Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İdlib’de muhalifler operasyon başlattı, Rusya’dan art arda sert açıklamalar geldi

İdlib’in güneyinde Türkiye’nin desteklediği muhalif gruplar, Suriye Ordusunun son günlerde aldığı bölgeleri ele geçirmek için büyük bir operasyon başlattı. Çatışma haberleri sonrası Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanlığı’ndan art arda sert açıklamalar geldi.

BOLD – Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı mücadele veren muhalifler İdlib’in güneyinde kaybedilen yerleşimleri geri almak için operasyon başlattı. İdlib’de Türk askerlerine yapılan hava saldırısında 2 Türk askeri şehit oldu, 5 asker de yaralandı.

MUHALİFLER NEYRAB KÖYÜNÜ ALDI

Operasyonda muhalif güçlerin Serakib ilçesinin kuzeybatısında yer alan Neyrab köyüne girdiği açıklandı. Neyrab, 3 Şubat’ta muhalif güçlerin kontrolünden çıkarak el değiştirmişti.

Köydeki hedeflere yönelik topçu atışlarının ardından karadan ilerlemeye başlayan muhalif gruplar, Esad yönetimine ait bir tank ve bir de zırhlı personel taşıyıcıyı imha ederken, bir tankı da ele geçirdi. Köyde şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Serakib ilçesi, Şam ile Halep’i birbirine bağlayan M5 karayolu ile İdlib-Lazkiye-Halep bağlantısını sağlayan M4 karayolunun birleştiği stratejik bir noktada yer alıyor.

TSK’nın topçu ateşiyle de desteklenen muhaliflerin Kminas köyünü de aldığı iddia ediliyor.

TSK’DAN BÖLGEYE SEVKİYAT

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İdlib vilayeti kırsalında Suriye ordusunun ele geçirdiği bölgelere sabahtan bu yana tank ve komando sevkiyatı yaptığı bildiriliyor.

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre ise bölgeye tank ve komando sevkiyatı yapan Türk birlikleri, Suriye ordusunun ilerleyişini engellemek amacıyla obüsler ve çok namlulu roketatarlarla da ateş açıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Suriye güçlerinin geri çekilmemesi halinde askeri bir harekatın her an başlayabileceğini söylemişti.

Reuters haber ajansı ajansı ise muhaliflerin mevzilerine yönelik Rus hava bombardımanının devam ettiğini, Türk topçusunun destek ateşinin de sürdüğünü duyurdu.

Bölgede Suriye uçakları ve İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) da uçuşlar yaptığı belirtiliyor.

MSB: HAVA SALDIRISINDA 2 ASKER ŞEHİT OLDU

Milli Savunma Bakanlığı, bölgedeki Türk askerlerine yapılan hava saldırısında 2 askerin şehit olduğunu, 5 askerin de yaralandığını açıkladı. Hava saldırısının kimin tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bir bilgi paylaşılmadı.

Milli Savunma Bakanlığı da bölgede yaşanan çatışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, “İdlib bölgesindeki çeşitli kaynaklardan alınan son bilgilere göre; 50’den fazla Rejim unsuru, 5 tank, 2 zırhlı personel taşıyıcı, 2 silahlı pikap, 1 obüsün imha edildiği öğrenilmiştir” dedi.

“TERÖRİSTLERE DESTEK VE SİLAH VERMEYİ DURDURUN”

Operasyonun başladığı saatlerde Rusya’dan art arda 2 sert açıklama geldi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Ankara’ya “Teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurma” çağrısı yaptı.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türkiye destekli militanların Türk ordusunun desteğiyle Kminas ve Neyrab bölgelerinde Suriye ordusunun savunmasını kırdığını duyurdu.

Merkez’den yapılan açıklamada “Bunun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin militanlara destek verdiği ilk vaka olmadığına dikkat çekmek isteriz. Türk tarafını teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurmaya çağırıyoruz” denildi.

RUSYA’NIN UYARISI ÜZERİNDE TOPÇU ATEŞİ KESİLDİ

Muhaliflerin Kminas-Neyrab hattında Suriye ordusuna yönelik saldırıları çok sayıda zırhlı tankla gerçekleştirdiğini ve Türk ordusunun buna topçu ateşiyle destek verdiğini aktaran Merkez, bunun sayesinde Suriye ordusunun savunmasının kırıldığını belirtti.

Saldırılar sonucunda 4 Suriye askerinin yaralandığını duyuran Merkez, Suriye ordusuna yönelik topçu atışlarının Rusya’nın bunları tespit etmesi üzerine durduğunu belirtti:

“Türk mevzilerinden Suriyeli birliklere topçu ateşi açıldığı, Rus objektif kontrol araçları tarafından tespit edildi ve çatışmaları önleme hattı üzerinden Türk tarafına bildirildi. Bunun üzerine Türk tarafı topçu atışlarını durdurdu.”

RUS DIŞİŞLERİNDEN UYARI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Türkiye’ye İdlib’le ilgili abartılı açıklamalar yapmayıp bunun yerine diplomatik kanallarını devreye alma çağrısında bulundu.

Basın toplantısında konuşan Zaharova, Türkiye’ye İdlib’le ilgili abartılı açıklamalardan kaçınıp, bunun yerine özel iletişim kanallarını kullanma çağrısı yaptı.

Zaharova, “Türkiye yönetiminin açıklamaları konusuna gelince, ‘sahada’ herhangi bir gerilim halinde birçok ülke açıklama yapmanın uygun olduğunu düşünüyor, halbuki bize göre bu tür durumlarda her şeyden önce mevcut iletişim kanallarının devreye alınması gerekiyor, zira (bu kanalların) muazzam bir potansiyeli var” diye konuştu.

Rusya, BMGK’da İdlib’e ilişkin “ateşkes deklarasyonunu” engelledi

Dünya

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı.  

BOLD – Korona salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı.  

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak. 

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, söz konusu üçüncü ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede hangi noktada olduğuna bakılarak farklı kararlar verilebileceğini belirtti. Seehofer, Amerika, Brezilya ve Rusya gibi ülkeleri örnek gösterdi. 

AB ülkeleri ise aralarındaki seyahat kısıtlamasını haziran ayı sonunda tamamen kaldıracak. 

İspanya dışında bütün AB ülkeleri sınırlarını 15 Haziran’dan sonra açıyor. İspanya ise 1 Temmuz’a kadar kapalı bırakıyor. Pratikte pek çok ülke diğerleri ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Popular