Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İdlib’deki çatışmalarda 20 sivil ölürken Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ateşkesi reddetti

Suriye’nin İdlib bölgesinde Rusya destekli rejimin hava saldırılarında dokuzu çocuk en az 20 sivil öldü. Bölgede yaşanan insani trajediye rağmen ateşkesi reddeden Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Bu teröristlere teslim olmak anlamına gelir” dedi.

BOLD Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) açıklamasına göre, rejimin hava saldırılarında dokuzu çocuk en az 20 sivil öldü.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib’e düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybeden altı kişi arasında okul çağında bir çocuğun bulunduğu belirtildi.

Kentin kuzeyindeki Maarat Misrin’de de altısı çocuk olmak üzere 10 sivilin öldüğü açıklandı. İdlib’in kuzeydoğusundaki Binniş kasabasında ise rejim birliklerinin açtığı ateş sonucunda bir anne ve iki çocuğu da aralarında olmak üzere dört kişinin can verdiği belirtildi.

ÇOCUKLARI KORUMA ÖRGÜTÜNDEN TEPKİ

Uluslararası çocukları koruma örgütü Save the Children yardım kuruluşunun aktardığına göre salı günü sabah saatlerinde bir okul doğrudan isabet aldı. Bir çok okul da saldırılardan büyük zarar gördü.

Save the Children, Suriye’de okulların saldırılardan muaf olması gerektiğini belirtti. Save the Children Suriye Direktörü Sonia Khush “Okullar çocuklar için bir çatışma alanı olmak bir yana güvenli bir liman olmak zorunda” diye konuştu. Khush “Bugünkü saldırılar, Kuzeybatı Suriye’deki çatışmaların çocuklara ve sivillere şiddetin felaket seviyelerine yükseldiğini gösteriyor. Hiçbir yer güvenli değil, okullar bile” dedi.

SMO, NEYRAB’I GERİ ALDI

Türkiye destekli Suriyeli silahlı muhalif gruplar Neyrab kasabasını geri aldıklarını duyurdu. Suriye Milli Ordusu (SMO) Sözcüsü Yusuf Hamud “Türk dostlarımızın yardımıyla terörist Rus milislerini geri püskürtüp Serakib’e geçit olan stratejik Neyrab kasabasının kontrolünü tekrar ele geçirdik” dedi. Bir Türk güvenlik yetkilisi de Türk ordusunun Suriyeli milislere topçu ateşi ve bomba imha ekipleriyle destek verdiğini söyledi.

Suriyeli isyancıların tarafına geçen eski generallerden Ahmed Rahal da “Neyrab’ın ele geçirilmesi muhalefetin moralini yükseltti ve harekatın bir sonraki hedefi Serakib” diye konuştu.

SURİYE ORDUSU’NUN İLERLEMESİ DEVAM EDİYOR

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi rejim güçlerinin son 48 saat içinde 19 köy ve kasabayı ele geçirdiğini duyurdu. Bunlar arasında Kafranbel’in Şam’a ilk isyan eden kasabalardan olması nedeniyle sembolik önemi bulunuyor.

Kafranbel’in geri alınması Suriye’de dokuz yıl önce başlayan ayaklanmanın bastırılması açısından sembolik bir önem taşıyor. 2011 yılında Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı barışçıl bir biçimde başlayan ayaklanmanın ilk günlerinden beri Kafranbel, tüm dünyada protestoların kalesi olarak biliniyordu.

RUSYA, ATEŞKESİ REDDETTİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, İdlib için ateşkes çağrısını reddederek, “bunun teröristlere teslim olmak, hatta onları ödüllendirmek anlamına geleceğini” ifade etti.

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 43. BM İnsan Hakları Konseyi Oturumu kapsamında konuşan Lavrov, “Bazı hükumetler radikal ve terörist gruplar tarafından yürütülen skandal eylemleri haklı göstermek istiyor” dedi.

Lavrov, “Bu şartlarda ateşkes istemi, insan haklarını savunma amacını göstermez, tersine teröristlere ayrıcalık tanınması ve onların faaliyetlerinin desteklenmesi anlamına gelir” yorumunda bulundu.

Pazartesi günü, Ankara ve Moskova arasındaki görüşmelere değinen Lavrov, “Şu anda, İdlib konusunda yeni bir dizi müzakereler için hazırlık yapılıyor. Bu müzakerelerin bizleri İdlib’in gerçekten gerginliği azaltma bölgesi olması hedefine ulaştıracağını umuyoruz” demişti.

Rusya, 5 Mart’taki dörtlü zirveye kapıları kapattı

Dünya

Fransa’nın ‘Nokta’sı Erdoğan’ı yine kapak yaptı: Savaş kapımızda

Fransız Le Point (Nokta) dergisinde kendisi hakkında kullanılan ifadeler nedeniyle daha önce suç duyurusunda bulunan Tayyip Erdoğan, yine kapak oldu.

