Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

General Pekin: Başbuğ askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması yönünde oy kullandı

Emekli Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Pekin, Org. Başbuğ’un başlattığı tartışmaya bizzat Başbuğ’la yaşadığı olayı anlatarak girdi ve bütün düzlemi değiştirdi.

BOLD – Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Org. İlker Başbuğ’un başlattığı tartışmaya katıldı. Pekin perde arkasına ilişkin verdiği içeriden bilgilerle, Org. Başbuğ’la yaşadıkları tartışmayı ve fikir ayrılıklarını canlı tarih olarak aktardı. Başbuğ kamuoyu önünde askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmalarıyla ilgili düzenlemeyi eleştirip, Ergenekon davasının bu düzenlemeden sonra çıkartıldığını savunsa da, Pekin’in verdiği bilgilere göre Başbuğ içeride bu düzenlemeyi desteklemiş.

Pekin’in, İntependt Türkçe için kaleme aldığı “Haftanın tartışmasının arka planı: Askerlerin sivil mahkemede yargılanma kararı nasıl alındı?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Tarih 26 Haziran 2009, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ yazılı ve görsel medya temsilcileri ile ikinci iletişim toplantısını yapacak.

Öğleden sonra saat 14.00’da başlayan toplantı için karargah başkanları ve daire başkanları büyük salonda yerini almışlar.

Gazete ve TV temsilcileri “U’’ masanın etrafında yerini almış, Genelkurmay Başkanının yapacağı açıklamaları bekliyor.

Genelkurmay Başkanının salona gelmesi ve nezaket ifadelerinden sonra bilgilendirme başlıyor. Bilgilendirmeyi bizzat Genelkurmay Başkanı yapıyor.

Sıra AKP ve FETÖ’yü bitirme planına geliyor. Genelkurmay Başkanı eline söz konusu kağıtları alarak, ‘bunun kağıt parçası dışında bir şey ifade etmediğini, hiçbir resmi yönü bulunmadığını’ ifade ediyor.

Sonra ‘bu kağıt parçasının gerçek olması halinde buna işlem yapacak olanın askeri yargı olduğunu’ ifade ediyor.

Çünkü söz konusu suç (!) askeri şahıs tarafından ve askeri mahalde işlenmiş bir suç olacağından bu konudaki yargılama askeri yargıya aittir.

Genelkurmay Başkanı bunu söylediği anda gazetecilerden biri “söz konusu yasada bugün, gece yarısından sonra iki değişiklik yapıldığını ve TBMM’de kabul edildiğini” açıkladı.

Bir anda salon buz kesti. Haber doğruydu; ama Genelkurmay Başkanı ve karagahının yeni haberi oluyordu.

Değişiklik; askeri şahısların askeri mahallerde işledikleri suçlar nedeniyle sivil mahkemelerde yargılanmasını içeriyordu.

Diğer bir değişiklik ise sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasını kaldırıyordu.

Yapılan bu değişiklikler, daha sonra özel yetkili mahkemeler vasıtasıyla TSK’daki çok sayıda general/amiral ve subayın kumpas davalarla tutuklanmasını, uzun yıllar cezaevlerinde kalmasını ve tasfiyesinin önünü açtı.

2007 Temmuz ayında Genelkurmay İstihbarat Başkanı olarak atandım.

2007-2008 dönemi içinde Ergenekon kumpas davası kapsamında gözaltı ve tutuklamalar başladı.

Bu arada tutuklananlar arasında emekli generaller ve subaylar, astsubaylar da bulunuyordu.

Bu arada bana gönderilen çok sayıda doküman, mektup, bilgi vb. materyali inceleyerek bir analiz yaptım ve ortaya çıkan sonuç ya da ulaştığım nokta, söz konusu kumpas davaların silahlı kuvvetlerin sadece emeklilerini değil muvazzaf personelini de kaplayacağı idi.

Amaç bu davalar ile geniş çaplı bir tasfiye yapmaktı. 2008 Temmuz ayında yaptığım analizi, vardığım sonuçları, önerilerimi ve bana gelen materyalleri yanıma alarak Adli Müşavir Hıfzı Çubuklu ile birlikte Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’a gittim ve arz ettim.

Önerim şuydu;

Kumpas davalarla (başlangıçta Ergenekon davası) şu anda emekli askerleri tutukluyorlar, aldığım duyumlar ve yaptığım analize göre bu davaların TSK’daki muvazzaf general/amiral, subay ve astsubayları kapsayacağı ve tasfiye yapılacağı, bunu önlemek için söz konusu davalara askeri yargının bakması için hazırlık yapılmasını arz ettim.

Yaşar Büyükanıt bana, kendisinin önümüzdeki ay emekli olacağını, kendisinin yerine gelecek olan İlker Başbuğ ile görüşmemi ve onun vereceği emre göre hareket etmemizi söyledi.

Bunun üzenine Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral İlker Başbuğ’dan randevu aldım ve Hıfzı Çubuklu ile birlikte İlker Başbuğ’un yanına gittim.

Makamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Istihbarat Başkanı ve KK Adli Müşaviri vardı.

Ben yanımda götürdüğüm dokümanlardan da faydalanarak konuyu İlker Başbuğ’a arz ettim. Yaşar Büyükanıt’a arz ettiğim öneriyi aynen ifade ettim.

Kumpas davaların önümüzdeki aylarda silahlı kuvvetlerdeki muvazzaf general/amiral, subay ve astsubaylara uzanacağını ve TSK’da büyük tasfiyeler yapılacağını bunun için askeri yargının hazırlık yapmasını, ortaya çıkarılacak olan kumpas davalara askeri yargının bakmasının uygun olacağını, personelin özel yetkili personelin insafına bırakılmamasını arz ettim.

İlker Başbuğ sorular sordu ve bunun uygun olmayacağını ifade etti. Israrım üzerine, “O zaman oylama yapalım” dedi.

Oylamada ben ve Hıfzı Çubuklu önerimin lehine oy kullandık; yani askeri yargının askeri personel ile ilgili çıkacak kumpas davalara bakmasından yana oy kullandık.

İlker Başbuğ, KK İsth. Bşk. ve Adli Müşaviri askeri yargının bu konularda hazırlık yapmasının ve çıkacak kumpas davalara bakmaması yönünde oy kullandı.

İlker Başbuğ davalar ortaya çıktıkça durum değerlendirmesi yaparız ve karar veririz vb. bir açıklamada bulundu.

Genelkurmay Başkanına arz ettim ve konu kapandı.

18 Eylül 2008 ayında teğmenlerden başlayan gözaltı ve tutuklama furyası başladı.

Sadece baktık.

İlker Başbuğ’a sert tepki: “Bu boru göstermeye benzemez”

 

Gündem

İstanbul’da cenazeler otobüs bagajında taşınıyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugün İstanbul’da 231 kişinin bulaşıcı hastalıktan hayatını kaybettiğini duyururken, İBB otobüslerinin bagajında taşınan cenazeler de basına yansıdı.

BOLD – İstanbul’daki bulaşıcı hastalık kaynaklı ölümleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu bir süredir gündeme taşıyor.

Konuyla ilgili CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sağlık Bakanlığının koronavirüs tablosunu açıklamasının ardından dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

DERDİM MORAL BOZMAK DEĞİL

Sağlık Bakanlığı, bugün koronavirüs nedeniyle Türkiye genelinde 174 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Kaftancıoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün İstanbul’da 231 vatandaşımızı kaybettik. Sayıdan bağımsız 231 aileye ateş düştü” dedi.

Kaftancıoğlu paylaşımının devamında: “Salgın her geçen dakika yayılıyor. Derdim tasam moral bozmak değil, durumu doğru tespit edip gereğini yapmak. İstanbul için daha fazla gecikmeden gereğini yapın” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Sözcü gazetesinin İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığından edindiği bilgiye göre, İstanbul’da bugün yaşamını yitiren 493 kişi’den 231’i bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat etti. Sözcü gazeteci ayrıca, Kilyos Mezarlığı’nda yeni defnedilmiş cenazelerin mezarları, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilmeyi bekleyen tabutların ve Alibeyköy Gasilhanesi’nde bekleyen cenazeler ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) otobüslerinin bagajında taşınan tabutları görüntülendi.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten can kaybı 13 bini geçti, yeni vaka 29 bin 132

Okumaya devam et

Gündem

Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık koronavirüsten hayatını kaybetti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık’ın koronavirüs tedavisi gördüğü Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

BOLD – Koronavirüse yakalanan 61 yaşındaki Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık bir süredir Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görüyordu.

Kısık’ın yarın Eyüp Sultan Camisi’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından son yolculuğuna uğurlanacağı öğrenildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Vefat haberini teessürle öğrendiğim Büyükçekmece Başsavcı Vekilimiz Zülkarneyn Kısık’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve yargı camiasına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Vefat haberi sonrası sosyal medya hesabından taziye yayınlayan Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ da: “Vefat eden İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zülkarneyn Kısık’a Allah’tan rahmet; ailesine,yakınlarına ve yargı mensuplarına başsağlığı ve sabır dilerim. Rabbim, merhameti ve mağfiretiyle muamele eylesin. Mekanı cennet olsun” dedi.

Özdağ’ın kirli çamaşırları ortalığa saçıldı: Devlet belgeleri ne diyor?

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre koronavirüsten can kaybı 13 bini geçti, yeni vaka 29 bin 132

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 174 kişiyle birlikte toplam can kaybı 13 bin 14’e yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 174 kişiyle birlikte toplam can kaybı 13 bin 14’e yükseldi. Son 24 saatte yapılan 168 bin 348 test sonucunda ise 6 bin 876’sı semptom gösteren olmak üzere 29 bin 132 yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’deki toplam hasta sayısı 474 bin 606 oldu.

Bugün iyileşen 3 bin 291 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 388 bin 771’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.4, toplam ağır hasta sayısının ise 4 bin 711 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.3 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 39.2 olarak duyuruldu.

AKTİF HASTA ARTIYOR

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları kaydetti: “Bugün tespit edilen 6.876 yeni hastamız var. Aktif hasta sayımız artıyor. Salgının seyri kadar bizim tedbirlere uyumumuz da kısıtlamalar konusunda belirleyici olacak. Tedbirlere uyarsak kısıtlamalara gerek kalmaz. Birlikte mücadele edersek başarabiliriz.”

Borsa İstanbul’un yüzde 10’u artık Katar’ın

Okumaya devam et

Popular