Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin yoğun Ankara mesaisi

Suriye Devlet Başkanı Esad’a bağlı birliklere destek veren Rusya ile Türkiye arasında tırmanan gerginlikte Ankara da ABD’den destek arayışında. ABD ise uzun süredir bozuk olan Türkiye ile ilişkileri tamir etmeye çalışıyor.

BOLD – ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara’daki temasları çerçevesinde İdlib’de yaşanan kriz durumuyla ilgili Türkiye’nin beklentileri ve görüşlerini dinledi. Türkiye ise İdlib’de Rusya destekli Suriye saldırıları karşısında ABD’nin somu desteğini almaya çalıştı.

Son iki hafta içerisinde İdlib’de yaşanan saldırılarda 13 Türk Silahlı Kuvvetleri personeli şehit oldu.

ABD’DEN TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ MESAJI

Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, beraberinde ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile Ankara’da ilk olarak Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy görüşmeye ilişkin açıklamasında, “Jeffrey, ABD’nin NATO mütteki Türkiye’nin yanında olduğunu tekrarladı” dedi.

Dışişleri Bakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan bilgilendirmede, Büyükelçi Jeffrey’nin “Türkiye’nin İdlib’teki “şehit askerleriyle ilgili ABD Hükümeti’nin taziye dileklerini ilettiği ve ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’nin yanında olduğunu tekrarladığı” bildirildi.

Buna karşılık Büyükelçi Sedat Önal’ın ise, “İdlib’de sahada giderek kötüleşen durum ve son gelişmeler hakkında bilgi verdiği ve Türkiye’nin İdlib’de Astana ve Soçi kapsamındaki mutabakatlara verdiği önemi ifade ettiği” açıklandı.

Dışişleri Bakanlığındaki görüşmede, ABD ile Türk heyetleri arasında “sahadaki insani durum ve siyasi süreç gibi başlıklarla Suriye’nin ele alındığı da belirtildi. Bu konuda uluslararası toplumdan beklentilerin de paylaşıldığı kaydedildi.

İBRAHİM KALIN İLE GÖRÜŞME

Özel Temsilci James Jeffrey, ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada Jeffrey’nin Kalın ile yaptığı görüşmede “Suriye’de istikrarı ve güvenliği artırmaya” yönelik çabaların ele alındığı belirtildi. Ancak ABD’nin Türkiye’ye nasıl destek vereceği konusuna açıklık getirilmedi.

Cumhurbaşkanlığından toplantıya ilişkin yapılan açıklamada ise rejim tarafından Türk gözlem noktalarının hedef alınmasının kabul edilemez olduğunun görüşmede vurgulandığı kaydedildi.

Görüşmede, “İdlib Mutabakatı çerçevesinde, Türk askerlerinin ve sivillerin korunması konusunda Türkiye’nin kararlılığı güçlü bir şekilde vurgulandı” denildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDA GÖRÜŞME

Jeffrey ayrıca Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’yla da bir görüşme yaptı.

“TÜRKİYE’NİN MEŞRU ÇIKARLARINI DESTEKLİYORUZ”

Jeffrey temaslarının ardından NTV’ye verdiği röportajda, “Türkiye’nin İdlib’te meşru çıkarlarını destekliyoruz. Türk askeri İdlib’te kendini savunma hakkına sahip” dedi.

Ankara’nın göç dalgası endişesini de anladıklarını ifade eden Jeffrey, Türkiye’nin insani olası felaketle tek başına mücadele edemeyeceğini de kaydetti.

ABD ve Türkiye: İdlib’de rejimin Türk gözlem noktalarını hedef alması kabul edilemez

 

Dünya

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı.  

BOLD – Korona salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı.  

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak. 

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, söz konusu üçüncü ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede hangi noktada olduğuna bakılarak farklı kararlar verilebileceğini belirtti. Seehofer, Amerika, Brezilya ve Rusya gibi ülkeleri örnek gösterdi. 

AB ülkeleri ise aralarındaki seyahat kısıtlamasını haziran ayı sonunda tamamen kaldıracak. 

İspanya dışında bütün AB ülkeleri sınırlarını 15 Haziran’dan sonra açıyor. İspanya ise 1 Temmuz’a kadar kapalı bırakıyor. Pratikte pek çok ülke diğerleri ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Popular