BOLD – Fransa’nın haftalık dergilerinden Le Point, Türkiye ile artan gerilimi kapağına taşıdı. Dergi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını kapağına taşıyarak “Savaş kapımızda” manşeti attı. Le Point dergisinin 16 Temmuz 2020 tarihli sayısında Türkiye ve Fransa’nın arasında gerilimin yükselmesine neden olan gündemler sıralandı. Kapakta şu ifadeler kullanıldı: “Ayasofya, Suriye, Libya, Akdeniz…Erdoğan, savaş kapımızda”

Le Point, kapakta Türk savunma sanayisi MİLGEM Projesi’nin 4. gemisi olan TCG Kınalıada’nın, hizmete giriş töreninden bir kareye yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce bir sayıda kendisi hakkında ‘etnik temizlik, katliam’ gibi suçlamalara yer veren Le Point dergisinin yayın direktörü Etienne Gernelle ve yazarı Romain Gubert hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Rus elçi Ayasofya kararını AKP’nin Neo-Osmanlıcılık hırsına bağladı

Türkiye’nin Ayasofya kararını eleştiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Elçisi Eleonora Mitrofanova, AKP iktidarının kararını yeni Osmanlı hırsıyla bağlantılı olduğunu iddia etti.

BOLD – Rusya’da önemli görevlerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Elçisi Eleonora Mitrofanova, Ayasofya’nın statüsünün değişikliği hakkında konuştu. Daha önce UNESCO Daimi Temsilciliği ile Rusya Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı Başkanlığı görevlerini yürüten Eleonora Mitrofanova, Ayasofya kararının siyasi olduğunu ileri sürdü.

Rus basın organı Sputnik’e konuşan Mitrofanova, “Bana kalırsa her şey öncelikle de Türkiye yönetiminin İslam dünyasına liderlik etme, kültürel düzenleme üzerinden yeni bir Osmanlı İmparatorluğu yaratma hırsıyla bağlantılı” ifadelerini kullandı.

Bütçedeki açık giderek büyüyor, hazirandaki açık 19,3 milyar TL’ye çıktı

Okumaya devam et

Dünya

Gizlice Türk vatandaşı olan gurbetçilere şok

Alman vatandaşı olabilmek için Türk vatandaşlığından çıkan sonra gizlice tekrar Türk vatandaşı olanların listesi Almanya’nın eline geçti. Peş peşe iptal mektupları geliyor.

BOLD – Almanya’da Alman vatandaşı olduktan sonra izinsiz şekilde Türk vatandaşlığını geri alan Türklerin Alman vatandaşlığı iptal edilmeye başlandı.

Almanya’da ikamet edip Alman vatandaşı olduktan sonra; 2000 yılından sonra yeniden Türk vatandaşlığına geçtiği tespit edilen Türk kökenlilerin Alman vatandaşlığı iptal ediliyor. Kuzey Ren Vestfalya Vatandaşlık Dairesi, bu durumda olanlara mektup göndererek iptal kararını bildirdi.

İptal kararı ile ilgili gönderilen mektupta, bilgilerin Türkiye’den alındığı belirtiliyor. Habere göre isimler YSK’nın Türkiye’deki partilere ilettiği listelerden elde edildi.
Almanya’da yasalara göre Alman vatandaşlığına geçmek için önce Türk vatandaşlığından çıkmak gerekiyor. Geçmişte bir çok kişi Alman olabilmek için Türk vatandaşlığından çıktı. Alman olduktan sonra ise Alman yasalarına aykırı olmasına rağmen gizlice yeniden Türk vatandaşı oldu.

Yıllardır bilinen bu duruma Türk makamları göz yumarken Alman makamları haberdar olduğunda derhal müdahale edip Alman vatandaşlığını iptal ediyorlar. Alman vatandaşlığını kaybedenlerin yeniden vatandaşlık için başvuruda bulunması gerekiyor.

VERGİ KAÇIRMA KONUSU DA ARAŞTIRILIYOR

OECD anlaşması çerçevesinde Türkiye’nin Alman vatandaşlarının Türkiye’deki mal varlıklarına ilişkin bilgileri de paylaşması gerekiyor. Bu durum özellikle Almanya’da vergi kaçırıp Türkiye’ye yatırım yapan kişiler açısından oldukça riskli bir durum.

Ancak Türkiye’nin anlaşmaya aykırı olarak gayrimenkul, araç ve emeklilik gibi verileri Türkiye ile paylaşmadığı belirtiliyor.

Okumaya devam et

Popular