanın İstinaf’ta olduğu gerekçesiyle duruşmayı 14 Mayıs 2020’ye erteledi.

Kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği gibi çeşitli rahatsızlıkları olan Özkan, süredir cezaevinde yaşamaya mecbur bırakılıyor. Türk Ceza Kanunun 16 maddesine göre yeme, içme giyinme, banyo, tıraş, wc vb. ihtiyaçlarını tek başına gideren hastaların tahliye edilmesi gerekiyor.

ÇİFTE ADALETE İSYAN

Özkan’ın ailesi, yattığı süre (27 yıl) göz önünde bulundurularak geçtiğimiz günlerde tahliye edilen, Sivas Katliamı davasında müebbet verilen Ahmet Turan Kılıç ile Özkan’ın durumunun aynı olduğunu gündeme getirerek, Kılıç’a yapılan ayrıcalığa isyan etti.

Aile, Özkan adına açılan sosyal medya hesabından “Bir tarafta 33 canı diri diri yakan elinde benzin bidonuyla medyanın güzellemeler yaptiğı Cumhurbaşkanı tarafindan bırakılan “Ahmet Dede”leri , diğer tarafta suçsuzluğu Cumhuriyet savcısı iddianamesine giren yüzde 87 cezaevinde kalamaz saglık raporuna rağmen tahliye edilmeyen M. Emin Özkan!” dedi.

İKİ HASTANE, İKİ FARKLI RAPOR

Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi Mehmet Emin Özkan için, yüzde 87 vücut fonksiyon kaybının bulunduğunu söylemesine ve cezaevinde kalamaz rapor vermesine rağmen İstanbul Adli Tıp tam tersini söyleyerek ‘cezaevinde kalabilir’ demişti.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a yönelik düzenlenen suikasttan sorumlu tutulan Özkan, olaydan sonra gözaltına alındı, tutuklandı. Hakkında açılan dava sonucu delilsiz “müebbet hapis” cezasına çarptırıldı.

Bahtiyar Aydın dosyasının 20 yıllık zaman aşımına uğramaması için tekrar dava açılmasıyla Aydın’ın JİTEM tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı ve emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Yüzbaşı Tünay Yanardağ hakkında dava açıldı.

Dava İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ederken, suikastla bağlantısı olduğu iddiasıyla müebbet hapse çarptırılan Özkan’ın avukatı Serdar Çelebi’nin, müvekkilinin tekrardan yargılanması yönündeki girişimiyle dosya 2013 yılında bozuldu.

Mehmet Emin Özkan, 2020.

Mehmet Emn Özkan, 2019.

Gündem

Antalya Emniyetinde tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süresi uzatıldı

Antalya’da anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri için gözaltına alınan öğretmenlerle öğrencilerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı.

BOLD – Antalya Akdeniz Üniversitesinde okuyan öğrencilerle birlikte gözaltına alınan öğretmenlerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Öğretmenler anne-babası hapiste olan çocuklara ders vermekle suçlanıyor.

ARALARINDA 18 YAŞINDA ÖĞRENCİLER DE VAR

Antalya Terörle Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlar kapsamında, aralarında Akdeniz Üniversitesinde tıp ve psikoloji okuyan kız öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Aralarında 18 yaşında öğrencilerin de bulunduğu grup, 24 saat görüş yasağının ardından avukatlarıyla görebilmişti.

GÖZALTI SÜRELERİ 4 GÜN DAHA UZATILDI

Antalya, Ankara ve diğer çevre illerde gözaltına alınıp Antalya’ya getirilen ve Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün Konyaaltı ilçesindeki yeni hizmet binasında tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süreleri savcılık tarafından 4 gün daha uzatıldı.

ÖĞRETMENLERE YÖNELTİLEN SUÇLAMA ÇOCUKLARA DERS VERMELERİ

Bold Medya’nın ulaştığı bilgiye göre öğretmenler, anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri ve onlarla ilgilendiklerini için gözaltına alınırken, öğrencilerin neden gözaltına alındığı ise henüz bilinmiyor.

 

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Okumaya Devam Et

Gündem

Konya’da 20 yıllık AKP’liden Binali Yıldırım’ı şok eden çıkış: Vallahi millet perişan

Konya’yı ziyaret eden AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’a vatandaşlar ekonomik kriz tepkisi gösterdi. Cihanbeyli’de 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir vatandaş, “Şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere gittiği Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde vatandaşın tepkisiyle karşılaştı.

Yıldırım, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AKP Konya İl Başkanı Hasan Angı ve bazı milletvekilleriyle birlikte Konya’nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında yöre halkıyla bir araya gelen Yıldırım’a 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen vatandaş ekonomik krizle ilgili eleştiride bulundu. Vatandaş, “Başkanım ekonomi ekonomi… Millet vallahi perişan. 20 senedir size oy veriyorum. Bir AK Partili olarak söylüyorum şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

Yıldırım ise, “Merak etmeyin el atıyoruz” cevabı verdi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Antrenör, rakibine elenen genç kadın tekvandocuya tokat attı

Diyarbakır’da antrenör O.B, Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmelerinde rakibine yenilen tekvando oyuncusu genç kıza tokat attı. Antrenörün hareketi tepki çekerken, bir izleyici o anları cep telefonuyla kaydetti.

BOLD – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki spor salonunda Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmeleri yapıldı.

Seçmelere katılan kız sporcu, rakibine yenilip elendi. Antrenör O.B., kazanan rakip sporcuyu kibar şekilde tebrik ederken, elenen kendi oyuncusuna seyircilerin önünde sert bir tokat attı.

Antrenörün attığı tokat nedeniyle savrulan kadın tekvandocu neye uğradığını şaşırdı. Genç tekvandocuya tokat atan antrenör O.B. minderi terk etti.

DHA’nın haberine göre, Tekvando Milli Takımı’nda antrenör Hacı Özbilek, antrenör O.B.’nin sinirlerine hakim olamayarak oyuncusuna tokat attığını söyledi. Özbilek, “Sporcular etkilenmesin, diye maçları tatil ettik. Hakemler tutanak tuttu. Ailesi ve çocuk da şikayetçi olmadı. Antrenör arkadaş da pişman olup hem aileden hem de çocuktan özür diledi.” dedi.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar