Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“İdlib’deki Türkiye’ye ait 12 gözlem noktasından 7’si ateş altında”

TSK’dan emekli binbaşı, Savunma Uzmanı Metin Gürcan, İdlib’te halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 12 askeri gözlem noktasından 7’sinde çatışma durumu olduğunu söyledi.

BOLD – Savunma Uzmanı Metin Gürcan, Twitter paylaşımıyla “Yerel kaynaklara göre çoğu Serakib bölgesinde olmak üzere TSK’nın İdlib’teki 7 gözlem üssü hala ateş altında. TSK topçu&roket unsurları da aktif karşılık veriyor. Bu gün kritik. Moskova hala sessiz. Umarım bu karşılıklı tacizler bu gün sıcak çatışmaya dönüşmez” mesajını paylaştı.

4 ASKER ŞEHİT OLDU, 9 ASKER YARALANDI

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’de Esad’a bağlı rejim unsurların açtığı yoğun topçu atışıyla 4 askerin şehit olduğunu, 1’i ağır 9 askerin de yaralandığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “İdlip’te çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır

RUSYA: TÜRKİYE, BİZE BİLGİ VERMEDİ

Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezinden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye hükümet güçlerinin atışlarının hedefi olduğu sırada İdlib’deki eylemleri konusunda kendilerine bilgi vermediği belirtildi.

Rus Sputnik haber sitesinde yer alan açıklamada “Türk birlikleri 2 Şubat’ı 3 Şubat’a bağlandığı akşam saatlerinde Rusya tarafına bilgi vermeden İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde hareket ettiler ve Suriye hükümet güçlerinin Serakib yerleşim biriminin batısındaki teröristlere yönelik saldırısının hedefi oldu” ifadeleri kullanıldı.

“TÜRK UÇAKLARI SURİYE HAVA SAHASINA GİRMEDİ”

Rusya’dan yapılan açıklamada, TSK uçaklarının Rusya ordusunun İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde kontrol ettiği hava sahasını da ihlal etmediği kaydedildi.

Açıklamada, “İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesindeki hava sahası Rusya ordusu tarafından sürekli kontrol ediliyor. Türkiye Hava Kuvvetleri, Suriye sınırını ihlal etmedi, Suriye ordusunun mevzilerine yönelik saldırı tespit edilmedi” ifadelerine de yer verildi.

Ayrıca Suriye’deki Rus ve Türk güçleri arasında İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesindeki durumla ilgili sürekli temas kurulduğu da aktarıldı.

ERDOĞAN: F-16’LARIMIZ SAHADA

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’de askerlerin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili karşılık verildiğini belirtmişti. Erdoğan, “Şu anda biz F16’larımız da dahil olmak üzere fırtına obüslerimiz, toplarımız hepsi arazide MİT’in belirlemiş olduğu noktaları tamamen atış altında tutuyor” demişti.

SOHR: 6 SURİYE ASKERİ TÜRK BOMBARDIMANINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib’in Sarakib bölgesinde altı Suriye ordusu askerinin Türk ordusu tarafından gerçekleştirilen bombardımanda öldürüldüğünü aktardı.

SOHR, bölgede Türk ve Suriye ordusunun karşılıklı topçu ateşi açtığını kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU: ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAKTIR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter’den yaptığı açıklamada, “Şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı , kalmayacaktır!” dedi

İDLİB’E BÜYÜK ASKERİ SEVKİYAT

12 Ocak’ta İdlib’de ilan edilen ateşkese rağmen çatışmaların sürmesi ve Suriye Ordusu’nun ilerleyişinin sürmesi üzerine hafta sonu  Türkiye’ye ait büyük bir askeri konvoy, Suriye’nin kuzey batısında muhaliflerin kontrolundaki bölgeye geçmişti.

Türk askeri konvoyunun zırhlı araçlar, yakıt tankerleri ve tank ile askeri personel taşıyan araçlardan oluştuğu belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, TSK’ya ait konvoydaki araçların sayısını 195 olarak vermişti.

Hükümet güçleri Çarşamba günü isyancıların elindeki Maarat el Numan adlı stratejik kasabayı ele geçirmişti. Ardından Sarakeb kasabasına doğru ilerlemişti. Her iki kasaba da başkent Şam’ı ülkenin en büyük kenti Halep’e bağlayan otoyol üzerinde bulunuyor.

MUHALİFLER HALEP’E SALDIRDI

Bu arada hafta sonu içlerinde Türkiye’ye yakın Suriye Milli Ordusu unsurlarının da yer aldığı muhalif gruplar Halep’in dış mahallelerine saldırı düzenlemişti.

Saldırıda 4 Rus özel kuvvetler askerinin öldüğü Rusya’da yayın yapan medya kuruluşları tarafından duyurulmuştu.

İdlib’de 4 asker şehit! Saray’dan açıklama: Kanları yerde kalmayacak

Dünya

Türkiye koronavirüste AB’nin güvenilir ülkeler listesine yine giremedi

AB’nin 15 günde bir yenilediği “güvenli ülkeler listesinde” yer bulamayan Türkiye’ye yine “zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeler” kategorisinde kaldı.

BOLD – Avrupa Birliğinin (AB), 15 günde bir yenilediği “güvenli ülkeler listesinde” Türkiye’ye yine yer bulamadı. Koronavirüs vakalarının hala 100 bin kişi başına 20 civarında olan Türkiye, bu yüzden “zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeleri” simgeleyen, turuncu listede yer alıyor. Koronavirüs vaka sayısı 100 bin kişide 16 ve aşağısı olan ülkeleri güvenli sayan AB, Türkiye’de bu rakamın 23,5 olduğunu bildirmişti.

GELENE 14 GÜN KARANTİNA UYGULANACAK

Tatil ya da aile ziyaretinin zorunluluk olmadığına dikkat çeken AB’li yetkililer Türkiye’ye gidilmemesi uyarısında bulunuyor. Başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, Türkiye’den dönenlere 14 günlük zorunlu karantina uyguluyor.

SİGORTA ŞİRKETLERİ DE GÜVENCE KAPSAMINDAN ÇIKARDI

Avrupa’daki sigorta şirketleri de, zorunlu haller dışında gidilmemesi istenen ülkeleri, güvence kapsamından çıkardı.

Türkiye’den dönüşlerinde 2 hafta karantinaya tabi tutulanlar, bu süreyi yıllık izinlerinden düşemeyecek. Bunun da, çalıştıkları iş yerleri ile zorun yaşamalarına neden olacağı belirtiliyor.

ARAÇLARIYLA GELEN GURBETÇİLER SIKINTI YAŞAYABİLİR

Kara yoluyla anavatanlarına giden Avrupa’daki Türkiye kökenli göçmenlerin yolu üzerinde bulunan Bulgaristan ve Sırbistan’ın karantina kapsamına alınmasının, dönüş yolunda sıkıntı yaratabileceği belirtiliyor.

Avusturya hükumeti, Bulgaristan, Romanya ve Moldovya’dan gelenlere zorunlu karantina uygulayacak. Bu ülkelerden transit geçiş yapanlar ise, son 48 saat içinde yaptırdıkların testin sonuçlarının negatif olduğunu gösteren raporu Avusturya makamlarına iletmeleri durumunda karantinadan muaf tutulacaklar.

Ancak, Türkiye’de test yaptırıp yola çıkan kişilerin, gümrük kapılarındaki yığılma ve yol boyunca yaşanacak olası aksaklıklar nedeniyle 48 saatlik süreyi aşabilecekleri, bu durumda da, 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulacakları belirtiliyor.

AB, güvenli ülkeler listesini 1 Ağustos’ta yeniden güncelleyecek.

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’nın ‘Nokta’sı Erdoğan’ı yine kapak yaptı: Savaş kapımızda

Fransız Le Point (Nokta) dergisinde kendisi hakkında kullanılan ifadeler nedeniyle daha önce suç duyurusunda bulunan Tayyip Erdoğan, yine kapak oldu.

BOLD – Fransa’nın haftalık dergilerinden Le Point, Türkiye ile artan gerilimi kapağına taşıdı. Dergi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını kapağına taşıyarak “Savaş kapımızda” manşeti attı. Le Point dergisinin 16 Temmuz 2020 tarihli sayısında Türkiye ve Fransa’nın arasında gerilimin yükselmesine neden olan gündemler sıralandı. Kapakta şu ifadeler kullanıldı: “Ayasofya, Suriye, Libya, Akdeniz…Erdoğan, savaş kapımızda”

Le Point, kapakta Türk savunma sanayisi MİLGEM Projesi’nin 4. gemisi olan TCG Kınalıada’nın, hizmete giriş töreninden bir kareye yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce bir sayıda kendisi hakkında ‘etnik temizlik, katliam’ gibi suçlamalara yer veren Le Point dergisinin yayın direktörü Etienne Gernelle ve yazarı Romain Gubert hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Rus elçi Ayasofya kararını AKP’nin Neo-Osmanlıcılık hırsına bağladı

Türkiye’nin Ayasofya kararını eleştiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Elçisi Eleonora Mitrofanova, AKP iktidarının kararını yeni Osmanlı hırsıyla bağlantılı olduğunu iddia etti.

BOLD – Rusya’da önemli görevlerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Elçisi Eleonora Mitrofanova, Ayasofya’nın statüsünün değişikliği hakkında konuştu. Daha önce UNESCO Daimi Temsilciliği ile Rusya Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı Başkanlığı görevlerini yürüten Eleonora Mitrofanova, Ayasofya kararının siyasi olduğunu ileri sürdü.

Rus basın organı Sputnik’e konuşan Mitrofanova, “Bana kalırsa her şey öncelikle de Türkiye yönetiminin İslam dünyasına liderlik etme, kültürel düzenleme üzerinden yeni bir Osmanlı İmparatorluğu yaratma hırsıyla bağlantılı” ifadelerini kullandı.

Bütçedeki açık giderek büyüyor, hazirandaki açık 19,3 milyar TL’ye çıktı

Okumaya devam et

Popular